Wrzeciono ATC - brak przejścia- czujnik wysokości narzędzia

Wrzeciono ATC - brak przejścia- czujnik wysokości narzędzia

Dyskusje na temat elektrowrzecion do napędu narzędzi skrawających

Autor tematu
marfgt
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 05 lut 2009, 17:19
Lokalizacja: Wroclaw

Wrzeciono ATC - brak przejścia- czujnik wysokości narzędzia

#1

Post napisał: marfgt » 08 gru 2020, 18:58

Witam
Mam nadzieje że piszę w dobrym dziale i ktoś może będzie znał odpowiedź na mój problem lub podpowie co źle zrobiłem. Problem dotyczy pomiaru wysokości materiału oraz wysokości narzędzia. Jakiś czas temu zakupiłem mokrego chińczyka ATC 2,2 kw, urządzenie podłączyłem wg przesłanej instrukcji i wszystko fajnie pięknie działa poza jedną dość istotną rzeczą - chodzi o pomiar wysokości materiału i pomiar wysokości narzędzia. po zakleszczeniu oprawki z frezem pojawia się brak przejścia miedzy frezem a czujnikiem wysokości materiału oraz czujnikiem wysokości narzędzia dopiero połączeniu prowizorycznym przewodem oprawki do masy pojawia się sygnał tak jakby po pobraniu narzędzia wewnętrzna tuleja z oprawką traciła kontakt z masą. Nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje a jak to zwykle bywa od dostawcy nie otrzymałem żadnej odpowiedzi, byś może ktoś miał taki sam problem i udało mu się go rozwiązać i podzieli się :)

Z góry dzięki i pozdrawiam
MJ




Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2351
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Wrzeciono ATC - brak przejścia- czujnik wysokości narzędzia

#2

Post napisał: Avalyah » 08 gru 2020, 19:02

Z tematem niestety Ci nie poradzę, ale chętnie dowiem się, jak oceniasz to wrzeciono. Kupowałeś coś droższego, czy brałeś to za około 8tys?


Autor tematu
marfgt
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 05 lut 2009, 17:19
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Wrzeciono ATC - brak przejścia- czujnik wysokości narzędzia

#3

Post napisał: marfgt » 08 gru 2020, 19:13

Chyba nawet nie za 8, chociaż z cłami i innymi podatkami wyszło ok 9,5.
Jeśli chodzi o odczucia to ciężko mi się odnieść ponieważ wczoraj je podłączyłem - jedyne to co mogę powiedzieć to jest napewno cichsze niż te co miałem wcześniej - czyli zwykły chińczyk 2,2 chłodzony wodą. Frezuję głównie w MDF i innych takich miękkich więc nie wiem ile to podziała mam nadzieję że chociaż trochę.


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2351
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Wrzeciono ATC - brak przejścia- czujnik wysokości narzędzia

#4

Post napisał: Avalyah » 08 gru 2020, 19:26

marfgt pisze:nie wiem ile to podziała mam nadzieję że chociaż trochę.

To jest moja największa rozterka. Jak się coś zepsuje to kto to potem naprawi...

No nic, nie robię offtopu dalej, może ktoś inny Ci poradzi. A masz jakiś rysunek tego wrzeciona? Może jakieś ceramiczne łożyska izolują wał od reszty?

I koniecznie podziel się wrażeniami za miesiąc, czy dwa :)

Dodane 21 sekundy:
marfgt pisze:Chyba nawet nie za 8, chociaż z cłami i innymi podatkami wyszło ok 9,5.


Czyli to, o którym myślę ;)


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1437
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Wrzeciono ATC - brak przejścia- czujnik wysokości narzędzia

#5

Post napisał: lepi » 08 gru 2020, 19:39

Nie ma przejścia i tak ma być. Czasem na zimnym jest ale po rozgrzaniu brak przejścia jest dowodem na prawidłowe rozprowadzenie smaru.
Jak to rozwiązać? Narzędzia mierzyć poza maszyną a detal sondą.


atlc
Posty w temacie: 1

Re: Wrzeciono ATC - brak przejścia- czujnik wysokości narzędzia

#6

Post napisał: atlc » 08 gru 2020, 20:05

lepi pisze:Narzędzia mierzyć poza maszyną

Może jednak wystarczy zmienić czujnik narzędzia na inny?:)


mineque
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 592
Rejestracja: 12 wrz 2010, 01:59
Lokalizacja: Południe

Re: Wrzeciono ATC - brak przejścia- czujnik wysokości narzędzia

#7

Post napisał: mineque » 08 gru 2020, 20:07

Ew dorobić blaszkę na oprawkę na czas pomiaru. Może małe serwo modelarskie które będzie dociskać blaszkę do oprawki na czas pomiaru


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2351
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Wrzeciono ATC - brak przejścia- czujnik wysokości narzędzia

#8

Post napisał: Avalyah » 08 gru 2020, 20:08

lepi pisze:Narzędzia mierzyć poza maszyną a detal sondą.

Albo mieć czujnik niewymagający zwarcia, tylko na zasadzie przycisku.


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1437
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Wrzeciono ATC - brak przejścia- czujnik wysokości narzędzia

#9

Post napisał: lepi » 08 gru 2020, 20:38

mineque pisze:
08 gru 2020, 20:07
Ew dorobić blaszkę na oprawkę na czas pomiaru. Może małe serwo modelarskie które będzie dociskać blaszkę do oprawki na czas pomiaru
Zwykły kabelek z krokodylkiem załatwia sprawę. Przez jakiś czas tak robiłem ale tylko do mierzenia detalu. Do tego drugi kabelek na detal bo stół mam granitowy.
Mierzenie narzędzi zawsze była dla mnie wygodniejsze i szybsze na stanowisku pomiarowym a nie w maszynie.


Autor tematu
marfgt
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 05 lut 2009, 17:19
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Wrzeciono ATC - brak przejścia- czujnik wysokości narzędzia

#10

Post napisał: marfgt » 09 gru 2020, 09:50

Witam
Dzięki za wyjaśnienie i sugestie. z tego co zrozumiałem koledzy pisali żeby wymienić czujnik wysokości narzędzia na inny. rozumiem że chodzi o taki z mikro przełącznikiem - pytanie czy ktoś jest w stanie podesłać jakieś informację odnośnie sensownego czujnika którego używa i jest zadowolony. lepi dzięki za info aczkolwiek każdorazowy pomiar narzędzia poza maszyną jest trochę dla mnie nie zrozumiały - jestem hobbystą który raczej wie niewiele na temat jeszcze. moim zamiarem była wymiana na to wrzeciono ze względu wykonywania kilku operacji z wykorzystaniem różnych narzędzi na jednym programie więc chciałem aby to działo się bardziej automatycznie niż z moim udziałem dlatego pomiar wysokości materiału mogę jeszcze wykonać bo raczej robiłbym to tylko raz ( wykorzystuję głównie jedną grubość materiału ) aczkolwiek program z którego korzystam przy magazynie narzędzi po każdym pobraniu mierzy wysokość każdego freza i tu za każdym razem w obecnej sytuacji muszę być obecny i czujny aby ten kabelek przyłożyć - tego punku chciałbym się chociaż pozbyć więc napewno zakupię inny czujnik wysokości narzędzia aczkolwiek po mojej ostaniej fali nieudanych zakupów chciałbym kupić właściwy dlatego też pytanie odnośnie polecenia jakiego takiego który zadziała.

Z góry dzięki i pozdrawiam
MJ

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektrowrzeciono”