dziwne zjawisko frezowania

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
Dawar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 24
Posty: 151
Rejestracja: 20 lut 2009, 17:00
Lokalizacja: Chorzów

#51

Post napisał: Dawar » 31 lip 2013, 22:28

Po zmianie kompa z laptopa na stacjonarny jest to samo. Jutro zadzwonię do producenta zapytać o ten efekt. Co do ustawienia tych parametrów to mógł byś mi to jakoś bardziej łopatologicznie wytłumaczyć gdzie to zmienić. (wielkie dzięki). Jestem początkujący we frezarkach cnc i bardzo amatorsko do tego podchodzę. jak tylko będę wiedział jak to zmienię to i zrobię kolejną próbę.


KW

Tagi:


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 18
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#52

Post napisał: ezbig » 31 lip 2013, 22:42

Spróbuj jeszcze zrobić to co pisze tuxcnc. Nie pomyślałem, że przecież jeszcze przy G0 może ci maszyna się gubić. Trzeba wykluczyć wszystkie ewentualne przeszkody. Nie podpowiem ci gdzie w machu przestawia się parametry impulsów, bo już nie pamiętam (mach-a rok nie widziałem).

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1691
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#53

Post napisał: grg12 » 31 lip 2013, 22:45

ezbig pisze:Patrząc na najnowsze zdjęcie, to jedyne co się poprawiło to krawędź po frezowaniu. Teraz wygląda to znacznie lepiej.
Przypuszczam że znacząco zmniejszył zagłębienie na przebieg - pewnie nawet poniżej 0.1mm na cykle (na "rampie" nie widać schodków). Z tego by wynikało że teraz ma dużo więcej przebiegów (a więc i nawrotów) - to powoduje że teraz dużo wyraźniej widać jak punkt zerowy wędruje. Przedtem było tylko kilka/naście przebiegów wiec "rampa" była bardzo stroma co wyglądało jakby wrzeciono nie było prostopadłe do stołu - teraz wyraźnie widać że chodzi o coś innego (takie nachylenie wrzeciona ciężko przeoczyć). Z ciekawości puściłbym program robiący w powietrzu kilkaset kółeczek (bez zmiany zagłębienia) i sprawdził czy punkt zerowy się przesunął (może nawet będzie widać podczas kręcenia).
Efekt jest bardzo regularny - może transoptory w optoizolatorze są zbyt wolne i przy każdym nawrocie "zjada" jeden impuls? Jak konkretnie sterownik jest podłączony do komputera?
Trzeba też wiedzieć że samo użycie ekranowanego kabla żadnej gwarancji nie daje - ekran musi być jeszcze poprawnie poprawnie podłączony. Jeszcze jedna rzecz - jeśli sterownik nie mają optoizolacji trzeba uważać jak jest podłączone zasilania komputera i sterownika - jeśli są podpięte pod różne fazy efekty mogą być dość interesujące... (najbezpieczniej podpiąć wszystko na jednym przedłużaczu - oczywiście jeśli mocy wystarczy)

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 8104
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#54

Post napisał: tuxcnc » 31 lip 2013, 22:51

Dawar pisze:Co do ustawienia tych parametrów to mógł byś mi to jakoś bardziej łopatologicznie wytłumaczyć gdzie to zmienić.
Ja to nawet nie wiem jakiego programu używasz, ale chyba takiego którego nie znam.
Te parametry ustawia się w każdym bez wyjątku programie i jest to absolutna podstawa, bez tego nie warto zaczynać pracy.
Zwykle takie jajca jak u Ciebie biorą się właśnie ze zbyt stromej rampy (za duże przyśpieszenia) a niesymetryczność efektu to różnica pomiędzy ilością startów i hamowań w ruchach roboczych i przestawczych, oraz prędkości roboczych i przestawczych.
Oczywiście innych przyczyn nie można wykluczyć.
Test który zaproponowałem polega właśnie na ustawieniu parametrów tak łagodnych, żeby o żadnym gubieniu kroków nie mogło być mowy.
Wystąpienie objawów po wymianie okablowania może być tylko zbiegiem okoliczności, bo zakłócenia, jak sama nazwa sugeruje, powodują błędy przypadkowe, nieregularne, nieprzewidywalne, a Tobie raczej przy każdym przejściu robi się to samo.
Znajdź te parametry, wpisz małe wartości i zobacz co się będzie działo.

.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Dawar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 24
Posty: 151
Rejestracja: 20 lut 2009, 17:00
Lokalizacja: Chorzów

#55

Post napisał: Dawar » 31 lip 2013, 22:53

Używam sterownika PICO i Cam-ie przygotowałem projekt. Do sterowania silników używam sterownika Mixpol SLIM 3S. Ma on wejście przez LPT. Zmniejszyłem prędkość max do 100 w każdej z osi. Nie wiem czy to o to chodziło, ale dalej wyczuwalne jest na osi Z gubienie kroku. A o co chodzi z tym G0? Jak to ustawić?
KW


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 18
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#56

Post napisał: ezbig » 31 lip 2013, 23:01

Dawar pisze:Używam sterownika PICO i Cam-ie przygotowałem projekt. Do sterowania silników używam sterownika Mixpol SLIM 3S. Ma on wejście przez LPT. Zmniejszyłem prędkość max do 100 w każdej z osi. Nie wiem czy to o to chodziło, ale dalej wyczuwalne jest na osi Z gubienie kroku. A o co chodzi z tym G0? Jak to ustawić?
To trzeba autora zapytać na forum. Gaspar chyba też jest dobrze "obcykany" z tym sterowaniem. Zmiana prędkości ci nie pomoże, że źle rampa jest ustawiona.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 8104
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#57

Post napisał: tuxcnc » 31 lip 2013, 23:05

Dawar pisze:Używam sterownika PICO i Cam-ie przygotowałem projekt. Do sterowania silników używam sterownika Mixpol SLIM 3S. Ma on wejście przez LPT.
Mylisz pojęcia.
Pico jest sterowany przez USB, a LPT to port komputera i nie ma go w sterowniku, który jest STEP/DIR i ma tylko gniazdko pasujące do portu LPT komputera.
To jest bardzo ważne, bo programy działające w systemie Windows bardzo kiepsko sobie radzą ze sterowaniem czegokolwiek przez port LPT, natomiast całkiem nieźle im to wychodzi przez USB lub LAN.

Gdzie w PikoCNC ustawia się prędkości i rampy nie mam pojęcia.

.


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 18
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#58

Post napisał: ezbig » 31 lip 2013, 23:08

http://www.pikocnc.com/download/file/1-manual

Strona 11-12 ("dynamika jazdy"). Dawar trzeba czasem poczytać instrukcję.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Dawar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 24
Posty: 151
Rejestracja: 20 lut 2009, 17:00
Lokalizacja: Chorzów

#59

Post napisał: Dawar » 31 lip 2013, 23:15

Nie mylę pojęć. Piko z komem mam połączone przez USB, a wyprowadzenia z piko na silnik (STEP i DIR) mam podpięte na wejście sterownika przez gniazdo LPT. Co do ustawień to tak mam poustawiane.
ObrazekObrazekObrazek
KW

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 8104
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#60

Post napisał: tuxcnc » 31 lip 2013, 23:31

Dawar pisze:mam podpięte na wejście sterownika przez gniazdo LPT
LPT to port w komputerze, a nazwa stąd, że zwykle podłączano tam drukarkę.
Jak coś nie jest komputerem, to nie ma portu LPT.

Co do ustawień w programie, to chyba nie ma tam niczego złego.
Tak dla pewności zmniejsz "Prędkość MAX" i "Prędkość rozruchowa".

.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”