Budowa wypalarki plazmowej 1,5mx6m + 4oś

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.
Awatar użytkownika

Autor tematu
kolanoreki
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 150
Posty: 464
Rejestracja: 21 gru 2004, 14:11
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

#181

Post napisał: kolanoreki » 16 paź 2012, 22:14

cnccad pisze:i to w samym środku jest THC
cnccad pisze:Ale to THC jest chyba na sztukę. Nie widzę przewodów do niego.
Fakt, wrzuciłem THC, na czas planowania rozmieszczenia oraz rozprowadzania zasilania, na środkową listwę, ale miałem zamiar przenieść go na sam dół (jest tam wolny din).

Nie miałem jeszcze do czynienia z THC, więc będę bardzo wdzięczny za wszelkie uwagi co do jego montażu i z góry dziękuje za pomoc :wink: , a ze swojej strony obiecuje wrzucić do postu swoje zmagania i wnioski związane z powyższym :roll:
jarenio pisze:musisz do niego doprowadzić wysokie napięcie o dużej częstotliwości
Panowie, takie info znalazłem w DTRce:
"Zasilacze Powermax65 i Powermax85 są dostępne z opcjonalnym instalowanym fabrycznie pięciopozycyjnym dzielnikiem
napięcia, który można bezpiecznie podłączyć bez użycia narzędzi. Wbudowany dzielnik napięcia zapewnia redukcję
napięcia łuku w stosunku 20:1, 21,1:1, 30:1, 40:1 oraz 50:1 (maksymalne napięcie wyjściowe 18 V). Opcjonalne
gniazdko z tyłu zasilacza zapewnia dostęp do zredukowanego napięcia łuku oraz do sygnału transferu łuku i aktywacji
plazmy."

...więc, może przewód z sygnałem nie bedzie aż tak siał :?: Czy ktoś z Kolegów wykorzystywał ten wewnętrzny dzielnik :?:
cnccad pisze:Nasz kolega z forum kończy po woli nowe THC i może warto się wstrzymać jeszcze trochę
Ono będzie sterować od razu cyklem.
na razie niestety musze zainstalowac ten moduł co zakupiłem i z nim uruchomić maszynkę, w przyszłości zapewne przetestuję inne THC, aby wybrać najlepiej funkcjonujący do mojego zastosowania...

[ Dodano: 2012-10-16, 22:29 ]
jarenio pisze:kolanoreki, tak mi sie rzuciło w oczy... szafa pełna elektroniki to raczej liche miejsce na THC...
Gdzie więc powinno umieścić się moduł THC ? W samym agregacie??? A do sterowania doprowadzić tylko sygnały z kontrolera wysokości (palnik za wysoko, palnik za nisko i potwierdzenie zajarzenia łuku głównego???

[ Dodano: 2012-10-16, 22:53 ]
cnccad pisze: Nasz kolega z forum kończy po woli nowe THC i może warto się wstrzymać jeszcze trochę :?:
Ono będzie sterować od razu cyklem.
Czy mógłby Kolega cnccad wyjaśnić różnice w działaniu tych dwóch THC??? O co chodzi w tym bezpośrednim sterowaniu cyklem????
Załączniki
tabela zl do thc mm.png
tabela zl do thc mm.png (85.41 KiB) Przejrzano 1004 razy



Tagi:

Awatar użytkownika

jarenio
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 672
Rejestracja: 06 paź 2008, 22:48
Lokalizacja: TJE/KR
Kontakt:

#182

Post napisał: jarenio » 17 paź 2012, 10:39

kolanoreki, u mnie THC jest na panelu obok monitora :) ale dzielnik i filtr wysokiej częstotliwości mam schowany w środku agregatu i kablem podprowadzone niskie przefiltrowane napięcie do skrzynki z elektroniką.
Jeżeli agregat ma wyjście niskonapięciowe to nie ma się co martwić i THC może być gdziekolwiek, ale z mojego marnego i krótkiego doświadczenia wynika, że im wygodniej tym lepiej, dlatego ja mam je pod ręką.
Nie czytałem całego wątku, dlatego przypomniał byś mi jakiego softu będziesz używał na maszynie. Tak z ciekawości pytam :)
Pozdrawiam; Jarek

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 26
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#183

Post napisał: cnccad » 17 paź 2012, 17:36

kolanoreki pisze: Czy mógłby Kolega cnccad wyjaśnić różnice w działaniu tych dwóch THC??? O co chodzi w tym bezpośrednim sterowaniu cyklem????
chodzi o to że obecne THC tylko mierzy napięcie według i steruje góra/dół proporcjonalnie do zadanej wartości.
A nowe THC po podaniu z lini kodu "start plazma" , rozpocznie cały cykl.
1.Zjazd palnika do właściwej pozycji ( czyli identyfikuje wysokość dyszy od materiału )
2. włączenie palnika
3. potwierdzenie rozpoczęcia przebicia ( ruszają napędy )
4. pomiar
5. po zakończeniu cięcia wycofanie palnika na zadaną wysokość.

to THC gnębiłem u siebie ... po prostu kupiłem po to je żeby zobaczyć plusy i minusy.
Jak dla mnie to jest super. Polecam.
Ale spokojnie …
Wejście tego THC wpinasz po między elektrodę a cięty materiał. Więc teoretycznie żadne wysokie częstotliwości nie stanowią zagrożenia. Ale to teoretycznie.
Praktycznie łuk zajarza się po między elektrodą a dyszą i po kontakcie już zajarzonego z materiałem zaczyna się cięcie.
Ale w 95% urządzeniach wyłączenie HF następuje z opóźnieniem co po mimo transferu do materiału jeszcze szczątkowo zaśmieci wejście pomiarowe THC a tym samym zakłóci elektronikę.
Często dobrze pomaga ekranowanie ale nie jest ono gwarantem.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 16251
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#184

Post napisał: kamar » 17 paź 2012, 17:45

cnccad pisze:[A nowe THC po podaniu z lini kodu "start plazma" , rozpocznie cały cykl.
1.Zjazd palnika do właściwej pozycji ( czyli identyfikuje wysokość dyszy od materiału )
2. włączenie palnika
3. potwierdzenie rozpoczęcia przebicia ( ruszają napędy )
4. pomiar
5. po zakończeniu cięcia wycofanie palnika na zadaną wysokość.

.
Czyli dla użytkowników linuxCNC nic nowego. Dokładnie to samo załatwia kilka linijek halla i taki sub

Kod: Zaznacz cały

o<touchoff> sub
(#1 pierce height, #2 pierce delay, #3 cut height) 
F2000
G38.2 Z-5 (Probe to find the surface) 
/G91
G1 Z10  (Raise up to Z0) 
/G90
/G92 Z0 (Set Z0) 
G1 Z10
M3 S1
/M66 P0 L1 Q1 (Wait for Arc OK from Torch) 
G4 P3 (Pause for pierce delay) 
/F1000
Z10 (goto cut height) 
o<touchoff> endsub

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 26
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#185

Post napisał: cnccad » 17 paź 2012, 17:58

prawie to samo ...

co niezależne THC to niezależne.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

Awatar użytkownika

Autor tematu
kolanoreki
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 150
Posty: 464
Rejestracja: 21 gru 2004, 14:11
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

#186

Post napisał: kolanoreki » 17 paź 2012, 23:33

jarenio pisze:Nie czytałem całego wątku, dlatego przypomniał byś mi jakiego softu będziesz używał na maszynie. Tak z ciekawości pytam
Jeśli chodzi o program generujący nestingi to zakupilismy Sigmanest
jarenio pisze:THC może być gdziekolwiek, ale z mojego marnego i krótkiego doświadczenia wynika, że im wygodniej tym lepiej, dlatego ja mam je pod ręką
.
Jeżeli jest potrzeba ciągłych korekt ustawianych podczas palenia blachy na THC, to jak Kolega pisze, warto chyba byłoby go umieścić faktycznie gdzieś na panelu pod ręką :neutral:
Muszę sprawdzić, czy dam radę gdzieś go jeszcze na czołówce, obok monitora wcisnąć....

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 26
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#187

Post napisał: cnccad » 18 paź 2012, 06:18

może nie ciągłych ... ale zdarza się że trzeba coś poprawić.
Po to jest to THC żeby nie kręcić ręcznie parametrami. Dana wartość do danej dyszy i grubości materiału.
Ale dojście do niego wato mieć dobre.
Jak będziesz miał źródło plazmy pod ręką , to możesz na nim zabudować.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 16251
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#188

Post napisał: kamar » 18 paź 2012, 06:22

kolanoreki pisze:[
Jeśli chodzi o program generujący nestingi to zakupilismy Sigmanest
Koledze chyba bardziej chodziło o program sterujący :) Mach , linuxCNC czy może PikoCNC :)

Awatar użytkownika

Autor tematu
kolanoreki
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 150
Posty: 464
Rejestracja: 21 gru 2004, 14:11
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

#189

Post napisał: kolanoreki » 18 paź 2012, 08:46

kamar pisze:Koledze chyba bardziej chodziło o program sterujący Mach , linuxCNC czy może PikoCNC
... to w moim przypadku pole do popisu będzie miał Mach3 :mrgreen:


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 16251
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#190

Post napisał: kamar » 18 paź 2012, 10:14

cnccad pisze:prawie to samo ...

co niezależne THC to niezależne.
Na Winde napewno .
kolanoreki pisze:[
... to w moim przypadku pole do popisu będzie miał Mach3 :mrgreen:
Grzeszysz :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”