LinuxCNC bez menadżera okien.

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 7877
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

LinuxCNC bez menadżera okien.

#1

Post napisał: tuxcnc » 01 sty 2013, 20:53

Dzisiaj zrobiłem taki numer :
Obrazek
To nie jest jedno okno na drugim, tylko Midnight Commander osadzony w karcie Axis.
Oznacza to dokładnie tyle, że nie potrzeba już menedżera okien do obsługi LinuxCNC.
Wszystkie czynności administracyjne można wykonać w mc, lub udostępnianym przez niego terminalu, także kopiowanie plików z zewnętrznych nośników USB, czy bezposrednio z serwera ftp, lokalnego czy na drugim końcu świata.
Drobne poprawki czy pisanie prostych programów umożliwia wbudowany w mc edytor tekstu.

Już jakiś czas temu zainstalowałem minimalne Ubuntu, tylko z iksami, bez ciężkich i rozbudowanych menadźerów okien typu Gnome czy nieco lżejszego xfce i doinstalowałem LinuxCNC.
Okazało się że program nie potrzebuje do szczęścia żadnych bibliotek Qt,Gtk czy innych, wystarczy tylko tcltk.
Niestety trudno sobie wyobrazić sterownik maszyny w którym nie można edytować programów.
Co prawda można założyć, że programy będą przygotowywane gdzie indziej (np. w biurze), na potężnych komputerach z zaawansowanym oprogramowaniem, ale niemożliwość poprawienia przy maszynie kilku literek cofnęła by nas do czasów taśmy perforowanej.
Szlag by trafiał obsługę, a strata czasu przekładała by się na straty finansowe.
Bez menadżera okien można co prawda otworzyć kilka okien, ale one nie mają ramek, nie da się ich przesuwać, w sumie niewiele im można zrobić i taka sytuacja jest niedopuszczalna.
Wtedy sprawę rozwiązał fluxbox, a kompletny system LinuxCNC zmieścił się na gigabajtowej partycji.

Teraz będzie bez menadżera okien.

Po włączeniu komputera uruchomi się LinuxCNC na pełnym ekranie.
Zamknięcie programu spowoduje wyłączenie komputera.
To będzie taki Linux bez Linuksa, może nie będzie powodował drżenia kolan i biegunki u obsługi wychowanej na najlepszym systemie operacyjnym jaki kiedykolwiek wymyślono.
Docelowo będzie zoptymalizowany na płyty Intel Atom, być może dostępny na dysku twardym, albo karcie Compact Flash.
W standardzie pewnie skonfigurowany pod sterownik Zelrp, bo to naprawdę dobry sprzęt w przystępnej cenie.
Tak myślę, że jeśli nowa płyta główna kosztuje około 300 zł, pamięć jakieś grosze, a dysk z zainstalowanym systemem by kosztował poniżej stówki, to była by to bardzo tania alternatywa dla wiadomych rozwiązań.


Jeśli ktoś jest zainteresowany, to zapraszam do dyskusji.

.



Tagi:


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 15
Posty: 16243
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#2

Post napisał: kamar » 01 sty 2013, 21:02

Nie podyskutuje bo sie nie znam, ale to jest b. dobre i mnie bardzo przydatne. MC to jedyny program linuxowy który używam i jako tako znam. Odpada mi przełączanie ekranów. Jutro Artura zmobilizuje.

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#3

Post napisał: MlKl » 01 sty 2013, 21:03

A czym edytujesz pliki .ngc?


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#4

Post napisał: skoczek » 01 sty 2013, 21:10

Witam serdecznie.
Fajnie że coś takiego dorobiłeś i że zaproponowałeś dyskusję na ten temat. Teraz może Kamar nie będzie wyłączał komputerów "na krótko" poprzez wyjęcie wtyczki ;). A co do MC to genialny program, jeden z moich ulubionych.

Z mojej strony mogę dodać (albo pochwalić się) że u mnie chodzi LinuxCNC na Slackware + Fluxbox i mimo że to dość ciężkawe narzędzie dla kogoś kto jest początkujący to obecnie po prawie dekadzie na tym systemie nie zamieniłbym go na jakieś ubuntu.
Jakieś 2-3 lata temu miałem pomysł by napisać tutorial jak krok po kroku postawić slackware, RT a na nim LinuxCNC ale wtedy zainteresowanie na forum tym sterowaniem było niewielkie, ja miałem nie za wiele czasu i w końcu doszedłem do wniosku że jak ktoś sobie z tym systemem nie poradzi to zrazi się do linuxa na wieki wieków więc lepiej nie namawiać na slacka nikogo.

Pochwal się jak MC włączyłeś do emca i nad czym tam jeszcze pracujesz a czego nie ujawniłeś do tej pory ;).

Pozdrawiam, skoczek

[ Dodano: 2013-01-01, 21:13 ]
kamar pisze:Odpada mi przełączanie ekranów
Jest jeszcze screen, ale mimo wszystko MC rządzi.
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 15
Posty: 16243
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#5

Post napisał: kamar » 01 sty 2013, 21:14

MlKl pisze:A czym edytujesz pliki .ngc?
Jak w MC

skoczek pisze: Teraz może Kamar nie będzie wyłączał komputerów "na krótko" poprzez wyjęcie wtyczki ;)..
Nie macie bliższej rodziny ? :) I nie liczyłbym na to :)

Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 7877
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#6

Post napisał: tuxcnc » 01 sty 2013, 21:22

Na razie jest tak :

Kod: Zaznacz cały

#EDITOR = gedit
"Edytuj" jest na szaro i pewnie tak zostanie, albo go całkiem wywalę przy następnej kompilacji LinuxCNC.
Ja wiem ze to wygodne, sam sobie chwaliłem, ale nie można mieć wszystkiego na raz.
Żadne inne okno oprócz LinuxCNC nie może się otworzyć.
Programy można sobie pisać czy edytować w mc/mcedit.
To nie jest jakiś rewelacyjny edytor, ale do poprawienia czy napisania kilku linijek wystarczy.
A jak ktoś zechce to przecież zawsze może sobie zainstalować pełny system z Gnome, Compizem i gumowymi oknami, to na Atomie też pójdzie.

Kiedyś dawno temu był DOS, Norton Commander i 640kB wystarczało każdemu.
Myslę że opanowanie podstaw mc jest w zasięgu możliwości każdego użytkownika.
To jest naprawdę potężne narzędzie i pierwszy program który doinstalowuję do świeżego Ubuntu.

Poza tym, to może jakiś graficzny edytor można by upchnąć w okno Axis, ale ja nie mogę wszystkiego wiedzieć i na wszystkim się znać.
Te które są popularne nie mają opcji osadzania w oknie.
Przynajmniej ja nic o tym nie wiem.

.


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#7

Post napisał: skoczek » 01 sty 2013, 21:28

kamar pisze:Nie macie bliższej rodziny ? :)
Nie sądzę by łączyły nas jakieś więzy krwi pochodzące w drzewie genealogicznym od kogoś bliżej niż Adam i Ewa ;)
O mnie możesz nawet siekierą przecinać kabel od komputera ;) ale przypomnieć ten wątek o wyłączaniu warto - a nóż jakaś ciekawa polemika znów się wywiąże ;)
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#8

Post napisał: MlKl » 01 sty 2013, 21:28

OK, sprawdziłem, da się edytować całkiem sprawnie. Ja tam wolę Krusadera pod X-ami, ale on wymaga zainstalowania praktycznie całego KDE do działania.

Na zrzucie MC odpalony w konsoli, udostępnianej przez Krusadera w funkcji edycji pliku tekstowego, dokładniej taper-od.ngc

Obrazek

[ Dodano: 2013-01-01, 21:33 ]
Trzeba by w LinuxCNC pogrzebać, żeby do edycji plików nie wywoływał edytora w wyskakującym oknie, tylko odpalał mcedit w axis.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 15
Posty: 16243
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#9

Post napisał: kamar » 01 sty 2013, 21:36

tuxcnc pisze: Programy można sobie pisać czy edytować w mc/mcedit.

.
Przy odrobinie wprawy jest znacznie szybciej łażić po kompie czy sieci niz okienkami.
Że o kopiowaniu i porzadkowaniu nie wspomnę.
Ostatnio zmieniony 01 sty 2013, 21:38 przez kamar, łącznie zmieniany 1 raz.


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#10

Post napisał: skoczek » 01 sty 2013, 21:37

tuxcnc pisze:Na razie jest tak :
Kod:
#EDITOR = gedit
No dobrze, ale mi chodziło dokładnie o wrzucenie MC-a do zakładki a nie odpalanie go w sąsiednim oknie bo i tak na "co dzień" piszę programy w MC-u, a po prostu spodobał mi się pomysł z zakładką.
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”