-=Kolumnowa/sklejka/epoxy/aluminium/prow. liniowe/śr.kulowe/

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 336
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

-=Kolumnowa/sklejka/epoxy/aluminium/prow. liniowe/śr.kulowe/

#1

Post napisał: smouki » 03 lut 2010, 16:48

Witam wszystkich chętnych udzielenia mi pomocy przy mojej przygodzie z cnc.
dla ogólnej informacji: nie mam doświadczenia w mechanice i w elektronice, ale jestem jak ziemniak (do wszystkiego) i tego też chcę spróbować.
co chcę zrobić?
1. frezarkę cnc (a to ci niespodzianka :))
2. docelowo z aluminium.
3. na razie tylko wersję edukacyjną

ad 3. jak najtańszym kosztem żebym się mógł przekonać czy ogarnę ten ogrom pracy jaki pochłania budowa, bardziej boję się elektroniki i obsługi programu, bardziej zależy mi na zrealizowaniu mojego patentu konstrukcyjnego i jestem bardzo ciekaw co wy na to, mój patent na załączonym obrazku.

Jako wersję edukacyjną to, chcę ją zrobić ze sklejki (bo mdf'u) nie lubię i prowadnice szufladowe. kompletną elektronikę już kupiłem, ale bez zasilacza i tu będzie moje pytanie, ale później, jak będzie zainteresowanie. proszę o pytania o konstrukcję, bo na razie nie wiem o czym mam pisać i nie wiem nad jakimi problemami sie zastanawiać. pozdrawiam i proszę o pomoc
Załączniki
img003.jpg
wersja ogólnikowa, ale chodzi tylko o przedstawienie założenia
img003.jpg (21.56 KiB) Przejrzano 12802 razy
Ostatnio zmieniony 31 lip 2013, 10:20 przez smouki, łącznie zmieniany 4 razy.




tiger1983
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 03 lut 2010, 11:58
Lokalizacja: Stara Kraśnica

#2

Post napisał: tiger1983 » 03 lut 2010, 18:36

ten twoj patent czemu ma służyć?? jak dla mie to żadna nowość

Awatar użytkownika

Autor tematu
smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 336
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#3

Post napisał: smouki » 03 lut 2010, 19:05

prowadnice osi "z" i "y"
nie jest to nowość, ale nie spotkałem się z takim rozwiązaniem w tego typu urządzeniach, a jeśli jest to proszę o jakieś namiary, bo i tak chcę wykonać moją frezarkę takim rozwiązaniem prowadnic

[ Dodano: 2010-02-03, 19:28 ]
zakupiłem:
pytanie tylko czy dobrze kupiłem i jaki zasilacz do tego dobrać. NIe mam pojęcia dlaczego na jednych silnikach pisze napięcie 1.75V, a na innych 24V. O co to chodzi?
Załączniki
silnik.jpeg
silnik.jpeg (9.78 KiB) Przejrzano 32188 razy
silniki.jpeg
silniki.jpeg (6.88 KiB) Przejrzano 32187 razy
elektronika.jpg
elektronika.jpg (71.67 KiB) Przejrzano 12598 razy

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 71
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#4

Post napisał: zacharius » 03 lut 2010, 20:43

elektronika ok, a silniki mogły by być ciut lepsze ale do edukacji powinno starczyć.
jak zamierzasz wykonać jaskółcze ogony ze sklejki? jak zniwelujesz na tym tarcie i luzy?

PS apropo ziemniaka i szufladówek: kolega powiada jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego :razz: , a niektóre modele szufladowych prowadnic to całkiem sympatyczne są.
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły

Awatar użytkownika

Autor tematu
smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 336
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#5

Post napisał: smouki » 03 lut 2010, 22:05

ten rysunek to już jest do wersji z aluminium, tylko właśnie nie wiem jak jest z tarciem w aluminium wiem że stal idzie nasmarować, a z jednej strony zrobić wstawkę z mosiądzu dla kasowania luzu, a nie wiem czy jest to wykonalne w aluminium, dlatego zamieściłem to tutaj, by eksperci ocenili. wiem że bycie ziemniakiem jest do niczego, nie można się skupić nad jednym tylko wszystkiego po trochu, ale ja właśnie szukam tego jednego i mam nadzieje że cnc tym będzie.
projekt wykonywany będzie w Norwegii, bo tu mieszkam, do dyspozycji nie ma tu takiego asortymentu jak w polsce. Do dyspozycji mam tylko taki market co się "biltema" nazywa i właśnie tam mają bardzo przyzwoite prowadnice które chcę zastosować.


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1539
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#6

Post napisał: upadły_mnich » 03 lut 2010, 22:37

smouki pisze:ten rysunek to już jest do wersji z aluminium, tylko właśnie nie wiem jak jest z tarciem w aluminium
Przyznam, że kolega ma dyg do rysunku.
Niestety w aluminium surowym raczej się to rozwiązanie nie sprawdzi. Nie w CNC. Powiedzmy, że można dać wkładki z tworzywa a aluminium poanodowac to ...może, może?
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej


piwkot
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 188
Rejestracja: 02 lut 2008, 21:44
Lokalizacja: Kielce

#7

Post napisał: piwkot » 03 lut 2010, 22:56

A ja się zapytam czemu to rozwiązanie ma służyć. Bo zmniejszeniu kosztów na pewno nie, uproszczeniu konstrukcji też nie, łatwiejszemu wykonaniu na pewno nie... to po co kombinować. Ja do prostej konstrukcji ze sklejki zastosowałbym dobre "markowe" prowadnice szufladowe po 4 na oś. Mam kolegę co zajmuje się meblami i mówił, że prowadnica prowadnicy nie równa, dobre prowadnice są droższe nieco ale dużo lepsze. Nawet miałem takie w ręce i powiem , że przy 4 na oś i odpowiedniej konstrukcji to mogłoby wyjść coś niezłego. Zgodzę się z zachariusem :grin:

Awatar użytkownika

Autor tematu
smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 336
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#8

Post napisał: smouki » 04 lut 2010, 08:42

wyjaśnię jeszcze raz.
rozwiązanie prowadnic na "jaskółczy ogon" nie jest do wersji ze sklejki.
To rozwiązanie jest do wersji finalnej, czyli z aluminium, a wersja z aluminium nie ma priorytetu "tania". Chcę tak wykonać prowadnice bo po pierwsze mam kolegę frezera więc wykona mi to za darmo, a po drugie nie chcę powielać projektów, chcę zrobić coś swojego.
do pierwszej wersji przewidziałem prowadnice szufladowe już takie chyba pancerne udźwig 50 kg, do osi "x", do osi "z" trochę mniejsze, jeszcze tylko nie wiem co z osią "z" bo takich krótkich tu nie mają.
Ponawiam pytanie o zasilacz. Jak to jest z tymi napięciami silników 1.75V, a 24V. dlaczego taka wielka rozbierzność. jaki zasilacz mam dobrać, bo z tych obliczeń, ze wzoru: u*20 wychodzi mi 480V, co jest niemożliwe. proszę o wyjaśnienie żebym mógł zakończyć zakupy nad elektroniką.

upadły_mnich
to ...może, może?
dzięki za niepogrzebanie mojego projektu

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 71
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#9

Post napisał: zacharius » 04 lut 2010, 09:20

24V albo więcej jest brane z powodu szybszego narastania prądu w cewkach silnika, tak łopatologicznie.sterownik to i tak wychoperuje do potrzebnych wartości (nie wiem czy akuram ssk-b01 to potrafi). 480V to wyszło ci po przeliczeniu napięcia twoich silników, dlatego powiedziałem że mogły by być lepsze. przy tych sterownikach niby jest pisane ze max 40 z rozbiegu i w podskoku, ale miałbym obawy podpinać tam powyżej 30V. po prostu na tych silnikach co masz i przy zasilaniu 24V uzyskasz gorszą dynamikę niż np na silnikach na 1,7V przy tym samym prądzie.
dalej uważam jaskółkę nawet wykonaną za darmo za niezbyt dobry pomysł. namęczysz się z ustawianiem luzów i tp.w końcu rzucisz tym w kąt i pluniesz. a materiału i czasu na zabiegi szkoda. no ale jak ktoś lubi sado - mazo to nie będę przekonywał.
jakoś tak
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły

Awatar użytkownika

Autor tematu
smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 336
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#10

Post napisał: smouki » 04 lut 2010, 13:34

zakupiłem prowadnice, najlepsze jakie były większe oś "x", mniejsze oś "y", na razie po dwie, w miarę potrzeb, zobaczę jak ze sztywnością i dokupię...jeśli efekt będzie niezadowalający
Załączniki
prowadnice.JPG
prowadnice.JPG (106.49 KiB) Przejrzano 12523 razy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”