Frezarka 3824 - krok po kroku.

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 141
Posty: 7888
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Frezarka 3824 - krok po kroku.

#1101

Post napisał: tuxcnc » 16 kwie 2023, 21:18

bas01 pisze:
16 kwie 2023, 21:03
Steryd pisze:
16 kwie 2023, 20:46
Weź może przeczytaj jakąś książkę o skrawaniu, zanim zaczniesz udzielać rad.
pokazuję ci film o skrawaniu aluminium ,pierwszy raz zobaczyłeś jak wygląda taka obróbka pod mikroskopem ...ale cóż ... :) ,ja z języka polskiego też prymusem nie byłem... :mrgreen: ,a ty z innego może ...
jak nie umiesz prowadzić samochodu to co ja poradzę ci ? :D
maszyna jest dobra i da radę dobry frez robotę wykona dobrze ,nawet z posuwem 1mm na minutę i ma skrawać dobrze a nie ślizgać i topić aluminium ,tu nie trzeba żadnych prędkości tylko OSTRY FREZ CHŁODZONY I SMAROWANY ma ogarnąć robotę na tej maszynie w ODPOWIEDNIM TEMPIE :)

Dodane 1 minuta 41 sekundy:
:wink: dobranoc ...
W twoim filmie nie ma niczego odkrywczego.
Następnym razem opraw ten swój rylec w rączkę z miękkiej gumy i spróbuj tego samego.
Może zrozumiesz jaki wpływ na pracę ostrza mają luzy i ugięcia maszyny...



Awatar użytkownika

Autor tematu
Rafalgl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 515
Posty: 1212
Rejestracja: 24 gru 2020, 01:43

Re: Frezarka 3824 - krok po kroku.

#1102

Post napisał: Rafalgl » 16 kwie 2023, 22:55

No nic, jedno wzmocnienie gotowe. Udało się ustawić wiercenie, ponawiercałem nakiełki i dokończyłem wiertarką z ręki.
Mam już zaprojektowane wzmocnienia do tej maszyny. Będą to 4 płyty boczne z zastrzałami. Będą przykręcane po bokach kolumn. Ale wykonanie muszę komuś zlecić, bo jest tam dużo otworów na śruby i myślę by je może zrobić z nierdzewki szczotkowanej 5mm, albo stali węglowej (zależy jaki będzie koszt), więc zamówię cięcie laserem. Fajnie byłoby zahartować izotermicznie takie usztywnienia, ale to też muszę komuś zlecić. Liczę na znaczną poprawę sztywności, rzędu 50%. Z alu tego robić nie ma raczej sensu, musiałoby być bardzo grube, z 15mm jedna płyta i byłby potem kłopot z zamocowaniem. Kolejnym krokiem będą stalowe kątowniki, robione także na zamówienie. Odwlekam to ciągle, z lenistawa - gdyż będzie to oznaczało konieczność demontażu całej bramy a byćmoże nie tylko :)

Dodane 7 minuty 58 sekundy:
Gotowy element:Obrazek
Kto pyta, nie błądzi.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 40
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Frezarka 3824 - krok po kroku.

#1103

Post napisał: bartuss1 » 16 kwie 2023, 23:02

Rafalgl pisze:No nic, jedno wzmocnienie gotowe

ciźbyś skonczył gwałcić szafe? niemożliwe
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

Autor tematu
Rafalgl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 515
Posty: 1212
Rejestracja: 24 gru 2020, 01:43

Re: Frezarka 3824 - krok po kroku.

#1104

Post napisał: Rafalgl » 16 kwie 2023, 23:40

Może nie wyszło idealnie, ale robotę zrobiło. 5 min ze szlifierka taśmową plus chwila szczotkowania włókniną i efekt w pełni zadowalający 😎Obrazek

Tak oto powstał pierwszy element frezarki v.3😉 Cel projektu - dwukrotne zwiększenie sztywności maszyny, poprawa i ułatwienie ustawiania geometrii ( redukcja ilości kątowników). Chcę skupić się na osiach, miejscach łączenia itd. Myślę, że to uginają się tylne C-beamy (te które od góry i od tyłu oś X trzymają 12 kątownikami. Przedni - krótszy, trzyma ośkę tylko z dołu 4 kątownikami które sam dorobiłem z alu, bardziej robi on za podparcie). Myślę że trzeba też usztywnić jakoś tył maszyny - oś X może jest solidna ale napewno mniej niż i kolumny, nie usztywniony środek ma prawo się uginać. Zetka dostanie podstawę z płyty alu 25 mm w miejsce profilu V-slot oraz dodatkowe 2 wózki.
Poza tym solidna podstawa i kolejne dodatki typu obudowa, wanna na chłodziwo itd. Relacje z budowy będą uaktualniane na bieżąco.
Kto pyta, nie błądzi.

Awatar użytkownika

bas01
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 22
Posty: 91
Rejestracja: 04 lut 2023, 21:06
Lokalizacja: Polska i okolice

Re: Frezarka 3824 - krok po kroku.

#1105

Post napisał: bas01 » 17 kwie 2023, 06:16

tuxcnc pisze:
16 kwie 2023, 21:18
bas01 pisze:
16 kwie 2023, 21:03
Steryd pisze:
16 kwie 2023, 20:46
Weź może przeczytaj jakąś książkę o skrawaniu, zanim zaczniesz udzielać rad.
pokazuję ci film o skrawaniu aluminium ,pierwszy raz zobaczyłeś jak wygląda taka obróbka pod mikroskopem ...ale cóż ... :) ,ja z języka polskiego też prymusem nie byłem... :mrgreen: ,a ty z innego może ...
jak nie umiesz prowadzić samochodu to co ja poradzę ci ? :D
maszyna jest dobra i da radę dobry frez robotę wykona dobrze ,nawet z posuwem 1mm na minutę i ma skrawać dobrze a nie ślizgać i topić aluminium ,tu nie trzeba żadnych prędkości tylko OSTRY FREZ CHŁODZONY I SMAROWANY ma ogarnąć robotę na tej maszynie w ODPOWIEDNIM TEMPIE :)

Dodane 1 minuta 41 sekundy:
:wink: dobranoc ...
W twoim filmie nie ma niczego odkrywczego.
Następnym razem opraw ten swój rylec w rączkę z miękkiej gumy i spróbuj tego samego.
Może zrozumiesz jaki wpływ na pracę ostrza mają luzy i ugięcia maszyny...
to poważne stwierdzenie i na miejscu w tym przypadku ,ale zawsze jest jakieś UGIĘCIE czy to maszyny czy freza czy napięcia w łożyskach wrzeciona ,dlatego wychodzą REZONANSE ,przez to dobiera się odpowiednie OBROTY WRZECIONA ,PRĘDKOŚĆ POSUWU ,GŁĘBOKOŚĆ SKRAWANIA ,SIŁĘ NACISKU NARZĘDZIA NA MATERIAŁ ,KĄT OSTRZA FREZA wyłącznie do rodzaju ,gatunku OBRABIANEGO materiału ,KAŻDA MASZYNA MA OGRANICZONĄ SZTYWNOŚĆ ,w tym przypadku jest taka konstrukcja a nie inna i trzeba dobrać odpowiednie parametry ,nic inaczenj nie będzie ,gdyby zamiast tej delikatnej frezarki był BYK 5000 KG z ŻELIWA to z pewnością REZONANS nie nastąpiłby ,a GŁĘBOKOŚĆ FREZOWANIA PRZY ODPOWIEDNIM FREZIE DO TEGO GATUNKU ALUMINIUM MOGŁABY BYĆ 1000 RAZY WIĘKSZA np JEDEN CENTYMETR i to byłoby POTĘŻNE TEMPO SKRAWANIA :) [mądrość sama w sobie

Dodane 17 minuty 56 sekundy:
Obrazek
Rafalgl pisze:
16 kwie 2023, 22:55
No nic, jedno wzmocnienie gotowe. Udało się ustawić wiercenie, ponawiercałem nakiełki i dokończyłem wiertarką z ręki.
Mam już zaprojektowane wzmocnienia do tej maszyny. Będą to 4 płyty boczne z zastrzałami. Będą przykręcane po bokach kolumn. Ale wykonanie muszę komuś zlecić, bo jest tam dużo otworów na śruby i myślę by je może zrobić z nierdzewki szczotkowanej 5mm, albo stali węglowej (zależy jaki będzie koszt), więc zamówię cięcie laserem. Fajnie byłoby zahartować izotermicznie takie usztywnienia, ale to też muszę komuś zlecić. Liczę na znaczną poprawę sztywności, rzędu 50%. Z alu tego robić nie ma raczej sensu, musiałoby być bardzo grube, z 15mm jedna płyta i byłby potem kłopot z zamocowaniem. Kolejnym krokiem będą stalowe kątowniki, robione także na zamówienie. Odwlekam to ciągle, z lenistawa - gdyż będzie to oznaczało konieczność demontażu całej bramy a byćmoże nie tylko :)

Dodane 7 minuty 58 sekundy:
Gotowy element:Obrazek
wydaje się ,że prędzej wykonałbyś zupełnie nową z tego tak zwanego sztucznego granitu ,kiedyś mówiłem ci o tym ,twoja maszyna będzie działać ale nie przeceniaj jej możliwości ,weż sprawdż sztywność tej maszyny dołączając czujnik zegarowy do wrzeciona i trzpień pomiarowy do materiału ,następnie zakup sobie wagę rybacką elektroniczną i ciągnąć za uchwyt wrzeciona sprawdż przy jakimo obiążeniu i ile o ugina się frezarki konstrukcja ,wtedy będziesz orientacyjnie wiedział o jaki skok przesuwu freza do jego obrotów będziesz mógł sobie pozwolić na tej maszynie ,
tylko jeszcze powiem ci ,że do obróbki super precyzyjnej np elementów zegarków mechanicznych ,maszyny ważą nawet kilka ton a ich konstrukcja jest ze specjalnego żeliwa a niektóre ich elementy wykonane są z granitu :)
nie jest ważne jak powoli idziesz ,ważne jest ,że nie stoisz w miejscu wtedy nauczysz się doskonale chodzić

Awatar użytkownika

kozak12
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 240
Rejestracja: 22 cze 2013, 16:49
Lokalizacja: mazowsze

Re: Frezarka 3824 - krok po kroku.

#1106

Post napisał: kozak12 » 17 kwie 2023, 06:30

bas01 pisze:
16 kwie 2023, 21:03

maszyna jest dobra i da radę dobry frez robotę wykona dobrze ,nawet z posuwem 1mm na minutę i ma skrawać


,tu nie trzeba żadnych prędkości tylko OSTRY FREZ
Chyba nie bardzo wieszo czym mówisz .
Musi być prędkość aby była obróbka skrawaniem

Awatar użytkownika

bas01
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 22
Posty: 91
Rejestracja: 04 lut 2023, 21:06
Lokalizacja: Polska i okolice

Re: Frezarka 3824 - krok po kroku.

#1107

Post napisał: bas01 » 17 kwie 2023, 06:35

kozak12 pisze:
17 kwie 2023, 06:30
bas01 pisze:
16 kwie 2023, 21:03

maszyna jest dobra i da radę dobry frez robotę wykona dobrze ,nawet z posuwem 1mm na minutę i ma skrawać


,tu nie trzeba żadnych prędkości tylko OSTRY FREZ
Chyba nie bardzo wieszo czym mówisz .
Musi być prędkość aby była obróbka skrawaniem
prędkość skrawania to pojęcie wzglęgne :)

Dodane 2 minuty 11 sekundy:
jeśłi nacinasz gwint ręcznie w stali to jaką masz prędkość ? czy to obróbka skrawaniem czy zupełnie coś innego ? :D

Dodane 15 minuty 26 sekundy:
a na filmie to co to jest :D ?
nie jest ważne jak powoli idziesz ,ważne jest ,że nie stoisz w miejscu wtedy nauczysz się doskonale chodzić

Awatar użytkownika

kozak12
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 240
Rejestracja: 22 cze 2013, 16:49
Lokalizacja: mazowsze

Re: Frezarka 3824 - krok po kroku.

#1108

Post napisał: kozak12 » 17 kwie 2023, 08:18

bas01 pisze:
17 kwie 2023, 06:50

jeśłi nacinasz gwint ręcznie w stali to jaką masz prędkość ? czy to obróbka skrawaniem czy zupełnie cos innego

Mała prędkość obrotowa ale duże przybranie.

Awatar użytkownika

bas01
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 22
Posty: 91
Rejestracja: 04 lut 2023, 21:06
Lokalizacja: Polska i okolice

Re: Frezarka 3824 - krok po kroku.

#1109

Post napisał: bas01 » 17 kwie 2023, 08:21

kozak12 pisze:
17 kwie 2023, 08:18
bas01 pisze:
17 kwie 2023, 06:50

jeśłi nacinasz gwint ręcznie w stali to jaką masz prędkość ? czy to obróbka skrawaniem czy zupełnie cos innego

Mała prędkość obrotowa ale duże przybranie.
elegancko ! właściwa odpowiedż ! :) +++
nie jest ważne jak powoli idziesz ,ważne jest ,że nie stoisz w miejscu wtedy nauczysz się doskonale chodzić

Awatar użytkownika

kozak12
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 240
Rejestracja: 22 cze 2013, 16:49
Lokalizacja: mazowsze

Re: Frezarka 3824 - krok po kroku.

#1110

Post napisał: kozak12 » 17 kwie 2023, 08:27

bas01 pisze:
17 kwie 2023, 06:50
[


prędkość skrawania to pojęcie wzglęgne :)



Prędkość skrawania to parametr narzędzia i jego nie przeskoczysz. Jest w jakich tam granicach stały .
A prędkość obróbki jest względna ansztajnie.🤣

Delikatna maszyna aby zrobić wiór musi jechać małym przybraniem bo moc i sztywność nie pozwala .
I aby wiór szedł miś być szybkość . Bo jak nie będzie zachowany parametr skrawania frez trze i już nie skrawanie.

Jeżeli nie masz momentu i sztywność to musisz czym innym zapewnić przekrój wióra.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”