Przywitanie - Bernardo KF 25D Vario

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Przywitanie - Bernardo KF 25D Vario

#11

Post napisał: RomanJ4 » 18 wrz 2020, 10:45

the.bear pisze:Tak więc jak tylko przełączę na F albo na R to choć silnik nie rusza, to już dmucha.

Zapomniałem dopisać, że wentylator musi mieć kierunek strug zgodny z wentylatorem silnika by sprawnie chłodził (u mnie "wyciąga" z silnika, u kolegi pewnie też)
the.bear pisze: jeden z kolegów miał tak zaciągnięte narzędzie, że ludzie już zastanawiali się czy przypadkiem nie było założone na klej

jeśli pod wrzeciono podstawimy klocek (o ile narzędzie pozwoli) to możemy walić bez obawy o łożyska (u mnie młotkiem miedzianym). aby przez udar nie zerwać gwintu na szpilce odkręcamy ją tylko na tyle by ją zluzować, dopiero jak stożek puści wykręcamy dalej(jak widać na filmie).


pozdrawiam,
Roman


Wojtek_O
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 113
Rejestracja: 16 lis 2019, 10:27

Re: Przywitanie - Bernardo KF 25D Vario

#12

Post napisał: Wojtek_O » 18 wrz 2020, 11:17

RomanJ4 pisze:aby przez udar nie zerwać gwintu na szpilce odkręcamy ją tylko na tyle by ją zluzować, dopiero jak stożek puści wykręcamy dalej(

Nie zgodzę się że jest to jedyna dobra metoda. Obie metody mają plusy i minusy ale jeśli ci się uda zerwać gwint M10 w hartowanej szpilce lub stożku to znaczy że przeginasz z dokręcaniem. W wielu modyfikacjach tych frezarek ludzie montują tam klucz udarowy pneumatyczny lub elektryczny by nie tracić czasu na kręcenie przy częstych zmianach narzędzi. Ja wolę odkręcać trochę dłuższym kluczem a dokręcam standardowym krótkim "T" i myślę że jak każdy dojdzie do wprawy to będzie wiedział jakiej siły trzeba użyć. Kiedy "klik" jest prawidłowy i nie trzeba było się wielce zapierać. W wielu wypadkach "wychodzi w takim praniu" jakiej jakości jest stożek (kąt szlifu) co zresztą widać na kolegi zdjęciu - marna powierzchnia przylegania. Jest jeszcze jeden tip który polecam. Pod górną nakrętkę "kapturową" która trzyma szpilkę dać małe łożysko oporowe. Odkręcanie wtedy jest na innym poziomie.

Awatar użytkownika

Autor tematu
the.bear
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 48
Posty: 311
Rejestracja: 16 wrz 2020, 20:48
Lokalizacja: Widawa/Łódzkie

Re: Przywitanie - Bernardo KF 25D Vario

#13

Post napisał: the.bear » 18 wrz 2020, 11:25

RomanJ4 pisze:
18 wrz 2020, 10:45
the.bear pisze:Tak więc jak tylko przełączę na F albo na R to choć silnik nie rusza, to już dmucha.

Zapomniałem dopisać, że wentylator musi mieć kierunek strug zgodny z wentylatorem silnika by sprawnie chłodził (u mnie "wyciąga" z silnika, u kolegi pewnie też)
Słuszna uwaga, u siebie odwróciłem silnik wentylatora, tak aby wyciągał właśnie do góry. Przy czym w ogóle sam silnik frezarki to nawet na najwyższych obrotach taki podmuch robi, że chyba tylko piórko zdmuchnie. Ręcznik papierowy był dla niego dużym wyzwaniem 😁
Tak więc myślę, że nawet jakby ten dodatkowy (mocny wentylator łazienkowy, nie lichy wiatraczek od komputera) wdmuchiwał powietrze na silnik, przeciwstawnie do tego co sam silnik frezarki generuje, to by było aż nadto i tak. No ale jak robić, to robić dobrze.

No i tak sobie myślę, że do tego frezowania to muszę chłodzenie jakąś cieczą dorobić docelowo. Tak więc konstrukcja / stolik musi to uwzględniać.

U kolego Romana widziałem dość sporych rozmiarów wannę, czy ona rzeczywiście taka szeroka musi być? Wiadomo, że będzie chlapać, ale wanna to chyba tylko na ociekanie tego co ze stołu nastawnego będzie się przelewać (jest w nim króciec do odprowadzania chłodziwa). Więc max wysuw lewo prawo oraz przód i tył i starczy?

Konrad

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Przywitanie - Bernardo KF 25D Vario

#14

Post napisał: RomanJ4 » 18 wrz 2020, 12:10

the.bear pisze:widziałem dość sporych rozmiarów wannę, czy ona rzeczywiście taka szeroka musi być?

To bardziej na chwytanie wiórów niż chlapanie, ale jak obstawisz pole obróbki ekranami to oczywiście może być mniejsza...
A chłodzenie możesz zrobić mgłą, mniej chłodziwa na stole(w ogóle mniej potrzeba), nie chlapie(ekrany dość sprawnie ją skraplają), nie zasłania widoku, odrzuca wióry z pola roboczego.
Tylko dobry wyciąg (najlepiej miejscowy), albo bardzo sprawna wentylacja, bo parując nasyca kubaturę warsztatu parą wodną. Można chłodzić samym powietrzem.
No, i niezbędna sprężarka.

jaki-kompresorek-do-mgly-olejowej-t68891.html
mgla-olejowa-t20202-50.html
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

Autor tematu
the.bear
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 48
Posty: 311
Rejestracja: 16 wrz 2020, 20:48
Lokalizacja: Widawa/Łódzkie

Re: Przywitanie - Bernardo KF 25D Vario

#15

Post napisał: the.bear » 18 wrz 2020, 18:28

O proszę, nawet nie wiedziałem, że mgłą można chłodzić a nie polewać tylko - fajna opcja. Kompresor mam i niedługo będę rozprowadzał punkty po garażu z rurkami do sprężonego powietrza, to jak już ustalę gdzie będzie stać ta moja wiertarko-frezarka, to sobie tam podciągnę. Mam też dość wydajny odciąg spalin zamontowany w jednym pomieszczeniu, to teoretycznie mógłbym jakoś się pod niego z oparami podpiąć. Tylko akurat to "czyste" pomieszczenie, więc musiałbym pomyśleć nad jakąś instalacją, żeby nad frezarką chwyt dorobić.

Temat chłodzenia silnika jest już ogarnięty na tip top. Wyszło jak na następujących obrazkach.
Obrazek
Obrazek
Rodzina stwierdziła, że o co chodzi i co ja tyle czasu robiłem, skoro nic nie jest zrobione przy frezarce :D

Pomierzyłem sobie stół za pomocą tego mojego ruskiego wskaźnika zegarowego - zamontowałem w uchwycie i stołem jeździłem. w X wyszło mi 0.6mm różnicy w Y 0.4mm pomiędzy krańcowymi pozycjami. Z alledrogo jedzie do mnie już japoński zegarek, więc jak przyjedzie to pomiary powtórzę. Ogólnie stół prosty (X), tylko jakby pochylony, bo jak po krawędzi jechałem, to wskaźnik w miarę równo narastał. Czy da się te wartości jakoś skorygować kręcąc czymś?

Do listy zakupów dochodzą:
- Uchwyt ER32 MK2
- Uchwyt wiertarski

Kupować chińskie, czy zagryźć zęby i kupować nasze polskie?

Konrad

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Przywitanie - Bernardo KF 25D Vario

#16

Post napisał: RomanJ4 » 18 wrz 2020, 23:42

the.bear pisze:Czy da się te wartości jakoś skorygować kręcąc czymś?

nie ma nic do pokręcenia, tylko przez skrobanie (jeśli nierówności są bardzo duże to wstępnie można delikatnie podszlifować, a potem doskrobać)
Pomiary trzeba zacząć od ustalenia bazy(płaszczyzna wyznaczona przez ślizgi jaskółki a w podstawie), i do niej odnosić pozostałe parametry(równoległość) kolejnych płaszczyzn- płaszczyzny górnych ślizgów poprzecznych sanek b,
i płaszczyzny blatu stołu c. W obydwu kierunkach (X i Y) tych płaszczyzn.
frezarko-wiertarka-zx7045-nowa-p-chinsk ... 0-230.html
Obrazek

Inaczej nie dojdziesz do ładu z geometrią, zrobisz jedną płaszczyznę, np blatu stołu c, to schrzanisz równoległość (do jaskółki stołu) jeśli one nie były poziomo (wyjdzie np klin}, a przy przesuwaniu w osi powiedzmy Y czujnik na płaszczyźnie c pokaże skos ...
Najlepiej byłoby do pomiarów i ewentualnej korekty płaszczyzn poszczególnych powierzchni ślizgowych stołu krzyżowego użyć granitowej (lub żeliwnej) płyty pomiarowej, zaczynając od pomiarów ślizgów(a - wg rys. powyżej) jaskółki podstawy frezarki. Podstawą czujnika mierzącego oba ślizgi (a) można wtedy jeździć po powierzchni płyty pomiarowej, czy wyznaczana przez nie obie płaszczyzna jest równoległa do płyty we wszystkich kierunkach (odchyłka wysokości a).
(rysunek poglądowy)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Powinno wyjść coś podobnego do tego, gdzie po obu stronach tych kresek (kreski dla ułatwienia są naniesione obok ślizgów by się zapis nie ścierał przy poprawkach) robimy zapisy odchyłki wysokości powierzchni ślizgowej względem punktu X gdzie ustawiamy czujnik na "0" i zapisujemy"0"
Obrazek
można potem zapisy przeanalizować, i poprawić.
(przykładowy pomiar)
Obrazek

Jak już sprawdzimy i skorygujemy ślizgi jaskółki podstawy, to nie zdejmując podstawy frezarki z płyty pomiarowej, zakładamy karetkę sanek poprzecznych (po sprawdzeniu płaskości spodu karetki który współpracuje ze ślizgami jaskółki podstawy)
i możemy tym samym sposobem pomierzyć równoległość do płyty pomiarowej(i ślizgów jaskółki podstawy) płaszczyznę ślizgów górnej jaskółki karetki w osiach A i B,

Obrazek

robimy analogiczne pomiary(wg punktu początkowego X ="0") i ewentualnie korygujemy skrobaniem,

W ten sposób mamy już wyprowadzoną geometrię samego stołu krzyżowego na którym spoczywa stół roboczy i pewną bazę do innych pomiarów.

Stół roboczy dla ułatwienia sobie roboty mierzymy na płycie pomiarowej osobno.
Najpierw sprawdzamy płaskość samego blatu roboczego (górna robocza pow. stołu) np odbijając go tuszem na płycie pomiarowej, ewentualne uchyby skrobiemy do płaskości.
Następnie kładziemy odwrotnie stół na płytę, i analogicznie jak ślizgi jaskółki podstawy mierzymy i poprawiamy ślizgi jaskółki stołu roboczego.
Jak to zrobimy, to zamontowana na karetce krzyżowej płaszczyzna blatu stołu roboczego musi być równoległa do płaszczyzny podstawy(można sobie dla pewności sprawdzić blat roboczy całego zmontowanego zespołu wedle płaszczyzny płyty pomiarowej)

Przy okazji mając podstawę frezarki na płycie pomiarowej możemy sprawdzić prostopadłość do niej(i jaskółki podstawy) kolumny głowicy, np za pomocą kątownika pomiarowego i szczelinomierza
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jeśli jest odchył to trzeba korygować tę powierzchnię podstawy,
Obrazek

i kolumny
Obrazek

ale to już temat na osobne rozważania

Tu ma kolega podobny temat
frezarko-wiertarka-hk25-t79816.html
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

Autor tematu
the.bear
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 48
Posty: 311
Rejestracja: 16 wrz 2020, 20:48
Lokalizacja: Widawa/Łódzkie

Re: Przywitanie - Bernardo KF 25D Vario

#17

Post napisał: the.bear » 22 wrz 2020, 23:46

Dzięki za obszerne how-to. Chyba na chwilę to akurat odpuszczę, bo nie mam drugiej frezarki pod ręką :-)
Powoli zjeżdżają się fanty, dziś przyjechał czujnik zegarowy, ale tyle tylko co z pudełka wyjąłem. Jak coś ciekawego zmontuję, to będę wrzucał zdjęcia.

Na pierwszy ogień pójdzie stół / stojak. W weekend frezowałem w drewnie (a co tam) elementy antresoli którą z moim tatą budujemy. No paleta to nie jest stabilna rzecz jednak :-) Tak więc chyba na szybko samą ramę wyspawam, a później jakieś dodatki będę montował (szyflady na narzędzia, kółka, itp)

A propos fantów, jeśli mogę poprosić o wskazówkę - pierwsza poważna praca jaka mnie będzie czekać to przerobienie otworów fi 11 głębokie na 80mm na fasolkę (przesunięcie w X i Y o +1.5mm) Materiał - aluminium „lotnicze”. Zwykłe frezy to płytko schodzą, głęboko to wiertło, ale wiertłem to tylko mogę cały otwór poszerzyć, a nie fasolkę zrobić.

Jakiego narzędzia potrzebuję?

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Przywitanie - Bernardo KF 25D Vario

#18

Post napisał: adam Fx » 23 wrz 2020, 00:36

the.bear pisze:Jakiego narzędzia potrzebuję?
długi frez http://pl.aliexpress.com/item/328497104 ... hweb201603_ lub główce https://youtu.be/dFymJKiRS6w

Dodane 1 minuta 28 sekundy:
to tylko przykład że są dł. nie musza być konkretnie te narzędzia :)
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

Autor tematu
the.bear
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 48
Posty: 311
Rejestracja: 16 wrz 2020, 20:48
Lokalizacja: Widawa/Łódzkie

Re: Przywitanie - Bernardo KF 25D Vario

#19

Post napisał: the.bear » 22 paź 2020, 23:45

Kurcze ale ten czas leci, trochę ekstrasów nabyłem:
- oprawka ER32 i kilka tulejek do niej
- uchwyt wiertarski jakiś sensowniejszy
- imadło maszynowe obrotowo - pochylne.

Te oprawki/tulejki ER32 super rzecz. Trochę miejsca mało jak chcę coś w tym imadle obrotowo-pochylnym działać i czasem ta oprawka mnie ratuje :-)

Natomiast najlepszą inwestycją z dodatków póki co dla mnie jest stół obrotowy / podzielnica.
Obrazek

Mało natomiast czasu na działanie w przygotowanie stanowiska, a do tego cały czas czekam na stal (sic!), bo tutaj u mnie nie handlują profilami 50x50x3, bo wszyscy biorą 50x50x2 i sprowadzają mi 3mm na zamówienie.
Tak więc póki co działam na prowizorycznym stole nożycowym i palecie na nim.

Póki co maszynka sprawuje się dzielnie, ale najtwardszą rzeczą jaką frezowałem była tarcza hamulcowa.
Obrazek

Przydaje się do prototypowania różnych rzeczy, które wstępnie drukuję sobie na 3D, a później zamiast pilnikiem, to już na frezarce korekty nanoszę sobie - cóż za poprawa komfortu :D

Obrazek
Podkładki równoległe zrobiłem sobie ze starych kawałków korbowodów :D Przydają się, żeby detal unieść nad stół.

Na bank muszę sobie jakieś frezy dokupić, ale to na bieżąco będę się zaopatrzył wedle występujących potrzeb.
Mam jakieś chińskie, niby HSS, ale na tarczy hamulcowej taki frez mi poległ. Kiedyś też takie wiertła dostałem - powinni zakazać sprzedaży takiego badziewia. Plastik jakoś biorą :-)

Obrazek

A tutaj proszę już po korektach i finalnym wydruku prototyp detalu w 3D tylko z drobnymi korektami wad druku 3D na frezarce.
Obrazek

A to wszystko po to, żeby mieć naprawdę dobre hamulce w prawie 40 letnim aucie :)
Obrazek

A tutaj porównanie z hamulcem fabrycznym.
Obrazek

Teraz pora napisać coś w dziale zleceń, co by mi ktoś ten prototyp zamiast z plastiku, ładnie na CNC wyciął z PA9 :)

Jeszce raz dzięki za wskazówki i będę dalej pisał o moich przygodach jak tylko czas na to pozwoli.


Wojtek_O
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 113
Rejestracja: 16 lis 2019, 10:27

Re: Przywitanie - Bernardo KF 25D Vario

#20

Post napisał: Wojtek_O » 23 paź 2020, 07:56

the.bear pisze:Trochę miejsca mało jak chcę coś w tym imadle obrotowo-pochylnym działać i czasem ta oprawka mnie ratuje

Polecam zakup kompletu tulejek zaciskowych bezpośrednio w stożku MK2. Zyskasz kolejne kilka centymetrów w osi Z. Sztywność i precyzja tego rozwiązania to jest max jaki wyciągniesz z tej maszynki.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”