Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

Kolejny temat o zx7045, nowy egzemplarz dopiero co wyjety ze skrzyni , niezdatny do pracy bez rozebrania . Zdjecia .

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 42
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#361

Post napisał: rdarek » 19 mar 2020, 16:22

rc36 pisze:
19 mar 2020, 14:00
Co to w ogóle jest ta wzorcownia Hafen, brzmi poważnie a pewnie to jakiś chwyt marketingowy.
Niekoniecznie, chwyt. Będzie to taki Demo room zmontowane i wypucowane maszyny jakie mają w ofercie. Możesz przyjść pogłaskać a dostarczą to co się trafi jak w losowaniu totka :mrgreen:



Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 18
Posty: 2269
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#362

Post napisał: rc36 » 20 mar 2020, 13:14

Jakie ma wymiary spód tej frezarki, bo mam stary stół traserski o wadze ok. 80kg i byłby niezłą podstawą usztywniającą.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 112
Posty: 11595
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#363

Post napisał: RomanJ4 » 20 mar 2020, 14:04

Sam stół traserski mimo dobrej bazy pod frezarkę to jednak nie zapewni dobrej sztywności jeśli stolik pod nim będzie zbyt wiotki i lekki. Chyba, że będzie stał bezpośrednio na ziemi.
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

Maksel
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 53
Posty: 96
Rejestracja: 16 mar 2020, 00:04
Lokalizacja: Kujawsko-pomorskie

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#364

Post napisał: Maksel » 20 mar 2020, 15:14

Podstawa ma 600x400

Dodane 56 minuty 37 sekundy:
No to kolejna porcja masakry chińską rzezarką do blachy:
Pobawiłem się flanszą śruby pociągowej sanek, wyczyściłem i wygładziłem śrubę i w poczuciu dobrze wykonanej pracy ot, tak na próbę
przykręciłem jedno z drugim .
Obrazek
Niby wszystko ok, ale ....śruba "patrzy " w lewo i do góry , a za cholerę nie chce być na środku. Kompletny brak równoległości do prowadnic i powierzchni podstawy ,różnice są 2- 3 mm a nawet więcej.
Powód? Proszę:
Obrazek
Podstawa flanszy jest zrobiona pod ukosem i to zarówno prawo -lewo jak i góra-dół. :shock: Nawet ok 1,5 mm
To dlatego chińczyk przykleił tam kawałek tekturki i grubo zaszpachlował, cwany skośnooki: Obrazek

Trzeba było to zjechać trzymając się prostopadłości do prowadnicy, tutaj w trakcie akcji.
Obrazek
Sporo zabawy ale opanowane.
Obrazek
Teraz śruba jest na środku i poziomo.
Czas zajrzeć do kolumny. Chińczyk zrobił wszystko aby tam nie zaglądać : zamontował "akordeon" , zaślepkę u góry, elementy mocowania przekładni korby dokładnie i grubo oszpachlowane a na koniec czerwony kolor ostrzegawczy mówiący - dla swojego dobra nie zaglądaj!
Obrazek
Jako że sprawa śmierdzi już z daleka to znaczy że koniecznie trzeba zajrzeć.... No i wiem co tam siedzi. Odlew gruby, dobrze zrobiony aż się zdziwiłem , jednak tyle piachu że strach:
Obrazek
Ciężko tam dojść ale to ich nie tłumaczy, ja oczyściłem ile się dało i dla pewności aby nic się więcej nie sypało, grubo pomalowałem czarną farbą aby związała piasek którego nie odczyściłem. Obrazek
Dlaczego tak ? Ano żeby tu w przekładnię i na śrubę się nie sypało. Jak widać śruba posmarowana mazidłem i mnóstwo przyklejonego piachu :oops: : swoją drogą kolejne potwierdzenie sugestii; nie używaj przed reanimacją:
Obrazek
Pozdrawiam posiadaczy obecnych i przyszłych :mrgreen:

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 18
Posty: 2269
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#365

Post napisał: rc36 » 20 mar 2020, 15:20

Maksel pisze:600x400
Dzięki za wymiary.

Stół traserski ma wymiary 640x400, czyli idealny.
Plan mam taki żeby na solidny stół warsztatowy o kwadratowym blacie położyć płytę traserską i na tą płytę postawić i przykręcić frezarkę. Ta płyta traserska posiada sześć regulowanych na wysokości nóżek które zniwelowały by ewentualne nierówności stołu warsztatowego.

Co do zalewania podstawy stołu krzyżowego to co myślicie o zalaniu tej wydmuszki zaprawą do kotw, niby taka zaprawa ma mały skurcz i dobrze przylega do metalu.

Awatar użytkownika

Maksel
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 53
Posty: 96
Rejestracja: 16 mar 2020, 00:04
Lokalizacja: Kujawsko-pomorskie

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#366

Post napisał: Maksel » 20 mar 2020, 15:58

Miałem kilka pomysłów;
-ołów, na gorąco , trochę boję się że pod wpływem temperatury podstawa "popracuje" i się zniekształci.
- kulki ołowiane bądź stalowe w żywicy- fajne bo ładnie będą dolegać do siebie i ścianek, ale nie wiem skąd wziąść tyle kulek
- usztywnienia z prętów zbrojeniowych
- usztywnienia z żeliwnych elementów aby była taka sama rozszerzalność pod wpływem zmian temperatury
Na razie temat odkładam bo jak widać roboty mam sporo przy reanimacji, zatem tunning poczeka. No i jeszcze stół będę robił,co jest niezbędne i pilniejsze.
Nie wiem kiedy maszyna ruszy, każdy dodatkowy pomysł to kolejne godziny pracy i następne koszty.

Awatar użytkownika

Maksel
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 53
Posty: 96
Rejestracja: 16 mar 2020, 00:04
Lokalizacja: Kujawsko-pomorskie

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#367

Post napisał: Maksel » 23 mar 2020, 10:07

Dziś nie wiele i raczej kontynuacja problemów już pokazywanych, ale także pytania.
Tak wyglądało mocowanie śruby sanek po demontażu. Potwornie duża ilość szpachlówki miała jak się okazało nie tyle znaczenie wizualne ,estetyczne co ukrywała brutalność montażu młotkiem, niedokładności ,niedoróbki i podkładkę z tektury. Obrazek
Po obróbce podstawy, samego elementu, przegwintowaniu i wymianie śrub tak to wygląda teraz.
Obrazek
Całość będzie pomalowana farbą dwuskładnikową , na razie tylko obrabiany fragment podstawy zabezpieczony doraźnie.
Planuję jeszcze wymianę tych śmiesznych punktów smarowania na normalne kalamitki.
Na kolejnym zdjęciu ponownie widać że chińczyk podczas montażu podśpiewywał sobie polską piosenkę:
" A gdybym był młotkowym, w fabryce z młotkiem szalał, to cobyś powiedziała, czy cośbyś przeciww miała....."
I nie wiem czy Ona by miała, ja mam duży sprzeciw, bo takich miejsc znalazłem kilka:
Obrazek
Nie zrobiłem natomiast zdjęcia śruby pociągowej sanek głowicy. bo musiałbym mieć możliwość zrobienia makro.
Śruba jest zardzewiała i ma wżery :shock: Reanimacja w tytule jest zatem bliskoznaczna z remontem bo takich widoków spodziewałbym się w maszynie starej, zaniedbanej i długo nieużywanej. Dobra, na dzisiaj dość pastwienia się (choć zasłużonego) nad chińskimi rzeźbiarzami maszyn.
Mam 2 pytania, bo nie mogę znaleźć informacji:
-Ile litrów potrzeba oleju do przekładni zx 7045 ?
- Co trzyma silnik oprócz śrub? bo odkręciłem a dalej trzyma, jakby oś była połączona jakimś sprzęgłem ,z tym że trwale.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 42
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#368

Post napisał: rdarek » 23 mar 2020, 11:03

Maksel pisze:
23 mar 2020, 10:07
Planuję jeszcze wymianę tych śmiesznych punktów smarowania na normalne kalamitki.
Tylko pamiętaj, że tam wszędzie smarujesz olejem zamiast tych fabrycznych lepiej jest zastosować tego typu:
Obrazek
można u nas kupić tak wykonane jak na powyższej fotce stalowe bez kołnierza wciskasz jak oryginały
Producent stosuje takie:
Obrazek
kiepsko się nimi smaruje :(

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 112
Posty: 11595
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#369

Post napisał: RomanJ4 » 23 mar 2020, 11:15

Co trzyma silnik oprócz śrub? bo odkręciłem a dalej trzyma, jakby oś była połączona jakimś sprzęgłem ,z tym że trwale.
Jest tam łącznik/tuleja 9 wałka silnika 1, i wałka skrzyni 11.

Obrazek
Obrazek
Smarowanie
Powierzchnie robocze mechanizmów smarować regularnie według potrzeb odpowiednim smarem.
Przekładnia smarowana jest olejem. Stosować wyłącznie jakościowy olej przekładniowy, jakim jest
SAE 68 (ekwiwalent europejski Mobil AW32, AW46 albo Shell HM32, HM46).
Regularnie sprawdzać poziom i wygląd. Wymieniać po mniej więcej roku.
• Zmieniane przełożenia należy przed uruchomieniem nasmarować smarem plastycznym.
• Maszyna następnie wyposażona jest w cały szereg smarownic. Ich ilość i rozmieszczenie zależne jest
od konkretnego wykonania. Rozmieszczenie stwierdzić należy podczas przeglądu maszyny. W każdej
smarownicy po zakończeniu pracy umieścić kilka kropli oleju maszynowego.
• Kompletne smarowanie wykonać także po dłuższym wycofaniu z eksploatacji, przed nim maszynę
należy zakonserwować i odpowiednio zabezpieczyć przeciwko działaniu wilgotności.
• Przełożenia napędu posuwu stołu chronić odpowiednim smarem plastycznym.
Załączniki
ZAY7032FG, ZAY7040FG, ZAY7045FG .pdf
(2.9 MiB) Pobrany 486 razy
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

Maksel
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 53
Posty: 96
Rejestracja: 16 mar 2020, 00:04
Lokalizacja: Kujawsko-pomorskie

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#370

Post napisał: Maksel » 23 mar 2020, 13:24

Dziękuję, takich nie brałem pod uwagę. To się jakoś specyficznie nazywa? bo nie znalazłem wśród kalamitek,smarowniczek, ew.gdzie kupić? Ciągle jednak nie łąpię co zrobić aby wyciągnąć silnik, podważać na siłę aż puści czy jest jakiś patent.
No i ile tego oleju, bo jaki to już wiem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”