WYŁĄCZNIE pomysły na poprawę działania i funkcjnalność softu

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu PikoCNC

Autor tematu
mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 63
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#241

Post napisał: mc2kwacz » 20 sie 2015, 15:30

Jak wspomniałem, z tym problemem można sobie "partyzancko" poradzić. I sobie radze bo co mi pozostaje ;) Ale chodzi mi dokładnie o to samo dlaczego wcześniej prosiłem o utworzenie plików pracy, w których będzie pamiętane "wszystko co trzeba", żeby konkretna pracę szybko wyjąć z szuflady, ofrezować, ewentualnie dokonując ew. wcześniej korekt nie wymagających posiadania notatnika pełnego ostrzeżeń dot. tej konkretnej pracy, a potem zająć się czymś innym.

Prace mam zwykle powtarzalne. Ale zamocowanie narzędzia nie jest powtarzalne. Za każdym razem trzeba je przemierzyć. Wygląda to więc tak, że biorę konkretne "kopyto", otwieram konkretny plik pracy, zmieniam frez na odpowiedni, mierzę go do określonej bazy i to wszystko. W ten sposób wykonuję na przykład 20 frezowań. Potem biorę inne kopyto, inny plik pracy, ewentualnie zmieniam frez, bazuję wysokość i znowu jazda. Proste i - co ważne - wykluczające pomyłkę.

A tu się nieoczekiwanie pojawia sytuacja, że po tym jak zmierzę narzędzie, muszę jeszcze przestawić, konkretnie "oszukać", pomiar Z przed dodanie czynnika Kubusia Puchatka.
A jeśli zapomnę? A jeśli się pomylę i wpiszę nie tę wartość co trzeba? Albo zrobię literówkę? Skutek - albo narzędzie albo materiał za kilkadziesiąt złotych do kosza.
To już lepiej wyedytować plik NC. Pół biedy jeśli chodzi o pojedyncze ścieżki. A jeśli nie?
Po każdej generacji NC trzeba znowu pamiętać o wprowadzeniu kompletu tych korekt. Zapomnimy o czymś i znowu katastrofa gotowa.

Uważam że umożliwienie wpisywania pozycji materiału ze znakiem minus, czyli de facto powyżej poziomu zero pomiaru, to zmiana drobna ale nieprawdopodobnie użyteczna.
Właściwie to nie wiem jak to się stało, że dotąd tego nie zgłosiłem :) Chyba za każdym razem akurat nie miałem czasu a potem zapominałem.

Teraz też mam taka pracę. Jest element z tworzywa, który koniecznie trzeba bazować do określonej płaszczyzny, i są na nim słupki które trzeba precyzyjnie skorygować. One są powyżej poziomu tej płaszczyzny. Nie skoryguję Z, bo już to przerabiałem. Było dobrze dopóki nie zgubiłem notatek! Więc edytuję ręcznie plik nc i zamiast mieć ładne zejście po rampie spiralnej walę te słupki w poprzek na raz, bo inaczej za dużo roboty. Przynajmniej się nie pomylę. Ale kiedy będę chciał coś zmienić, choćby obroty narzędzia na jakimś detalu, to ponowne wygenerowanie nc skończy się jego ponowna edycją.

Do powtarzalnych prac, bazujących na plikach pracy, partyzanckie metody nie nadają się. Bo to jest proszenie się o kłopoty.



Tagi:


mopal24
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 34
Rejestracja: 28 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Włochy (Torino)

#242

Post napisał: mopal24 » 16 kwie 2016, 23:11

Czy Piko posiada obsluge kamery i jej offset?


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 147
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

#243

Post napisał: RobWan » 16 kwie 2016, 23:16

Nie. Tylko wskaźnik laserowy. I jego przesunięcie.

Robert


migral
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 13
Posty: 31
Rejestracja: 17 lip 2006, 23:17
Lokalizacja: Gliwice

#244

Post napisał: migral » 05 maja 2016, 17:52

Kamerka super sprawa mam konkurencyjny amerykański sterownik w którym jest opcja koordynowania otworów itp za pomocą kamerki spreparowanej tak że można ją przymocować w uchwycie :smile:
Jeśli taka opcja jest w strefie możliwości autora sterownika to wdrożenie jej poprawia znacząco funkcjonalność softu .


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 147
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

#245

Post napisał: RobWan » 05 maja 2016, 18:07

Na upartego można bez wsparcia od strony Piko to zrobić. Zamiast wskaźnika laserowego dać kamerę.

Robert


migral
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 13
Posty: 31
Rejestracja: 17 lip 2006, 23:17
Lokalizacja: Gliwice

#246

Post napisał: migral » 06 maja 2016, 16:55

Na upartego to skype wystarczy :lol:


mopal24
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 34
Rejestracja: 28 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Włochy (Torino)

#247

Post napisał: mopal24 » 06 maja 2016, 19:27

Planuję zamontować kamerkę wraz z wskaźnikiem laserowym na jednym uchwycie obok siebie.
Wskaźnik w uchwycie pozwalającym na precyzyjną regulację i obok kamera, bez regulacji(wystarczy, że będzie mi przesyłać obraz na ekran monitora). Podczas zerowania osi x,y będę miał dokładny podgląd punktu, gdzie rzutuje laser.


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 147
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

#248

Post napisał: RobWan » 06 maja 2016, 19:32

Tylko po co? Sama kamera wystarczy. W oknie kamery nałożyć znaczniki.

Robert


mopal24
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 34
Rejestracja: 28 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Włochy (Torino)

#249

Post napisał: mopal24 » 06 maja 2016, 19:32

Czy przewidywana jest inna lokalizacja dla Piko? np. Angielski
Wnioskuję oraz oferuję pomoc w tworzeniu lokalizacji Włoskiej :mrgreen:

[ Dodano: 2016-05-06, 19:35 ]
RobWan pisze:Tylko po co? Sama kamera wystarczy. W oknie kamery nałożyć znaczniki.

Robert
.... na to nie wpadłem :roll:


bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 22
Posty: 894
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

#250

Post napisał: bh91 » 08 maja 2016, 01:25

Było by fajnie jak by w piko był guziczek i okno z podglądem by wyskakiwało. W razie potrzeby mam kamerę od endoskopu (?) z chin (taki patyczak) i jak trzeba to montuję. Mam osobny soft odbierający obraz i ma on "celownik" ale nie pamiętam co to za program. Dojazd na odpowiednie miejsce mam ustawiony zamiast opcji z laserem ;)
Jest robota - jest pinonc :wink:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „PikoCNC”