Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC
Awatar użytkownika

SylwekK
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 15
Posty: 60
Rejestracja: 13 maja 2019, 12:37

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1251

Post napisał: SylwekK » 14 cze 2020, 18:37

A z ciekawostek... Do uchwytu DRO dwie śruby, które były w komplecie trzeba wymienić czyli 8 na 10 i 4 na 6, bo inaczej bardzo niestabilne pozycje przyjmuje pulpit. Z kolei instrukcja pisze o 200-u punktach SDM, a pulpit oferuje ich... 400(!) :). Gdzieś wyczytałem, że ta kolorowa wersja to nowsza wersja szarówki.



Tagi:


Ziemniak
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 15
Rejestracja: 20 gru 2017, 18:16

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1252

Post napisał: Ziemniak » 15 cze 2020, 16:52

adam Fx pisze:
11 cze 2020, 18:27
Ziemniak pisze:Wczoraj przygłaszała mi moja Zosia. Dzięki adam Fx za polecenie sklepu, zamówione w niedziele w środę paleta już była w garażu, wszystko ładnie zapakowane.
Przeglądałem trochę tematów, pogrzebałem na internecie i mam kilka pytań:

1. Jak są czynności / modyfikacje na początek warto wykonać waszym zdaniem? (o wytarciu smaru na kołach pasowych pamiętałem )
2. Zalewanie samej rury poprawi sztywność?
3. Będę chciał zalewać rurę żywicą z kamieniem granitowy - 2 litry żywicy z allegro wystarczy?
4. W przyszłości chciałbym zastosować przekładnie ślimakową do regulacji wysunięcia pinola, ktoś może polecić jakąś przekładnie?

Z góry dzięki za pomoc.
z czasem to zaprezentuje to o co pytasz ale nie wiem czy się doczekasz hehe ogólnie zobacz starszy film (wiem słaba jakość ale tam pokazałem kilka fotek z tej przekładni posuwu)

a jak tam paski przekładałeś? u mnie momentami jest tak ciasno że strach przerzucić by palców nie przycięło muszę kupić troszkę dłuższy pasek - jestem ciekaw czy to tak każda ma czy tylko moja (paski mam 560Li 600Li)

Póki co jedynie rozpakowałem i sprawdziłem czy działa. Dorabiam stół, jak skończę to wtedy będę testował i wiercenie i frezowanie.

Przeszukując internet natknąłem się pręt chromowy fi70 na allegro: Pręt chromowany fi 70 Ck45
Teoretycznie wystarczyło by zamówić, nawiercić otwory pod listwę zębatą i powinno być. Czy ktoś stosował takie rozwiązanie?


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 111
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1253

Post napisał: strikexp » 15 cze 2020, 17:06

Jak jest szlifowany na wymiar i chromowany technicznie to będzie spoko poza jednym haczykiem. Wiercenie w chromie łatwe nie będzie, No ale od czego jest szlifierka ;)

Dodane 3 minuty 47 sekundy:
Ale cenę liczyłeś? Bo za taki pręt to wychodzi pół maszyny :D Lepiej zwykły przetoczyć, jak posmarujesz smarem to Ci rdzewieć nie będzie.

Dodane 1 minuta 55 sekundy:
No i pamiętaj że taka masa stali to Ci może szybko zębatka ot tej kolumny się rozlecieć. To jest gówniana konstrukcja.
Ostatnio zmieniony 15 cze 2020, 17:09 przez strikexp, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 2264
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1254

Post napisał: rc36 » 15 cze 2020, 17:08

Taki pręt po wierzchu jest bardzo twardy, można wprawdzie to nawiercić widiowym wiertłem, ale jak nagwintować?
Ja poradziłem sobie w ten sposób, że w miejscu wiercenia i gwintowania podgrzałem ten pręt do lekkiej czerwoności, ale było ⌀30. Na zdjęciu widać że z lewej strony pręt jest ciemniejszy, tam właśnie było grzane.

Obrazek


TheNewGuy
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 13
Rejestracja: 10 lis 2019, 18:01
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1255

Post napisał: TheNewGuy » 15 cze 2020, 18:53

Witam wszystkich, nowy tutaj.

Dokładnie taki wał chromowany fi 70 zastosowałem w swojej Zofii. Warstewka chromu to tam jest jedynie ochronna i raczej mikronowa, więc spokojnie idzie ją w miejscach pod otwory zdjąć ścierniwem brutalnie na kątówce - wystarczy musnąć. Ja tak zrobiłem. Stal pod spodem nie jest jakaś super miękka, ale jak najbardziej da radę to spokojnie nawiercić i nagwintować. Co więcej, pasowanie takiego wału do otworu w głowicy (przynajmniej w moim egzemplarzu) jest nawet niezłe. Ja mam wał dodatkowo 100 mm dłuższy od fabrycznej kolumny, ale w nowym stole pod Zośkę przewidziałem możliwość opuszczania kolumny pod blat. Co do wagi, to pręt 600 mm waży jakieś 18-20 kg - moja przekładnia od Zośki jeszcze żyje (ma z pół roku raczej lekkiego dłubania weekendowego), ale w kącie leży podnośnik, który w razie awarii jest przewidziany pod wymianę i będzie zainstalowany pod nowym stołem do Zofii. Jedyny problem, to należy przemyśleć kilka razy umiejscowienie otworów (w szczególności tego od blokowania głowicy do kolumny), żeby nie było problemu chociażby z manipulacją naciągaczem do pasków, który opiera się na górnej części kolumny - ja jestem w trakcie rozwiązywania tego problemu.

A no i robiłem jakieś zgrubne pomiary sztywności maszyny po wymianie kolumny - tak na ile pamiętam, to przy obciążeniu głowicy w miejscu pinoli masą (nie pamiętam dokładnie, ile to było, ale przyjmijmy 10 kg) odgięcie (pomiar względem stołu w dwóch osiach) dla starej kolumny wynosiło jakieś max. 2,5 dychy. Po wymianie kolumny jeszcze przed zalaniem podstawy jest poniżej 1 dychy. Wibracje zmalały znacząco, powierzchnia w duralu jest śliczna, w stali (jakiejś złomowej) wiórem 0,4-0,5 mm przy ostrym frezie Fanarowskim fi 10 nie czuć nic pod paznokciem. Oczywiście kąty poustawiane odpowiednio - zajęło mi to nie bagatela cały dzień :)

Oczywiście moja maszynka jest pomodyfikowana dosyć znacznie, ale o tym innym razem.

Zdjęcia dodam w weekend, jak wrócę do warsztatu.

Pozdrawiam wszystkich :)

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 2264
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1256

Post napisał: rc36 » 15 cze 2020, 23:42

To ja mam inny wałek, jest utwardzony na grubość kilku milimetrów i tylko cienki rdzeń jest w miarę miękki.


TheNewGuy
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 13
Rejestracja: 10 lis 2019, 18:01
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1257

Post napisał: TheNewGuy » 16 cze 2020, 07:37

Z tego, co rozmawiałem ze sprzedawcą, który mi to wysyłał dostępne są hartowane i niehartowane. Z tego co widzę w tym momencie na alledrogo - również. Wystarczy zamówić odpowiedni :)
Pozdrawiam
Edit: Chociaż widzę, że trochę podrożały od mojego zakupu.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 162
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1258

Post napisał: adam Fx » 19 cze 2020, 03:27

jeśli ktoś ma i che porównać lub po prostu poznać budowę stołu w ZX7016 w wersji od MTP to proszę - pierwsze pomiary https://youtu.be/x6w3zGN65TE
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 162
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1259

Post napisał: adam Fx » 05 lip 2020, 08:42

Ostatnio skasowałem luz na śrubie i suporcie

https://youtu.be/XhowwGeXHfE

Kto posiada podobny model a tego nie zrobił zalecam to wykonać... tutaj drobna Uwaga bo przy kolejnych pomiarach wynikły pewne problemy więc zanim zrobicie to co w tym odcinku pokazałem zaczekajcie proszę na kolejną część bo inaczej zrobicie niepotrzebną podwójną robotę
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 162
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1260

Post napisał: adam Fx » 09 lip 2020, 16:16

hej :) dajcie znać czy umieszczać tu takie poradniki (wiem sprawy proste ale dla nowicjuszy może nie tak oczywiste)

https://youtu.be/-dHbQDpq71g
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”