Mój pierwszy Ploter CNC

Hobbystyczna z profili ALU na podstawie gotowego projektu.

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 8457
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Mój pierwszy Ploter CNC

#71

Post napisał: bartuss1 » 02 lip 2020, 07:14

Akurat musimy patrzec na maszynkę z góry i pociągnąc kreskę przez punkt przykrecena nakretki do skrajni wózka wysunietej najbardziej na przód i do drugiego wysunietego najbardziej do tyłu. Chodzi ma sie rozumiec o błedy przekoszenia, gdy zetka jest na jednej skrajni maszynki.
Wszystkiemu winne są połączenia elementow bramki, nawet upierając sie po jednym wózku na stronę.
No ale tu w zasadzie jest już pozamiatane, jakkolwiek przy lekkiej zabawie z drewienkiem czy coś może te bledy nie sa tak istotne, to przy odwzorowaniu kształtu w alu uciekające dychy to będzie norma.


https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
Darek05
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 56
Posty: 182
Rejestracja: 06 wrz 2007, 23:18
Lokalizacja: Wodzisław Śl.

Re: Mój pierwszy Ploter CNC

#72

Post napisał: Darek05 » 03 lip 2020, 21:15

bartuss1 pisze:
02 lip 2020, 07:14
Akurat musimy patrzec na maszynkę z góry i pociągnąc kreskę przez punkt przykrecena nakretki do skrajni wózka wysunietej najbardziej na przód i do drugiego wysunietego najbardziej do tyłu. Chodzi ma sie rozumiec o błedy przekoszenia, gdy zetka jest na jednej skrajni maszynki.
Wszystkiemu winne są połączenia elementow bramki, nawet upierając sie po jednym wózku na stronę.
No ale tu w zasadzie jest już pozamiatane, jakkolwiek przy lekkiej zabawie z drewienkiem czy coś może te bledy nie sa tak istotne, to przy odwzorowaniu kształtu w alu uciekające dychy to będzie norma.
Nie jest aż tak źle, jak rozpoczynałem budowę to martwiłem się czy utrzyma parametry w tych przysłowiowych "dychach" wyszło nawet lepiej bo wymiary wychodzą w granicach +/- 0,05 mm, jest przeznaczona tak naprawdę do zadań typowo hobbystycznych, modelarstwo, elektronika, to co potrafię na razie na niej wykonać podoba mi się niesamowicie, ręcznie nie byłem w stanie utrzymać takiej jakości i powtarzalności obróbki, dla przykładu próbka tego co już zrobiłem - panele do zgrzewarki punktowej, i zawiasy do kleszy j.w..

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Aktualnie mozolnie ręcznie gwintuję blat, 143 otwory, trochę zajmie mi to :?

Obrazek Obrazek
:D Pozdrawiam DAREK
O0O0O0O0O0O0O0O0O

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 8457
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Mój pierwszy Ploter CNC

#73

Post napisał: bartuss1 » 04 lip 2020, 05:13

No ale takim gwintownikiem to sie wiertarką robi, bo jak mam do nagwintowania np 800 otworów to sie przecież nie bede pierniczył w wiosłowanie. Grunt własciwa srednica otworu i olej do gwintownika, na sucho szybko poleci, zwłaszcza przy alu.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
Darek05
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 56
Posty: 182
Rejestracja: 06 wrz 2007, 23:18
Lokalizacja: Wodzisław Śl.

Re: Mój pierwszy Ploter CNC

#74

Post napisał: Darek05 » 04 lip 2020, 12:14

bartuss1 pisze:
04 lip 2020, 05:13
No ale takim gwintownikiem to sie wiertarką robi, bo jak mam do nagwintowania np 800 otworów to się przecież nie bede pierniczył w wiosłowanie. Grunt własciwa srednica otworu i olej do gwintownika, na sucho szybko poleci, zwłaszcza przy alu.
:) Tak to ja wiem, ale podszedłem do gwintowania bardzo ostrożnie, mam skłonności do pośpiechu i przeważnie w wyniku tego "pośpiechu" wychodzi nie tak jak powinno.
Do gwintowania stosuję roztwór Emulgolu, ten sam który używam do mgły olejowej przy frezowaniu aluminium, gwintowanie idzie gładko bez problemów.
:D Pozdrawiam DAREK
O0O0O0O0O0O0O0O0O

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 8457
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Mój pierwszy Ploter CNC

#75

Post napisał: bartuss1 » 04 lip 2020, 23:07

Emulgol niepecjalnie sie nadaje do gwintowania alu, raczej zwykly chamski olej nierozcienczalny z wodą, tudziez dykta hehe
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
Darek05
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 56
Posty: 182
Rejestracja: 06 wrz 2007, 23:18
Lokalizacja: Wodzisław Śl.

Re: Mój pierwszy Ploter CNC

#76

Post napisał: Darek05 » 06 lip 2020, 22:00

Cześć
Prace przy blacie zakończone, załączam filmik z końcowego fazowania otworów po gwintowaniu
https://photos.app.goo.gl/sA3K9zg82weGpqyMA

Obrazek
:D Pozdrawiam DAREK
O0O0O0O0O0O0O0O0O


Autor tematu
Darek05
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 56
Posty: 182
Rejestracja: 06 wrz 2007, 23:18
Lokalizacja: Wodzisław Śl.

Re: Mój pierwszy Ploter CNC

#77

Post napisał: Darek05 » 18 sie 2020, 20:42

To jest w zasadzie chyba ostatni opis tego co zrobiłem do plottera, z uwagi na to że uważam maszynkę za skończoną, pora teraz na naukę jej programowania bo braki mam duże.
Planowałem początkowo wykonać odciąg wiórów, ale związane jest to z kolejnymi moim zdaniem dużymi kosztami, które planuję przeznaczyć na cichy i wydajny kompresor, ten który posiadam wyje niemiłosiernie mimo że stoi w sąsiednim pomieszczeniu, a na dodatek nie wyrabia.
Zaprojektowałem osłony - ekrany, które można swobodnie demontować w celu łatwego wyczyszczenia maszyny.

Tak wygląda projekt:
Obrazek

A tak rzeczywistość:
Obrazek Obrazek Obrazek

Dodatkowo wykonałem na nowo, podstawę osi obrotowej, rozstaw otworów montażowych zgodny z rozstawem otworów w blacie, zabawa była fajna, niestety krawędź boczna dla blachy 10mm nadal nie wychodzi mi dobrze, choć jest o niebo lepiej od tego jak frezowałem za pierwszym razem.
Nie mam tego problemu przy blaszce 3mm, tam krawędź jest gładka i błyszcząca.
Obrazek

Obrazek Obrazek

I tyle ...
:D Pozdrawiam DAREK
O0O0O0O0O0O0O0O0O


Autor tematu
Darek05
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 56
Posty: 182
Rejestracja: 06 wrz 2007, 23:18
Lokalizacja: Wodzisław Śl.

Re: Mój pierwszy Ploter CNC

#78

Post napisał: Darek05 » 28 paź 2020, 23:32

Cześć, jednak jeszcze nie skończyłem, powróciłem do budowy odciągu wiórów, po frezowaniu w sklejce stwierdziłem że ilość syfu jest kosmiczna, i czyszczenie zajmuje dużo więcej czasu.
Pierwszy projekt był nie udany, ten prezentowany pozbawiłem wad poprzedniego, tzn. szczotka jest montowana na magnesach neodymowych, demontaż jak i montaż jest teraz komfortowy.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
:D Pozdrawiam DAREK
O0O0O0O0O0O0O0O0O


Autor tematu
Darek05
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 56
Posty: 182
Rejestracja: 06 wrz 2007, 23:18
Lokalizacja: Wodzisław Śl.

Re: Mój pierwszy Ploter CNC

#79

Post napisał: Darek05 » 26 gru 2020, 11:57

Wrzucam filmik z grawerowania ozdoby świątecznej, https://youtu.be/j6aiZAOGfoQ
I wykonana całość - Obrazek
:D Pozdrawiam DAREK
O0O0O0O0O0O0O0O0O


Twardeusz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 31 gru 2020, 21:42

Re: Mój pierwszy Ploter CNC

#80

Post napisał: Twardeusz » 31 gru 2020, 21:47

Witam,

Fajny wątek, super maszynka - aż miło się czytało 8)

Jest szansa dostać dokumentację do wykonania podobnej?

Pozdrowienia i do siego Roku!
Twardeusz

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”