Krańcówki "elektroniczne" mają wyjścia typu OC, NPN albo PNP i NC albo NO.Rafalgl pisze: ↑26 mar 2023, 22:39Jeszcze spytam, tak dla bezpieczeństwa... Czy sygnału z indukcji nie powinienem stłumić jakimś opornikiem? Bo na ich obudowie jest 200mA podane, a max obciążenie jednego wejścia w piko to 100mA. Teraz nie wiem czy te 200mA to max prąd jaki pobiera ta krańcówkę, czy to prąd jaki daje na wyjściu sygnałowym...
W sumie daje to kilka możliwości, ale ogólnie NPN zwierają wyjście do masy, a PNP zwierają wyjście do plusa zasilania krańcówki.
Czyli teoretycznie, krańcówki NPN można włączać pomiędzy dowolne wejście a masę,ale tylko pod warunkiem, że jest to "prawdziwe OC" i nie ma tam niczego co by mogło podać na wyjście potencjał zasilania krańcówki.
Radko to się zdarza, ale miałem takie krańcówki i lepiej najpierw sprawdzić woltomierzem wpiętym pomiędzy masę i wyjście.
Natomiast krańcówki PNP zwierają wyjście do plusa zasilania krańcówki, co nie zawsze jest plusem zasilania sterownika.
Na przykład podanie 24 V na port LPT komputera może, a nawet powinno, skończyć się jego spaleniem.
Takich krańcówek można używać kiedy sterownik ma wejścia na transoptorach.
Natomiast z prądem, to można to tłumaczyć w nieskończoność...
Co prawda są urządzenia pracujące jako źródło prądowe (np. niektóre zasilacze LED), ale w zdecydowanej większości przypadków jest podawany dopuszczalny prąd maksymalny, który przy wyjściu typu OC nie zależy od krańcówki, tylko od tego gdzie ją podłączysz.