Mała tokarka. Jaką kupić ?

Chcę wydać do 13 tys. Długość tokarki nie powinna przekroczyć 1,7m i była na 230V

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.
Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 21
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Mała tokarka. Jaką kupić ?

#31

Post napisał: adam Fx » 25 mar 2019, 15:48

123ag pisze:A czujnik po co ?
np po.




lub



itd


sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
123ag
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 47
Posty: 66
Rejestracja: 21 paź 2018, 20:45

Re: Mała tokarka. Jaką kupić ?

#32

Post napisał: 123ag » 26 mar 2019, 09:51

Kolega kupił ten czujnik ze statywem na banggood.com ? Mogę linka prosić

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 21
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Mała tokarka. Jaką kupić ?

#33

Post napisał: adam Fx » 26 mar 2019, 13:34

statyw prawdopodobnie ten https://www.banggood.com/DANIU-Mini-Fle ... kid=203188
Zakupu dokonałem już dosyć dawno
A ten czujnik to jeszcze z allegro
w BG też jest ale o skoku 10 https://www.banggood.com/Retail-0-10mm- ... kid=203206

Co prawda ten o skoku 10 wypadał lepiej niż ten co mam o skoku 30 https://youtu.be/u-b9Rg3O47s W sumie patrząc na towary jakie wybierasz to pewnie i czujnik będziesz wolał kupić markowy
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mała tokarka. Jaką kupić ?

#34

Post napisał: strikexp » 26 mar 2019, 13:44

Czujniki warto mieć dwa, jeden markowy powiedzmy Limit itp. A drugi może być chiński i służyć jako mniej wiarygodne narzędzie którego nie będzie szkoda po uszkodzeniu/upuszczeniu.


Autor tematu
123ag
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 47
Posty: 66
Rejestracja: 21 paź 2018, 20:45

Re: Mała tokarka. Jaką kupić ?

#35

Post napisał: 123ag » 02 maja 2019, 09:38

Tokarka już dotarła. Mam jednak pytania jako początkujący tokarz. Co to jest za rodzaj ,, konstrukcji,, z jakim ona przyjechała ?
Obrazek

Kupiony imak szybkozmienny po zamontowaniu tulejki z segerem ma otwó fi 10, a śruba f8. W zestawie żadnej tulei redukcyjnej nie było i czym to w ogóle przykręcić bo chyba nie zwykła nakrętką. Luz będzie 2 mm. Obrazek
Obrazek Obrazek

Czegoś brakuję ?

Jaki znacie najlepszy sposób na wyśrodkowanie noży ?


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Mała tokarka. Jaką kupić ?

#36

Post napisał: rdarek » 02 maja 2019, 10:16

123ag pisze:
02 maja 2019, 09:38
Tokarka już dotarła. Mam jednak pytania jako początkujący tokarz. Co to jest za rodzaj ,, konstrukcji,, z jakim ona przyjechała ?
Obrazek
No cóż to powinno wszystko wyjaśnić:
Obrazek
Obrazek
Czyli najprostszy imak


Autor tematu
123ag
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 47
Posty: 66
Rejestracja: 21 paź 2018, 20:45

Re: Mała tokarka. Jaką kupić ?

#37

Post napisał: 123ag » 02 maja 2019, 11:06

Rozumiem. Zostanę przy szybkozmiennym :) Którego na razie nie mogę użyć.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 11570
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Mała tokarka. Jaką kupić ?

#38

Post napisał: RomanJ4 » 07 maja 2019, 12:52

Zamocowanie korpusu Multifixa na sankach narzędziowych jest bardzo ważne, i trzeba poświęcić temu dużo uwagi by nie mieć potem problemów z samą obróbką i trzymaniem wymiaru po zmianie narzędzia, (dla której to przecież wygody zmieniamy imak !)
Musisz albo dotoczyć do mocowania Multifixa tulejkę redukcyjną ø8/ø10mm (najłatwiej), i to z taką dokładnością by był możliwy suwliwy ale bezluzowy montaż i bębna i szpilki.
A najlepiej wytoczyć nową dokładnie dopasowaną do bębna szpilkę ø10mm(z grzybkiem od spodu ), bo handlowe śruby są zazwyczaj poniżej pełnego wymiaru, a łebki mają za małe do naszego celu, i powiększyć(kalibrując rozwiertakiem) otwór pod nową szpilkę i jej grzybek w sankach narzędziowych.
Czemu korpus imaka musi być bardzo sztywno, bez możliwości ruchów jakichś ewentualnych na boki czy bujania(sama śruba, nawet najmocniej dokręcona nie utrzyma), z których nie zdajemy sobie sprawy, a ujawniają się tylko po przystawieniu czujnika do kostki z narzędziem lub korpusu w czasie obróbki ?
Bo o ile na "wiotkim" zamocowaniu imaka toczyć jeszcze się jako tako da (z niestety wątpliwą powtarzalnością wymiaru), to przy przecinaniu które zawsze jest sprawdzianem sztywności tokarki, wszystkie nadmierne luzy, także w zamocowaniu bębna imaka do sanek narzędziowych, pod wpływem drgań prędzej czy później się ujawnią, uniemożliwiając często przecinanie w ogóle.
Zazwyczaj występuje wtedy silny tzw "chatter" - spowodowane brakiem sztywności szkodliwe dla procesu skrawania drgania narzędzia względem materiału, powodujące gwałtowne zmiany głębokości skrawania (od zera do maximum), skutkujące tworzeniem "igiełek" zamiast wstęgowego wióra Animacja pokazuje na przykładzie cięcia jak to postępuje w praktyce youtu.be/2KceXIKPWEo,
,
także podczas toczenia wzdłużnego takie zjawisko też może zachodzić, zarówno z powyższych powodów jak również niewłaściwego, zbyt długiego wystawienia materiału z uchwytu, co pokazuje film poniżej.
youtu.be/HotV4HtmR6Y


Dlatego imak musi być mocowany najsztywniej jak się da, gwint M10 szpilki zamiast M8 też jest bardziej wskazany.
noz-przecinak-skladak-tud-40-t99431.html
Zresztą całe sanki narzędziowe, w zależności od konstrukcji, też się mogą "bujać" pod obciążeniem - tu opis dlaczego zestaw-dla-poczatkujacego-tokarza-t87816-40.html

Bęben trzeba zamocować nie tylko przy pomocy środkowej szpilki, ale także bocznego kołka ustalającego, który zapobiegnie obróceniu bębna(i narzędzia) wokół szpilki pod wpływem sił skrawania.
Bęben ma do tego celu dwa otworki dzięki którym możemy go zakołkować unieruchomić stożkowym zatrzaskiem(jak duże klasyczne imaki tokarskie).
imak-multifix-t73689.html
Obrazek
Najpierw jednak należy bęben ustawić i zacisnąć dzięki środkowej szpilce(bez blaszanej pokrywki ze skalą)
Obrazek
tak, by długa ścianka zamocowanej kostki była równoległa do osi toczenia - najlepiej ustawić kąt za pomocą czujnika mocowanego magnetyczną podstawą do np uchwytu tokarskiego lub wrzeciennika, łoża) i przesuwać kostkę (sankami poprzecznymi) wzgledem nieruchomego czujnika
Obrazek
potem przez boczny otworek napunktować sanki dopasowaną średnicą szpilką ze stożkiem, zdemontować bęben, nawiercić odpowiedni otwór, i zakołkować(albo jak niżej). Ja zamiast walcowego kołka wbijanego w sanki dałem w bęben szpilkę ze stożkiem dociskaną do (mniejszego niż średnica kołka) otworu w sankach poprzez mocną sprężynkę ściśniętą od góry pokrywką ze skalą. Ten sposób pozwala na korektę - ewentualnie podpiłowanie we właściwą stronę otworka w sankach narzędziowych w który wchodzi stożek szpilki ustalającej, by dokładnie skorygować ustawienie bębna i kąta kostki do osi toczenia.
Tak ustawiony bęben raz, że się nie obróci, a dwa - nie będziemy musieli martwić się o każdorazowe prostopadłe czy równoległe ustawienie kostki i narzędzia do osi toczenia.

To byłoby pokrótce..

tu też o...
imak-szybkozmienny-t17434-310.html
maktek-500-problem-z-powierzchnia-toczenia-t60680.html
search.php?author_id=19147&t=17434&sr=posts
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
123ag
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 47
Posty: 66
Rejestracja: 21 paź 2018, 20:45

Re: Mała tokarka. Jaką kupić ?

#39

Post napisał: 123ag » 07 maja 2019, 16:43

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Mój bęben nawet nie ma otworów, a kupiony razem z precyzyjną tokarką Wabeco.


piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: Mała tokarka. Jaką kupić ?

#40

Post napisał: piromarek » 08 maja 2019, 07:34

Właśnie.

Trochę nie rozumiem jak to możliwe, że sprzedawca widząc co kupujesz, nawet nie zadbał i zapytał czy to ma być komplet i nie uprzedził, że to nie pasuje od razu .

To jakiś horror. Wiem, że klient powinien wiedzieć czego chce, ale jak widać handlowcy z postawionymi celami nie potrzebują klientów tylko słupki w tabelkach.

Nic sam nie przerabiaj.
Pisz do nich i dzwoń. Ślepi czy jak ? Powiedz że nie działa nie pasuje i odsyłasz cały szajs. Albo niech doślą brakujący element, bo to co przysłali nie działa.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”