Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

Kolejny temat o zx7045, nowy egzemplarz dopiero co wyjety ze skrzyni , niezdatny do pracy bez rozebrania . Zdjecia .

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
InvaderBeer
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 91
Posty: 113
Rejestracja: 16 lis 2017, 07:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#251

Post napisał: InvaderBeer » 09 paź 2018, 21:37

Hej , u mnie mały przestój bo czekam na różne graty . Płyta traserska 600x400 zamówiona będzie prawdopodobnie za 2 tygodnie . Kombinuje z czego zrobić skrobak automatyczny , rozmontowałem piłę szablastą ( lisi ogon ) , może się nada jako elektryczny skrobak.

Liniał już przyszedł , stan całkiem niezły :

Obrazek

Znalazłem też nieliczne zdjęcie jakie mi się ostało z pomiarów stołu , resztę szlag trafił razem z dyskiem .

Obrazek

Widać wyraźnie , że lewy dół jest najwyżej a prawa góra najniżej . Różnica przeszło 0,44 mm więc będzie sporo roboty .

Po drodze prawie zapomniałem o filmie z posuwem ALSGS . Zajrzałem do środka i wygląda całkiem nieźle .



No i muszę się pochwalić bo resztkę czasu poświęciłem na poszukiwania .
Zrażony nieco jakością chińczyków , postawiłem na produkt polski . Udało mi się zakupić tokarkę TSB 20 w całkiem niezłym stanie :)
Jestem w szoku jak masywna jest podstawa ! łożyska wrzeciona są do wymiany w dodatku są zwykłe kulowe i jest znaczne bicie ale łoże i śruba pociągowa wyglądają naprawdę dobrze . Co najważniejsze , wszystko działa . Przelot trochę mały ale da się z tym żyć :) Sztywność bez porównania do chinek .

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przepraszam za ten mały offtopic , o tokarce założę osobny wątek w dziale tokarkowym bo mam masę pytań :)

Pozdrawiam




tomchlop
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 42
Posty: 184
Rejestracja: 22 wrz 2007, 00:58
Lokalizacja: Słupsk

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#252

Post napisał: tomchlop » 10 paź 2018, 20:28

Widzę, że się nie poddajesz. Trzymam kciuki. Zawsze to jakaś wartość dodana do maszynki. No i nauka bezcenna.. :-)
Ostatnio miałem pytanie na priv ile chcę za wyprowadzenie geometrii w nowej ZX.... Tak sobie zliczyłem, 8 miesięcy mi to zajęło. To daje jakieś 32 dni pracy po 5h (głównie w weekendy). Razem 160 roboczogodzin. Przy założeniu skromnie 25zł za godzinę to 4000zł.... Chyba cena zraziła klienta bo się już nie odezwał :-). Gdzieś tu na forum był post ile skasowali za szlifowanie całej ZX (miała być bazą do CNC). Wyszło chyba 4400zł. Tylko to już z parę lat temu było. Więc pewnie teraz z 5-6 tys.

P.S.
Tokarka boska. Prowadnice widzę w dobrym stanie. Więc albo nie była mocno eksploatowana, albo ktoś jej ostatnio zafundował remont.
Zapraszam na mój kanał YouTube :D : Garaż Tomka
Ciekawe projekty, remonty i modyfikacje.


Autor tematu
InvaderBeer
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 91
Posty: 113
Rejestracja: 16 lis 2017, 07:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#253

Post napisał: InvaderBeer » 10 paź 2018, 21:38

Hej @tomchlop , nie poddaje się :) nadal można na maszynie robić rzeczy w tolerancji "warsztatowej" ale niestety dla mnie to trochę słabo .
Tak jak piszesz nauka bezcenna niestety przyswojona poprzez ciężkie doświadczenia :) Odnośnie skrobania :) jak bym wiedział jakie to ciężkie i upierdliwe to bym doliczył do ceny frezarki te 5 k nawet 7K i komuś zapłacił , pod warunkiem że ten ktoś miałby renomę i wiedział by co robi . Top poręba sprzedaje podobne do naszych frezarki za 25 K , niby robią sami elektrykę , co akurat w chinkach się raczej nie psuje . Nie byli mi jednak wstanie powiedzieć czy w tej cenie geometria jest wyprowadzona i maszynka wyskrobana a z karty odbioru jaką dostałem jako przykład , niewiele wynikało . Wolałem nie przepłacać tyle . Jakby mi powiedzieli i pokazali , że u nich geometria super to bym rozważył jakąś kreskę i zakup takiej maszyny . Po obecnych doświadczeniach raczej bym kupił już naprawioną i cieszył się z użytkowania. Choć nie powiem , chyba lubie grzebać i cieszy mnie też praca nad tą maszynką , jednak im więcej nad tym myślę to wolałbym na niej pracować niż przy niej :) a to już prawie rok mija , z przerwami oczywiście bo mało czasu .
Jakby policzyć jeszcze sprzęt, który kupiłem żeby ją poprawić oraz czas włożony, to te 4K za czyjąś prace to nie taka straszna suma :D

Co do tokarki to nie znam jej historii , miała naklejkę z warsztatów w Elektrowni Łaziska i tam pewnie cały czas pracowała . Łoże wydaje mi się było jakiś czas temu szlifowane bo za dobrze wygląda jak na tak starą maszynkę . Cała jest obdrapana i raczej nikt wyglądem się nie przejmował :P i lekko nie miała choć raczej była konserwowana w miarę dobrze . Elektryka trochę zmieniona/zmodernizowana .
Ma parę rzeczy do poprawy ale wolę poprawiać polską tokarkę z dusza . Chinka tyle co ten sprzet nie przeżyje . Myślę , że to niezły egzemplarz . Zbieram właśnie zdjęcia i pytania na osobny wątek .

Pozdrawiam i również życzę cierpliwości .
PS. kiedy jakiś nowy film ?


Autor tematu
InvaderBeer
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 91
Posty: 113
Rejestracja: 16 lis 2017, 07:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#254

Post napisał: InvaderBeer » 11 paź 2018, 08:27

Zrobiło się poważnie , no to trochę techniki

koleś odkrył jak chińczycy tuszują nasze maszynki przy skrobaniu :)



Jak dla mnie rewelacja , wiele tłumaczy :)


piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 33
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#255

Post napisał: piromarek » 11 paź 2018, 08:30

Nie przejmuj się.
Ja swoją TSB20 , trzeci rok z przerwami remontuję.
Też mam już dosyć tego grzebania. Jak zacząłem, to myślałem że tylko ją wyczyszczę i odmaluję.
Ale jak już się zabrałem za sprawdzanie... im dalej w las...
Rozebrałem do przysłowiowej śrubki i składam, piaskuję , maluję, szpachluję, skrobię, dorabiam, przerabiam i co tam jeszcze :-)


tomchlop
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 42
Posty: 184
Rejestracja: 22 wrz 2007, 00:58
Lokalizacja: Słupsk

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#256

Post napisał: tomchlop » 11 paź 2018, 11:41

Roboty tyle samo co z nową chinką. Ale jakoś tak przyjemniej mi się remontuje starsze maszynki. Lubię przywracać je do życia. A tą chinkę to bym chętnie sam ukatrupił😜.
Zapraszam na mój kanał YouTube :D : Garaż Tomka
Ciekawe projekty, remonty i modyfikacje.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 102
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#257

Post napisał: RomanJ4 » 16 paź 2018, 10:09

Wyleję nieco miodu na Wasze zbolałe serca.... :D
Powierzchnia stali 1.2379 (NC11, cięta piłą taśmową z bloku) po frezowaniu głowicą ø 83mm (płytki APKT), ap=0,4÷0,5mm, n=500/min, posuw ręczny, kierunek frezowania w osi X, chłodzenie - mgła emulsyjna, maszyna ZX32G (nieco mniejsza od ZX7045, gniazdo Mk3, w/g DTR max. głowica ø63mm :wink: ), grubość po frezowaniu ≠8mm

surówka
Obrazek
frezowanie
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek
(pozostawiony niedofrezowany skraj by nadmiernie nie zmniejszać grubości płytki)
Obrazek Obrazek
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
InvaderBeer
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 91
Posty: 113
Rejestracja: 16 lis 2017, 07:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#258

Post napisał: InvaderBeer » 19 paź 2018, 16:21

Pięknie to wygląda , u mnie wciąż trwają przygotowania do skrobania .
Do teraz , używałem do drobnych prac pilnika odpowiednio zaostrzonego , niestety tępi się to bardzo szybko .
Gdzie szanowni koledzy zakupili skrobaki ? bo jak szukam to wyskakują mi takie do tapet :P Może używam złej nazwy - ma to jakąś polska fachową nazwę ?
Gdzie można dostać końcówki / płytki .
Próbowałem właśnie przerobić pilnik na automatyczny skrobak ale tępi się w ciągu paru sekund :P a ręcznie to pilnikiem już nie chcę się bawić bo ciężko idzie , wolałbym już skrobak zaprojektowany do tego . Jednak przy tak żmudnej robocie , ergonomia ma znaczenie.

Tutaj moje próby :

skrobak , oczywiście motyw aby zachować wymienność końcówek pił się nie udał i skrobak się ułamał .
Obrazek

Tutaj widać że coś tam się udało zeskrobać zanim skrobak się stępił .
Obrazek

a tutaj ogólna koncepcja , skrobak i lisi ogon . W wersji pierwszej po prostu przyspawany do starej piły i wzmocniony z obu stron 4 mm blachą , niestety i tak się ułamał więc kombinuję dalej .
Obrazek

Chciałbym zachować wymienność narzędzi ale chyba będzie trudno i ten lisi ogon już na zawsze pozostanie skrobakiem . Zobaczymy , jeszcze próbuję :)



Z zaległości , to na poprawę humoru zmontowałem filmik z instalacji auto posuwu dla ZX7045
https://youtu.be/tWHYt_usevk

Muszę jeszcze zmontować zaległe ze sprawdzania geometrii .


Pozdrawiam


tomchlop
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 42
Posty: 184
Rejestracja: 22 wrz 2007, 00:58
Lokalizacja: Słupsk

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#259

Post napisał: tomchlop » 19 paź 2018, 20:28

Skrobak ślusarski płaski- to chyba nazwa fachowa :-)
A propo skrobaka z lisiego ogona. To znalazłem kiedyś coś takiego. Może Ci się coś przyda.
Zapraszam na mój kanał YouTube :D : Garaż Tomka
Ciekawe projekty, remonty i modyfikacje.


Autor tematu
InvaderBeer
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 91
Posty: 113
Rejestracja: 16 lis 2017, 07:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#260

Post napisał: InvaderBeer » 19 paź 2018, 20:54

Widziałem :) znalazłem to zaraz po pierwszych próbach , boje się że u mnie efekt będzie równie mizerny :) Myślę że chociaż do zgrubnego się nada - może . Jeśli nie to będzie trzeba ćwiczyć ruch z biodra ;P Panie w domu nam podziękują ;P

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”