Wrzeciono ATC - brak przejścia- czujnik wysokości narzędzia

Wrzeciono ATC - brak przejścia- czujnik wysokości narzędzia

Dyskusje na temat elektrowrzecion do napędu narzędzi skrawających

lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1449
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Wrzeciono ATC - brak przejścia- czujnik wysokości narzędzia

#11

Post napisał: lepi » 09 gru 2020, 10:25

marfgt pisze:
09 gru 2020, 09:50
...
lepi dzięki za info aczkolwiek każdorazowy pomiar narzędzia poza maszyną jest trochę dla mnie nie zrozumiały - jestem hobbystą który raczej wie niewiele na temat jeszcze.
...
Spokojnie, szybko się nauczysz.
Skoro masz ATC to nie ma potrzeby każdorazowego mierzenia narzędzia. Narzędzie mierzysz tylko raz montując je w oprawce. Do tego nie potrzeba włączać maszyny. Dopóki nie wymieniasz narzędzia w oprawce to jego długość pozostaje bez zmian. Długości narzędzi wprowadzasz do tabeli w maszynie. Możesz mieć wprowadzone więcej narzędzi niż pojemność magazynu. Po pobraniu narzędzia z magazynu sterowanie automatycznie wczytuje długość narzędzia z tabeli.
Podsumowując: narzędzie mierzysz tylko raz po zamocowaniu w oprawce. Dopóki się nie zużyje, nic nie trzeba więcej mierzyć.

Warto mieć więcej oprawek niż pojemność magazynu. Wtedy uzbrojenie maszyny jest banalne, żadnych czujników, drucików i pomiarów.




Autor tematu
marfgt
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 05 lut 2009, 17:19
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Wrzeciono ATC - brak przejścia- czujnik wysokości narzędzia

#12

Post napisał: marfgt » 09 gru 2020, 10:58

Wszystko ładnie pięknie opisujesz - dzięki , aczkolwiek tak jak wcześniej wspomniałem jestem hobbystą bez ugruntowanej wiedzy ze szkoleń ani nikt mi niczego nie pokazywał wiem raczej trochę głównie z tego forum i youtuba. Sposób który opisujesz jest dość interesujący i jak najbardziej na miejscu pewnie sprawdził by się u mnie aczkolwiek nie wiem czy moja maszyna w ogóle ma takie możliwości gdyż jest oparta na MAch3 ze sterowanie nn i tutaj budzą się moje wątpliwości w system który przedstawiłeś. Magazyn mam na 10 pozycji i raczej na chwilą obecną wystarczyło by mi to w zupełności.


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1449
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Wrzeciono ATC - brak przejścia- czujnik wysokości narzędzia

#13

Post napisał: lepi » 09 gru 2020, 12:21

Mach3 świetnie obsługuje ATC. Nie ma się czego obawiać a ułatwienie w pracy ogromne.
A jak masz namierzony stół i znasz grubość detalu to i czujnik wysokości detalu i jego mierzenie też nie jest do niczego potrzebne.


Autor tematu
marfgt
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 05 lut 2009, 17:19
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Wrzeciono ATC - brak przejścia- czujnik wysokości narzędzia

#14

Post napisał: marfgt » 26 mar 2021, 22:34

lepi pisze:
09 gru 2020, 12:21
Mach3 świetnie obsługuje ATC. Nie ma się czego obawiać a ułatwienie w pracy ogromne.
A jak masz namierzony stół i znasz grubość detalu to i czujnik wysokości detalu i jego mierzenie też nie jest do niczego potrzebne.
Witam

Po dłuższym czasie chciałem powrócić do tematu ponieważ wymiana narzędzi nie działa tak jakbym chciał a widzę że kolega jest mega specjalistą w tej dziedzinie. Dalej jest problem z czujnikiem z brakiem przejścia ale to sobie jakoś rozwiązałem chociaż chciałbym zagłębić temat z tą listą już wprowadzonych wymiarów narzędzi o których wspominałeś we wcześniejszej odpowiedzi. Czy mógłbyś nakierować jak można to wprowadzić zmienić lub od jakiej strony zacząć.
sprawa nr 2 którą chciałbym poruszyć jeśli mogę to makro do wymiany, ściągnęłem je od jakiegoś wietnamczyka - niby działa ale nie do końca bo w momencie wymiany narzędzia np, z 1 na 2 przy pomiarze wysokości wywala błąd, może znasz kogoś kto odpłatnie lub nie może sprawdzić poprawność makra, ja niestety jestem mocno zielony z programowania i dlatego chciałbym opinii od kogoś biegłego w tym temacie.
Z góry dzięki i pozdrawiam
MJ


maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Wrzeciono ATC - brak przejścia- czujnik wysokości narzędzia

#15

Post napisał: maciek95k » 26 mar 2021, 23:15

Trochę odgrzebywanie kotleta ale czy to wrzeciono czasem nie jest na ceramicznych łożyskach? W firmie która profesjonalnie naprawia wrzeciona polecono mi, abym w celu sprawdzenia jakie mam łożyska, właśnie zmierzył rezystancję multimetrem :)


Autor tematu
marfgt
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 05 lut 2009, 17:19
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Wrzeciono ATC - brak przejścia- czujnik wysokości narzędzia

#16

Post napisał: marfgt » 27 mar 2021, 00:03

maciek95k pisze:
26 mar 2021, 23:15
Trochę odgrzebywanie kotleta ale czy to wrzeciono czasem nie jest na ceramicznych łożyskach? W firmie która profesjonalnie naprawia wrzeciona polecono mi, abym w celu sprawdzenia jakie mam łożyska, właśnie zmierzył rezystancję multimetrem :)
Raczej na pewno są ceramiczne, wczoraj przyszedł mi czujnik wysokości indukcyjny, jutro może uda mi się podłączyć i testy ale zobaczymy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektrowrzeciono”