WYŁĄCZNIE pomysły na poprawę działania i funkcjnalność softu

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu PikoCNC
Awatar użytkownika

wiesiuch
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 178
Rejestracja: 06 lut 2011, 18:38
Lokalizacja: Jordanów

#211

Post napisał: wiesiuch » 16 sty 2015, 09:51

Przydało by się w zakładce "Aktualizuj" dodać parę pozycji ostatnio otwartych. Czy jest taka możliwość?



Tagi:

Awatar użytkownika

cosimo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 59
Posty: 631
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:02
Lokalizacja: Damasławek

#212

Post napisał: cosimo » 16 sty 2015, 13:45

Przydało by się w zakładce "Aktualizuj" dodać parę pozycji ostatnio otwartych.
Byłem szybszy ;-)

Obrazek

Awatar użytkownika

wiesiuch
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 178
Rejestracja: 06 lut 2011, 18:38
Lokalizacja: Jordanów

#213

Post napisał: wiesiuch » 16 sty 2015, 17:33

Ha ha rewelacja.Dzieki :grin:

[ Dodano: 2015-01-16, 18:33 ]
Ha wszystko fajnie tylko dlaczego u mnie nie ma zakładki Plik Widok Ustawienia Itp.


Autor tematu
mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 63
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#214

Post napisał: mc2kwacz » 16 sty 2015, 22:04

Ostatnio pracowałem trochę z osią obrotową. Nie powiem, nieco się umęczyłem. Wynikało to z potrzeby przekonfigurowania osi i dobrania parametrów, żeby skala wyszła.
W związku z tym mam jeden bardzo prosty w implementacji pomysł bardzo zwiększający wygodę użytkownika, chyba już go zgłaszałem. I drugi pomysł, również prosty, ale ZARĄBIASTO zwiększający możliwości zastosowań Piko (w końcu chyba warto zdobywać nowe nisze?). Oczywiście jak zwykle zgłaszam wyłącznie pomysły które da się opędzić tym sprzętem i jednocześnie nie są trudne a nawet są wręcz łatwe do oprogramowania.
Pomysł pierwszy, z kategorii wygoda użytkowania
- w związku z potrzebą zmiany ustawień sprzętowych przy użyciu osi obrotowej, wnioskuję o zaimplementowanie w programie obsługi możliwości zmiany profili konfiguracyjnych. Czyli lista rozwijana menu z plikami typu INI, z możliwością wyboru pliku który obsługuje aktualnie używany hardware (zwykły ploter, ploter kujący lub wibracyjny, rzut na oś obrotową ...)
Ten pomysł można oczywiście rozwiązać podmieniając ręcznie pliki INI, ale to taka metoda kulawa, bo trzeba wyłączać aplikację.
Pomysł drugi z kategorii ukryta w krzakach furtka do nowego świata :)
- w związku z istnieniem 4-tej osi, która nie ma sztywnego przypisania i pełni funkcje pomocnice, proponuję żeby zaimplementować na niej funkcję tangensową. Czyli żeby w miejsce wrzeciona można było zamontować mały silniczek krokowy kręcący bezpośrednio lub przez przekładnię kątem ustawienia noża, zgodnie z wektorem po którym porusza się wrzeciono. Nie musi być to tak ultra precyzyjne jak dla X, Y i Z, wydaje się że rozdzielczość 1 stopnia kątowego w zupełności by wystarczyła.
Ta prosta funkcjonalność pozwoliłaby rozszerzyć zastosowania Piko o całą armię maszyn pokrewnych do plotera frezującego: maszyny do cięcia nożem obrotowym i nożem wibracyjnym tkanin (w tym włókna szklanego i węglowego), tektury, gumy, preszpanu, grubych laminatów samoprzylepnych z którymi mają problemy plotery z nożem wleczonym, balsy.
???
Nie są to super popularne zastosowania jak zwykła frezarka 3D, ale myślę że atrakcyjne dla wystarczającego grona klientów, którzy sami sobie klecą maszyny zamiast wydawać 10x więcej na gotowe. I może być poważnym impulsem do zwiększenia ssania na sterowniki. W końcu Piko ma zaimplementowana funkcję do wykuwania. Czy krawców i przede wszystkim MODELARZY jest mniej niż kamieniarzy nagrobkowych? ;) Nie sądzę. Domowa produkcja z laminatów i ślinienie się na włókno węglowe jest dość rozpowszechnione.

Przykłady zapotrzebowania na takie rozwiązanie:
https://www.cnc.info.pl/topics76/maly-c ... t63633.htm
https://www.cnc.info.pl/topics76/ploter ... t62836.htm
https://www.cnc.info.pl/topics76/ciecie ... t58749.htm
Ostatnio zmieniony 16 sty 2015, 22:49 przez mc2kwacz, łącznie zmieniany 1 raz.


tad1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 174
Rejestracja: 17 sty 2008, 20:01
Lokalizacja: skawa

#215

Post napisał: tad1 » 16 sty 2015, 22:24

Nóż obrotowy,jak najbardziej popieram


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 147
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

#216

Post napisał: RobWan » 16 sty 2015, 23:28

mc2kwacz pisze:Ten pomysł można oczywiście rozwiązać podmieniając ręcznie pliki INI
Można wygodniej. Skopiować cały katalog Piko do innego katalogu. Uruchamiać Piko z wybranego katalogu, gdzie każdy ma swój plik konfiguracyjny.

Co do drugie pomysłu, to teraz od biedy można ścieżkę dla noża wleczonego zrobić w Inkscape. Dla wleczonego też są konwertery.

Robert

Awatar użytkownika

cosimo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 59
Posty: 631
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:02
Lokalizacja: Damasławek

#217

Post napisał: cosimo » 16 sty 2015, 23:59

w związku z potrzebą zmiany ustawień sprzętowych przy użyciu osi obrotowej, wnioskuję o zaimplementowanie w programie obsługi możliwości zmiany profili konfiguracyjnych.
Znowu jestem pierwszy ;-)
Obrazek

W ogóle rozdzieliłem program na dwie części gdzie interfejs jest osobną dll-ką. Dzięki czemu łatwo będzie tworzyć skórki pod konkretne zastosowania. np. na obrazku u dołu testowo goły cam. Wybór profilu z listy obejmuje też wybór interfejsu. Co do noża jestem „za” - tylko kwestia czasu, którego brak.

Obrazek
Ha wszystko fajnie tylko dlaczego u mnie nie ma zakładki Plik Widok Ustawienia Itp.
W przyszłym tygodniu (raczej pod koniec) zobaczysz ;-)


Autor tematu
mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 63
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#218

Post napisał: mc2kwacz » 17 sty 2015, 02:17

No i znowu mam motywację żeby zmienić soft już sprawdzony i wyuczony na nowszy. Trudno ;) :grin:
RobWan pisze:Co do drugie pomysłu, to teraz od biedy można ścieżkę dla noża wleczonego zrobić w Inkscape. Dla wleczonego też są konwertery.
Do noża wleczonego są plotery tnące i poniżej tysiaka można spokojnie kupić maszynę gotową i zasadniczo dopracowaną. Z UK nówkę z softem i przesyłką można sprowadzić za 1200zł. Wygoda obsługi bez porównania ze zwykłą frezarką, głównie z powodu specyficznej konstrukcji mechanicznej dostosowanej do materiałów w zwoju.
Poza tym nożem wleczonym nie potniesz nic poza winylami, ewentualnie czymś cienkim i nieciągliwym. Absolutnie nie potniesz tkaniny ani szklanej ani węglowej, sklejki, tektury. Czyli nic sensownego "technicznego" a nie tylko "poligraficznego". Nóż obrotowy - to jest to!


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 147
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

#219

Post napisał: RobWan » 17 sty 2015, 09:11

Co do Inkscape to miało być napisane obrotowego.

Robert


jacek38
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 273
Rejestracja: 13 mar 2005, 21:35
Lokalizacja: Pelplin

#220

Post napisał: jacek38 » 17 sty 2015, 11:38

Witam - czy będzie dodana rampa przy wybieraniu i planowaniu?
pozdrawiam Jacek.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „PikoCNC”