wyzwanie dla znawców Mach3

raza działa raz nie działa

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1443
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: wyzwanie dla znawców Mach3

#11

Post napisał: lepi » 18 sty 2019, 03:07

dance1 pisze:
17 sty 2019, 20:37
lepi pisze:wiec dziala tak jak sie zrobi.

tak? to wytłumacz mi tak na szybko co niby źle może być z makrem gdy wymiana narzędzi działa rok lub dłużej a raz du** i maszynie odbija przy wymianie, lub jak tłuczesz np. 50 tych samych elementów i raz nie wyjdzie? Gdzie problem?
Ja Tobie odpowiem, w amatorskim sterowaniu jakim jest mach, cudów nie ma i bajki że mach latami na 3 zmiany działa bezawaryjnie z własnego doświadczenia chowam pomiędzy komiksy....
Podales tyle szczegolow, ze na szybko to moge napisac, cos sknociles :)
Popatrz w logi, popros kogos o analize kodu wymiany. Poczytaj o metodologi testowania oprogramowania, obsludze wyjatkow itd.
A tak z ciekawosci, ile linii ma kod? Z ilu funkcji sie sklada? Dlaczego wykluczasz problem sprzetowy?



Awatar użytkownika

kwarc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1058
Rejestracja: 06 sty 2007, 18:13
Lokalizacja: Mgławica Andromedy

Re: wyzwanie dla znawców Mach3

#12

Post napisał: kwarc » 18 sty 2019, 19:17

No dobrze , szwankuje ale .
Może to nie wina samego Macha a tego dołanczanego interfejsu ?Jego elektrycznego niedopracowania ?
Albo chodzi o jakieś niuanse w samym systemie operacyjnym.
Bo jeśli jednak sam program czasem krzaczy to też raczej wskazywałoby na te nowe systemy operacyjne a nie na sam program .......Może sie myle ale sposób w jaki skąplikowano te nowe systemy jest chory jak dla mnie .
Zeby wysłać sygnał dla silnika albo wczytać informacje o stanie napięcia na jakimś tam pinie sygnał przechodzi przez istną gmatwanine sterowników ,zezwoleń ,popieprzonych trybów komunikacji itp . tego w Starych systemach typu dos czy win 98 nie było .
Podobno Turbocnc smiga bez takich niespodzianek ?

Dodane 6 minuty 55 sekundy:
turbocnc ,starszy dosowy program do sterowania obrabiarkami cnc .....
Kiedyś z 10 lat temu nawet zmierzylem sygnały wyściowe z Macha i z Turbocnc .....
oscyloskopem i sygnał z turbocnc chodził jak w zegarku natomiast sygnały z Macha nie miały tej stabilności czasowej ,"pływały" w pewnych granicach .


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

Re: wyzwanie dla znawców Mach3

#13

Post napisał: dance1 » 18 sty 2019, 21:30

lepi pisze:Dlaczego wykluczasz problem sprzetowy?


nie wykluczyłem, ale sterowanie jest od tego żeby przy błędzie sprzętowym maszynę zatrzymać co w machu i csmio jak widać nie działa.
O jakich logach piszesz? maszyna wymienia setki razy narzędzie i jest ok, raz coś nie wyjdzie, program ten sam to co tu zawiniło? Makro od wymiany?, nie, sam program także nie, dobra czujnik może jakiś ok. to chyba sterowanie maszynę powinno zatrzymać, tak się przynajmniej w "lepszych" sterownikach dzieje.
Ja wiem w tej chwili co się wydarzało ale że mach pomimo serwa i enkodera na rewolwerze dalej kręcił magazynem to już mini przegięcie.
Kto chce to niech se używa, ale do profesjonalnych rozwiązań dużo brakuje i brakować będzie, proste nie ta moneta.
Z Dacii F1 nie będzie.
Z mojej strony już zakończyłem "przygodę" z csmio, nie będę polecał amatorom gdy pada po 6-7 latach (za tą kasę tym bardziej) do profesjonalnych rozwiązań nigdy pod uwagę nie brałem.
I don't like principles, I prefer prejudices


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1443
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: wyzwanie dla znawców Mach3

#14

Post napisał: lepi » 19 sty 2019, 11:13

dance1 pisze:
18 sty 2019, 21:30
lepi pisze:Dlaczego wykluczasz problem sprzetowy?


nie wykluczyłem, ale sterowanie jest od tego żeby przy błędzie sprzętowym maszynę zatrzymać co w machu i csmio jak widać nie działa.
Jak widać jednak działa, patrz załącznik.

dance1 pisze:
18 sty 2019, 21:30

O jakich logach piszesz? maszyna wymienia setki razy narzędzie i jest ok, raz coś nie wyjdzie, program ten sam to co tu zawiniło? Makro od wymiany?, nie, sam program także nie, dobra czujnik może jakiś ok. to chyba sterowanie maszynę powinno zatrzymać, tak się przynajmniej w "lepszych" sterownikach dzieje.
Logi to zbiór danych tworzony w trakcie działania algorytmu. Najczęściej jest to plik tekstowy w którym zapisywane są dane krytyczne dla działania algorytmu. Serwisantowi pomaga znaleźć przyczynę usterki a programiście ewentualne błędy w programie. Maszyna powinna oczywiście się zatrzymać a z logów powinieneś odczytać co było przyczyną zatrzymania.
dance1 pisze:
18 sty 2019, 21:30

Ja wiem w tej chwili co się wydarzało ale że mach pomimo serwa i enkodera na rewolwerze dalej kręcił magazynem to już mini przegięcie.
No to przegięcie, przegiął albo programista nie obsługując błedu albo instalator nieprawidłowo podłączając sygnał zezwolenia do serwodrivera.
dance1 pisze:
18 sty 2019, 21:30
Kto chce to niech se używa, ale do profesjonalnych rozwiązań dużo brakuje i brakować będzie, proste nie ta moneta.
Z Dacii F1 nie będzie.
Z mojej strony już zakończyłem "przygodę" z csmio, nie będę polecał amatorom gdy pada po 6-7 latach (za tą kasę tym bardziej) do profesjonalnych rozwiązań nigdy pod uwagę nie brałem.
Zgadzam się ale że nie jest to super profesjonalne rozwiązanie ale przy odrobinie starań można z tego wyciągnąć dość sporo. Do nowej maszyny nikt tego nie zakłada ale do retrofitu nie jest to złe rozwiązanie. Choć pewnie są lepsze.
Załączniki
WP_20190119_10_04_29_Pro.jpg


dudziak4
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 702
Rejestracja: 06 wrz 2007, 13:30
Lokalizacja: Bielawa

Re: wyzwanie dla znawców Mach3

#15

Post napisał: dudziak4 » 19 sty 2019, 11:49

Kol @dance1 chyba lekko histeryzujesz, też nie uważam żeby mach był profesjonalnym softem ale....
Widziałem i pracowałem na nowych maszynach za kilkaset tyś zł i tam też nie rzadko zdarzały się błędy w oprogramowaniu i po mimo naszpikowania czujnikami za gruby hajs program potrafił zrobić psikusa. Co do csmio też się z tobą zgadzam aczkolwiek sam posiadam od 2 lat wersję "S" i nie narzekam, jeszcze mnie nie zawiodło a jak mi padnie po 6 latach to kupię drugą, za tą cenę uważam że jest to jeden z lepszych sterowników do którego można podpinać masę modułów a jeśli ty znasz lepsze rozwiązania za te pieniądze to miło by było jak byś się podzielił wiedzą na ten temat. Jak ci mach z csmio nie pasuje może spróbuj ich autorskiego softu simcnc dedykowanego do csmio. Sam go testuje i wygląda całkiem przyzwoicie a z tego co wiem nie będą więcej macha 3 wspierać.


cero
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 113
Rejestracja: 15 wrz 2011, 19:56
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: wyzwanie dla znawców Mach3

#16

Post napisał: cero » 19 sty 2019, 12:09

Ja na machu robie od jakiś 10 lat, na Windows xp.
Od 3 z csmio i jedyny problem jaki miałem to zrypany encoder na morbidelli u 13.
błąd wywaliło po roku pracy gdy encoder zwariował i każdy myślał że program zrypany. więc wszystko zależy raczej od podzespołów jakie są że sobą spięte i w jaki sposób.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

Re: wyzwanie dla znawców Mach3

#17

Post napisał: dance1 » 19 sty 2019, 12:34

dudziak4 źle się zrozumieliśmy lub też źle się wyraziłem, uważam macha za bardzo dobry produkt, jak sami autorzy programu piszą jest on dedykowany dla amatorów. Wqrwia mnie tylko z lekka jak mi ktoś na siłę chce udowodnić, lub wciska bzdury typu że program jest wow, cacy i nigdy nie ma z nim problemu, szkoda tylko że ludzie którzy go projektowali, tworzą makra itd jednak problemy i błędy znają i nikt tego nie ukrywa.
Jeżeli pytasz o inne rozwiązania to jak już pisałem produkty od SZGH, 1000MDb-5 i 990TDb testuję w tej chwili ale żeby koledze polecić dłuższy czas musi upłynąć.
I don't like principles, I prefer prejudices


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1443
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: wyzwanie dla znawców Mach3

#18

Post napisał: lepi » 19 sty 2019, 12:39

dance1 pisze:
19 sty 2019, 12:34
... szkoda tylko że ludzie którzy go projektowali, tworzą makra itd jednak problemy i błędy znają i nikt tego nie ukrywa.
Może warto zrobić listę tych "problemów i błędów" a ja z pomocą innych postaram się odpowiedzieć jak żyć.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

Re: wyzwanie dla znawców Mach3

#19

Post napisał: dance1 » 19 sty 2019, 15:21

kolego ale nie widzisz że nie ma o co się przepychać? Ty jesteś zadowolony ok, setki maszyn czy tam ile w których macha instalowałeś śmiga bez problemów ok. jestem prze szczęśliwy, cieszę się razem z Tobą ale to nic nie zmieni mojego zdania o tym oprogramowaniu.

Sorry za OT, więcej nie będzie.
I don't like principles, I prefer prejudices


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1443
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: wyzwanie dla znawców Mach3

#20

Post napisał: lepi » 19 sty 2019, 16:16

Ależ ja tylko chcę pomóc tym co mają problemy. Nie traktuj tego osobiście. Założę nowy wątek i zapraszam. Wszak jak mówią programiści nie ma softu bez błędów, są tylko nieużywane :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”