Frezarka 3824 - krok po kroku.

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 178
Posty: 2789
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Frezarka 3824 - krok po kroku.

#271

Post napisał: atom1477 » 23 sty 2023, 15:54

Falownik musi mieć wejście na rezystor hamujący.
Napisz jaki masz model falownika bo nie mogę znaleźć.




qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 44
Posty: 2111
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Frezarka 3824 - krok po kroku.

#272

Post napisał: qqaz » 23 sty 2023, 20:28

Rafalgl pisze:Chcę tak to połączyć, aby po wciśnięciu przycisku...
Przemyśl całość bo wygląda jakby masa przewodów i osprzętu była większa niż ciężar maszyny. No i zwróć uwagę że:
1) silniki krokowe są chyba jedynym napędem który nie musi mieć stopu awaryjnego. One bez kontroli tylko stoją i co najwyżej dymią od przegrzania. Żadnych własnych ruchów, a i ta "dynamika" też taka ociężała.
2) Zatrzymanie wrzeciona w trybie zwykłym i awaryjnym w tym zastosowaniu niczym się nie różni. Pomysł że odetniesz zasilanie skutkuje długim wybiegiem silnika - kiepskie to jako stop awaryjny. Lepiej zatrzymać go normalnie - wtedy jakoś tam kształtujesz ten proces.
3) Maszynka będzie czymś sterowana - jakiś PC lub inna jednostka ale z pewnością jakie by nie było to sterowanie nie uruchomi się samo gdy zobaczy podanie zasilania z sieci. Więc przypadek "samo się" nie wystąpi.
4) pewniejsza jest kontrola całości gdy sto awaryjny podany jest do programu - zatrzymuje, wyłacza i co tam jeszcze trzeba ale jako zmiany stanu wyjść sterujacych aparatami - w tym również falownikiem.

Zostawi Główny pstryk, rozgałęzienie na bezpieczniki (1-PC, 2-zasilanie stałoprądowe, 3-falownik, 4-pompa+SSR załączajacy ją do działania)
No i jakaś płytka która ogląda czy to co ma być zasilane dostaje napięcie. Najprościej czujnik zaniku faz który kontoluje 3 bezpieczniki a jego styk informuje sterowanie że OK.
I tyle.
Przyciski monostabilne z elektropodtrzymaniem? - to zeszły wiek, szkoda przewodów to jakbyś parowozem jeżdził.
atom1477 pisze:
23 sty 2023, 09:20
2. Hamowanie prądem stałym. Nie wymaga rezystora hamującego, ale grzeje silnik. Raczej rzadziej stosowane.
Bardzo często stosowane szczególnie gdy trzeba stanąć w punkt.
Ale działa gdy silnik zwolni poniżej pewnej prędkości i często w falowniku ograniczone jest np że poniżej 5Hz( różnie ale nie służy do wyhamowanie z prędkości roboczej tylko zatrzymania) Czyli tym nie zwolnisz jakoś silnika szybciej niż normalnie.
Pozostaje rezystor o ile falownik go obsługuje a to nie wszystkie mają.

atom1477 pisze:
23 sty 2023, 09:20
Ale najbezpieczniejsza opcja to hamulec mechaniczny już poza falownikiem.
Taaak pełna prędkość a tu zacisk, tarcza albo bęben, iskry i pełno dymu, części od samochodu lub motorynki. Lub dużego górala.
Chłopie, co ty proponujesz ?. I jeszcze do chińskiego kompaktowego wrzeciona?


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 178
Posty: 2789
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Frezarka 3824 - krok po kroku.

#273

Post napisał: atom1477 » 23 sty 2023, 21:01

qqaz pisze:
23 sty 2023, 20:28
atom1477 pisze:
23 sty 2023, 09:20
Ale najbezpieczniejsza opcja to hamulec mechaniczny już poza falownikiem.
Taaak pełna prędkość a tu zacisk, tarcza albo bęben, iskry i pełno dymu, części od samochodu lub motorynki. Lub dużego górala.
Chłopie, co ty proponujesz ?. I jeszcze do chińskiego kompaktowego wrzeciona?
A kto mówi że ma hamować robiąc zadymę?
Podałem tylko potencjalne rozwiązanie na dziwne wymaganie Rafalgl, żeby odcinać jednocześnie zasilanie falownika. Przy takim założeniu ciężko jest wyhamować silnik innym sposobem.
Inna sprawa że takie założenie (odcinania zasilania) jest niezbyt dobre. Tego nie neguję.


Bagunio
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 105
Posty: 304
Rejestracja: 24 sty 2022, 22:52

Re: Frezarka 3824 - krok po kroku.

#274

Post napisał: Bagunio » 23 sty 2023, 21:15

Tylko problem jest tak że Rafalgl łapie te potencjonalne rozwiązania bo nie zna ich wad i czeka na taki post jaki napisał qqaz w którym prosto napisał jak powinien zrobić i jakie minusy mają te rozwiązania. A dziwne wymagania są tylko dlatego że autor próbuje zrobić jak najbardziej zaawansowaną maszynę za pierwszym razem nie mając doświadczenia.


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 44
Posty: 2111
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Frezarka 3824 - krok po kroku.

#275

Post napisał: qqaz » 24 sty 2023, 00:48

atom1477 pisze:
23 sty 2023, 21:01
... żeby odcinać jednocześnie zasilanie falownika. Przy takim założeniu ciężko jest wyhamować silnik innym sposobem.
no to dopowiem
Gdy zdejmiesz zasilanie z falownika podczas pełnej prędkości silnika i jednocześnie zdejmiesz rozkaz ruchu z zacisku sterującego to rozpędzony silnik będzie pompował energię w falownik w wystarczającej ilości aby ten, w normalny sposób zatrzymał go zgodnie z rampą hamowania. Bo zwroty energii hamowanego silnika są wystarcząjące dla podtrzymania zasilania obwodów kontrolnych falownika i wtedy blok mocy funkcjonuje normalnie i kluczuje fazy przechwytując napięcie generowane w uzwojeniach i zmniejszając częstotliwość.
Ciekawostka prawda?
A że tej energii czasem jest dużo, więcej niż falownikowi potrzeba, to wtedy trzeba ją upuścić jeszcze rezystorem.
No chyba że zamiast hamować puścisz silnik wybiegiem. Wtedy leci ile chce. W tokarce długo, lub jeszcze dłużej, a gdy w uchwycie tarcza słusznej inercji to zdążysz nakarmić kota zanim się zatrzyma.


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 178
Posty: 2789
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Frezarka 3824 - krok po kroku.

#276

Post napisał: atom1477 » 24 sty 2023, 16:46

Ok. O tym nie pomyślałem.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Rafalgl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 515
Posty: 1210
Rejestracja: 24 gru 2020, 01:43

Re: Frezarka 3824 - krok po kroku.

#277

Post napisał: Rafalgl » 24 sty 2023, 20:56

Mój falownik, to XSY - AT1 2,2kW. Nie wiem, czy jest miejsce na rezystor, na płytce pcb falownika zamiast niektórych zacisków kablowych mam puste, ale opisane otwory, jakby nawierty na wlutowanie dodatkowych styków kablowych. Nie wiem czy poza tym są tam kompletne obwody, ale z tego co pamietam były to napewno otwory TA, TB, TC - w instrukcji opisane jako optional relay port ( czy jakoś podobnie), były też 2 otwory z napisem COM... Nie wiem do czego służą, bo z opisu nic nie wynika. Były one na listwie sterującej. Tych na listwie zasilającej nie pamiętam, ale chyba też parę było takich pustych, prócz tych "uzbrojonych".

Pytacie dlaczego chcę by odcinało mi zasilanie - a no na wypadek przebicia np., gdy komuś zaciśnie rękę na kablu, aby szybko wylaczyć maszynę. czy ma to sens nie wiem, niby jest uziemienie ale ono może też zostać przecięte i co wtedy. Tym bardziej, że trzymam w domu zwierzęta które uwielbiają gryźć kable😜. Tym niemniej, jeśli to bezsensowne i niepotrzebne, nie będę tego robił.

Natomiast krokowce muszą mieć bezwzględnie możliwość awaryjnego zatrzymania. Nieraz mi się zdarzyło w 3018, że candle zgłupiał wracając na punkt zerowy i zjechał tak nisko, że zarył o materiał, niszcząc powierzchnię i łamiąc frez. Chce móc zapobiec takim bezsensownym szkodom.

Ok. Czyli odpuścić główny stycznik, E-Stop dla krokowców i falownika tylko na układach sterowniczych. A jaki ten przekaźnik do tej pompy? Optyczny czy jakiś jeszcze inny? Ten mój stycznik się nie nada? Co z resztą przycisków i pozostałymi rozszerzeniami? Chcę mieć możliwość niezależnego uruchamiania i wyłączania wszystkich elementów przyciskami. Może najlepiej wymienię po kolei jakie chce przyciski:

-2 x gniazdo 220v (jedno dla pompy chłodziwa/odkurzacza, drugie dla pompy chłodzacej wrzeciono)
2x przycisk on/off podwójny monostabilny, podświetlany gdy włączone (falownik i kontroler+płytka)
4x przyciski podświetlane sterujące (start, stop, pauza, reset) - te wiadomo, bezpośrednio do płytki, ale też mają się zapalać po wybraniu bieżącej akcji
1x e- stop - wiadomo
1x wył. głów. - wiadomo , już jest

Czujnik zaniku fazy na przewodzie między falownikiem a wrzecionem jak mam rozumieć?

Dodane 38 minuty 47 sekundy:
Stronki z instrukcji falownika ze schematem połączeń, niektóre są opisane. Widzicie tam miejsce na ten rezystor?Obrazek
Obrazek
Kto pyta, nie błądzi.


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 178
Posty: 2789
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Frezarka 3824 - krok po kroku.

#278

Post napisał: atom1477 » 25 sty 2023, 10:07

No to nie masz złącz na rezystor. Nazywają się zwykle "B+ / B-" albo "B1 / B2".
Ono zawsze jest przy złączach mocy.
Nie ma co go szukać na tych małych sterujących.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Rafalgl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 515
Posty: 1210
Rejestracja: 24 gru 2020, 01:43

Re: Frezarka 3824 - krok po kroku.

#279

Post napisał: Rafalgl » 25 sty 2023, 19:13

No to trudno w takim razie. Będzie bez rezystora.

Zamówiłem Pikocnc. Już nie mogę się doczekać 🙂
Kto pyta, nie błądzi.


Bagunio
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 105
Posty: 304
Rejestracja: 24 sty 2022, 22:52

Re: Frezarka 3824 - krok po kroku.

#280

Post napisał: Bagunio » 25 sty 2023, 19:38

Słuszna decyzja z zamówieniem pikocnc , mimo że nie będzie to żadne centrum obróbcze to czekam na pierwsze frezowanie , włożyłeś dużo pracy w ta frezarkę i mam nadzieję że będzie spełniała twoje oczekiwania , nawet jak nie odrazu to z kolejnymi poprawkami będzie coraz lepiej, a ten temat to nieźle kompendium wiedzy w jednym miejscu i nie jednemu się przyda , fajnie jak później będziesz kontynuował temat i pokazywał ulepszenia. Pozdro

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”