Frezarka HK-25 Vario nie wchodzi na obroty

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 16
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Frezarka HK-25 Vario nie wchodzi na obroty

#1

Post napisał: Avalyah » 02 lis 2018, 16:57

Witam,

posiadaczem frezarki jestem już od ponad roku i do tej pory wszystko było ok. Niestety kilka dni temu zaczęły się problemy.

Przy delikatnym frezowaniu nagle spadały mi obroty, potem wracały, znowu spadały, później nawet bez obciążenia. Z 2500 na 1500, potem z powrotem bez jakiegoś zauważalnego wzoru. Zauważyłem, że manipulacja potencjometrem miała na to wpływ (albo przynajmniej tak mi się wydawało), miałem wrażenie jakby coś było nie tak z samym potencjometrem. Próbowałem kręcić w jedną, drugą stronę ale jedyny skutek był taki, że maksymalne obroty do jakich rozpędzała się frezarka ciągle malały. W obecnej chwili jest to jakieś 150 rpm, pierwsza połowa zakresu obrotów na potencjometrze nawet nie rusza, jak dam na maksa to jest 150rpm z praktycznie zerowym momentem, da się to małym palcem zatrzymać.

Myślałem, że to potencjometr więc go wymieniłem, ale objawy wciąż takie same.
Sprawdziłem też szczotki w silniku ale wydają mi się w porządku, dalej jest sporo grafitu, poza tym silnik nie wydaje żadnych dziwnych dźwięków.

Niestety zupełnie zielony jestem w kwestii elektroniki, jaka się znajduje w skrzynce, a jest tego więcej niż przypuszczałem. Wydaje mi się. że to raczej problemy z elektroniką, a nie silnikiem, bo niespecjalnie go eksploatowałem, nie widać ani nie czuć przy kręceniu żadnych śladów zużycia no i problemy z "przeskakiwaniem" obrotów wydawały mi się raczej losowe, zwłaszcza, że bez żadnego obciążenia.

Silnik ma na sobie tylko kilka chińskich znaczków i 220V napisane. Według dtr jest to:
Silnik prądu zmiennego - typ 93/108ZYT005, 5000 obr/min, 2.7/0.5A, 750W/1,1kW
Obrazek
Tak wygląda wnętrze skrzynki, nie czuć spalenizny:
Obrazek

Niestety niespecjalnie jestem w stanie połączyć to jakoś ze schematem powyżej.

Mam nadzieję, że mi koledzy pomogą się z tym uporać. bo ja nawet nie wiem od czego zacząć :?

EDIT: Jeszcze zdjęcie sterownika (jak mniemam) silnika:
Obrazek
Zaraz też dorzucę jeszcze zdjęcie tej drugiej płytki (biała taśma idzie od wyświetlacza).
Obrazek

Dodane 1 godzina 22 minuty 3 sekundy:
Albo może dałoby się sprawdzić. czy to nie silnik odpalając go bezpośrednio? Jak by trzeba to wtedy podpiąć?

Zdjęcie ostatniego elementu, do czego służy dźwigienka 0/1?
Obrazek

Dodane 30 minuty 49 sekundy:
Do silnika idą dwa przewody, niebieski i biały. Mogę w takim razie spiąć niebieski z n, biały z l i podpiąć to tak do gniazdka?




rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Frezarka HK-25 Vario nie wchodzi na obroty

#2

Post napisał: rdarek » 02 lis 2018, 20:21

Avalyah pisze:
02 lis 2018, 17:28
Zdjęcie ostatniego elementu, do czego służy dźwigienka 0/1?
Obrazek
Ten element to "stycznik" a ta dźwigienka ma dwie funkcje.
1. Pokazuje jaki jest stan - załączony 1 wyłączony 0
2. Możesz ręcznie załączyć ale tylko chwilowo przesuwając właśnie tę dźwignię


Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 16
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Frezarka HK-25 Vario nie wchodzi na obroty

#3

Post napisał: Avalyah » 02 lis 2018, 20:27

Dzięki. Wpisałem sobie model i znalazłem, że to stycznik, ale nie było napisane do czego ona służy, a w elektronice powyżej 5V to ja jestem zupełnie zielony.

Tak, czy owak, czy mogę przetestować silnik tak, jak napisałem? Czy może powinienem wpiąć to przez softstart, żeby czegoś nie uszkodzić?


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Frezarka HK-25 Vario nie wchodzi na obroty

#4

Post napisał: rdarek » 02 lis 2018, 20:41

Avalyah pisze:
02 lis 2018, 20:27
Tak, czy owak, czy mogę przetestować silnik tak, jak napisałem? Czy może powinienem wpiąć to przez softstart, żeby czegoś nie uszkodzić?
Na to pytanie nie odpowiem. Nie grzebałem w takim sprzęcie.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 11570
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Frezarka HK-25 Vario nie wchodzi na obroty

#5

Post napisał: RomanJ4 » 02 lis 2018, 21:06

Do silnika idą dwa przewody, niebieski i biały. Mogę w takim razie spiąć niebieski z n, biały z l i podpiąć to tak do gniazdka?
i spalisz silnik bo jest szczotkowy na prąd stały. W instrukcji jest pewne przekłamanie, silnik na prąd stały ma symbol (jak na schemacie),
Obrazek
natomiast do gniazdka możesz podłączyć na prąd przemienny o symbolu Obrazek

Owszem, napięcie zasilania regulatora jest jednofazowe 230VAC, ale napięcie na wyjściu to regulowane PWM napięcie półwyprostowane o napięciu do 180VDC

w angielskiej instrukcji zresztą wyraźnie zapisano
DC-Motor - its type is 93/108ZYT005, 230V or 110V,5000rpm, 2.7/5.0A, 750W/1.1KW
http://www.vdhbv.nl/files/PX25L%20PX32L%20Vario.pdf
a tu karta silników ZYT
http://www.motioncontrolproducts.com/pd ... -motor.pdf
https://www.alibaba.com/showroom/zyt-dc-motor.html

kontrolery (masz JYMC-220B-I, Input : 230VAC - 50/60Hz, Output 0-180 VDC, Rated 12ADC. ?)
strony do
mini-tokarka-usmazylem-sterownik-t66855.html
http://acim.nidec.com/drives/kbelectron ... ves-chasis
Regulator kbic.pdf
(48.38 KiB) Pobrany 148 razy
kbic_manual Regulator mojej tokarki.pdf
(1.29 MiB) Pobrany 148 razy
(http://acim.nidec.com/drives/kbelectron ... ashx?la=en)
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2788481.html


Ale zanim zaczniesz cokolwiek robić to sprawdź najpierw stan szczotek silnika. W moim szczotka tak się grzała, że upalił się przewód miedziany szczotki(ten wewnątrz sprężynki), i tak rozgrzała szczotkotrzymacz, że prawie stopił się plastikowy korek zamykający, Musiałem dorobić drugi. Silnik grzał się, buczał, wolno albo nierówno chodził, w końcu przestał w ogóle(na szczęście, bo mógł się spalić)
Szczotek pewnie nie dostaniesz, bo chyba także w Twoim będą nietypowe, trzeba dorobić z większych.
wiertarko-frezarka-bernardo-kf25d-vario ... 80984.html

mój regulator
Obrazek Obrazek

jeśli natomiast spalił się silnik, to albo przewiń, albo zamontuj silnik 3F i falownik(i będzie wieczny), bo jedyne jakie znalazłem u nas to 600W/220VDC http://www.magmapolska.pl/silnik-szczot ... 6-450-600W
frezarko-wiertarka-zx7016-zosia-t21199-840.html

jak padł regulator to poszukaj PWM o podobnych wartościach napięcia i prądu DC (do szczotkowych oczywiście)
all..ro.pl/regulator-napiecia-obrotow-20a-na-210-v-dc-200v-dc-i7614953998.html
(trudno tylko powiedzieć czy to PWM i jak tu będzie z utrzymaniem momentu)

Ten przełącznik I/0 to prawdopodobnie bezpiecznik(może z przekaźnikiem samopodtrzymującym po włączeniu wl. głównym) ale nie jestem pewien, u mnie takiego nie było(co dzieje się jak go wyłączysz?)

A potencjometr(wylutowany) podłącz jednym skrajnym i środkowym odczepem pod omomierz(najlepiej wskazówkowy, lub cyfrowy z bargrafem), kręcąc gałką patrz czy wskazówka porusza się bez skoków, zacięć, co świadczyłoby o uszkodzonej warstwie rezystancyjnej po której porusza się ślizgacz. (ścieżka może być też powypalana)
W razie podejrzeń zmień na inny o identycznych wartościach i charakterystyce
(zapewne liniowej oznaczonej w symbolu A), ewentualnie potencjometr może mieć więcej mocy w Watach)
charakterystyki potencjometrów:
A- rezystancja wzrasta liniowo w raz ze wzrostem kąta obrotu (np. obrotowe)
B- rezystancja na początku wzrasta szybko natomiast pod koniec prawie nic
C- odwrotnie do B
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 16
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Frezarka HK-25 Vario nie wchodzi na obroty

#6

Post napisał: Avalyah » 02 lis 2018, 21:36

RomanJ4 pisze:i spalisz silnik bo jest szczotkowy na prąd stały. W instrukcji jest pewne przekłamanie, silnik na prąd stały ma symbol (jak na schemacie),

Byłem podejrzliwy, bo przecież silnik może obracać się w jedną i drugą stronę, na prądzie zmiennym i 2 przewodach to by nie miało sensu.
RomanJ4 pisze:Ale zanim zaczniesz cokolwiek robić to sprawdź najpierw stan szczotek silnika.

Sprawdziłem, wydawało mi się okej, ale sprawdzę jeszcze raz. Ogólnie silnik mi się nie grzał ani nic, żaden dym nie poszedł.
RomanJ4 pisze:A potencjometr(wylutowany) podłącz jednym skrajnym i środkowym odczepem pod omomierz(najlepiej wskazówkowy, lub cyfrowy z bargrafem), kręcąc gałką patrz czy wskazówka porusza się bez skoków, zacięć, co świadczyłoby o uszkodzonej warstwie rezystancyjnej po której porusza się ślizgacz. (ścieżka może być też powypalana)

Mam cyfrowy miernik uniwersalny ale przy sprawdzaniu odczyt strasznie mi skakał i na jednym i na drugim potencjometrze nie był w stanie się ustabilizować. Przyjrzę się temu jeszcze raz, póki co to uznałem, że przecież oba w taki sam sposób zepsute raczej nie są...
RomanJ4 pisze:silnik 3F i falownik(i będzie wieczny)

Na 5000 obrotów chyba ciężko będzie znaleźć, czy się mylę? Wstępne poszukiwania jakichkolwiek silników z takimi obrotami wyszły mi słabo. Natomiast znalazłem coś takiego: silnik do maszyn krawieckich - czy jest tu jakiś kruczek czy taki silnik nadałby mi się akurat? Obroty się zgadzają, moc też teoretycznie taka sama. Nie wiem, jak z momentem, czy 3Nm to w praktyce wystarczająco, ale skoro obroty i moc silnika są takie same, to chyba i moment z grubsza powinien być taki sam.

Dziękuję Koledze serdecznie za jak zwykle bardzo pomocną wypowiedź :)

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 11570
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Frezarka HK-25 Vario nie wchodzi na obroty

#7

Post napisał: RomanJ4 » 02 lis 2018, 22:05

Na cyfrowym mierniku będzie skakać, bargraf to taka pseudoanalogowa skala w cyfrowym kiedy odczyt się ciągle zmienia i za cyframi nie nadążasz..
Obrazek

pozdrawiam,
Roman


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Frezarka HK-25 Vario nie wchodzi na obroty

#8

Post napisał: rdarek » 02 lis 2018, 22:21

Avalyah pisze:
02 lis 2018, 21:36
RomanJ4 pisze:i spalisz silnik bo jest szczotkowy na prąd stały. W instrukcji jest pewne przekłamanie, silnik na prąd stały ma symbol (jak na schemacie),

Byłem podejrzliwy, bo przecież silnik może obracać się w jedną i drugą stronę, na prądzie zmiennym i 2 przewodach to by nie miało sensu
I tego się właśnie obawiałem takich błędów w tłumaczeniu DTR. Napiszą Ci AC jest zamontowany DC.


Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 16
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Frezarka HK-25 Vario nie wchodzi na obroty

#9

Post napisał: Avalyah » 02 lis 2018, 22:51

No ja nie jestem obeznany z symbolami więc nawet nie zwróciłem uwagi, że rzeczywiście prosta kreska jest pod symbolem M. Zresztą ta dtr to jakaś kpina, na frezarce są jeszcze inne parametry niż w niej (np. moc). A sam silnik ma na sobie dokładnie 2 chińskie znaczki i 220V napisane :P nic więcej.


A w jaki sposób przeprowadzić diagnozę, zakładając, że szczotki są jednak okej?
Silnik ma pokrywę i dwie śruby, więc mógłbym ją odkręcić, jeśli byłby spalony to byłoby to ewidentnie widoczne?
Jak sprawdzić regulator? Wizualnie, jak widać chyba na zdjęciu wszystko wygląda jak nowe.

Wysłałem pytanie do sprzedawcy na all czy to PWM jest (takie same moduły u chińczyka są właśnie z PWM), jeśli tak to jak rozumiem do tego już mogę normalnie silnik podłączyć, zmiana kierunku obrotów będzie polegać na zamianie kolejności przewodów silnika no i wtedy będę wiedział, czy problemem jest silnik, czy coś jeszcze innego. A jeżeli to regulator, to całą tą zieloną płytkę mógłbym wywalić i zastąpić nim właśnie?

Przepraszam, że tyle pytań ale maszyna ma robotę i oczywiście w najgorszym momencie się zepsuła.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 11570
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Frezarka HK-25 Vario nie wchodzi na obroty

#10

Post napisał: RomanJ4 » 02 lis 2018, 23:50

całą tą zieloną płytkę mógłbym wywalić i zastąpić nim właśnie?
dokładnie, z tym, ze wtedy trzeba zmodyfikować schemat elektryczny by zasilić PWM i jednocześnie działał obrotomierz oraz przełącznik kierunku obrotów i krańcówki.
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”