Autodesk Fusion 360 - kącik porad


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 54
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Autodesk Fusion 360 - kącik porad

#401

Post napisał: Avalyah » 17 wrz 2020, 14:05

Petroholic pisze:Zapomnij

Tak myślałem :D

Tak naprawdę tylko tego brakuje, fajne rzeczy można by z tym zrobić, jeśli sztywność maszyny pozwoli:



Tagi:


atlc
Posty w temacie: 11

Re: Autodesk Fusion 360 - kącik porad

#402

Post napisał: atlc » 17 wrz 2020, 17:19

Avalyah pisze:Jak się nie łapie to te 1500-2000zł rocznie nie powinno być problemem.

Wiem i piszę to w znaczeniu takim, że biorąc pod uwagę, że ten soft kosztuje aktualnie między 0 a 2000 rocznie to jest to dobra cena za takie możliwości.
Piszę to w kontekście narzekań że sprawdziły się przewidywania o tym, że Autodesk podniesie ceny.


sebasbox
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 42
Posty: 225
Rejestracja: 16 mar 2019, 10:54

Re: Autodesk Fusion 360 - kącik porad

#403

Post napisał: sebasbox » 17 wrz 2020, 18:38

Petroholic pisze:
17 wrz 2020, 13:47
Avalyah pisze:maszyna jest na PikoCNC
Zapomnij :D
Nie do konca rozumiem. Czy to oznacza ze gcode wygenerowany na F360 nie zadziala na maszynie z Piko CNC?


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 54
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Autodesk Fusion 360 - kącik porad

#404

Post napisał: Avalyah » 17 wrz 2020, 18:41

sebasbox pisze:Czy to oznacza ze gcode wygenerowany na F360 nie zadziala na maszynie z Piko CNC?

Zadziała, jeśli postprocesor nie używa g-kodów, których pikocnc nie obsługuje. Ale to RTCP to chyba coś innego, a nie sam sposób generowania g-kodu.


sebasbox
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 42
Posty: 225
Rejestracja: 16 mar 2019, 10:54

Re: Autodesk Fusion 360 - kącik porad

#405

Post napisał: sebasbox » 17 wrz 2020, 19:37

Avalyah, pytam bo w drugim temacie o postprocesorach do PikoCNC jest mowa że Carbide 3D działa. Dzięki za wyjaśnienie.
Nie mam jeszcze jak sprawdzić bo frezarka przyjedzie do mnie dopiero za ok 2 tygodnie.
W międzyczasie siędzę i bawię się Fusion, które właśnie będę chciał wykorzystywać razem z PikoCNC


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 54
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Autodesk Fusion 360 - kącik porad

#406

Post napisał: Avalyah » 17 wrz 2020, 22:09

sebasbox pisze:Avalyah, pytam bo w drugim temacie o postprocesorach do PikoCNC jest mowa że Carbide 3D działa. Dzięki za wyjaśnienie.

U mnie Carbide nie zadziałał. Na PikoCNC nawet w podglądzie program wyświetlał się poprawnie, ale maszyna szalała. Prawdopodobnie jest to związane z g-kodem na początku G91 - ale się nie zagłębiałem. Pobrałem postprocesor od użytkownika @pawel-cnc na drugiej stronie tematu postprocesor-do-pikocnc-t65563-10.html#postingbox i działa ładnie od razu. Czwartej osi jeszcze nie testowałem, dopiero dzisiaj zamontowana na maszynie, ale trochę się muszę pobawić z ustawianiem wsyzstkiego i będę mam nadzieje niedługo pierwsze wióry czteroosiowe tworzył.

Dodane 59 minuty 5 sekundy:
Petroholic pisze:kod na 5cio ośkę bez ruchu jednej z osi i masz 4

Niestety ta funkcjonalność została dość niedawno odebrana, właśnie się dogrzebałem dlaczego opcje "Limit to 4th axis" są już niedostępne.


sebasbox
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 42
Posty: 225
Rejestracja: 16 mar 2019, 10:54

Re: Autodesk Fusion 360 - kącik porad

#407

Post napisał: sebasbox » 18 wrz 2020, 07:35

Dzięki, dobrze wiedziec, w takim razie wrzucę od razu ten sam postprocesor.
Zastanawiam sie jeszcze nad zakupem Fusion 360 bo cały czas trwa jeszcze promocja -40%, a bede potrzebował funkcjonalności automatycznej wymiany narzędzia. Z subskrypcji startup nie skorzystam bo nie prowadzę w tym zakresie firmy jeszcze i strony internetowej (ktora jest wymagana) tez nie mam, a z tego co rozumiem wersja edukacyjna bedzie miala wycofaną tę funkcjonalnosc?


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 54
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Autodesk Fusion 360 - kącik porad

#408

Post napisał: Avalyah » 18 wrz 2020, 09:09

sebasbox pisze:wersja edukacyjna bedzie miala wycofaną tę funkcjonalnosc?

O wersji edukacyjnej nic nie wspominali i raczej bym się tego nie spodziewał, wersja edukacyjna jest bardzo wypasiona.

Co do funkcjonalności wymiany narzędzia to co prawda się nie do końca znam, ale wydaje mi się, że to robisz w maszynie. W g-kodzie idzie tylko kod zmiany narzędzia, a obsługa reszty to już kwestia indywidualna.

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Autodesk Fusion 360 - kącik porad

#409

Post napisał: Petroholic » 18 wrz 2020, 11:14

G91 działa na Piko bez problemu. Musiało być coś innego co krzaczyło... Postprocesor wygenerował kod, którego nie zna bądź nie obsługuje Piko ale to na pewno nie G91...

RTCP nie zadziała podejrzewam jeszcze długo na Piko bo to dość skomplikowane ustrojstwo... Ale np. na Machu4 już widziałem tylko nie wiem czy fabrycznie czy jakaś modyfikacja usera... Na linuxie też już widziałem próby i nawet ogarnia... Cały myk polega na synchronicznym żonglowaniu koordynatami w trzech zależnych rodzajach czyli sterownik sam sobie ustala pozycję koordynat maszynowych wszystkich osi względem koordynat materiałowych wszystkich osi i dodatkowo względem koordynat narzędziowych również we wszystkich osiach. Użytkownik (bądź CAM) podaje w kodzie tylko koordynaty narzędziowe czyli gdzie ma się znaleźć "czubek" narzędzia i pod jakim kątem względem materiału, a system już sam kręci odpowiednio światem... I to jest ten fajny efekt gdzie montujemy szpilkę we wrzeciono, drugą pionowo na stole, ustawiamy 0,0,0,0,0 tak żeby szpilki się stykały czubkami w pionie, a potem generujemy gkod dla osi A i B na zmianę "kąta przystawienia" w różnych kierunkach bez zmian w XYZ (w kodzie), a maszyna sama kręci głowicą wokół szpilki tak, że końcówki cały czas się stykają :)

I jak widać po filmiku Haasa RTCP bardzo ułatwia pracę bo bez niego dobry CAM jest w stanie ogarnąć 5cio ośkę ale musi wiedzieć dokładnie w jakiej pozycji na stole obrotowym jest materiał i znać parametry stołu jak odległość od osi obrotu i zakresy. A w przypadku RTCP to maszyna musi znać te parametry i jak widać na filmiku jak umieścimy materiał losowo na stole to też ogarnie. Robiąc np. 3 elementy na raz na stole bez RTCP generujemy miliony linijek kodu dla każdego z 3 kawałków materiału. Z RTCP generujemy setki, może tysiące linijek dla jednego kawałka (obojętnie który) i pozostałe obrabiamy zmieniając jedynie koordynaty materiałowe używając G53, G54, G55 itd...


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 54
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Autodesk Fusion 360 - kącik porad

#410

Post napisał: Avalyah » 18 wrz 2020, 15:31

Wiecie co, można rzeczywiście podejrzliwie traktować Autodeska ze względu na ich niedawne ruchy, ale jest na pewno jeszcze jedna duża zaleta, o której mało kto myśli.

Odpaliłem dzisiaj czwartą oś na mojej maszynie z Piko na pokładzie i jak się okazuje nie ma do niej domyślnie żadnego postprocesora, który nie tworzyłby kodów symultanicznych nawet przy prostych operacjach, gdzie jedna z osi powinna stać w miejscu. Kombinowałem, szukałem, edytowałem istniejące procesory ale problem był ciągle ten sam. Zadałem pytanie na forum autodesku jak wygenerować taki kod (YZA zamiast XYZA) i w niecałe 30 minut odpisał mi konsultant autodesku i podsunął postprocesor fanuca z czwartą osią. Niestety to nie do końca było to, bo ten postprocesor używał też G93, czego Piko nie obsługuje. Sam próbowałem jakoś to wyłączyć, ale jednak trochę mnie to przerosło. No to napisałem, że postprocesor generuje dobrą ścieżkę (tylko 3 osie jednocześnie), ale te dodatkowe opcje są nieobsługiwane, więc kod nie zadziała. 5 minut później pojawiła się instrukcja, co trzeba zmienić w postprocesorze (2 linijki) i voila, wszystko działa.

Także ich support oraz cały ekosystem, który sobie stworzyli dzięki tej szczodrości będzie dużym pozytywem nawet jeśli zaczną przykręcać kurek z tą swoją dobrocią.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Autodesk Software (Autocad, Inventor etc) ”