Zakup małej frezarki konwencjonalnej

Budżet 3-4 tys.

Dyskusje dotyczące frezowania i frezarek konwencjonalnych.

Autor tematu
yaros
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 11 lis 2017, 10:21

Zakup małej frezarki konwencjonalnej

#1

Post napisał: yaros » 13 lis 2017, 23:56

Po zakupie tokarki przyszedł czas na frezarkę, ma ona służyć głównie do obróbki aluminium, okazjonalnie stali. Wstępnie wytypowałem dwa modele:
http://allegro.pl/wiertarka-frezarka-be ... 50106.html
http://allegro.pl/wiertarka-frezarka-st ... 90930.html
Z tego co wyczytałem pierwsza to Sieg X2, a druga to XJ9512, czyli kopia X2 z kilkoma zmianami konstrukcyjnymi (źródło:http://www.cnczone.com/forums/benchtop- ... post216364). Czy ktoś z Was posiada jedną z tych maszyn lub ich wariacje? Czy mają one jakieś zalety względem zośki do których warto dołożyć?



Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2263
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

Re: Zakup małej frezarki konwencjonalnej

#2

Post napisał: rc36 » 14 lis 2017, 00:49

Te frezarki co pokazałeś są sporo lepsze od tej całej Zośki bo mają oś Z na jaskółczym ogonie i stożek wrzeciona mk3. To są oczywiście chńskie zabawki i jak znam chińskie wyroby to można je wyginać w rękach, ale coś tym przefrezujesz nawet w stali.

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Zakup małej frezarki konwencjonalnej

#3

Post napisał: Petroholic » 14 lis 2017, 06:48

Obie mają jedną zasadniczą wadę i w stali ładnych powierzchni raczej nie osiągniesz - pochylana kolumna, a nie głowica. Obrotnica kolumny jest tutaj najsłabszym elementem niestety...

Drugi minus tego rozwiązania to to, że przy pochylaniu kolumny głowica mocno ucieka w bok więc wyższych elementów nie przefrezujesz kątowo na całym polu roboczym :(

Moim zdaniem zdecydowanie odpuściłbym dwie powyższe i poszukał czegoś w stylu BF-20... To co podałeś to najwyżej modelarskie zabawki mogą być...

Nawet Zośka po zmianie kolumny będzie według mnie lepsza od tego co podałeś... Lub ewentualnie przerobić te podane na stałą kolumnę i obrotnicę na głowicy...


krismos2
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 15 lut 2012, 18:27
Lokalizacja: Tryńcza

Re: Zakup małej frezarki konwencjonalnej

#4

Post napisał: krismos2 » 14 lis 2017, 18:55

Popieram Kolegę - "Petroholic". Osobiście posiadam ZAY7025 coś w stylu BF-30 i jak na moje hobbystyczne potrzeby jestem zadowolony, nawet tą "sporadyczną" stal gryzie po trochu jak trzeba. Tylko że 1K polskich złotych więcej kosztuje niż te Twoje propozycje. Pozdrawiam!


Uzume
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 0
Rejestracja: 15 lis 2017, 11:00

Re: Zakup małej frezarki konwencjonalnej

#5

Post napisał: Uzume » 15 lis 2017, 11:10

Witam Kolegów i Koleżanki,
Pierwszy post, więc chciałbym się przywitać na początek.

Podepnę się pod temat, potrzebuję zakupić wiertarko frezarkę. Głównie będzie potrzebna do stali i aluminium, jako że jestem amatorem w tych kwestiach, prosiłbym co myślicie o zakupie maszyny na start (tak do 5k), dokładnie o model:

http://metaltechnics.pl/engine/php/store.php?id=91

Ktoś tego używa ? Warte swojej ceny ? Może macie jakieś inne typy w tym budżecie.
Z góry dzięki za pomoc.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Zakup małej frezarki konwencjonalnej

#6

Post napisał: RomanJ4 » 15 lis 2017, 13:49

Mam mniejszą wersje ze stożkiem Mk2. Zasadnicza wadą tej konstrukcji jest brak mechanicznej skrzynki prędkości (pomimo zastosowania przekładni L-H) co niestety bardzo obciąża cieplnie silnik DC - małe obroty - mała wydajność chłodzenia silnika przy dużych obciążeniach(duży frez), trzeba dać obce chłodzenie, choć jest tu większy, bo 1000W silnik(w porównaniu z moim 600W). No i zapewne jak w mniejszym modelu zastosowano dla zmniejszenia hałasu tworzywowe koło odbioru zazębione z brązową czy mosiężną zębatką silnika, co nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem
frezarko-wiertarka-ts-7025-bf20-i-inne- ... 46040.html

Obecnie użytkuję frezarkę ZX32G(Mk-3) ze skrzynią http://technologies4all.pl/fr/metalwork ... -400v.html
(właśnie dorabiam do niej odpowiedni stolik), a pierwsze testy widać poniżej (stal 18G2A, głowica SPKN ø 50mm, frez ø 12mm, obroty coś 900, o ile pamiętam dla głowicy -ap= 0,5mm, a dla frezu ø 8 ap=3,5mm, posuw ręczny)



Kultura pracy w porównaniu do mojej poprzedniej - niebo a ziemia, choć to co prawda większy model...

Dodane 13 minuty 56 sekundy:
Myślę, że warto dać te 1000PLN więcej, sama różnica wagi 160kg v/s 230kg przy tym samym stożku Mk-3 jest już warta zastanowienia, przekładnia w oleju chodzi cicho, chociaż pole robocze stolika X/Y jest w ZX nieco mniejsze (360/180 dla ZX32G v/s 490/160 dla ZAY, -inne źródła podają tu trochę mniej dla osi X ale to może przekłamanie)...

Dodane 3 minuty 51 sekundy:
A, zapomniałem dopisać że ZX ma skrętny stół (co poszerza jej możliwości użytkowe)
Obrazek
pozdrawiam,
Roman


krismos2
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 15 lut 2012, 18:27
Lokalizacja: Tryńcza

Re: Zakup małej frezarki konwencjonalnej

#7

Post napisał: krismos2 » 15 lis 2017, 18:53

Witam!
Kolego "Uzume", mam dokładnie tą maszynę o którą pytasz. Nabyłem w lutym tego roku i jak na razie pracuje,
ogólnie jestem zadowolony. Jest to moja pierwsza frezareczka i jak do tej pory podołała wszystkim pracom, które potrzebowałem wykonać - być może nie jestem zbytnio wymagający. Jednak elementy obrabiane na niej pracują w dużych maszynach np; wałek odbioru mocy napędzający pompę ciągnikowego ładowacza hydraulicznego. Da się zrobić naprawdę wiele tyle że, demonem prędkości nie jest, potrzeba nieraz sposobu i cierpliwości - ale jak się komuś nie śpieszy bardzo to nie przeszkadza.
To co pisze Kolega "RomanJ4" to wszystko prawda i gdybym w lutym miał większy budżet pewnie wziął bym większą maszynę taką jak on, ale nie miałem. Nie żałuję zakupu a był to początek zakupów no bo jeszcze osprzęt potrzeba żeby maszyny używać.
Tak więc zależy na co kogo stać. Ja swojej decyzji nie żałuję i już myślę by ją zautomatyzować ale najpierw tokarka na CNC bo na nią mam więcej roboty.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

wader13
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 135
Rejestracja: 19 lis 2016, 16:42
Lokalizacja: Jelcz-Laskowice

Re: Zakup małej frezarki konwencjonalnej

#8

Post napisał: wader13 » 18 lis 2017, 19:22

Kolego RomanJ4: czy mógłbyś napisać coś więcej na temat swojej ZX32G ?np:
-robiłeś jakiś przegląd przed pierwszym uruchomieniem ?
- jak odbywa się (czy jest stabilne) blokowanie obrotowego stołu krzyżowego ?


Pozdrawiam
adam

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Zakup małej frezarki konwencjonalnej

#9

Post napisał: RomanJ4 » 19 lis 2017, 22:24

Frezarkę mam od niedawna, stoi jeszcze na transportowej palecie,
Obrazek

i właśnie jestem w trakcie wykonywania solidnej podstawy pod nią. Zostało zrobić jeszcze stosowna wannę (1170x780)
Obrazek Obrazek

Tak więc poza małymi próbami które widać na filmie jeszcze żadnych pomiarów czy regulacji nie wykonywałem, bo bez porządnego posadowienia byłoby to trochę mało miarodajne. Ale niewątpliwie taką inspekcje wykonam, opierając się częściowo na procedurze (dla horyzontalnych) w załączniku, oraz jeszcze innej procedurze inspekcji dla frezarek pionowych...
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2263
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

Re: Zakup małej frezarki konwencjonalnej

#10

Post napisał: rc36 » 19 lis 2017, 22:31

Skoro jak widać masz sporo miejsca nie kupisz jakiejś konkretnej frezarki np. AVIA 25 lub coś podobnego, ja gdybym miał miejsce to bym nawet nie spojrzał na chińszczyznę.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne”