Problem z laserem

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
JarekDraw
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 13
Rejestracja: 16 sie 2007, 11:25
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Problem z laserem

#1

Post napisał: JarekDraw » 01 lis 2007, 08:04

Witam, mam ploter laserowy wszystko jest ok do pewnego momentu, a więc gdy często zmieniam wartości cięcia czyli moc i prędkość to nagle ploter kompletnie wariuje tzn. przestaje ciąć bo używa za mało mocy. Jedynym wyjściem z sytuacji jest odinstalowanie karty sterującej i przeinstalowanie oprogramowania plotera, mało tego gdy chcę to zrobić zaraz po usterce to się nie daje tylko muszę restartować komputer. Serwis twierdzi że mam zmienić komputer, dałem komputer do sprawdzenia i twierdzą że komp jest ok.
Czy ktoś ma wiedzę na ten temat sprawa dla mnie bardzo ważna. Wszystkim zainteresowanym
z góry dziękuję za pomoc.


Pozdrawiam



Tagi:


pop9
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 379
Rejestracja: 13 lip 2006, 13:37
Lokalizacja: ...

#2

Post napisał: pop9 » 01 lis 2007, 15:01

A karta sterująca zainstalowana na porcie PCI??

Na którym?? od AGP??

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 17
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3

Post napisał: Piotr Rakowski » 01 lis 2007, 16:24

Serwis komputerowy za przeproszeniem "gówno wie" o zastosowaniu komputera w sterowaniu. Problemem najprawdopodobniej jest zła współpraca portów PCI z kartą. Stawiałbym raczej na złą (lub źle ustawioną) szynę PCI w kompie, bo jak rozumiem masz kartę sterującą na PCI. Prostym wyjściem (ponieważ nit Ci nie powie, jak należy ustawić komunikację z PCI) jest np. pożyczenie kompa od kogoś (lub zakup za 200-300 zł używanego) i sprawdzenie, czy coś się zmieni.

Zanim to zrobisz, sprawdź jeszcze jedną rzecz - weź woltomierz i kiedy już karta źle wysterowuje zasilacz tuby laserowej sprawdź napięcie, jakie podaje karta na wejścia 5 (PWM) i 4 (GRND) zasilacza. 0% mocy - to około 1V, 100% mocy powinno odpowiadać około 7V. Sprawdź ile będzie? Jeśli będzie w pobliżu 1V, znaczy to, że sygnał PWM jest źle generowanmy przez kartę PCI. Jeśli napięcie będzie wysokie, znaczyć to będzie, że jednak zasilacz tuby się blokuje.

Do kol. POP9 - widziałeś kiedyś by sterować kartą zrobioną na zączu AGP? - przecież to złącze służy wyłącznie do przesyłania danych graficznych (karty graficzne).
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#4

Post napisał: bartuss1 » 01 lis 2007, 17:39

na marginesie skoro jestesmy przy sterowaniu - przerabiałem niedawno chinola podobnego, albo prawie identycznego do tego z kolegi oferty LYNX-1325F - na sterowanie pod machem, działa cacy, bo oryginalne sterowanie zarówno w laserach jak i ploterach frezujących jest do bani :D
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 17
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5

Post napisał: Piotr Rakowski » 01 lis 2007, 19:28

Bartuss1 - nie mów, jeśli nie sprawdziłeś. Sterowanie laserów kartą PCI jest bardzo dobre. Na USB sprawdzałem też - jest zdecydowanie gorsze, ale akceptowalne. Poza tym swojego ulubionego Macha na laser nie przerobisz - spróbuj zrobić grawerowanie z wypełnieniem, a sam się przekonasz.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#6

Post napisał: bartuss1 » 01 lis 2007, 20:08

plusy i minusy, ale przy frezarce to sie nie dam przekonac
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 17
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#7

Post napisał: Piotr Rakowski » 01 lis 2007, 22:45

Bez obrazy, ale sterowanie frezarką to pryszcz, przy laserze.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


pop9
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 379
Rejestracja: 13 lip 2006, 13:37
Lokalizacja: ...

#8

Post napisał: pop9 » 02 lis 2007, 05:37

P.Rak. NIe wiem jak daleko sięga twoja wiedza o portach PCI ale jest to ważne w którym slocie siedzi ta karta


Ponieważ jest nie małym obciążaniem dla płyty więc powinna zostać zapięta na pierwszy slot po porcie AGP stąd moje pytanie, może być tak ze przy zapięciu na któryś z ostatnich portów jest problem ze spadkiem napięcia sterującego (problem powszechnie znany) dlatego możę ona zacząć swiriwać po pewnym czasie jak się nagrzeje

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 17
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9

Post napisał: Piotr Rakowski » 02 lis 2007, 07:09

Możliwe, że masz rację z tym spadkiem napięcia, jeśli np. inne porty PCI są w użyciu. W czasach, gdy płyty główne są all-in-one z grafiką i siecią na pokładzie można przyjąć, że gdy nawet karta sterująca PCI jest drugą (właściwie wychodzi na to, że powinna być jedyną), nie powinno mieć znaczenia, w który slot PCI wkładamy. Ja zawsze montuję w środkowy.

Moja wiedza na temat oprogramowania takiej karty jest wystarczająca, by wiedzieć, że z programistycznego punktu widzenia nie ma żadnej różnicy, w którym slocie PCI karta siedzi.

Poza tym, gdyby karta w ogóle przestawała sterować - można by odnieść wrażenie, że napięcie (a właściwie obciążenie prądowe karty) jest na tyle duże, że zasilacz wraz z płytą się nie wyrabiają. Z tego co opowiada autor wątku wygląda mi raczej na złą komunikację między oprogramowaniem LaserCUT, a kartą sterującą. Być może biblioteki są źle napisane, ale ja mam już jaką-taką wiedzę po sprzedanych kilkunastu sztukach maszyn laserowych, że wykonanie płyt głównych bywa rożne. Nigdy jednak nie spotkałem się z przypadkiem opisywanym przez autora wątku.

Z logicznego więc punktu widzenia poszedłbym taką drogą:

1. instalacja na innym sprzęcie komputerowym -> jeśli nie to:
2. instalacja nowej wersji oprogramowania sterującego (albo starszej) -> jeśli nie to:
3. wymiana karty sterującej (jako ostateczność).
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


pop9
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 379
Rejestracja: 13 lip 2006, 13:37
Lokalizacja: ...

#10

Post napisał: pop9 » 02 lis 2007, 08:43

Kolejność jak najbardziej prawidłowa z tym że spróbowałbym jeszcze przepiać kartę na pierwszy slot PCI po AGP i odpalić kompa tylko z ta karta o ile to możliwe
Ostatnio zmieniony 02 lis 2007, 17:03 przez pop9, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”