Stelaż, stół pod frezarkę

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
damian.rozmus
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 21
Rejestracja: 28 wrz 2018, 08:43

Stelaż, stół pod frezarkę

#1

Post napisał: damian.rozmus » 02 sty 2019, 22:08

Witam forumowiczów!

Chcę zrobić stół pod małą frezarkę (100kg, rama spawana z profili zamkniętych, około 60x60cm) i potrzebuje pomocy w doborze konstrukcji pod nią.
Widziałem różne stoły, jedne mają same podpory/nogi, inne dodatkowo zastrzały, jest tego masa, zdaje sobie sprawę, że pewnie nie ma dużej filozofii (zespawać kilka profili i gotowe ),ale chciałbym to zrobić porządnie, aby maksymalnie wyeliminować drgania.
Czy tu główny wpływ ma masa? Im cięższe całe złożenie tym lepiej? Zastanawiam się czy takie zaciosy/zastrzały nie przesztywnią stelażu, może lepiej same nogi jak w krześle, żeby te drgania przejęły każda z nóg osobno?
Rama ma przygotowane otwory, wiec mogę połączyć ją ze stołem na śrubach.

Drugą sprawą sprawą jest dobór podkładek pod stół. Czy są jakieś specjalne, czy wystarczy kawałek gumy z opony, czy jakieś maty antywibracyjne, nawet znalazłem tu post, że ktoś użył piłeczek tenisowych i dobrze to załatwiło sprawę :)

Pozdrawiam.



Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Stelaż, stół pod frezarkę

#2

Post napisał: RomanJ4 » 04 sty 2019, 13:21

A przyjrzyj się tej konstrukcji z profili 40x40x2(i 50x50), to wdzięczny materiał do wykonywania takich konstrukcji
zakup-malej-frezarki-konwencjonalnej-t89199.html
frezarko-wiertarka-zx7045-nowa-p-chinsk ... 89380.html
frezarko-wiertarka-zx7045-nowa-p-chinsk ... 80-20.html
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

robiłem tez z nich inne konstrukcje,
Obrazek
stolik pod tokarkę,
Obrazek ObrazekObrazek
stolik pod płytę granitową,
Obrazek
do fabrycznego wózka agregatu dorabiałem z profili platformę dla butli i drutów spawalniczych,
Obrazek Obrazek

"trójnóg" z blokadą kółek pod piłę ramową,
pila-ramowa-t60520-10.html
Obrazek

stojak/regał do podręcznych niezbyt długich materiałów, prętów, (widać na wprost pod ścianą)
Obrazek Obrazek

Wszystkie poza stołem warsztatowym mają kółka więc mogę nimi swobodnie manewrować, przestawiać kiedy zachodzi taka potrzeba,
Obrazek

a stół warsztatowy (podobnie jak stoliki pod maszyny maja wibroizolatory) ma regulowane stopki więc pomimo długości ponad 6m można ustawić równy poziom(posadzki zazwyczaj nie są zbyt równe, mają spadki do kratek, itd).
Obrazek

stol-do-nutoola-t22424-10.html
stol-do-nutoola-t22424-100.html
stol-pod-plyte-traserska-t89956.html

Obrazek

Pomyśl też zawczasu o korekcie wysokości stolika jeśli zastosujesz potem kratkę pod nogi..
Obrazek Obrazek

Dodane 36 minuty 26 sekundy:
wibroizolatory sa rozstawione jak najszerzej by podstawa była bardzo stabilna, zastosowałem fabryczne(nie są drogie) opuszczane śrubą M14 (długie nakrętki wspawane na grube podkładki, przyspawane do pionowych "kominków" chroniących śruby), ale możesz sam zrobić np z twardych krążków hokejowych, śrub i podkładek, itp
Obrazek
https://www.homemodelenginemachinist.co ... ucks.1366/
https://gordsgarage.wordpress.com/tag/lathe-stand/
https://www.homemodelenginemachinist.co ... ucks.1366/
Jeśli podstawa ma półki to można tam umieścić ciężkie przyrządy, narzędzia, gdyż im cięższa będzie całość tym stabilniejsza, mniej czuła na drgania a wręcz je tłumiąca i mniej przenosząca drgania na podłoże. Dlatego śruby wibroizolatorów nie mogą być zbyt cienkie, zwłaszcza jak są dłuższe i dalej wysunięte pod nakrętką - by się nie bujały z ciężkim zespołem maszyna/podstawa. Ja mam handlowe długie M14 z zatoczonymi końcami, bo wibroizolatory mają gwint M12, wkręcone we wspawane długie na bodaj 30mm handlowe nakrętki, jest stabilnie.
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”