Wiertarko-frezarka bądź frezarka do małego warsztatu

Co wybrać poniżej 10k

Dyskusje dotyczące frezowania i frezarek konwencjonalnych.

Autor tematu
Bearing
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 17
Posty: 135
Rejestracja: 19 sie 2018, 11:03

Wiertarko-frezarka bądź frezarka do małego warsztatu

#1

Post napisał: Bearing » 20 sty 2019, 12:42

Witam.
Mam warsztat, podstawowe narzędzia w tym tokarkę, wiertarkę stołową itp.
Często w toczonej części (stal zwykła, czasem mosiądz bądź tworzywo) potrzebuję zrobić rowek albo 6kąt lub poprzeczne otwory gwintowane, dobre pozycjonowanie otworów wychodzi u mnie za każdym razem inaczej :) Raz lepiej raz gorzej a jakiekolwiek spłaszczenie muszę wykonywać na szlifierce stołowej, gdzie nie ma mowy o precyzji.
Zastanawiam się co bardziej wypełni mi lukę w garażu: Czy używana frezarka, czy jakaś wiertarko frezarka których na internecie widziałem wiele, jednak są nowe i nie jestem do końca przekonany co do ich jakości. Do tego oczywiście podzielnica itp. A może zupełnie inaczej? Zakupić dużą wiertarkę i do niej stół krzyżowy?
Ciężko mi podjąć decyzję ale mam jeszcze czas, planuję przeznaczyć na ten cel tak do 9-10 tys. zł.
Mimo że nie jestem przekonany do nowych wiertarko frezarek to może ktoś kto miał z nimi styczność powiedziałby mi pare mądrych słów, bo ich opisana użyteczność jest taka, jakiej właśnie bym potrzebował, szybko można sobie w jednej osi wywiercić pogłębić nagwintować otwór, pozycjonowanie z dokładnością do tych kilku setek brzmi fajnie. Czasem potrzebowałbym wyfrezować też jakiś detal od A do Z, nie tylko frezowanie detali toczonych.
Nie żebym nie szukał, wręcz przeciwnie codziennie przeglądam ogłoszenia kiedy mam tylko czas, znalazłem np. taką wiertarko-frezarkę:
http://www.km-maszyny.pl/maszyny-do-met ... /3566-mb-4
Jest dość spora mimo tych zdjęć, spory stół ale troche wykracza poza budżet, czy warto odżałować troche więcej zł? Czy odradzacie taki zakup ? Co byście wtedy polecili ? Widuję w okolicy również frezarki konwencjonalne w tych pieniądzach :)

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc



Awatar użytkownika

Pirat
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 513
Rejestracja: 12 lut 2017, 14:28
Lokalizacja: Lódź

Re: Wiertarko-frezarka bądź frezarka do małego warsztatu

#2

Post napisał: Pirat » 20 sty 2019, 13:37

Z tego co wyczytałem w sieci to Optimum mb4 jest sztywniejsza, cięższa i lepiej wykonana od podobnych wielkościowo frezarek, jeśli tak jest to nie ma się co dziwić, że cena jest wyższa.
Nawiąż kontakt z facetem z tego filmu i dowiedz się u źródła jak się spisuje ta maszyna.



Autor tematu
Bearing
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 17
Posty: 135
Rejestracja: 19 sie 2018, 11:03

Re: Wiertarko-frezarka bądź frezarka do małego warsztatu

#3

Post napisał: Bearing » 20 sty 2019, 14:01

W sumie to najprostsze rozwiązanie o którym nie pomyślałem :) Zapytałem, dowiem się może czegoś ciekawego.
Oglądałem też różne frezarki konwencjonalne, Avia 25 i Fus 22 o których dowiedziałem się w innym poście, podobają mi się ale jak narazie nie ma nic w okolicy i mimo wszystko bardziej ciągnie mnie do dobrej jakościowo wiertarko-frezarki (ale jednocześnie do 10 tys.) ponieważ takie frezowanie "pełną gębą" w jakiejś stalowej kostce będę wykonywał sporadycznie a raczej rzadko, a otwory poprzeczne, gwintowanie, spłaszczenia pod klucz na wałkach to u mnie dość często wykonywana operacja a muszę się trochę namęczyć na zwykłej wiertarce żeby otwór mieć tam gdzie chcę, o frezowaniu na mojej wiertarce nie ma mowy, jest własnej roboty i nie ma wystarczającej sztywności, a na wiertarko frezarce wiercenie byłoby trochę szybsze niż na normalnej frezarce, gwinty też w moment by się robiło :)

Awatar użytkownika

Pirat
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 513
Rejestracja: 12 lut 2017, 14:28
Lokalizacja: Lódź

Re: Wiertarko-frezarka bądź frezarka do małego warsztatu

#4

Post napisał: Pirat » 20 sty 2019, 15:47

Używana frezarka narzędziowa to też dobry pomysł, ale ciężko dostać dobry egzemplarz w cenie do 10Kpln. Druga sprawa to małe pole robocze frezarek narzędziowych, mam chwilowy dostęp frezarki Stanko, waży chyba 1,5t a przesuw stołu X 350mm. Pole robocze w AVIA 25 jest jeszcze mniejsze oś X chyba 250mm. Frezarki tzw. uniwersalne mają zazwyczaj spore pole robocze, ale w 9 przypadkach na 10 są tak wyryrane że nadają się tylko na złom.


Autor tematu
Bearing
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 17
Posty: 135
Rejestracja: 19 sie 2018, 11:03

Re: Wiertarko-frezarka bądź frezarka do małego warsztatu

#5

Post napisał: Bearing » 20 sty 2019, 16:01

Z frezarek w okolicy znalazlem takowe:
1) https://www.olx.pl/oferta/frezarka-busc ... yexy5.html
2) https://www.olx.pl/oferta/frezarka-fwc2 ... vFZIp.html
3) https://www.olx.pl/oferta/frezarka-jaro ... xAVG2.html
4) https://www.olx.pl/oferta/frezarka-woln ... xLa6Z.html

Jest tu coś pozornie wartego uwagi? Wiadomo na miejscu okazałoby się w jakim tak na prawdę są stanie.

Awatar użytkownika

Pirat
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 513
Rejestracja: 12 lut 2017, 14:28
Lokalizacja: Lódź

Re: Wiertarko-frezarka bądź frezarka do małego warsztatu

#6

Post napisał: Pirat » 20 sty 2019, 16:20

Moim zdaniem ta jarocinka za 9900 jest godna uwagi z powodu dużego pola roboczego i potencjalnie dobrego stanu, oczywiście czujnik zegarowy i mikrometr prawdę ci powie.


Autor tematu
Bearing
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 17
Posty: 135
Rejestracja: 19 sie 2018, 11:03

Re: Wiertarko-frezarka bądź frezarka do małego warsztatu

#7

Post napisał: Bearing » 20 sty 2019, 19:36

Czyli taka frezarka zważając na moje oczekiwania będzie lepszym wyborem od wiertarko frezarki droższej o te kilkaset zł ? Zapewne przy frezowaniu czegoś bardziej konkretnego będzie bardziej sztywna, ale czy wydajniejsza czasowo w przypadku moich robót od wiertarko-frezarki? Ewentualnie są jakieś stare solidne modele wiertarko frezarek które mogę kupić używane trochę taniej niż 10k?

Awatar użytkownika

Pirat
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 513
Rejestracja: 12 lut 2017, 14:28
Lokalizacja: Lódź

Re: Wiertarko-frezarka bądź frezarka do małego warsztatu

#8

Post napisał: Pirat » 20 sty 2019, 20:40

Ile materiału masz do zebrania w jednym detalu i ile robisz sztuk dziennie?


Autor tematu
Bearing
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 17
Posty: 135
Rejestracja: 19 sie 2018, 11:03

Re: Wiertarko-frezarka bądź frezarka do małego warsztatu

#9

Post napisał: Bearing » 20 sty 2019, 21:06

Jest nieco inaczej, wykonuję przedmioty nie na co dzień, np kilka razy w tygodniu, czasem cały tydzień nie używam maszyn. Zwłaszcza wiertarki używam sporadycznie, szlifowania płaskich powierzchni pod kluczyk też nie robię codziennie, głównie toczę ale czasem przychodzi potrzeba zrobienia jakiegoś rowka, otworów jednak nie lubię gdy coś muszę robić w taki byle jaki sposób - dłubać różnymi sposobami i mieć średnią satysfakcję z tego co zrobiłem z powodu braku odpowiedniej maszyny. Także wiertarko-frezarka / frezarka byłaby takim uzupełnieniem używanym od czasu do czasu, żadna masowa produkcja, a jeśli chodzi o to ile materiału jest do zebrania i ile sztuk to zależy co muszę zrobić, nie mam stałego zlecenia na pewien typ detalu. Więc może to być produkcja od kilku do np. 100 sztuk w tygodniu, gdzie należy zebrać niewiele materiału frezując rowek o przekroju kilku mm ² albo kilka otworów z gwintem np. M10 (rzadko większym). Dla takich wymogów pewnie jakaś mała wiertarko frezarka by wystarczyła, jednak jak już mam cokolwiek kupić to nie chciałbym jakiegoś malutkiego badziewia, chciałbym mieć pewien zapas możliwości który w razie potrzeby będę miał.

Awatar użytkownika

Pirat
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 513
Rejestracja: 12 lut 2017, 14:28
Lokalizacja: Lódź

Re: Wiertarko-frezarka bądź frezarka do małego warsztatu

#10

Post napisał: Pirat » 20 sty 2019, 21:15

Chyba mb4 jest wystarczająca do tego co piszesz, tylko musisz kupić/dorobić posuw mechaniczny przynajmniej osi X bo kręcenie korbką jest strasznie irytujące.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne”