PikoCNC Sterownik maszyny CNC via USB

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu PikoCNC

barola
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 15
Posty: 395
Rejestracja: 30 sty 2011, 22:34
Lokalizacja: monaghan

#951

Post napisał: barola » 13 lut 2014, 23:40

Cofam narzekania, czekam na przesyłkę



Tagi:


Radzu
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:41
Lokalizacja: Rydułtowy

#952

Post napisał: Radzu » 22 lut 2014, 11:04

Do rana mam absurdalny problem z powodu którego połamałem już jeden frez.
Che zrobić proste frezowanie na podstawie DXF, wrzucam plik w CAM ustawiam co chcę frezować, daję start i dzieje się coś takiego:
- frez zjeżdża poniżej poziomu materiału na wysokość która nigdzie nie jest ustawiona
- przejeżdża na pozycję w której ma zacząć frezować (oczywiście wciąż jest kolizja bo frez poniżej poziomu materiału)
- następnie frez jedzie do góry (nie sprawdzałem dokładnie na którą wysokość)
- a następnie prawidłowo zaczyna pracę (ale co mi po tym jak frez złamany).
Wysokość stołu względem freza ustawiona prawidłowo (czujnikiem dotykowym),
wysokość materiału względem freza ustawiona prawidłowo (czujnikiem dotykowym),
z tego co widzę winne może być błędne ustawienie aktualnego narzędzia ale był by to poważny błąd gdyby dojazd do zmiany narzędzia nie brał pod uwagę bezpiecznych wysokości, poza tym w czasie testów bez frezu nie wyskoczyło okienko by zmienić narzędzie.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Czy ktoś może widzi czy mam coś źle ustawione czy może to jakiś błąd programu ?
Zaraz idę wykonać jeszcze raz test z prawidłowo ustawionym typem narzędzia.

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 46
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#953

Post napisał: Zienek » 22 lut 2014, 11:22

Ustaw oś narzędziową na Z. I dać znać co się dzieje. Ktoś ostatnio też to miał skrewione i po ustawieniu osi narzędziowej na Z jak ręką odjął.


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 104
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#954

Post napisał: mc2kwacz » 22 lut 2014, 11:48

Tak na marginesie, jeśli nie zna się urządzenia którym się posługujemy, albo czynność ma charakter prototypowy, to najpierw wykonuje się ją na sucho. W tym przypadku na większej wysokości, bez zamontowanego narzędzia i z ręką na przycisku awaryjnym, możliwie na małych prędkościach. A nie od razu zakłada frez i zaraz potem liczy straty. :shock: :roll:
Trochę wyobraźni :!:

Awatar użytkownika

Autor tematu
cosimo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 253
Posty: 631
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:02
Lokalizacja: Damasławek

#955

Post napisał: cosimo » 22 lut 2014, 12:11

frez zjeżdża poniżej poziomu materiału na wysokość która nigdzie nie jest ustawiona


Masz coś nie tak z wysokością bezpieczną ustawione. W zakładce „Materiał” wyłącz ptaka z „bezpieczna na krańcówce HOME” będziesz miał wtedy bezpieczną względem „Z” materiału (wysokość wpisana w okienku niżej). Jednak to tylko maskowanie problemu gdyż „Bezpieczna na krańcówce” działa nie tak. Coś w parametrach bazowania osi Z jest nie teges. Niżej wklejam przykład jak to poustawiać. Punkty 8 i 9 można sobie darować jeśli wysokość czujnika jest oczywista. Aaa.. jeśli korzystasz z wymiany narzędzia to aktualne narzędzie (to co masz w uchwycie) przed rozpoczęciem obróbki musi być już zmierzone !
W okienku "Magazyn narzędzi/Zainstalowane narzędzie" musi być wpisany jego numer.
W "Ustawieniach/G-kod" musisz mieć wybraną opcję "Ręczna zmiana".
Ustawienie parametrów osi „Z”

1.Jeżeli uchwyt narzędzia jest w stanie dotknąć stołu demontujemy z niego narzędzie. Natomiast jeśli nie, to zakładamy takie narzędzie aby minimalnie dało się to zrobić.
2. Jeżeli domyślnie używamy SOFTLIMIT dla osi „Z” to w ustawieniach Oś „Z” ustawiamy tymczasowo na tryb „ON (bez limitu)”.
3. Przełączyć liczniki położenia na współrzędne maszynowe (czerwony kolor) .
4. Osią „Z” jedziemy w dół aż dotkniemy blatu stołu. (jeśli nie mamy blatu to jedziemy ile jest to fizycznie możliwe).
5. Zerujemy licznik osi „Z” !!!.
6. Jedziemy teraz powoli w górę do momentu, aż załączy się krańcówka HOME_Z (stan krańcówki kontrolujemy w monitorze)
7. Wartość z licznika osi „Z” wpisujemy w pole pozycja "Bazowanie osi/pozycja" dla osi „Z”
W pole „Obszar roboczy” wpisujemy wartość kilka mm większą.
8. Jedziemy teraz osiami „XY” nad czujnik długości narzędzia, a następnie powoli osią „Z” w dół do czujnika narzędzia aż załączy.
9. Stan licznika osi „Z” wpisujemy do „Pomiar długości narzędzia” w pole „wysokość czujnika".
10. Gotowe. Bazujemy ponownie maszynę.


Radzu
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:41
Lokalizacja: Rydułtowy

#956

Post napisał: Radzu » 22 lut 2014, 12:31

mc2kwacz pisze:Tak na marginesie, jeśli nie zna się urządzenia którym się posługujemy, albo czynność ma charakter prototypowy, to najpierw wykonuje się ją na sucho. W tym przypadku na większej wysokości, bez zamontowanego narzędzia i z ręką na przycisku awaryjnym, możliwie na małych prędkościach. A nie od razu zakłada frez i zaraz potem liczy straty. :shock: :roll:
Trochę wyobraźni :!:
W ciągu ostatnich dni frezowałem już wiele razy i nie było z czymś takim problemu.
Opisywany przypadek zdarzył się gdy skończyłem frezować jeden detal i chciałem zacząć kolejny.
Zienek pisze:Ustaw oś narzędziową na Z. I dać znać co się dzieje. Ktoś ostatnio też to miał skrewione i po ustawieniu osi narzędziowej na Z jak ręką odjął.
Na 4 Screenie widać że miałem ustawioną oś narzędziową Z.
Bez tego nie działał wcześniej pomiar długości narzędzia.

Zrobiłem jeszcze jeden test tym razem z właściwie wybranym narzędziem i działo się dokładnie to samo.

Później spróbowałem wyłączyć pomiar długości narzędzia i po ręcznym ustawieniu zera stołu i zera materiału z tego samego Gcodu wszystko wykonało się prawidłowo.

Na razie idę kończyć frezowanie bo jest pilne, a potem jeszcze raz przeanalizuję co napisał Cosimo.


dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

#957

Post napisał: dasza77 » 22 lut 2014, 22:55

W programie masz narzędzie T2, a na czarnym ekranie T3 - bałagan!
Ja staramsie przed rozpoczęciem roboty poustawiać wszędzie to samo i przed robotą zmierzyć pierwsze narzędzie.


barola
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 15
Posty: 395
Rejestracja: 30 sty 2011, 22:34
Lokalizacja: monaghan

#958

Post napisał: barola » 03 mar 2014, 13:55

właśnie podłączyłem piko I nie wiem jak wykonać pewną obróbkę ,start ze środka reliefu.Wcześniej miałem step2cnc I tam było to dziecinnie proste ,ustawiałem frez na środku ,zerowałem osie I start,a tutaj jest całkiem inaczej ,wyskakują mi jakieś komunikaty ,zaczyna od punktu 0,0 a mi to jest niepotrzebne żeby za każdym razem jeżdził do rogu maszyny.Jak to ustawić


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 260
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

#959

Post napisał: RobWan » 03 mar 2014, 22:02

barola pisze:miałem step2cnc I tam było to dziecinnie proste ,ustawiałem frez na środku ,zerowałem osie I start,
Tu masz to tutaj.

Robert
Załączniki
srodek programu.jpg
srodek programu.jpg (47.04 KiB) Przejrzano 858 razy


barola
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 15
Posty: 395
Rejestracja: 30 sty 2011, 22:34
Lokalizacja: monaghan

#960

Post napisał: barola » 03 mar 2014, 22:31

Próbowałem tego ,ale wyskakuje mi też tekst że oś z wejdzie w stół .Maszyna :z=0 materiał z=20 , projekt zagłębienie max 8mm. co ustawiam żle ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „PikoCNC”