atom1477 pisze:Wprowadzasz w błąd takim stwierdzeniem.
Samych minusów nie da się połączyć szeregowo.
No to wprowadzam, czy nie, przecież dokładnie to napisałem. Ale mniejsza z tym, wiadomo, o co chodzi. Ja tam specjalistą w tym nie jestem (chociaż z projektowaniem pod kątem EMC mam pewne doświadczenie, ale mówimy tutaj o płytkach PCB i rzeczywiście szybszych sygnałach), więc nie wiem, jaka jest poprawna nomenklatura.
Moim zdaniem w takim zastosowaniu rozwiązanie, jakie jest obecnie u Kolegi Rafała jest poprawne, u siebie w tokarce (którą akurat robiłem sam) takie mam i nie ma problemów, chociaż przyznam, że nie mam obok żadnych spawarek itd. Nawet, gdyby poprowadzić jeden przewód GND od piko i potem spiąć wszystkie sterowniki razem nie powinno to dać żadnej różnicy.
atom1477 pisze:Takie połączenie jest bardzo odporne na zakłócenia magnetyczne (czyli powodowane dużymi prądami, np. spawania, wypalania). A to dzięki skrętce. Jest też bardzo odporne na zakłócenia elektryczne (czyli powodowane np. jonizatorem z TIGa).
Może się mylę, ale zakłócenia nie powinny mieć żadnego znaczenia przy transoptorze, który wymaga stosunkowo dużego prądu, żeby odpalić diodę. To nie jest mikrokontroler, którego przerwanie można wyzwolić włączając lutownicę metr obok (a ten problem rozwiązuje kondensator i/lub rezystor pull up/down). Trudno mi uwierzyć, że da się wyindukować w tych przewodach taki prąd, żeby spowodowało to zaświecenie diody w transoptorze.
Sens ekranowania widzę w zasadzie tylko w ramach płytki piko, bo to tam znajdują się podatne komponenty, cała reszta powinna być z natury na zakłócenia odporna, a Kolega spawarki w mieszkaniu koło biurka odpalać raczej nie będzie. A najwyżej wyłączy najpierw frezarkę na jeden z 14 możliwych sposobów
Ale chętnie zostanę wyprowadzony z błędu, jeśli farmazony opowiadam.
Rafalgl pisze:gotowa maszyna dużego producenta, więc raczej nie ma mowy o jakiejś fuszerce i błędach.
Czy takiego dużego to nie wiem, ale mogę przy okazji zrobić zdjęcie, chociaż nie obiecuję, że nie zapomnę, bo nie wiem kiedy następna wizyta w warsztacie.
Dodane 1 minuta 25 sekundy:
atom1477 pisze:Tutaj zaznaczyłem jak wygląda pętla dla sygnału ENA dla sterownika S4 (na różowo).
Na schemacie może i tak wygląda, ale przecież w rzeczywistości kable będą szły wszytkie razem od piko i rozdzielone przy sterownikach.