Elektrownia wiatrowa z krokowca

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 89
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Elektrownia wiatrowa z krokowca

#361

Post napisał: tristar0 » 19 cze 2022, 22:54

strikexp pisze:W amerykance są 2 tarcze
ty nam o robieniu prądu nie opowiadaj ,opowiedz lepiej o czymś na czym się znasz, może uprawa ryżu ?. W dobie jak ruskie kradną zboże .


Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki

Awatar użytkownika

Autor tematu
bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 39
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Elektrownia wiatrowa z krokowca

#362

Post napisał: bartuss1 » 21 cze 2022, 18:33

tu cos słyszałem ze silnik musi przekroczyc predkosć obrotową z tabliczki znamionowej

https://youtu.be/bWbZU7EkP2M
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 100
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Elektrownia wiatrowa z krokowca

#363

Post napisał: strikexp » 21 cze 2022, 21:33

Ślepa uliczka, Ty potrzebujesz zwykłej prądnicy ;)

Awatar użytkownika

Autor tematu
bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 39
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Elektrownia wiatrowa z krokowca

#364

Post napisał: bartuss1 » 22 cze 2022, 15:20

możesz mi sprezentować :D
no nie takaż znowu ślepa, kupiłem przekłądnie planetarną do serwa, zobacze czy będzie miała duze opory aby uzyskac iles tam tego prądu.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 100
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Elektrownia wiatrowa z krokowca

#365

Post napisał: strikexp » 22 cze 2022, 15:34

Chodzi mi o pracę silnika indukcyjnego jako silnik. Na serwach się nie znam.
Natomiast taką prądnica samoróbka z magnesami zamontowanymi na wirniku jest spoko, ale pisałem chyba że do koła wodnego albo jakiegoś silnika.

Ja Ci powiem co zrób :P
1. Kolektor słoneczny, może być paraboliczny ze śledzeniem słońca
2. Obieg oleju mineralnego itp przez kolektor, dzięki czemu uzyskasz z 200-300 stopni
4. Wymiennik ciepła z bojlerem
3. Silnik parowy zasilany bojlerem.

Z jednego metra kwadratowego masz tak z 500W. W zależności od kolektora +/- 50%. Później różne straty, ale na wyjściu z 1kW wyjdzie dość prostym sposobem :P
Tylko po co Ci prund skoro chodzi o ciepłą wodę :P

Awatar użytkownika

Autor tematu
bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 39
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Elektrownia wiatrowa z krokowca

#366

Post napisał: bartuss1 » 22 cze 2022, 16:11

a w zimie?
ja chce grzałkę do centralego wpiąć, żeby zaoszczędzic na ogrzewaniu.
silnik parowy pozera jakies paliwo, obieg oleju w kolektorze rówiez trzeba wymusić, no i sam kolektor w dni pochmurne raczej nie grzeje, a takich w zimie nie brakuje. Wiatr wieje mocniej zimą, w nocy też.
cały dowcip polega na tym, żeby mieć zabawkę która przy wietrze około 3,5m/s da mi prund.
serwo musi mieć obroty żeby chodzic jak prądnica, bo 4v przy 2obr/s to słabo, jakby dawał 40v i 2 - 3 amper to już jakis prąd jest który mozna wpiąć w grzałkę, która to będzie przynajmniej ciepla.

poza tym są jeszcze perowskity i impulsy piezoelektryczne, które tez mozna w jakis sposób wykorzystać.

jest jeszcze prund elektrostatyczny pomiedzy glebą a balonem np na wysokosci 500m, znikomy ale jest za friko, gdzies na yt jest film na ten temat.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 100
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Elektrownia wiatrowa z krokowca

#367

Post napisał: strikexp » 22 cze 2022, 17:10

Ale uważasz że nawet te 200W z wiatraka podgrzeje Ci wodę zimą? Taki podgrzewacz wody do fotowoltaiki, czyli izolowany cieplnie zbiornik na 80L. Ma moc 2kW.
To sobie policz ile tych wiatraków potrzebowałbyś ;)

Albo inaczej. Mój malutki ryżowar ma 300W. Tyle potrzebuje żeby w dość długim czasie zagotować litr wody. Nie chce mi się przeliczać ile potrzeba kWh na podgrzanie 20L wody do wanny o 40 stopni.

W kolektorze to i owszem trzeba trochę prądu zużyć. Ale przecież go masz w gniazdku. A że zapłacisz 10zł miesięcznie za pracę pompki to nie 200kg węgla ;)


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 89
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Elektrownia wiatrowa z krokowca

#368

Post napisał: tristar0 » 22 cze 2022, 17:54

strikexp pisze: A że zapłacisz 10zł miesięcznie za pracę pompki to nie 200kg węgla ;)
ta dyszka to ci wyjdzie na dobę .
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki

Awatar użytkownika

Autor tematu
bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 39
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Elektrownia wiatrowa z krokowca

#369

Post napisał: bartuss1 » 22 cze 2022, 20:42

no, 200W to to serwko probne, mam jeszcze jedo 4 kW, ale tam tarcza wiatraka bedzie musiała miec przyamiej te 5m i trza bedzie to porzadie ugryźć, dlatego zabawa z tymi 200W, ale nie tylko, bo mam jeszcze agregat prądotworczy. Z silnika spalinowego wywaliłem tłok z korbowodem i tam kilka bebechów, zeby miec układ wał z czopem i prądnica. I wsio fajnie, tylko ze to cholerstwo wzbudza się na wysokich obrotach dopiero.
Zacząlem więć kopać na temat wzbudzania
No i taki tekst na elektrodzie jede koleś pisze:

"Zacznę od prądnic synchronicznych.
Stosowane są wszędzie od dużych elektrowni, średnich i małych elektrowni, agregatów, alternatorów w autach na dynamie rowerowym kończąc. Trójfazowe mają trójfazowe uzwojenie najczęściej na stojanie, wirnik jest elektromagnesem zasilanym poprzez szczotki i 2 pierścienie ślizgowe (nie mylić z komutatorem). Alternator jest to prądnica synchroniczna z wbudowanym prostownikiem. Zamiast elektromagnesu na wirniku może być magnes - nie mamy wtedy regulacji prądem wzbudzenia. Te z magnesem budowane są także jako jednofazowe np. dynamo rowerowe. Prądnice synchroniczne mogą pracować jako zsynchronizowane z siecią lub pracować samotnie (agregaty, alternatory).

Prądnice asynchroniczne spotkałem tylko w niektórych małych elektrowniach wodnych. Mają identyczną budowę jak silniki indukcyjne asynchroniczne klatkowe. Ich zaletą jest niska cena prosta budowa i obsługa (brak szczotek), nie wymagają skomplikowanych regulatorów wzbudzenia. Z tego co mi wiadomo mogą pracować tylko jako podłączone do sieci. Nawet zwykły silnik asynchroniczny klatkowy gdy podłączymy do sieci i rozkęcimy wirnik powyżej prędkości synchronicznej to stanie się on prądnicą. Teoretycznie jest możliwa praca samotna prądnicy asynchronicznej. Należy dołączyć kondensatory i podłączyć ją do sieci, rozkręcić do prędkości większej niż synchroniczna i wtedy odłączyć od sieci. Prądnica asynchroniczna oddaje moc czynną i pobiera bierną z sieci. Gdy odłączymy ją od sieci moc bierną pobiera z kondensatorów."

czyli to uzwojenie wirnika nalezaloby wypierniczyc i zrobić wałek z magnesami neodymowymi naprzemiennie N i S i wtedy bedzie i samowzbudna i wzbudzana przy niskich obrotach. Kwestia jeszcze ten regulator wypierniczyc i połączyc uzwojenia w szereg jako ze jedna faza. Piszę o tym dlatego, ze tych agregatów na rynku jest w ch i trochę.

Dodane 2 minuty 46 sekundy:
nie mam ryżowara i wogole doswiadczeia z ryżem, ale z tego co sie naczytałem, to lepiej siedz cicho z tym ryżem.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 100
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Elektrownia wiatrowa z krokowca

#370

Post napisał: strikexp » 22 cze 2022, 21:32

tristar0 pisze:
22 cze 2022, 17:54
ta dyszka to ci wyjdzie na dobę .
10zł to jest około 6 kWh. Skończ komentować durnie moje posty, zajmij się czymś pożytecznym.

Dodane 7 minuty 36 sekundy:
bartuss1 pisze:
22 cze 2022, 20:42
no, 200W to to serwko probne, mam jeszcze jedo 4 kW, ale tam tarcza wiatraka bedzie musiała miec przyamiej te 5m
I do tego potężny słup, poćwiartowane ptaszki, skargi sąsiadów na hałas śmigieł.
Ludzie robią takie wiatraki, ale to są gotowe profesjonalne konstrukcje. Wyglądają niewiele inaczej niż te na polach, tylko że mniejsze. To już lepiej pojemnik na fermentację i trawę itp zamieniać w biogaz. Spalisz go sobie na jakimś podgrzewaczu rano, będziesz miał ciepłą wodę.
W ogóle ja uważam że z tych wszystkich eko ściem to jedynie biogazownie są opłacalne. Bo tam wrzucasz wszelkie odpadki organiczne, łącznie z skoszona trawą i gównem. I masz z tego gaz, który można dość łatwo przechowywać.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”