Renowacja tokarki Jotes TSS-150

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

forestgril
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 127
Posty: 223
Rejestracja: 09 paź 2023, 10:20

Re: Renowacja tokarki Jotes TSS-150

#521

Post napisał: forestgril » 21 maja 2024, 18:15

Kurde atmosfera jak na elektrodzie… czy wszyscy specjaliści tak mają? :)



Tagi:


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 36
Posty: 2878
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Renowacja tokarki Jotes TSS-150

#522

Post napisał: atom1477 » 21 maja 2024, 19:08

tristar0 pisze:
21 maja 2024, 18:05
wrzuć zdjęcie swoje tulei to pogadamy bo z teoretykiem- filozofem to nie bardzo jest o czym
A Ty wrzucałeś zdjęcie swojej żeby móc dyskutować? Nie. Albo zdjęcie swojej dźwigni? Też nie, dałeś screena z DTRki.
Zatem nie licz że sprowokujesz mnie takimi tanimi chwytami. Nie mam obowiązku posiadać tokarki TSS150, żeby odpisywać i pomagać innemu użytkownikowi który akurat w jej sprawie pyta.
Słuchaj, ja wrogów nie szukam. Ale jak ktoś szuka we mnie wroga, to go będzie miał.
Po co Ci zdjęcie mojej panewki? Czego niby ono dowiedzie? (poza udowodnieniem że mam taką tokarkę)?
A jakbym Ci dał zdjęcie falownika skalarnego przy tokarce, to co? Przyznał byś że jednak da się taki używać w tokarce?
Odpowiedz sobie na to pytanie, to zrozumiesz dlaczego nie zamierzam Ci niczego udowadniać. Szukasz zaczepki, to ją dostajesz. I tyle.
forestgril pisze:
21 maja 2024, 18:15
Kurde atmosfera jak na elektrodzie… czy wszyscy specjaliści tak mają? :)
Niestety :D
Dodam tylko że ze mnie żaden specjalista od tokarek. Tutaj tylko odpowiadam na zaczepkę :D
No ale coś tam jednak wiem, szczególnie w temacie tytułowej. Dlatego czasami coś napiszę z nadzieją że to pomoże.


forestgril
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 127
Posty: 223
Rejestracja: 09 paź 2023, 10:20

Re: Renowacja tokarki Jotes TSS-150

#523

Post napisał: forestgril » 21 maja 2024, 20:06

Sprzedam wałek :D

Obrazek

Do czego?… nie wiem ;)

Toczony na 600 obrotów. Wstępna regulacje luzu wrzeciona uważam za zakończoną.

Dodane 18 minuty 10 sekundy:
Jeszcze raz bardzo Kolegom dziękuję, zwłaszcza @tristar0 , @atom1477 oraz @bear

Następny etap to zakotwienie, wypoziomowanie, ustawienie osi. Potem spróbuję przeszlifować albo zebrać szczęki nożem borazonowym, bo wogle osi nie trzymają w centrum.

Dodane 35 minuty 56 sekundy:
… Tzn centrum w osi .. :)


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 15
Posty: 2166
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Renowacja tokarki Jotes TSS-150

#524

Post napisał: qqaz » 21 maja 2024, 21:47

dopytujesz o parametry - no to tutaj były takie książkowe, na tym przypalonym kulfonie (kwasówka, na końcu 1mm)
Dopiero kilka próbek a głównie płytka do aluminium poprawiła sprawę.
Także parametry, owszem, ale i tak sam znajdziesz własne.
Obrazek


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 225
Posty: 2973
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Renowacja tokarki Jotes TSS-150

#525

Post napisał: tristar0 » 21 maja 2024, 22:07

atom1477 pisze: Ty wrzucałeś zdjęcie swojej żeby móc dyskutować? Nie.
z tego co pamiętam zdjęcia mojej kończą się na 32 stronie a zaczynają przynajmniej z 10 stron wcześniej cwaniaczku i kłamczuszku .

Dodane 6 minuty 3 sekundy:
atom1477 pisze: Ty wrzucałeś zdjęcie swojej żeby móc dyskutować? Nie.
z tego co pamiętam zdjęcia mojej kończą się na 32 stronie a zaczynają przynajmniej z 10 stron wcześniej cwaniaczku i kłamczuszku .
atom1477 pisze:Dodam tylko że ze mnie żaden specjalista od tokarek
a filozofujesz na ich temat jak byś miał ich kilka .
atom1477 pisze:Nie mam obowiązku posiadać tokarki TSS150
to po co te żebry o dtr-kę ? już wiem żeby potem cwaniakować nad jej budową , tyle że od patrzenia na to co w słoiku się nikt nie najadł

Dodane 10 minuty 1 sekunda:
atom1477 pisze:Po co Ci zdjęcie mojej panewki? Czego niby ono dowiedzie?
po to że tam jest tuleja a nie panewka ale ci nie douczeni "fachowcy " nie widzą żadnej różnicy .Wystarczy takiemu coś tam posłuchać coś dostać i mów mu panie szpec .

Dodane 5 minuty 47 sekundy:
Rozpisuj się dalej na forum tyle że w tematach o niczym , o du.... Maryni . Jak zaczniesz pisać o konkretach to ci zawsze ktoś napisze że kłamiesz i bladego pojęcia o tym nie masz .
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki


forestgril
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 127
Posty: 223
Rejestracja: 09 paź 2023, 10:20

Re: Renowacja tokarki Jotes TSS-150

#526

Post napisał: forestgril » 21 maja 2024, 23:50

Pozwolicie , że się wpier… między wódkę a zakąskę :D

Zacytuję speca, co to innych poprawia językowo ;D

„Forestgril pisze:
a co ta sruba wlasciwie robi

gdybyś odkręcił panewkę to byś wiedział,ale cóż jeszcze raz panewka jest przecięta i w tym przecięciu jest zrobione gniazdo stożkowe w którym jest nakrętka dopasowana do tego gniazda a więc kręcąc tą śrubą u mnie akurat na klucz 13 luzujesz „

Czyli co kurna? Panewka czy tuleja w końcu ? XD a może każdy powód jest dobry, by się do kolegi dopier…niczac? ;)


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 36
Posty: 2878
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Renowacja tokarki Jotes TSS-150

#527

Post napisał: atom1477 » 22 maja 2024, 07:28

tristar0 pisze:
21 maja 2024, 22:23
atom1477 pisze: Ty wrzucałeś zdjęcie swojej żeby móc dyskutować? Nie.
z tego co pamiętam zdjęcia mojej kończą się na 32 stronie a zaczynają przynajmniej z 10 stron wcześniej cwaniaczku i kłamczuszku .
Nie kłamię i nie cwaniakuję. Mówię o zdjęciach w trakcie dyskusji. Starsze się nie liczą, bo nie chodzi o udowodnienie że się ma tokarkę. To tobie się ubzdurało że trzeba udowadniać posiadanie tokarki.
A tak naprawdę chodzi o pokazanie tego o czym się aktualnie dyskutuje. Mowa o panewce, to pokazujesz zdjęcie panewki. W tym momencie, albo chociaż link do zdjęcia z przed jakiegoś czasu. A nawet tego u Ciebie nie było. To i nie wymagaj tego ode mnie.
tristar0 pisze:
21 maja 2024, 22:23
a filozofujesz na ich temat jak byś miał ich kilka .
Nieprawda. Filozofuję jakbym się znał :D
Po co w ogóle to łączysz z posiadaniem tokarki? Ja wiem! Bo to jedyny argument jak imasz. Sam widocznie niewiele wiesz, więc Twój jedyny argument to "Bo ja mam taką tokarkę". A innych chcesz zbyć używając argumentu "Ty nie masz to się nie odzywaj". Żenada. To ten sam objaw co u Tux-a. Jak się na czymś zna, to pisze z sensem. A jak się nie zna to zamiast pisać konkrety, to tylko wypunktowuje błędy u innych (często wyimaginowane błędy).
tristar0 pisze:
21 maja 2024, 22:23
to po co te żebry o dtr-kę ?
Nie było żadnych żerów, tylko jak pytałem to nie wiedziałem że gdzieś na forum jest Twój temat z wymienionymi warunkami na jakich udostępniasz tę DTRkę. Więc po prostu poprosiłem o wysyłkę w takiej formie jak ja to widziałem (przez serwer, bo wydawało mi się to normalną metodą).
Jestem Ci wdzięczny za DTRkę, tylko coś Ci się przełączyło w głowie że nagle szukasz we mnie wroga.
tristar0 pisze:
21 maja 2024, 22:23
to po co te żebry o dtr-kę ?
po to że tam jest tuleja a nie panewka ale ci nie douczeni "fachowcy "
Przecież na tym elemencie nie pisze "panewka" czy "tuleja". Więc z mojego zdjęcia nic nie wywnioskujesz.
To Tobie się ubzdurało że to się powinno nazywać tuleja.
A w DTRce jak jest?
Obrazek
Możesz więc już skończyć bicie piany o nic?

A konkret już był, tylko bijesz o pianę o nazwę zamiast merytorycznie dyskutować.
Konkret jest taki, że na tej panewce wyciera się dolna część (w uproszczeniu), i przez to robią się luzy niemożliwe do skompensowania. Na tej panewce wrzeciennik powinien się łożyskować z każdej strony (na całym obwodzie).
A na wytartej w jajko nie ma takiej możliwości:
Obrazek
Jak panewka ma taki kształt to nie da się jej docisnąć do całości wrzeciona. Boki już dociskają, i nie pozwolą dalej zaciskać panewki. A więc górna część pozostanie z dużym luzem. Nie chodzi o to że panewka stała się większa (jednostajnie), tylko że się wydłużyła w dół (wzrósł wymiar otworu w osi Y, ale w osi Z pozostał taki sam jak był). To dlatego nie da się dalej prawidłowo zaciskać.
Wycieranie nie jest jednostajne w dół, więc to tylko uproszczony rysunek. No ale pokazuje o co chodzi.
Dlatego przychodzi taki moment że tą panewkę trzeba po prostu zregenerować (o ile się jeszcze da, tzn. wystarczy materiału).


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 225
Posty: 2973
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Renowacja tokarki Jotes TSS-150

#528

Post napisał: tristar0 » 22 maja 2024, 07:56

atom1477 pisze:Jak panewka ma taki kształt to nie da się jej docisnąć do całości wrzeciona
no nie ma takiego krztałtu bo jak to sam zauważyłeś na rysunku technicznym jest przecięta tuleja więc nie uzyskasz "jaja "wciskając ją po powierzchni stożkowej w korpus wrzeciennika
atom1477 pisze:Żenada. To ten sam objaw co u Tux-a
Tux to by cię już dawno temu wyzwał od debili. , To że jesteś niedouczony to nie znaczy że mam pisać że jesteś upośledzony w jakimś tam stopniu , bo mnie to nie interesuje .
atom1477 pisze:Wycieranie nie jest jednostajne w dół, więc to tylko uproszczony rysunek
Wycieranie przy prawidłowym złożeniu powinno się odbywać na całej powierzchni wewnętrznej a po to jest stożek i przecięcie osiowe żeby to regulować .

Dodane 6 minuty 17 sekundy:
atom1477 pisze: Mówię o zdjęciach w trakcie dyskusji. Starsze się nie liczą
Tyle że w tym dziale mowa o tokarce tss więc wszystkie zdjęcia schematy się liczą od 1 do 53 strony .A z takimi argumentami że coś się liczy albo nie to dyskutuj w dziale śmietnik .
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 36
Posty: 2878
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Renowacja tokarki Jotes TSS-150

#529

Post napisał: atom1477 » 22 maja 2024, 08:06

tristar0 pisze:
22 maja 2024, 07:56
Wycieranie przy prawidłowym złożeniu powinno się odbywać na całej powierzchni wewnętrznej a po to jest stożek i przecięcie osiowe żeby to regulować .
Jeżeli panewka nie będzie regulowana regularnie w czasie eksploatacji tokarki, to wytrze się nierównomiernie i tylko na dole, a więc powstanie jajko.
Jeżeli panewka będzie regulowana poprawnie, to też nie będzie wycierała się równomiernie, choć już w mniejszym stopniu. Nie straci wtedy kształtu (będzie okrąg), ale i tak będzie się wycierała mocniej na dole. Czyli o ile kształt otworu będzie okrągły a nie jajkowaty, to ten otwór będzie przesunięty w dół.
Po prostu po częściowym wytarciu na dole, gdy wtedy zaciśniemy panewkę, to boki dostaną większego docisku do wrzeciona i się dotrą. Da się wtedy znowu docisnąć aż górna część panewki (w ogóle nie wytarta) znowu dotknie wrzeciona.
Robiąc tak wiele razy przez wiele lat, siłą rzeczy wytrzemy tylko dolną i boczne części panewki.

Żeby wycieranie było równomierne to tą panewkę należało by co jakiś czas obracać. A tego się tu nie da zrobić, bo przecięcie zawsze musi być o góry.


forestgril
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 127
Posty: 223
Rejestracja: 09 paź 2023, 10:20

Re: Renowacja tokarki Jotes TSS-150

#530

Post napisał: forestgril » 22 maja 2024, 09:49

Teoretycznie można pomierzyć dokładnie tuleję i pokombinować. Np dać/wklejać bardzo cienkie podkładki 0.01-0.05 mm symetrycznie po obu stronach wpustu regulacyjnego na górze tulei. To mogłoby stosunkowo trochę bardziej docisnąć górę tulei do wrzeciona, dając w ten sposób dwa dodatkowe punkty styku górą, co mogłoby zmniejszyć albo wyeliminować górny luz. On co prawda nie ma prawie wpływu na wymiar, ale jest upierdliwy bo układ jest mniej sztywny i pojawiają się drgania, co być może być powodem tego, co obserwuję u siebie, jak trochę szybciej usuwam materiał. Choć może to też jeszcze moja nieudolna regulacja, albo zły nóź, zły kąt, lub ostrze 0.1 mm nad/pod osią.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”