PikoCNC Sterownik maszyny CNC via USB

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu PikoCNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
cosimo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 253
Posty: 631
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:02
Lokalizacja: Damasławek

Re: PikoCNC Sterownik maszyny CNC via USB

#1811

Post napisał: cosimo » 09 gru 2017, 20:13

Nie. Tu chodzi o prędkości MAX podczas wykonywania g-kodu.



Tagi:


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 260
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Re: PikoCNC Sterownik maszyny CNC via USB

#1812

Post napisał: RobWan » 09 gru 2017, 20:29

A szkoda, bo krańcówki HOME mam daleko. Oś X i Y mam 11000, a Z 2500, i się wlecze prawie 2,5 m.

Robert


januszd
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 12
Posty: 246
Rejestracja: 06 lip 2014, 13:37
Lokalizacja: łodzkie
Kontakt:

Re: PikoCNC Sterownik maszyny CNC via USB

#1813

Post napisał: januszd » 28 gru 2017, 14:11

edit
Rzemieślnik Artysta


Blady
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 16
Posty: 527
Rejestracja: 16 mar 2013, 14:59
Lokalizacja: Łódź

Re: PikoCNC Sterownik maszyny CNC via USB

#1814

Post napisał: Blady » 10 sty 2018, 23:22

Panowie, próbuje wykonać małe detale i nie wiem co jest powodem moich problemów. Sprawa wygląda tak. Rysunek to 3 okręgi ten sam punkt środkowy. Pierwszy to 3.1mm drugi to 4.5mm trzeci to 5.5mm (średnice). Wrzucam to w piko cam i po kolei, pierwszy okrąg 3.1mm stosuje wybieranie na głębokość 3.1mm (wycinam detale z płaskownika mosiężnego 3mm) tutaj w rubryce zostaw naddatek zeruje, wymiar wychodzi prawie do setki. Dalej okręg drugi 4.5mm zaznaczam offset po wewnętrznej krawędzi na głębokość 2mm i dzieje się coś czego nie jestem w stanie zlokalizować mianowicie wychodzi mi wymiar 4.7 tak jak by gdzieś zjadało dychę. Na koniec największy okrąg i wycięcie detalu zaznaczam offset po zewnętrznej i głębokość 3.1mm i tutaj wychodzi mi wymiar 5.3 czyli też gdzieś zjada dychę. W okienkach zostaw naddatek w obu przypadkach mam 0 więc nie wiem gdzie leży problem. Dopiero się uczę i może coś przeoczyłem. Liczę na waszą pomoc.
Profesjonalnie zajmuję się amatorstwem...

Awatar użytkownika

mitek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 164
Posty: 744
Rejestracja: 09 cze 2009, 22:06
Lokalizacja: k/Krakowa
Kontakt:

Re: PikoCNC Sterownik maszyny CNC via USB

#1815

Post napisał: mitek » 13 sty 2018, 13:40

A offset narzędzia masz poprawnie ustawiony ? chodzi mi o średnice narzędzia w magazynku?
Coś jest niemożliwe do czasu... gdy przyjdzie ktoś kto nie wie że jest to niemożliwe i to zrobi :-D

Awatar użytkownika

Autor tematu
cosimo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 253
Posty: 631
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:02
Lokalizacja: Damasławek

Re: PikoCNC Sterownik maszyny CNC via USB

#1816

Post napisał: cosimo » 13 sty 2018, 14:15

Na koniec największy okrąg i wycięcie detalu zaznaczam offset po zewnętrznej i głębokość 3.1mm i tutaj wychodzi mi wymiar 5.3 czyli też gdzieś zjada dychę.
Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że offset zależy także od kształtu narzędzia oraz jego zagłębienia. Dla frezu płaskiego będzie stały natomiast dla frezu V czy kulki będzie się zmieniał zależnie od głębokości cięcia – tak aby krawędź narzędzia była styczna z linią konturu. Więc może tu jest pies pogrzebany.


Blady
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 16
Posty: 527
Rejestracja: 16 mar 2013, 14:59
Lokalizacja: Łódź

Re: PikoCNC Sterownik maszyny CNC via USB

#1817

Post napisał: Blady » 13 sty 2018, 14:22

Narzędzie w schowku ustawione jest prawidłowo i przy wybieraniu nie ma tego efektu o którym piszę, wymiar wychodzi właściwy. W wybieraniu jest rubryka w której zawsze jest naddatek 0,5 i zawsze to zeruje, wychodzi tak jak powinno. Teraz zastanawiam się czy nie ma gdzieś w offsecie ustawienia które w jakiś sposób to powoduje wszystkie naddatki są na 0. Próbowałem już kierunki obróbki cw ccw różne zagłebienia, wycinanie po rampie i zawsze jest ta równa dycha różnicy od wymiaru (na strone) bo razem jest dwie dychy... Doraźnie problem rozwiązałem po prostu zmieniając wymiary rysunku. Ale tak chyba być nie może bo jak będę chciał coś bardziej skomplikowanego zrobić to przecież nie będę całego projektu przeinaczał :) Narzędzie to frez prosty płaski fi2mm
Profesjonalnie zajmuję się amatorstwem...


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 260
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Re: PikoCNC Sterownik maszyny CNC via USB

#1818

Post napisał: RobWan » 13 sty 2018, 14:25

Blady pisze:Sprawa wygląda tak.

Jak? :-)
Załącz CAM-a.
A tak zgadując to masz okręgi czy wielokąty. Okręgi są oliwkowe w oknie CAM-a.

Robert


db tec
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 39
Posty: 51
Rejestracja: 03 wrz 2015, 10:46
Lokalizacja: Kraków

Re: PikoCNC Sterownik maszyny CNC via USB

#1819

Post napisał: db tec » 15 sty 2018, 16:35

cosimo pisze:
09 gru 2017, 16:30
Szarpanie występuje równiez przy wykonywaniu otworów po obrysie wewnętrznym spiralą. Na większych łukach widać że program zwalnia w połowie łuku pomimo że łuk ten ma duży promień (R=50mm). Przy ścieżce w kształcie ślimaka maszyna nie zwalnia przy małych promieniach a nagle zaczyna zwalnia po pewnym momencie gdy promień jest większy.
W wersji 4.28 zmieniono sposób obliczania maksymalnej możliwej prędkości w danym momencie programu. Zrobiono to po to aby oś „Z” która zazwyczaj jest wolniejsza nie ograniczała prędkości w osiach XY . Dlatego (nie wnikając w szczegóły) najlepiej gdy prędkości max w osiach X Y są identyczne ! -w Twoim configu nie są.
Dzięki za pomoc. Pomogło. teraz pracuje jak należy.

Można jeszcze liczyć na poprawę pozostałych rzeczy?
Druga rzecz to w generowaniu scieżek po konturach otwartych po wybraniu pracy dwukierunkowej program schodzi w osi Z z rampą tylko na początku konturu, na końcu konturu program schodzi w osi Z już bez rampy (prostopadle w dół). Dobrze by było gdyby program generował tą samą rampę przy pracy dwukierunkowej na początku i na końcu konturu.

Trzecia sprawa to brak możliwości ustawiania wartości ujemnej naddatku w ścieżkach "pocket" a często się przydaje aby można było wyjechać do osi frezu. Teraz rysuję dodatkowy kontur odsunięty o promień frezu, a wystarczyłoby wpisać naddatek= "-R"

I jeszcze jedna uwaga. Przy kopiowaniu naprzykład koła o średnicy 10mm na odległość 30mm program kopiuje koło na odległość 40mm, a przy kopiowaniu tego samego kołą na odległość -30 program kopiuje je na odległość -20mm


kalreg
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 6
Posty: 60
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:24
Lokalizacja: Olsztyn

Re: PikoCNC Sterownik maszyny CNC via USB

#1820

Post napisał: kalreg » 18 sty 2018, 18:54

Pracuje nad przygotowaniem odciągu do mojej frezarki opartej na piko. Ponieważ urządzenie nie używa chłodziwa do przy obrobce materialu pomylalem, że w momencie gdy wrzuce w gcode M07 to będzie puszczać napiecie włączające odciąg oraz puszczające prąd na ledy, które przyczepione sa do dust shoe (szczota z odciągiem na wrzecionie), żeby doświetlać proces obrobki. Prosze o pomoc w nastepujacych tematach:
- czy z piko wychodzi gdzies 12v zeby bezposrednio zasilać taśme ledowa?
- gdzie puszczany jest sygnał po włączeniu M07 (który pin) w piko żebym mógł go przekazać/wzmocnić zarówno do włączania leda jak i odciągu wiorów?
Dzieki!

Kalreg

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „PikoCNC”