Plazma 4 osie na LinuxCNC

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 42
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

Re: Plazma 4 osie na LinuxCNC

#101

Post napisał: senio » 12 sty 2020, 22:33

kamar pisze:
12 sty 2020, 22:17
Bez nerwacji, ten typ tak ma. Przerwa nie pomogła. Omijać i tyle.
W kompilacjach echo, to przyszedł tutaj się dowartościować. Ten typ omijać, nie reagować. Masz 100% racji. Jeszcze wrzucę tutaj i spokój święty ucp.php?i=ucp_zebra&mode=foes

Żeby nie było off topa. Takie coś pod linuxa znalazłem. Może kogoś zainteresuje kiedyś. Trzeba by to najpierw jakoś zainstalować na V boxie i potestować :).




Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7860
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Plazma 4 osie na LinuxCNC

#102

Post napisał: tuxcnc » 12 sty 2020, 23:24

senio pisze:
12 sty 2020, 22:33
Takie coś pod linuxa znalazłem.
Ale to jest jakaś autorska maszyna, a projekt do cięcia jest przygotowywany w Inventorze i pewnie inaczej nie da rady . Kompletny opis tutaj : https://github.com/zhivko/PipeCutter
Natomiast na tym filmie widać dokładnie, że maszyna tnie w sposób który opisywałem, bo przecież to nie jest jakoś wyjątkowo odkrywcze, ja Wam tylko chciałem powiedzieć, że jest to dużo prostsze niż myślicie.

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Plazma 4 osie na LinuxCNC

#103

Post napisał: Zienek » 25 sty 2020, 19:35

Fajne, Tylko Java... o nieeee.


_-mik3r-_
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 31 sty 2020, 21:33

Re: Plazma 4 osie na LinuxCNC

#104

Post napisał: _-mik3r-_ » 21 mar 2020, 00:04

Hej Panowie!

Słowem wstępu. Jestem totalnie świeży w temacie cięcia plazmą, CNC itp. więc mogę zadawać głupie pytania - proszę o wyrozumiałość. W mojej małej firmie produkcyjnej jest dużo nietypowych i wymagających nakładów pracy elementów - szczególnie w profilach ale również płaskich blach. Dlatego zdecydowałem się zamówić przecinarkę plazmową z obrotnikiem z Chin (wiem, wiem... China is shit etc. ale mam już parę chińskich maszyn które dają radę a taką przecinarkę kupiłem za 1/3 ceny polskiej). Obecnie staram się intensywnie podszkolić w temacie żeby mieć miękki start gdy maszyna już będzie gotowa do pracy.

@tuxcnc Odnośnie Twojego pomysłu/algorytmu cięcia profili:
tuxcnc pisze:
12 sty 2020, 19:39
senio pisze:
12 sty 2020, 18:58
Jeżeli chcesz ciąć rury o przekroju kwadratowym i prostokątnym, a masz problem z takim pojęciem jak łuk o promieniu połowy przekątnej...
Rozumiem, że tak prosto jest przy profilach kwadratowych/równobocznych. W momencie gdy mamy prostokąt musimy zastosować dwa promienie - 1/2 przękątnej kwadratu o boku równym dłuższej krawędzi i to samo dla krótszej. Teraz pojawiają się 2 pytania:
1. W jaki sposób przechodzisz od rysunku 2D do kodu 3D? Czy masz tu jakieś konkretne oprogramowanie które to zaprogramuje czy zakładasz ręczne grzebanie w g-code żeby dodać 3 i 4 oś (obrotnik + oś Z)
2. Trzeba wziąć pod uwagę, że profil np. 100x50x3 w rzeczywistości po "rozwinięciu" ma nie 300mm a np. jakieś 298mm bo na gięciach jest łuk. Im grubszy materiał tym rzeczywisty obwód materiału będzie mniejszy, bo grubszy materiał wymusza większy łuk.
Pytanie: Jak sobie z tym radzić, żeby palnik nie oddalił się za bardzo od materiału i nie zerwału łuku tnącego?

Pytanie ogólne:
Chińczyk wysłał mi pocztą FastCama którego załączają do maszyny. Czy ten soft "pociągnie" 4 osie? Czy jest sens się go uczyć? Generalnie nie zamierzam inwestować grubej kasy w soft. Będziemy cięli w 90% pewnie z 10 powtarzalnych "arkuszy" i kilka programów na profile więc gdy raz uporam się z zaprogramowaniem to nie będę do niego często wracał. Od czasu do czasu gdy będziemy wprowadzali jakieś nowe produkty. Stąd na początku nie oczekuję bym potrzebował mega ergonomicznych/intuicyjnych softów bo nie zamierzam wyceniać i rysować 5 razy dziennie na usługi.

No...trochę się rozpisałem.

Z góry dzięki za odpowiedzi!

Michu

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7860
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Plazma 4 osie na LinuxCNC

#105

Post napisał: tuxcnc » 21 mar 2020, 07:04

_-mik3r-_ pisze:
21 mar 2020, 00:04
Rozumiem, że tak prosto jest przy profilach kwadratowych/równobocznych. W momencie gdy mamy prostokąt musimy zastosować dwa promienie - 1/2 przękątnej kwadratu o boku równym dłuższej krawędzi i to samo dla krótszej.
NIE.
Przekątna jest zawsze jedna i jest to przekątna profila.
Przy profilu prostokątnym nie obracasz o 90 stopni i to jest cała różnica.
Zapewne najprościej będzie ciąć na współrzędnych względnych.
Zasadniczo nie mam plazmy, nie palę profili i nie mam zamiaru zajmować się tym tematem.
Tylko zasygnalizowałem, że jest metoda napisania programu "z palca".
Nie mam nic przeciwko kupowaniu specjalistycznego komercyjnego oprogramowania, tylko musi mieć to uzasadnienie ekonomiczne.
Wydać sporą kasę na oprogramowanie którego się nie umie używać, tylko po to żeby napisać dziesięć programów dla pięciu typowych profili jest jawną głupotą.

Awatar użytkownika

Autor tematu
senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 42
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

Re: Plazma 4 osie na LinuxCNC

#106

Post napisał: senio » 21 mar 2020, 20:58

mik3r

Wszystko masz w tym temacie opisane wyjaśnione. Są nawet filmy z symulacji na podstawie SheetCam TNG + plugin rotary plazma. Wystarczy poczytać i pooglądać. Dodam jedynie to, że wpisujesz jedynie w plugin wymiary profilu np. 40 x 60 + wpisujesz promień i masz wyliczony obwód na bazie którego musisz narysować w czymkolwiek 2D co tam chcesz palić. To co narysujesz importujesz do SheetCam-a. Ustawiasz wszystko jak tam potrzebujesz, montujesz postprocesor pod program który to wykona i masz gotowy g-kog.

Jeśli chcesz to inaczej robić niż przez SheetCam to wszystko przed Tobą i pozostaje życzyć powodzenia w przecieraniu nowych szlaków.


_-mik3r-_
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 31 sty 2020, 21:33

Re: Plazma 4 osie na LinuxCNC

#107

Post napisał: _-mik3r-_ » 06 lip 2020, 17:12

Panowie chciałem wrócić do tematu. Mam już maszynę i miałem ją otrzymać z softem do profili i rur. Soft też dostałem ale jak to Chiński soft - nie działa. Co chwilę jakieś błędy itd.

Maszyna jest wyposażona w kontroler FangLing 430A (4-axis). Czyli X, Y, Z plus C dla obrotnika rur i profili. Czy ktoś miał z tym do czynienia i ma może post procesor do tego sprzętu? Generalnie ogarnięcie SheetCama i tego jak rozrysować linie cięcia jest faktycznie intuicyjne i temu zdaje się podołałem. Niestety nie jestem w stanie tego przekonwertować na G-code żeby zrobić demo na maszynie. Les podesłał mi PP rotary starfire ale on chyba działa tylko na rurach. Przynajmniej taki komunikat wypluwa przy próbie konwersji na G-code. To moje pierwsze dni w temacie więc za pisanie/przerabianie post procesora nawet się nie zabieram bo wiem, że nic nie wiem.

W załączniku podsyłam plik job z sheetcama. Mam nadzieję, że ktoś będzie w stanie pomóc!
Załączniki
ramie 100x50 obciete.zip
(2.05 KiB) Pobrany 69 razy

Awatar użytkownika

Autor tematu
senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 42
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

Re: Plazma 4 osie na LinuxCNC

#108

Post napisał: senio » 06 lip 2020, 21:14

W zasadzie to jedno pytanie. Czy to ma być sterowane LinuxCNC ?.

Jeśli tak wszystko masz w temacie. Postprocesor też. Wystarczy w nim zmienić A czy B na C i to wszystko. Reszta działa generuje. Musisz mieć aktywny plugin Rotary Plazma w SheetCam TNG

https://www.sheetcam.com/Register/purchase

Wtedy wybierasz co chcesz i generuje kody na rury i profile.


_-mik3r-_
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 31 sty 2020, 21:33

Re: Plazma 4 osie na LinuxCNC

#109

Post napisał: _-mik3r-_ » 06 lip 2020, 21:58

NIE. Tak jak już wcześniej pisałem, sterowanie jest zintegrowane z maszyną. Kontroler to FangLing FX430, więc nie wiem po co miałbym używać LinuxCNC...

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Plazma 4 osie na LinuxCNC

#110

Post napisał: adam Fx » 07 lip 2020, 06:51

_-mik3r-_ pisze:więc nie wiem po co miałbym używać LinuxCNC...
bo jesteś w dziale Linux CNC i tytuł posta też dotyczy Linux CNC.

Osobiście jednak to próbowałbym postprocesor który jest do Linux CNC.. możliwe że będzie kompatybilny lub kod będzie wymagał niewielkich zmian
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”