Uczenie innego pracownika

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
RaV23
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 20
Rejestracja: 03 lut 2015, 08:57
Lokalizacja: Mosina

Uczenie innego pracownika

#1

Post napisał: RaV23 » 29 wrz 2015, 11:42

Witam wszystkich. Mam pytanie, które w sumie nie wiem czy pasuje do działu, a mianowicie - czy pracodawca może ode mnie wymagać abym nauczył 3 osoby w firmie obsługi maszyn CNC? Czyli włączanie, wczytanie programu, wymierzenie narzędzi, ustawienie bazy i obróbka - ogólnie robota produkcyjna.

Nie jestem żadnym kierownikiem - na umowiem mam operator CNC.



Tagi:


davish88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 244
Rejestracja: 26 gru 2012, 11:06
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

#2

Post napisał: davish88 » 29 wrz 2015, 11:49

Może, tylko że w normalnej firmie dostanie się jakieś dodatkowe $$$ dodatek szkoleniowy czy coś, wiadomo zależy od kierownictwa. Poza tym ciebie chyba tez ktoś szkolił z samego początku, choć wiem po sobie że wyjątki też są. Pozdrawiam


Autor tematu
RaV23
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 20
Rejestracja: 03 lut 2015, 08:57
Lokalizacja: Mosina

#3

Post napisał: RaV23 » 29 wrz 2015, 11:58

Ja chodziłem do znajomego co mnie uczył po godzinach pracy (jak jeszcze nie byłem operatorem). Ogólnie nie widziałbym problemu, ale ja nie moge doprosić się podwyżki o kilka złoty, a osoby które mam szkolić mają 1zł/h mniej ode mnie. Tak tylko na wiertarkach robili. Jestem o tyle zły, że w styczniu zwolnili konstruktora i 4 ostatnie formy rysowalem ja.... Za książki na których się uczyłem też mi nikt pieniędzy nie zwrócił.
Czyli reasumując - nie mogę odmówić takiego szkolenia?


poczciwy
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 49
Rejestracja: 02 lut 2011, 13:09
Lokalizacja: Gliwice

#4

Post napisał: poczciwy » 29 wrz 2015, 12:41

Razem z umową o prace powinieneś dostać zakres obowiązków jakie Cie obowiązują. Tam jest napisane co musisz robić. Co nie znaczy że pracodawca nie może ci zmienić tego zakresu. Nie przejęcie zmian jest równoznaczne z wypowiedzeniem z winy pracodawcy ( jeśli to on zmienia umowę której zakres jest integralną częścią.)


Autor tematu
RaV23
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 20
Rejestracja: 03 lut 2015, 08:57
Lokalizacja: Mosina

#5

Post napisał: RaV23 » 29 wrz 2015, 13:10

Znalazłem taki wpis:
Zakres obowiązków na zajmowanym stanowisku pracy jest następujący:
-Obsługa oraz programowanie obrabiarki CNC w zakresie prac narzędziowych (elementy do form wtryskowych)
-odpowiedni dobór narzędzi skrawających do obrabiarki i prawidłowe zastosowanie w procesie obróbki
-produkcja wyrobów zgodnie z rysunkiem i kartą technologiczną wyrobu z zastosowaniem wymogów Systemu Zarządzania Jakością

No i pierwsze zdanie mówi:
Obowiązkiem pracownika jest sumienne i staranne wykonywanie pracy i stosowanie się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.


Czyli teoretycznie nie ma nic o szkoleniu kogokolwiek... ani o tym że mam komuś ustawiać maszynę co też robię od jakiegoś czasu bo myślałem, że muszę... Przez to wszystko biegam po narzędziowni jak debil


ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

#6

Post napisał: ma555rek » 29 wrz 2015, 13:11

pracodawca zawsze może wlepić pracownikowi doraźnie zadania zgodnie z jego kompetencjami i będące w tym samym zakresie badań lekarskich.
I gdy płaci stawkę to nie masz nic do gadania.
Kodeks to jasno określa.
Opinia kol poczciwego jest rzeczywiście poczciwa.
Pasjonat


Autor tematu
RaV23
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 20
Rejestracja: 03 lut 2015, 08:57
Lokalizacja: Mosina

#7

Post napisał: RaV23 » 29 wrz 2015, 13:42

Czyli nie mogę w jakiś sensowny sposób odmówić?
To wychodzi że kopie sobie grób. Bo naucze kilka osób i za mniejsze pieniądzę będą robić to samo.

Awatar użytkownika

zista
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 109
Rejestracja: 12 kwie 2012, 20:56
Lokalizacja: A12

#8

Post napisał: zista » 29 wrz 2015, 14:47

RaV23 pisze:Czyli nie mogę w jakiś sensowny sposób odmówić?
To wychodzi że kopie sobie grób. Bo naucze kilka osób i za mniejsze pieniądzę będą robić to samo.
jak nauczysz kolegę to ciebie wyleją jako pieniacza ( po to go uczysz!) a on za niższe wynagrodzenie będzie robił to co ty teraz... jak podskoczy to będzie tak jak z toba! :razz:

Tak jest, kiedy mamy rynek pracodawcy w dzikim kapitaliźmie i wyścig szczurów!
(chyba ,że zakręcisz się koło szefowej.... :wink: )


witek12
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 125
Rejestracja: 09 sie 2014, 18:19
Lokalizacja: Toruń

#9

Post napisał: witek12 » 29 wrz 2015, 16:23

Witam

Pracodawca nie może Cię zmusić do przeszkolenia innych, może jedynie poprosić Cię o ich przeszkolenie oczywiście za odpowiednim wynagrodzeniem lub zrobić aneks do umowy, abyś szkolił innych, a do tego trzeba mieć uprawnienia i koło się zamyka.

Czyli jak nie masz papierów to nie szkolisz. U nas w zakładzie jest osoba, która ma uprawnienia do prowadzenia szkoleń nowych pracowników.

Pozdrawiam


ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

#10

Post napisał: ma555rek » 29 wrz 2015, 20:33

Dopuszczenie pracownika do pracy na danym stanowisku jest wyłącznie sprawą pracodawcy.
Jeżeli chce zatrudnić osobę po nieformalnym szkoleniu przez nieuprawnionego szkolącego to na własny tyłek bierze za to odpowiedzialność. Z zatrudnienie bez kwalifikacji.
Podobnie jest ze szkolącym bez kwalifikacji.
A czy taki przyuczony będzie użyteczny?
Jasne, co jest trudnego w naciśnięciu guzika. Fakt że dla niektórych to 2 lata kursu będzie mało.
Innym wystarczy 2 godz.
Ale nie każdy kończy jako operator.

[ Dodano: 2015-09-29, 20:34 ]
witek12 pisze:Pracodawca nie może Cię zmusić do przeszkolenia innych
Super ciekawe kto by wygrał. :mrgreen:

[ Dodano: 2015-09-29, 20:40 ]
witek12 pisze:może jedynie poprosić Cię o ich przeszkolenie oczywiście za odpowiednim wynagrodzeniem
bredzisz
Właśnie za odpowiednim wynagrodzeniem nie może bo wtedy jest domniemanie posiadania kwalifikacji przez szkolącego że szkolić potrafi i daje niejako gwarancję usługi
Sprawa jest prosta - "kolega wciągnie w obowiązki nowego pracownika" a za czas na to poświęcony dostanie dotychczasową stawkę
Bo na umowie o pracę podlegasz zarządowi bezpośredniemu przełożonemu który wskazuje ci miejsce i zakres pracy. Zgodnie z indywidualną umową. I KODEKSEM PRACY ( w zakresie realizacji zadań doraźnych)
Ale upomnieć się o swoje zawsze jest warto.

[ Dodano: 2015-09-29, 20:43 ]
witek12 pisze:U nas w zakładzie jest osoba, która ma uprawnienia do prowadzenia szkoleń nowych pracowników.
a u nas przychodzą tylko tacy już wyszkoleni i żadnego takiego nie potrzeba.
Gdzie jest prawidłowo? Który "zakład" jest wzorcem rozstrzygającym kwestię?
Pasjonat

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”