Frezarka- ploter frezujący

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
b0ss
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 25
Posty: 25
Rejestracja: 26 sty 2011, 18:08
Lokalizacja: Białystok

Frezarka- ploter frezujący

#1

Post napisał: b0ss » 20 lis 2011, 11:27

Witam.
Nadszedł czas na realizację kolejnego projektu na forum.

Cel:
- Budowa frezarki bramowej 3-osiowej o wymiarach 1500x1000x≈300

Założenia:
- Obróbka, drewno, tworzywa sztuczne, metale kolorowe i w miarę możliwości stal ( grawerowanie w kamieniu? Jeżeli będzie możliwość)
- Dokładność definitywnie na poziomie 0.05÷0.1mm nie mniej!
- pole robocze, jakie wyjdzie z prowadnic, oraz śrub 1500 i 1000 (większych nie przewiduje)
- rama metalowa, spawana z profili (w moim wypadku to będzie najtańszy koszt)
- prowadnice oraz śruby dla osi X i Y, hmm tutaj będzie potrzebna wasza pomoc wynikająca z doświadczenia przy pracy swoich maszyn, z jakich prowadnic uzyskam największą sztywność
o śruby kulowe (średnica do uzgodnienia)
o prowadnice: grube wałki podparte, albo prowadnice liniowe
Reszta założeń będzie sukcesywnie dodawana w miarę rozwoju projektu tzn. napędy, sterowanie itp.
Teraz skupię się na budowie ramy i tutaj pierwsze pytanie jakie profile zastosować (wymiary i grubość ścianek)
Maszyna będzie przeznaczona do celów zarobkowych więc wykonanie będzie na najwyższym poziomie aby zapewnić długą i bezawaryjną pracę.

Plan zrodził się kilka dni temu, także na szybki rozwój projektu na pewno nie stawiam, lecz postępy wraz z fotorelacjami będą regularnie przedstawiane na forum.
Ostatnio zmieniony 20 lis 2011, 12:55 przez b0ss, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 29
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#2

Post napisał: bartuss1 » 20 lis 2011, 12:54

przy tym polu roboczym i ządanej dokładności w obróbce stali czekają Cię wydatki i to nie małe. zapomnij o wałkach prowadzących od razu.
chcesz rame z profili stalowych ? prosze bardzo oferta kloecknera - np profile 300x200 ze scianką 8mm, jak pospawasz, obrobisz cieplnie i wiórowo to potem calośc zalewasz betonem i masz jeden etap z głowy.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
b0ss
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 25
Posty: 25
Rejestracja: 26 sty 2011, 18:08
Lokalizacja: Białystok

#3

Post napisał: b0ss » 20 lis 2011, 13:00

tzn pole robocze zapewne będzię mniejsze chodziło mi, że zastosuje śruby dla X będą 1500, a dla Y 1000mm
Ostatnio zmieniony 20 lis 2011, 15:45 przez b0ss, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 29
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#4

Post napisał: bartuss1 » 20 lis 2011, 13:05

tak czy siak, musisz zacząc od tego co będziesz obrabiał, drewni i pochodne to konstrukcja nie musi byc niewiadomo jak sztywna, stal co innego, kamien jeszcze bardziej co innego - duzo osłon i wody, inne wymagania dla wrzeciona niz przy obróbce stali.
jesli to twoja pierwsza maszynka to nie zniechęcaj sie problemami tylko je rozwiązuj po kawałku a swiatełko w tunelu samo sie ukaże :D
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
b0ss
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 25
Posty: 25
Rejestracja: 26 sty 2011, 18:08
Lokalizacja: Białystok

#5

Post napisał: b0ss » 20 lis 2011, 15:58

bartuss1 pisze:przy tym polu roboczym i ządanej dokładności w obróbce stali czekają Cię wydatki i to nie małe. zapomnij o wałkach prowadzących od razu.
chcesz rame z profili stalowych ? prosze bardzo oferta kloecknera - np profile 300x200 ze scianką 8mm, jak pospawasz, obrobisz cieplnie i wiórowo to potem calośc zalewasz betonem i masz jeden etap z głowy.
dostęp do tego typu profili jest na dodatek nawet z niemałymi rabatami :) Natomiast co do dokładności to ja wychodzę z założenia ze warto postawić sobie wysoką poprzeczkę i za jednym razem zrobić porządną maszynę, a napewno zaoszczędzi to dla mnie sporo czasu oraz pieniążków. Dobrze ale teraz do konkretów, proponowany przez Ciebie rozmiar profila to jet minimum czy taka wersja optymalna? A zalanie betonem ma na celu zwiększenie masy, a co za tym idzie, że konstrukcja będzie bardziej stabilna i mniej podatna na wibracje podczas obróbki


bartuss1 pisze:jesli to twoja pierwsza maszynka to nie zniechęcaj sie problemami tylko je rozwiązuj po kawałku a swiatełko w tunelu samo sie ukaże :D
Tak to moja pierwsza maszyna, a problemów to napewno nie zabraknie to jest norma, ale powoli powoli i bedzie dobrze, na koniec jak już będzie gotowa to wrażenia będą nie do opisania że własnoręcznie się zrobiło taką maszynę :mrgreen:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 29
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#6

Post napisał: bartuss1 » 20 lis 2011, 16:08

co do profili, najpierw rozrysuj sobie ramę a potem dobieraj. co ciekawe przy takich przekrojach mozna zrobic frezarke z przesuwnym stołem i bedzie bardziej stabilna niz z ruchoma bramą.
robiłem kiedys ploter z przeuwnym stołem 1000x1000, ale gośc obrabiał na tym matryce stalowe, i raz przyleciał do mnie z urwaną śrubą - bo frezowali tytan i karbon, ale to juz inna historia. w kazdym razie sruba kosztowała majatek - klasa c0
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
b0ss
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 25
Posty: 25
Rejestracja: 26 sty 2011, 18:08
Lokalizacja: Białystok

#7

Post napisał: b0ss » 20 lis 2011, 16:25

Ramę zaraz mniej więcej ogarnę w Solidzie i zobaczę jak to będzie wyglądać. Powiadasz z przesuwanym stołem, do tego chyba maszyna będzie potrzebowała więcej miejsca, no i sądzę, że koszta zrobienia napewno będą wyższe od takiej z przesuwaną bramą

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 29
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#8

Post napisał: bartuss1 » 20 lis 2011, 17:32

2ięcej miejsca fakt, ale koszta nie będa wiele wyższe, uzysasz większa sztywnośc całości, kts mi kiedyś pokazywał takie ustrojstwo, piotrjub chyba, wyglądało rewelacyjnie.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
b0ss
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 25
Posty: 25
Rejestracja: 26 sty 2011, 18:08
Lokalizacja: Białystok

#9

Post napisał: b0ss » 20 lis 2011, 20:02

a więc wstępna koncepcja ramy:


Obrazek

waga gołej ramy 390 kg, ciekawe ile będzie ważyć całość :shock:

Jeszcze się zastanawiam nad ułożeniem profili czy węższą stroną mają być pionowo tak jak na załączonym rysunku czy szerszą. Ale tak jak jest to chyba będzie sztywniej.
Jeżeli macie jakieś sugestie, lub spostrzeżenia to są mile widzane.


Kolego bartuss1 napisałeś ze "o wałkach prowadzących możesz zapomnieć" w takim razie jaką formę prowadnic byś proponował?

Awatar użytkownika

AOLEK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 376
Rejestracja: 17 lip 2011, 20:27
Lokalizacja: Świdnica

#10

Post napisał: AOLEK » 20 lis 2011, 20:09

Widze, że ktoś ma tu takie założenia jak ja :) życzę powodzenia :) po2 miesiącach pracy powiem tylko tyle, że powinienem rozpocząć od założeń dużo dużo zmiejszonych bez braku odpowiednich narzędzi istna menczarnia teraz itp.. problemy
SPRZEDAM dwie nakrętki kulowe 20x5 więcej w dziale GIEŁDA !

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”