Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

Kolejny temat o zx7045, nowy egzemplarz dopiero co wyjety ze skrzyni , niezdatny do pracy bez rozebrania . Zdjecia .

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
InvaderBeer
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 91
Posty: 113
Rejestracja: 16 lis 2017, 07:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#231

Post napisał: InvaderBeer » 13 wrz 2018, 19:14

Petroholic pisze:
13 wrz 2018, 18:44
InvaderBeer pisze:Jak to sprawdzacie ?
Czujnik zegarowy i przejedź po rowkach... Jeśli jest zapas mięsa to zawsze można rowki zwiększyć o jeden rozmiar i zrobić na nowo precyzyjnie...
Rowki są masakrycznie nierówne . W przyszłości są do poprawienia , przejechałem zegarem po zewnętrznej krawędzi stołu która wygląda najlepiej i wychodzi na to że stół idzie lekkim skosem. 0,05 różnicy na całej długości posuwu . Niestety nie mam też żadnej pewności , że ta strona jest obrobiona nie pod kątem :/

Dlatego pytam się czy istnieje jakiś pewny sposób sprawdzenia ruchu wzdłużnego osi X ? w tym chińskim badziewiu nie ma za bardzo do czego się odnieść , każda płaszczyzna ma wady . Jakby szlifowali to jeszcze ciepłe prosto po odlaniu :/



Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#232

Post napisał: Petroholic » 13 wrz 2018, 19:24

A kąt X/Y jest prawidłowy? Może przyłóż kątownik precyzyjny do badanego kantu stołu i sprawdz czy ucieka kant czy masz babol w geometrii?

Swoją drogą 0,05 uchybienia w geometrii na całej długości osi to jak na chińczyka nie jest zły wynik :)


Autor tematu
InvaderBeer
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 91
Posty: 113
Rejestracja: 16 lis 2017, 07:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#233

Post napisał: InvaderBeer » 14 wrz 2018, 12:10

Petroholic pisze:
13 wrz 2018, 19:24
A kąt X/Y jest prawidłowy? Może przyłóż kątownik precyzyjny do badanego kantu stołu i sprawdz czy ucieka kant czy masz babol w geometrii?

Swoją drogą 0,05 uchybienia w geometrii na całej długości osi to jak na chińczyka nie jest zły wynik :)
uchybienie jest zależne od klina, ustawiałem go i przez prawie połowe w okolicy środka nie ma żadnego uchybu , problem pojawia się bliżej końca ruchu , Tak jakby klin lub jaskółki na końcach były gorzej obrobione . Klin skrobałem więc stawiam na jaskółki ale trzeba sprawdzić . Narożniki sprawdziłem , wydają się ok. Myślę że żarty się już skończyły i muszę kupić stół traserski , liniały oraz większy kątownik . Bez tego ani rusz w sumie wcześniej nie wiele z geometrią robiłem , niestety widzę że trzeba się tym zająć konkretnie . @tomchlop na swoich filmach pokazał jak zrobić to dokładniej więc chyba pora się tym zająć . Później zajmę się planowaniem stołu . Niestety na skróty się nie da .
Już mi ta chińska maszyna bokiem wychodzi :P Boje się pomyśleć co przeżywają ludzie którzy próbują z tego zrobić CNC :D


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#234

Post napisał: Avalyah » 14 wrz 2018, 14:37

Niektórzy pewnie wyciągają z pudła, podpinają silniki zamiast korbek i lecą. A czy potem są zadowoleni to już inna sprawa :P Niektóre rzeczy pewnie da się też skompensować programowo, do innych jakaś nakładka na stół, splanowanie tego i jest równo :D

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 108
Posty: 11568
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#235

Post napisał: RomanJ4 » 14 wrz 2018, 15:39

Moim zdaniem trzeba tu trochę systematyki - trzeba ustanowić bazę dla całej maszyny, do której to bazy będą odnoszone inne płaszczyzny elementów.
Ja jako bazę do pomiarów i poprawek przyjąłbym powierzchnię ślizgów jaskółki podstawy(a), bo to na niej leży reszta elementów których powierzchnie będą względem niej przesuwane w osiach X i Y (a w efekcie i pow. stołu), oraz do niej odnosić się będzie oś wrzeciona Z. (pamiętajmy, że powierzchnie skośne jaskółek poprzez listwy kasujące luz-kliny mają zadanie tylko dociskać szufladki do powierzchni ślizgowych)
Obrazek Obrazek
Do nich ustawiłbym prostopadłość kolumny (e) w dwóch kierunkach - wzdłuż Y, i w poprzek X podstawy, a w efekcie także prostopadłość głowicy z wrzecionem do tych powierzchni.
Następnie sprawdziłbym czy powierzchnie ślizgowe jaskółki sań poprzecznych (b) po których przesuwa się stół są równoległe (w osi X i Y) do płaszczyzn (a) podstawy. Po stwierdzeniu (ewentualnie korekcie) równoległości można zamontować stół i analogicznie zbadać równoległość płaszczyzny górnej stołu (c) i ewentualnie wtedy można go splanować, bo mamy pewność, że wszystkie trzy płaszczyzny(a), (b), i (c), będą do siebie równoległe w każdym położeniu - jak byśmy ich wzajemnie względem siebie nie przesuwali....

Dlatego właśnie bazą do pomiarów zrobiłbym płaszczyznę ślizgów (a).

Sprawa prostopadłości osi X i Y to już osobne zagadnienie, które bez równoległości płaszczyzn poziomych(a,b,c) nie ma większego znaczenia..
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
InvaderBeer
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 91
Posty: 113
Rejestracja: 16 lis 2017, 07:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#236

Post napisał: InvaderBeer » 14 wrz 2018, 19:11

Kolego @RomanJ4 Jak zwykle bardzo treściwy post , dziękuje .
Masz rację , niestety chyba czeka mnie rozbiórka wszystkiego na części pierwsze - znowu .

Tak się zastanawiam nad płyta/stołem traserskim .
Myślicie że warto szukać jakiegoś używanego w rozsądnych pieniądzach i takim rozmiarze aby pomieścił całą podstawę maszyny ?
Można by wtedy zrobić bardzo dokładnie geometrię ślizgów łącznie z wypoziomowaniem podstawy kolumny , wszystko względem stołu/płyty .
Czy to zbędna ekstrawagancja ?

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#237

Post napisał: Petroholic » 14 wrz 2018, 19:25

Roman jak zwykle przyszedł i pozamiatał :)

Stół traserski jak Ci się uda znajdziesz w dobrej cenie na złomie :) O jego przydatności zdecydujesz w dużej mierze po wyglądzie oraz kładąc liniał traserski w różnych położeniach na stole i próbując wcisnąć pod niego najmniejszy szczelinomierz... Niektórzy też używają do tego światła tj. kładą liniał i świecą mu w plecy patrząc czy światło nie przebija pod spodem...

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 108
Posty: 11568
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#238

Post napisał: RomanJ4 » 15 wrz 2018, 08:45

Tak się zastanawiam nad płyta/stołem traserskim .
Można by wtedy zrobić bardzo dokładnie geometrię ślizgów łącznie z wypoziomowaniem podstawy kolumny , wszystko względem stołu/płyty .
Można, ale wtedy będziesz musiał albo korygować powierzchnie ślizgowe (a) podstawy względem tej płyty, albo spód podstawy którym na niej stoi (co chyba prostsze), a przecież w zasadzie spód nas nie interesuje tylko równoległość a,b,c.. Moim zdaniem to zbędna robota, zwłaszcza jak posadowisz maszynę np na drewnianych klockach antywibracyjnych jak ja moją...
Obrazek Obrazek
A płytę(w dobrym stanie) lepiej wykorzystać do pomiarów, np stawiając na niej dolnymi powierzchniami ślizgowymi(jaskółek) szufladki stołu krzyżowego czy stół można pomierzyć ich górne powierzchnie ślizgowe(szufladka) lub powierzchnię górna stołu...
(choć uważam, że granitowa jest lepsza do pomiarów, np http://www.visla.pl/narzedzia-pomiarowe ... ,G784.html )
Ale oczywiście zrobisz jak uważasz...
pozdrawiam,
Roman


tomchlop
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 42
Posty: 184
Rejestracja: 22 wrz 2007, 00:58
Lokalizacja: Słupsk

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#239

Post napisał: tomchlop » 17 wrz 2018, 23:46

Witam
Bardziej od płyty przyda Ci się liniał. Mniejszy koszt i można go potem sprzedać. Ja płyty używałem tylko do wyprowadzenia powierzchni bazowych góry krzyżaka i sanek kolumny. Nie są to duże powierzchnie i możesz to zawsze dać komuś do przeszlifowania. Zakładów z magnesówką jest sporo i ceny normalne. Natomiast prowadnice i pryzmy to już problem przeszlifować. U mnie pierwsza cena za sam stolik to 2000zł, druga 800-1000 zł. Liniał dorwałem na OLX za 350zł. Kolejność jak podał Roman z tym, że ja kolumnę ustawiałem do górnych prowadnic krzyżaka.
Co do obróbki spodu podstawy to nie ma sensu. Dodatkowa niepotrzebna robota.
Prowadnice muszą być do siebie równoległe, płaskie ale nie muszą już być na takiej samej wysokości od podstawy czy być idealnie względem siebie pod kątem 180. W skrócie możesz liniałem wyskrobać dwie prowadnice w różnych kombinacjach:
(XXX - to korpus, kreski to prowadnice, patrząc od przodu)
_XXX_
_XXX-
/XXX-
/XXX\
itd..
Nie ma to znaczenia jeżeli będą płaskie i równoległe na długości do siebie. Płaskość - liniał, Równoległość - czujnik (tylko pomiar musi być zawsze w tej samej odległości.
Potem i tak tuszujesz kolejny element względem już obrobionego. Pilnujesz przy tym geometrii do kolejnych prowadnic. Czyli niwelujesz np. różnice w wysokości obu prowadnic. Jak dół zrobiłeś _XX- to górne prowadnice skrobiesz _XX-. Jak je złożysz ze sobą będę się "uzupełniały".
Mniej więcej tak jak u mnie na filmach.

Oczywiście można na bogato. Tylko nie zawsze można poratować się płytą większą od maszyny. Zresztą są maszyny o długości kilku metrów i bez sensu byłoby robić ich remonty z zastosowaniem ogromnych płyt wzorcowych. Płyty pomiarowe są do pomiarów. Do wyprowadzania geometrii w maszynach są liniały, czujniki i różne wózki i sanie wzorcowe.
Zapraszam na mój kanał YouTube :D : Garaż Tomka
Ciekawe projekty, remonty i modyfikacje.


Autor tematu
InvaderBeer
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 91
Posty: 113
Rejestracja: 16 lis 2017, 07:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#240

Post napisał: InvaderBeer » 18 wrz 2018, 11:40

Ok, dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi koledzy @RomanJ4 oraz @tomchlop interesuje mnie jedna rzecz . Mianowicie robiąc powierzchnie ślizgów a ( _XXX_) jak zapanować nad sytuacją gdzie oba będą będą płaskie ale będa szły do góry ?
Już tłumaczę :
Jeśli ślizgi a mierzymy względem siebie bo gdy jeden z nich w punkcie "A " jak na rysunku , jest niżej niż w punkcie B , to gdy będziemy po tym ślizgu jeździć podstawą wskaźnika , to po drugiej stronie będziemy mieli w tym miejscu oczywiście zawyżone odczyty bo punk odniesienia jest krzywy . Chodzi mi oto jak uniknąć sytuacji żeby krzyżak nie jeździł nam pod górkę ? Nie potrafię sobie wyobrazić jak jeżdżąc po krzywych ślizgach , możemy je wyprowadzić tak aby w punkcie A i B była ta sama wysokość i sanki jeździły idealnie poziomo .

Obrazek

Dlatego myślałem żeby poszukać stołu większego od podstawy , żeby móc powierzchnie a (z przykładu Romanj4) ślizgów wyprowadzić idealnie poziomo. @tomchlop rozumiem że mogą być na innej wysokości . chodzi mi tylko aby je wypoziomować .
Nie bardzo rozumiem jak to zrobić bez idealnie płaskiego odniesienia na którym stoi podstawa .

Pozdrawiam .

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”