Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

Kolejny temat o zx7045, nowy egzemplarz dopiero co wyjety ze skrzyni , niezdatny do pracy bez rozebrania . Zdjecia .

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

tomchlop
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 42
Posty: 184
Rejestracja: 22 wrz 2007, 00:58
Lokalizacja: Słupsk

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#151

Post napisał: tomchlop » 08 lut 2018, 15:48

upanie pisze:
08 lut 2018, 05:34
Ze szczotkowcami jest problem z mocą na niskich obrotach. Obojętnie czy sterujemy PWM czy napięciem.
A skąd ten pomysł? Silnik DC w ogólności ma duży moment obrotowy przy niskich prędkościach, zarówno DC jak i BLDC. W przypadku DC, czyli szczotkowców, moment maleje ze wzrostem prędkości właśnie przez komutator i szczotki.. Czyli zupełnie odwrotnie niż napisałeś :)
Do elektrycznego posuwu takich maszyn to właśnie szczotkowe są lepsze oczywiście pomijając fakt, że są głośniejsze i bardziej awaryjne.

Co do krokowca 1NM do posuwu to zdecydowanie za mało na taką maszynę.
Inna sprawa, że jak już pchać się w krokowce to już faktycznie blisko do encepenceceence. Z tym, że żeby było dobrze to trza by śruby na kulowe wymienić.
Gdzie nie poczytam wszędzie piszą inaczej:
Moc w silnikach DC jest funkcją obrotów. Zmniejszasz obroty - zmniejszasz moc.
Moc we wkrętarkach akumulatorowych, czy silniczkach do wycieraczek bierze się z wysokiej prędkości obrotowej silnika i zastosowanej przekładni.
Osobiście nie znam urządzenia zasilanego prądem czy to DC czy AC gdzie prosta regulacja obrotów zapewnia utrzymanie momentu przy zredukowaniu prędkości do np. 20%. Wszędzie jest ten sam problem. Po zejściu poniżej pewnej granicy możesz zatrzymać urządzenie ręką.... Chyba, że masz na myśli sterowanie ze sprzężeniem zwrotnym? Wtedy zapewne można wycisnąć z takiego silnika o wiele więcej.
Oczywiście mogę się mylić. Jestem hobbystą. Podaj więc jakiś przykład urządzenia na silniku szczotkowym DC gdzie moment wzrasta przy zmniejszaniu prędkości. Oczywiście bez przekładni.


Zapraszam na mój kanał YouTube :D : Garaż Tomka
Ciekawe projekty, remonty i modyfikacje.


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 37
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#152

Post napisał: upanie » 08 lut 2018, 16:12

Nie chodzi o moc a o moment obrotowy. To on jest tutaj najważniejszy.
Taki silnik spalinowy na niskich obrotach ma bardzo mały moment więc bez skrzyni ciężko byłoby ruszyć ile benzyny i powietrza byś mu nie dał to on sobie tego nie weźmie.
Silnik elektryczny dla odmiany ssie prądu ile wlezie i dzięki temu ma przyjebanie ;)
Oczywiście żeby uzyskać kontrolę nad obrotami to trzeba zrobić kontroler :D Im większe obciążenie ma silnik czyli np. śruba stołu stawia większy opór tym więcej prądu trzeba dać silnikowi ale gdy tylko ruszy to opór zmaleje więc żeby zachować obroty trzeba odpowiednio do obciążenia dawkować prąd. Czyli tak jak napisałeś sterowanie ze sprzężeniem zwrotnym. Nie uciekniesz jednak od tego w przypadku silników BLDC bo zasada jest dokładnie ta sama.
Tylko, że silniki DC szczotkowe steruje się prościej. Taki regulator ze sprzężeniem zwrotnym nie jest ani jakoś szczególnie skomplikowany ani drogi. Np. tu jest jakiś taki https://ep.com.pl/files/2897.pdf Nie zgłębiałem tego rozwiązania ale pewnie jest OK.
czilałt...

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 108
Posty: 11570
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#153

Post napisał: RomanJ4 » 09 lut 2018, 13:53

Ja też przymierzam się do zmajstrowania mechanicznego posuwu do swojej ZX32G-1. Docelowo będzie na dwie osie (Y;X) z krańcówkami, i takie też od razu będzie przygotowane sterowanie joystickiem (czteropozycyjnym) na przekaźnikach, ale na razie mam tylko jeden silnik 24W 24VDC/6000obr z reduktorem 1:30(GNM2145 http://www.engel-elektromotoren.de/produkte/ ), więc chwilowo będzie tylko dla osi Y, drugą dołączę później. Silnik pobiera przy napięciu znamionowym 24V prąd tylko 0,45A.
Obrazek Obrazek
Pomimo małej zdawałoby się mocy (24W) duże przełożenie sprawia, że nawet przy małych obrotach moment jest taki (około 2Nm), że ręką zatrzymać wałka wyjściowego się nie da (prąd przy takim obciążeniu wzrasta do niecałych 2A), więc ze śrubą która "chodzi" dość lekko sobie poradzi. Przy napięciu nominalnym 24V obroty silnika 6000obr/min, na wyjściu reduktora 200obr/min, co przy śrubie ze skokiem 3mm daje 600mm/min.
Regulator obrotów DC 6-30V 12V/24V Max. 8A PWM z wyświetlaczem 1-100% na potencjometrze,
http://programatory.com.pl/sklep/index. ... etlacz-led
http://gotronik.com/2016/06/21/modul-st ... -obudowie/
Obrazek


Mam też pomysł na przyspieszony posuw - przyciskiem, mostkującym chwilowo potencjometr regulatora na wartość rezystancji jak dla wypełnienia 100%.
A jako, że kręcenie korbą przy połączonym reduktorze o takim przełożeniu może być trochę problematyczne, to pomiędzy reduktorem a śrubą będzie zainstalowane rozłączane osiowe sprzęgło kłowe na wielowypuście, zasprzęglane ręcznie (na zatrzaskach) dla automatu do końcówki kłowej śruby(zasprzeglajacej z pokrętłem ręcznym) i wysprzęglane dla ręcznego kręcenia.
Obrazek
(rysunek naniesiony na starym zdjęciu)

Zasilacz całości 24VDC/10A i reszta części zmieści się w aluminiowej(odlew) szczelnej skrzynce mocowanej kątownikiem w kształcie przewróconego L do końca stołu tworzącym jednocześnie przedłużenie blatu.
Praktycznie mam już wszystkie części, tylko czasu brakuje... :o))
Obrazek
pozdrawiam,
Roman


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 42
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#154

Post napisał: rdarek » 12 lut 2018, 09:24

Dopadłem w sobotę kolejne silniki krokowe StepSyn Sanyo 103H7126-2544 z wiedzy do jakiej udało mi się na szybkiego dokopać to przy zasilaniu 24V 3,1A osiągają około 1,7-1,8Nm podłączone jako bipolarne. Oczywiście były próby :mrgreen: takie na wariackich papierach.
Przy okazji małe sprostowanie do mojego poprzedniego wpisu.
rdarek pisze:Cóż nie dał rady ruszyć śrubą w stole
tomchlop pisze:
07 lut 2018, 22:55
Więc krokowiec 1Nm raczej też nie pociągnie skoro 0,8 nawet nie ruszył.
Dotychczasowe próby były robione praktycznie na przełożeniu 1:1 na co należy brać poprawkę i krokowiec 0,8Nm obrócił śrubę na tyle ile pozwalał luz nakrętki; stół oczywiście nawet nie drgną. Dodatkowa informacja to to że nie robiłem praktycznie żadnych poprawek jedynie wymieniłem kilka łożysk i starałem się troszkę ją podregulować :mrgreen: .
Próby z nowo nabytym silnikiem 103H7126-2544 robiłem w mało korzystnych warunkach temperatura otoczenia -1 ° C tak maszynka stoi zabezpieczona przed rudą pod wiatą.
Tym razem silnik próbuje pociągnąć stół ale wiadomo w takich warunkach opory są spore. Napęd powinien zadziałać przy zastosowaniu przełożenia do tego silnika.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 108
Posty: 11570
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#155

Post napisał: RomanJ4 » 12 lut 2018, 13:02

Tym razem silnik próbuje pociągnąć stół ale wiadomo w takich warunkach opory są spore..
Nie takie znowu duże, chyba że masz jakiś bardzo geste mazidło(konserwujący?)...
pozdrawiam,
Roman


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 42
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#156

Post napisał: rdarek » 12 lut 2018, 14:57

RomanJ4 pisze:
12 lut 2018, 13:02
Nie takie znowu duże, chyba że masz jakiś bardzo geste mazidło(konserwujący?)...
Na prowadnicach zwykły olej (w tej temperaturze ma gęstość pokostu) do tego naciąg paska (śruba opiera się o korpus, tam nie ma łożyska) to kolejne opory i tak się nazbiera :mrgreen: muszę podziałać z jakimś przełożeniem i prowizorycznym mocowaniem, bo to, to już za duża prowizorka :oops: ale to dopiero jak paznokcie przestaną przymarzać :mrgreen:

P.S. walają się u mnie jeszcze jakieś różne silniki szczotkowe z przekładniami ale jakoś się nie zastanawiałem nad ich zastosowaniem może później lub do czegoś innego :wink:


Autor tematu
InvaderBeer
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 91
Posty: 113
Rejestracja: 16 lis 2017, 07:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#157

Post napisał: InvaderBeer » 13 lut 2018, 21:01

Właśnie ostatnio pogodo nie rozpieszcza , nadal walczę z poprawą smarowania bo oryginalnie go brak . Troszkę mi się przedłuża cała robota .
Stół "Y" już prawie skończony . Na chwile obecną mam wszystkie rowki już porobione . Ostatnie otwory pod olejniczki porobione .
Olejniczki już doszły więc czekają tylko na montaż .

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ta najmniejsza dziurka z przodu to na olejniczkę , z drugiej strony na M8x1,25 . Udało się ją zmieścić pomiędzy śrubą od listwy regulacyjnej a śrubą do blokowania .
Obrazek

Wolno idzie robota bo co chwilę znajduję jakieś kwiatki . Zobaczcie jak wygląda moja listwa od strony jaskółczego ogona . Wcześniej tego nie zauważyłem bo było w smarze i farbie . Witki mi opadły , ktoś to rezał szlifierką . Reszta listew była ok tylko ta od X dostała po du*** od chińskich rączek .

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na ostatnim foto widać , że niestety w jednym miejscu jest to dość głębokie :/ . Skrobałem to grubą tarczą ze szlifierki na płasko i większość udało się wyprowadzić . Zaopatrzę się w kamień i spróbuje wytrzeć wszystko ale trochę czasu zejdzie . Na szczęście reszta listew była ok . Teraz się ciesze , że dorobiłem otwory na śruby regulacyjne . Jakość tych listew już nie będzie taka ważna , wyreguluje sobie na śrubach .

Niestety to nie koniec ciekawostek . Okazało się , że ślizg stółu "Y" po stronie listwy był źle obrobiony . Komuś jedna runda frezem nie wyszła , wjechał za głęboko i zakreskowany obszar nie ma kontaktu z podstawą :/ Nie wyskrobie tego teraz nie mam sprzętu i umiejętności . Ta strona jest słabsza bo węższa :/ Musi poczekać jakiś rok zanim to wyskrobię .

Obrazek

Popełniłem też nowy odcinek serii zmagań z tą frezarką :

https://youtu.be/1kGnWrt1kA4

Pozdrawiam wszystkich i lecę dłubać dalej .


grawer
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 394
Rejestracja: 25 maja 2010, 15:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#158

Post napisał: grawer » 18 lut 2018, 15:09

Mam to już za sobą. Mój temat na forum: frezaro-wiertarka-opinia-t73101.html
Teraz cieszę się z pracy na tej w sumie fajnej maszynce.;-)


Autor tematu
InvaderBeer
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 91
Posty: 113
Rejestracja: 16 lis 2017, 07:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#159

Post napisał: InvaderBeer » 20 lut 2018, 22:31

grawer pisze:
18 lut 2018, 15:09
Mam to już za sobą. Mój temat na forum: frezaro-wiertarka-opinia-t73101.html
Teraz cieszę się z pracy na tej w sumie fajnej maszynce.;-)
Temat mi znany bardzo dobrze :) wielokrotnie wertowany :)


tomchlop
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 42
Posty: 184
Rejestracja: 22 wrz 2007, 00:58
Lokalizacja: Słupsk

Re: Frezarko-wiertarka ZX7045(nowa :P ) chinska jakosc - reanimacja przed uruchomieniem

#160

Post napisał: tomchlop » 23 lut 2018, 21:35

Widzę u kolegi progres... Jakość HD, muzyczka... wciągnęło? :-)
Przez Was łapię doła... Ja jeszcze z dna nie powstałem. Aczkolwiek robienie "masy" mam już za sobą.
Zapraszam na mój kanał YouTube :D : Garaż Tomka
Ciekawe projekty, remonty i modyfikacje.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”