Ulepszona konwersja CNC Proxxon MF70

moje modyfikacja ulepszające MF70

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 27
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Ulepszona konwersja CNC Proxxon MF70

#51

Post napisał: TOP67 » 11 lis 2021, 18:12

Najwidoczniej były różne wersje. Widać to nawet po kolorze. Pozostaje dorobić taką zębatkę na oś 5 mm.

U mnie wrzeciono jest zamontowane na dwóch łożyskach 6800Z i skontrowane wkrętem w środku sprzęgła. Widać ją na drugim zdjęciu.

Dodane 2 minuty 41 sekundy:
Re: Ulepszona konwersja CNC Proxxon MF70 - silnik
danielsc1 pisze:
11 lis 2021, 13:42
czy zasilacz od laptopa się prawdzi? napięcie na wyjściu ma 48v i 2.0A?
Chcesz mieć silnik 200W i zasilać go z niecałych 100?
Silniki 775 występują w bardzo wielu odmianach mocy i prędkości. Ja u siebie mam 20000 rpm przy 24V. Ale mam też 7000 rpm przy 24V i 9000 przy 36V. Nie widziałem tych silników na 48V.

Powinien się sprawdzić zasilacz 24V 15A, ale to zależy od konkretnego silnika.




Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Ulepszona konwersja CNC Proxxon MF70

#52

Post napisał: Andrzej 40 » 10 gru 2021, 22:08

Moje uznanie dla kol. TOP67, po pierwsze z powodu fachowej przeróbki, po drugie z sentymentu do Wrocławia. Kończyłem PW. Pewnie to kolesiostwo :wink: .
Moje zdanie o MF70 jest niestety negatywne. Konstrukcja, wykonanie i materiały bardziej amatorskie niż profesjonalne. W 2 egzemplarzach łożyska na wrzecionie były osadzane suwliwie, musiałem wklejać. Serwis niemiecki oświadczył, że to normalne !!!! Luzy i całe Z to tandeta. Ale ma zalety - jest mała. A małe jest piękne :D . Szkoda, że to nie dotyczy mnie.
Należy uważać przy naprawach - istnieją 2 warianty wrzecion. Załączam zdjęcie.
Obrazek
Przy okazji link do imadła:
https://www.juergenschwelm.de/files/Spa ... 20MF70.pdf

Awatar użytkownika

Autor tematu
TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 27
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Ulepszona konwersja CNC Proxxon MF70

#53

Post napisał: TOP67 » 10 gru 2021, 22:31

Ha! Imadło prawie identyczne jak moje. Tylko ja zrobiłem wpusty pod każdy rowek teowy, żeby zapewnić prostopadłość. Tutaj są dwa wypusty na zewnątrz.

Trzeba pamiętać, że jest to maszyna hobbystyczna. Największą wadą było osadzenie śruby osi Z bez żadnego łożyska wprost w tworzywie, które się po prostu wycierało przy CNC od ciągłego kręcenia. Kręcąc ręcznie raczej tego się nie zauważy.

Mam też dwie tokarki Proxxona i świadomie zapłaciłem 2 razy więcej niż za chińskie minilathe, właśnie za kompaktowość.


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Ulepszona konwersja CNC Proxxon MF70

#54

Post napisał: Andrzej 40 » 10 gru 2021, 22:56

Względem imadło :wink: . Jak popatrzeć na konstrukcję, to Wrocław górą :!: Zaletą linku są wymiary.
Poza plastikiem pasowanie śruba-nakrętka w osi Z jest tandetne. To jest faktycznie frezareczka hobbystyczna
w amatorskim rozumieniu tego. Bo są też hobbyści profesjonalni.

Awatar użytkownika

BalázsVáci
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 24 lis 2023, 17:51

Re: Ulepszona konwersja CNC Proxxon MF70 - silnik

#55

Post napisał: BalázsVáci » 24 lis 2023, 17:59

Dear Tomasz and Forum Members,

this is my first post here.
Thank you for allowing me here and welcome everyone. :)

Impressed the way you done the steps and the professionalism you engineered the required parts! Big congrat and thanks for sharing!

Recently purchased a Proxxon MF70 machine and spent the last weeks discovering the upgrade possibilities for more stability, reliability.
Through that I found your forum and was really happy to see your upgrades and planning to perform similar upgrades once my machine will arrive. Mostly that I operate my other benchtop machines with 775 DC motor with the regulatror. So your upgrade would be the most proper in my case.

Could you please help me with the below points?
1. Motor mounting-conversation plates: would appreciate sharing the plans for the . A dxf or something similar file would be the best so that I can work with, in light of the probable different contruction I will get.
2. Clutch for the axle: did you use the same clutch was originally given at the machine, or you created a new one (lathe or mill) please? If yours is a unique, self made one, please be so kind sharing that plan as well.

Would use the possibilty not only to shooting questions but to add something to your discussionas well, pls find the below link for the Z axis increase adapters here:

https://www.dropbox.com/s/qrwuksyfiqib8 ... s.dxf?dl=0

Thank you for your feedback in advance.

Kind Regards,
Balázs
from sunny Budapest :D


ratandalez
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 10 sty 2024, 16:04

Re: Ulepszona konwersja CNC Proxxon MF70

#56

Post napisał: ratandalez » 10 sty 2024, 16:07

Zasilanie 30 V na driverach 8255. Pod obciążeniem bez problemu wyciągają 1000 mm/min, luzem do 1500. A na driverach S109 nawet 2000 przy 37 V.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”