Frezarko wiertarka PROMA FP-48SP

Remont i konserwacja urządzenia

Dyskusje dotyczące frezowania i frezarek konwencjonalnych.

tomchlop
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 184
Rejestracja: 22 wrz 2007, 00:58
Lokalizacja: Słupsk

Re: Frezarko wiertarka PROMA FP-48SP

#21

Post napisał: tomchlop » 18 sty 2019, 23:58

O kolejny zapaleniec. Rodzina się powiększa. Jak będziesz zalewał zaprawą to szukaj takiej co nie powoduje korozji metalu i ma mały skurcz. Ja jeden profil zalałam końcówką czegoś z remontu i wychodzą teraz białe kwiatki.


Zapraszam na mój kanał YouTube :D : Garaż Tomka
Ciekawe projekty, remonty i modyfikacje.


Autor tematu
Cieśla
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 32
Posty: 42
Rejestracja: 07 maja 2018, 21:02

Re: Frezarko wiertarka PROMA FP-48SP

#22

Post napisał: Cieśla » 14 lut 2019, 22:58

Hej,

w końcu udało się zrobić "brytwankę" pod frezarkę, mówili kup sobie 1mm blachę i kupiłem :D ale ile się namęczyłem żeby to dogiąć to już nie mówię :) w każdym razie można ją zrobić z dużo cieńszej blachy, myślę że 0,5mm byłaby niezła. Nie przerdzewieje mówili :) no może nie ale to będzie jeszcze żyło jak mnie już nie będzie.

W każdym razie parę fotek z roboty:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

teraz kolej na otwory pod montaż podstawy frezarki i jakiś otwór do odpływu chłodziwa.


Autor tematu
Cieśla
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 32
Posty: 42
Rejestracja: 07 maja 2018, 21:02

Re: Frezarko wiertarka PROMA FP-48SP

#23

Post napisał: Cieśla » 23 kwie 2019, 21:06

Stół pomalowany i składamy maszynę
Obrazek
Obrazek
Obrazek
teraz trzeba się głowić gdzie jaka śrubka była :D


Autor tematu
Cieśla
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 32
Posty: 42
Rejestracja: 07 maja 2018, 21:02

Re: Frezarko wiertarka PROMA FP-48SP

#24

Post napisał: Cieśla » 13 maja 2019, 23:42

W końcu przyszedł czas na wrzeciono.
Prawie całe udało mi się rozebrać. Znacie jakiś sposób na wyjęcie jednej części łożyska z pinoli? Siedzi twardo a nie da się go wybić od drugiej strony.
Obrazek
Druga sprawa co to jets za oznaczenie na łożysku 30206 P6 i 30208 P6 z takimi numerami łożyska są ale z oznaczeniem P6 już gożej.
Obrazek
Obrazek

i na koniec wiecie jak wyciągnąć ten wałek?
Obrazek

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2263
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

Re: Frezarko wiertarka PROMA FP-48SP

#25

Post napisał: rc36 » 13 maja 2019, 23:56

Przyspawaj do tej bieżni łożyska jakiś pręcik, od drugiej strony puknij młotkiem przez jakąś rurkę i bieżnia wyskakuje jak z procy.

Obrazek


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 746
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Frezarko wiertarka PROMA FP-48SP

#26

Post napisał: pavyan » 14 maja 2019, 09:23

P6 to podwyższona klasa dokładności, i jest to chyba minimum zupełne dla wrzeciona.
W zasadzie we wrzecionach stosuje się P4, precyzyjne - drogie i bardzo drogie.
Jeżeli to Twoje jest do wyrzucenia, to można i coś dospawać - mnie to się jednak mało podoba (P6, może się jeszcze do czegoś nadaje? tego nie wiem.)
Niedawno miałem podobną sytuację, cierpliwie i spokojnie wydostałem bieżnię prymitywnym przyrządem i równie prymitywnym młotkiem :D - rysunek chyba wszystko wyjaśnia. Trzeba systematycznie i z głową popukiwać w różnych miejscach na obwodzie, aż pierścień "odejdzie" od ściany; gdy już to zrobi, wyciągnąć go dość łatwo.
Łożyska z reguły mają zaokrąglenia na krawędziach i to właśnie wykorzystałem, a klinowa końcówka "robocza" powinna być twarda, a raczej utwardzona. Bardzo twarda może pęknąć, więc nie HSS albo coś w tym rodzaju. Powinna być też dość szeroka, aby powierzchnia oparcia o pinolę była nie-mała, inaczej uszkodzi tą powierzchnię. Nie jest to krytyczne, ale...
"Przyrząd" nie musi wyglądać jak na rysunku, to tylko zobrazowanie metody czy bardziej - zasady.

PS: Nie mogę teraz zrobić jpg, więc tylko pdf
Załączniki
Podważanie bieżni łożyska.pdf
(2.16 KiB) Pobrany 250 razy
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


Autor tematu
Cieśla
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 32
Posty: 42
Rejestracja: 07 maja 2018, 21:02

Re: Frezarko wiertarka PROMA FP-48SP

#27

Post napisał: Cieśla » 14 maja 2019, 23:11

Dzięki za pomoc, a gdzie takie łożyska kupie na necie nie za bardzo coś takiego potrafię znaleźć. Chodzi mi o jakieś polskie sklepy. W dokumentacji technicznej znalazłem taką tabelkę z oznaczeniami łożysk. Trochę inaczej są te łożyska oznaczyłem niż oznaczenie tych które wyciągnąłem, zastanawiam się czy ktoś ich przede mną nie wymienił na takie. Obrazek


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 746
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Frezarko wiertarka PROMA FP-48SP

#28

Post napisał: pavyan » 15 maja 2019, 09:32

Jest to pewien problem, wyższych klas trzeba szukać i to niekiedy wytrwale - zwykłych jest wiele.
Ja ostatnio kupowałem łożyska wysyłkowo w OMEGA Płock, dlatego że mieli w bardzo dobrych cenach japońskie NACHI - niewiele droższe od FŁT i podobnych.
Co prawda były to zwykłej klasy kulkowe, ale szukałem i dostałem o zmniejszonych luzach - na tym mi zależało.
Przed chwilą zadzwoniłem - mają 30206 i 30208 NACHI, raczej w niezłej cenie - ale tylko w klasie P0, czyli zwykłe i rozmówca był zdziwiony że pytam o wyższe klasy. Na takie dictum z kolei ja wyraziłem zdziwienie, ale niestety na tym się skończyło - stwierdził, że będą mieli tylko takie; NACHI mają prawdopodobnie najwyższą jakość z tych które posiadają.
http://lozyskaplock.pl/pl/lozyskastozko ... &results=6
Trudno mi powiedzieć, czy byłyby dla Ciebie odpowiednie (w sensie jakości/precyzji/hałasu), niby są stożkowe więc można wyregulować luzy - ale to nie jest wszystko, nieprzypadkowo produkuje się i stosuje we wrzecionach łożyska klasy od P6 do P4.
Z tym, że np. przy tej wielkości łożysko klasy P4 (stożkowego albo tym bardziej wałeczkowego dwurzędowego) kosztować może od dwóch setek złotych wzwyż, nawet do ponad tysiąca.

7206 to jest typ łożyska kulkowego skośnego (poprzeczno-wzdłużnego), szczególnie przeznaczonego do wrzecion - z regulacją luzu przeprowadzaną identycznie jak w tym skośnym. Tu już raczej łatwiej będzie dostać wyższe klasy, a także przy okazji cichobieżne (koszyczki z brązu lub tworzywa sztucznego). Zresztą nawet ze zwykłych zapewne byłbyś zadowolony, choć byłyby pewnie głośniejsze.
Niewykluczone że oryginalnie były tam skośne, a ktoś wymienił... ale Chińczyk też mógł wsadzić od razu stożkowe, co mu przeszkadzało? Może takie były pod ręką i pasowały w dodatku?

Popatrz w sklepach łożyskowych i na Allegro, niektórzy sprzedawcy chwalą się, że mogą "załatwić" wyższe klasy - może tylko się chwalą, ale warto podzwonić.
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


Autor tematu
Cieśla
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 32
Posty: 42
Rejestracja: 07 maja 2018, 21:02

Re: Frezarko wiertarka PROMA FP-48SP

#29

Post napisał: Cieśla » 15 maja 2019, 23:31

Dzięki za pomoc. Zacznę od dwóch sklepów w Gliwicach, a później będę szukał na internetach.


Rybiarz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 534
Rejestracja: 10 lip 2015, 13:33
Lokalizacja: Płock

Re: Frezarko wiertarka PROMA FP-48SP

#30

Post napisał: Rybiarz » 16 maja 2019, 00:26

pavyan pisze:
15 maja 2019, 09:32
Jest to pewien problem, wyższych klas trzeba szukać i to niekiedy wytrwale - zwykłych jest wiele.
Ja ostatnio kupowałem łożyska wysyłkowo w OMEGA Płock, dlatego że mieli w bardzo dobrych cenach japońskie NACHI - niewiele droższe od FŁT i podobnych.
Co prawda były to zwykłej klasy kulkowe, ale szukałem i dostałem o zmniejszonych luzach - na tym mi zależało.
Przed chwilą zadzwoniłem - mają 30206 i 30208 NACHI, raczej w niezłej cenie - ale tylko w klasie P0, czyli zwykłe i rozmówca był zdziwiony że pytam o wyższe klasy. Na takie dictum z kolei ja wyraziłem zdziwienie, ale niestety na tym się skończyło - stwierdził, że będą mieli tylko takie; NACHI mają prawdopodobnie najwyższą jakość z tych które posiadają
Wtrące się, jestem z Płocka, zawsze biorę łożyska u chłopaków z Omegi, jeszcze nie było żeby nie mieli czegoś od ręki - na dodatek zawsze z jakąś zniżką że wychodzi taniej niż na allegro,nawet jeśli tylko o 50gr. Polecam hurtownie i bacznie przeglądam zmagania autora tematu z frezarką, powodzenia!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne”