Ustawianie kątów w ploterach

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

Re: Ustawianie kątów w ploterach

#41

Post napisał: cinematic2 » 26 lut 2018, 17:50

jarbia pisze:
26 lut 2018, 08:51
cinematic2 pisze:
26 lut 2018, 02:52
A co chcesz zobaczyć po obróceniu jednego z przekoszonych prostokątów (czyli równoległoboku) o 180 stopni tego nie pojmuję.
To zależy w jakiej płaszczyźnie to obróci ...
A zastanawiasz się czasem nad tym co piszesz czy zawsze klepiesz jak baba?
A może nie masz wyobraźni przestrzennej?
Jeśli nie potrafisz tego sobie wyobrazić to zrób ćwiczenie na obrazkach.
Zobaczysz, że z 3 możliwych osi tylko jedna ma sens przy porównywaniu wymiarów.


"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.


jarbia
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 371
Rejestracja: 22 sie 2012, 13:21
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Ustawianie kątów w ploterach

#42

Post napisał: jarbia » 26 lut 2018, 23:41

Stary już jestem i pewnie wyobraźnia nie ta , zwady też z Tobą kolego nigdy nie szukałem raczej normalnej wymiany informacji .
Ja myślałem o takich osiach obrotu jak na rys. myślę , że też można porównać wymiary tego nieszczęsnego źle wyciętego kwadratu .
pozdrawiam


Obrazek


rsz
Posty w temacie: 11

Re: Ustawianie kątów w ploterach

#43

Post napisał: rsz » 27 lut 2018, 10:49

cinematic2 pisze:
26 lut 2018, 17:50
jarbia pisze:
26 lut 2018, 08:51
cinematic2 pisze:
26 lut 2018, 02:52
A co chcesz zobaczyć po obróceniu jednego z przekoszonych prostokątów (czyli równoległoboku) o 180 stopni tego nie pojmuję.
To zależy w jakiej płaszczyźnie to obróci ...
A zastanawiasz się czasem nad tym co piszesz czy zawsze klepiesz jak baba?
A może nie masz wyobraźni przestrzennej?
Jeśli nie potrafisz tego sobie wyobrazić to zrób ćwiczenie na obrazkach.
Zobaczysz, że z 3 możliwych osi tylko jedna ma sens przy porównywaniu wymiarów.
A jeśli będziemy do czynienia z trapezem równoramiennym to też tylko jedna oś ma znaczenie? Cytując klasyka: "A zastanawiasz się czasem nad tym co piszesz czy zawsze klepiesz jak baba? ". :p


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

Re: Ustawianie kątów w ploterach

#44

Post napisał: cinematic2 » 27 lut 2018, 19:39

rsz pisze:
27 lut 2018, 10:49

A jeśli będziemy do czynienia z trapezem równoramiennym ...
O ile pamiętam nie chodziło o kwadrat, koło, trójkąt ani trapez tylko kopnięty prostokąt czyli równoległobok.

Uważam, że do prób geometrii lepszy jest kwadrat niż prostokąt ale to już było.
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.


Autor tematu
LTofik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 16
Posty: 318
Rejestracja: 05 mar 2017, 23:57
Lokalizacja: ziemia

Re: Ustawianie kątów w ploterach

#45

Post napisał: LTofik » 02 mar 2018, 17:32

abyss pisze:
25 lut 2018, 20:34
LTofik, jak wyrysujesz duży prostokąt (np. 59x39 cm dla lasera 60x40) i zmierzysz przekątne to jak dużą masz różnicę? U mnie dla maszyny 70x50 różnica między przekątnymi jest niemal niemierzalna - rzędu mniej niż 0.1mm (mierzone linią stalową z podziałką 0.5mm - nie widać żadnej różnicy w długości, grubość skali noniusza "kończy" się właściwie identycznie).
Aktualnie "z grubsza" ustawiłem kąt prosty pomiędzy szynami przy użyciu kątownika stalowego o ramionach 600 na 400mm, zakontrowałem śrubki na zębatkach. Wyciąłem największy prostokąt jaki mogłem na posiadanym aktualnie materiale czyli: 690 na 495 mm. Zmierzyłem przekątne różnica pomiędzy ich długością wynosi 1mm.

No i tu pojawia się problem - jak doregulować ten 1mm - obracając zębatką ale o jaki kąt - na oko na pewno nie.

Jedyne co mi przychodzi do głowy to:
Dojechanie głowicą maksymalnie w lewo i zasłonić ostatnie lustro (te na głowicy). Wypalić lekko plamkę na przesłonie, następnie przejechać głowicą maksymalnie do prawej strony i wypalać kolejne plamki regulując minimalnie obrót zębatką aż dojdę do momentu w którym plamki pokryją się identycznie - następnie zablokować i gotowe?

Cinematic2 - czy możesz na spokojnie i bez sarkazmu podać tezy dla czego kwadrat jest lepszy niż prostokąt jeśli chodzi o porównywanie geometrii? (wszak kwadrat to też prostokąt). Nie twierdzę, że tak nie jest tylko chcę zrozumieć dlaczego.

PS. Robiłem też tak że wyciąłem kwadrat 100mm na 100mm następnie wyjąłem go i odwróciłem o 180 stoni i włożyłem w ramkę która powstała przy jego wycinaniu - wchodzi chociaż lekko się blokuje.
IMO taka metoda jest mniej dokładna od przykładania wyciętych 2 takich samych kwadratów z czego jeden obracany o 180 stopni - chociaż z racji grubości szczeliny po cięciu.

W przypadku metody o której ja piszę jest chyba bardziej dokładnie, bo jeśli spasujemy dolną krawędź a na górze kwadraty nam się nie pokryją i powstanie szczelina rzędu 0,5mm to w rzeczywistości błąd będzie jeszcze mniejszy bo należy podzielić go przez 2 aby uzyskać wartość odchyłki od pionu.

Abstrahując od tego jaką posiadam maszynę oraz kto i jak ją wykonywał bardzo mnie intryguje jak robi się to w naprawdę precyzyjnych maszynach tnących laserem.
Ostatnio zmieniony 02 mar 2018, 17:49 przez LTofik, łącznie zmieniany 1 raz.


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ustawianie kątów w ploterach

#46

Post napisał: koala.g » 02 mar 2018, 17:36

A po co ci większa dokładność?
Nie robisz przecież instrumentów dla statków kosmicznych.


kozdron
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 11
Rejestracja: 25 lip 2018, 13:28

Re: Ustawianie kątów w ploterach

#47

Post napisał: kozdron » 26 lip 2018, 14:16

Ja polecam metodę z zasłoniętym ostatnim lustrem, przejeżdżaniem po osi X od skrajnej do skrajnej wartości z strzałami laserem.
Punkt ma być w tym samym miejscu na całej prowadnicy.
Warunek jeden, luster nie można regulować do póki nie ustawimy z powrotem idealnie kropki w dwóch skrajnych pozycjach osi X.
U mnie oś Y jest napędzana paskami z dwóch stron, wymiana tych obu pasków zawsze generuje dużo problemów z kątem prostym miedzy osiami, wręcz niemożliwe jest ustawienie go od razu idealnie.


Autor tematu
LTofik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 16
Posty: 318
Rejestracja: 05 mar 2017, 23:57
Lokalizacja: ziemia

Re: Ustawianie kątów w ploterach

#48

Post napisał: LTofik » 26 lip 2018, 18:37

kozdron pisze:
26 lip 2018, 14:16
Ja polecam metodę z zasłoniętym ostatnim lustrem, przejeżdżaniem po osi X od skrajnej do skrajnej wartości z strzałami laserem.
Punkt ma być w tym samym miejscu na całej prowadnicy.
Warunek jeden, luster nie można regulować do póki nie ustawimy z powrotem idealnie kropki w dwóch skrajnych pozycjach osi X.
U mnie oś Y jest napędzana paskami z dwóch stron, wymiana tych obu pasków zawsze generuje dużo problemów z kątem prostym miedzy osiami, wręcz niemożliwe jest ustawienie go od razu idealnie.
Dodane 4 minuty 13 sekundy:
LTofik pisze:
26 lip 2018, 18:32
kozdron pisze:
26 lip 2018, 14:16
Ja polecam metodę z zasłoniętym ostatnim lustrem, przejeżdżaniem po osi X od skrajnej do skrajnej wartości z strzałami laserem.
Punkt ma być w tym samym miejscu na całej prowadnicy.
Warunek jeden, luster nie można regulować do póki nie ustawimy z powrotem idealnie kropki w dwóch skrajnych pozycjach osi X.
U mnie oś Y jest napędzana paskami z dwóch stron, wymiana tych obu pasków zawsze generuje dużo problemów z kątem prostym miedzy osiami, wręcz niemożliwe jest ustawienie go od razu idealnie.
To jest jakiś sposób ale wypalanie plamki są różnych wielkości, bo plamka rośnie wraz z odległości od lustra. Druga sprawa to że po przejechaniu w skrajna pozycje od lustra można wykonać max 2 strzały bo potem cel staje się tak okopcony i opalona że wręcz nieczytelny. Czyli dalej jest to "z grubsza".


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ustawianie kątów w ploterach

#49

Post napisał: koala.g » 27 lip 2018, 10:41

Ale tak nie ustawisz prostopadłości X i Y
Obrazek

Plamka będzie zawsze w tym samym miejscu na karetce, jak jest optyka wyregulowana.
Żeby to coś dało lusterko musiało by być niezależnie zamontowane od osi X i wyregulowane żeby wiązka była prostopadła do Y.

Kiedyś nie zauważyłem że poluzowało się koło zębate jednego paska i wyregulowałem lusterka na krzywej X.
Zauważyłem że coś źle tnie przy krawędzi stołu i poprawiłem lustra. Zorientowałem się dopiero że jest krzywa oś jak poszedł większy nie "organiczny" projekt.
I zacięło lekko obszar poza stołem na jakieś 0,5-1cm

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”