Rysy i fałdy na obrabianym materiale

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
malyex
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 15
Posty: 21
Rejestracja: 27 wrz 2018, 11:20

Rysy i fałdy na obrabianym materiale

#1

Post napisał: malyex » 27 wrz 2018, 11:35

Na wstępie witam wszystkich, bo jestem tu nowy.
Proszę o pomoc.
Niedawno zakupiłem tokarkę Cormak Tytan 500 vario. Od początku mam problem z obrabianiem materiału (aluminium). Zawsze zostają takie ryski/fałdy po przetoczeniu. Używałem noży z płytką wlutowaną, dziś kupiłem noże składane. Nic to nie zmieniło. Wygląda to tak:

Obrazek

Próbowałem toczyć na różnych prędkościach, tokarka jest raczej stabilna. Co może być przyczyną?



Awatar użytkownika

Pirat
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 513
Rejestracja: 12 lut 2017, 14:28
Lokalizacja: Lódź

Re: Rysy i fałdy na obrabianym materiale

#2

Post napisał: Pirat » 27 wrz 2018, 12:02

A jaka jest powierzchnia przy toczeniu stali? Kasowałeś luzy w tej tokarce czy wyjąłeś z pudła i zabrałeś się za toczenie.


Autor tematu
malyex
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 15
Posty: 21
Rejestracja: 27 wrz 2018, 11:20

Re: Rysy i fałdy na obrabianym materiale

#3

Post napisał: malyex » 27 wrz 2018, 12:27

Do tej pory działałem tylko w aluminium.
Luzów nie kasowałem, wydawało mi się, że wszystko jest o.k. :shock:
Co proponujesz? Od czego zacząć i jak?

Awatar użytkownika

Pirat
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 513
Rejestracja: 12 lut 2017, 14:28
Lokalizacja: Lódź

Re: Rysy i fałdy na obrabianym materiale

#4

Post napisał: Pirat » 27 wrz 2018, 12:31


Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Rysy i fałdy na obrabianym materiale

#5

Post napisał: Petroholic » 27 wrz 2018, 12:33

Przyczyn moze byc 10 roznych ale pod wspolna nazwa = LUZ :( Na 100% maszynka do regulacji... Skrobanko suportu tez by sie przydalo ale o tym po tym...


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Rysy i fałdy na obrabianym materiale

#6

Post napisał: rdarek » 27 wrz 2018, 12:43

malyex pisze:
27 wrz 2018, 11:35
Używałem noży z płytką wlutowaną, dziś kupiłem noże składane. Nic to nie zmieniło.
Próbowałem toczyć na różnych prędkościach, tokarka jest raczej stabilna. Co może być przyczyną?
Toś mnie ubawił :mrgreen:
malyex pisze:
27 wrz 2018, 12:27
Luzów nie kasowałem, wydawało mi się, że wszystko jest o.k. :shock:
Co proponujesz? Od czego zacząć i jak?
Zacząć przede wszystkim od czytania o mankamentach tych maszynek, ich poprawek oraz próbować i się nie zrażać. Po tym pójdzie z górki
Noże lutowane ostrzyłeś czy również z pudełka i jazda? płytki dedykowane do aluminium?

P.S. Kiedyś też miałem podobne podejście ale zabawa przednia :mrgreen: teraz moja jest rozkręcona na części.


Autor tematu
malyex
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 15
Posty: 21
Rejestracja: 27 wrz 2018, 11:20

Re: Rysy i fałdy na obrabianym materiale

#7

Post napisał: malyex » 27 wrz 2018, 12:56

:shock: :(
Rozebrać, wyczyścić mogę, ale cała reszta to dla mnie kosmos. 😉
Może jest ktoś z Lublina, kto mógłby się podjąć ogarnięcia tego ustrojstwa? Oczywiście nie za darmo.
Im więcej o tym czytam, tym chyba bardziej mnie to przeraża.
Nie myślałem, że po zakupie nowej tokareczki (bo tokarka to to nie jest) trzeba zacząć od remontu kapitalnego. :wink: Myślałem, że to wystarczy, żeby raz w miesiącu zrobić jakąś tulejkę lub podkładkę.


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Rysy i fałdy na obrabianym materiale

#8

Post napisał: Avalyah » 27 wrz 2018, 13:13

malyex pisze:
27 wrz 2018, 12:56
:shock: :(
Rozebrać, wyczyścić mogę, ale cała reszta to dla mnie kosmos. 😉
Może jest ktoś z Lublina, kto mógłby się podjąć ogarnięcia tego ustrojstwa? Oczywiście nie za darmo.
Im więcej o tym czytam, tym chyba bardziej mnie to przeraża.
Dasz sobie radę, małymi kroczkami się za to zabierz, może wystarczy podokręcać parę śrub i luzu nie będzie. Niekoniecznie czeka Cię skrobanie i inne nieprzyjemności :wink:
malyex pisze:
27 wrz 2018, 12:56
Nie myślałem, że po zakupie nowej tokareczki (bo tokarka to to nie jest) trzeba zacząć od remontu kapitalnego. :wink: Myślałem, że to wystarczy, żeby raz w miesiącu zrobić jakąś tulejkę lub podkładkę.
Czasem trzeba, a czasem nie - ja miałem to szczęście, że działała od zdjęcia z palety. Różnie z modelami bywa, niektórzy dostają wyglądające na ciosane siekierą, a innym się trafią gdzieniegdzie i powierzchnie szlifowane :P

Zacznij sobie od sprawdzenia wszystkich prowadnic, czy ślizgi są podokręcane, czy sanki narzędziowe są odpowiednio mocno dokręcone i zablokowane, jeżeli nie używasz ich posuwu. Może masz to wszystko zostawione na luźno i dlatego wychodzą dziwne rzeczy. Weź tez pod uwagę, jak bardzo wystaje wałek z uchwytu, jeśli jest za długi w stosunku do średnicy to po prostu będzie się odginał od noża i dawał taki efekt.


Autor tematu
malyex
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 15
Posty: 21
Rejestracja: 27 wrz 2018, 11:20

Re: Rysy i fałdy na obrabianym materiale

#9

Post napisał: malyex » 27 wrz 2018, 13:21

Dzięki za pomoc. Jutro rozbieram to wszystko i czyszczę, dokręcam itd.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Rysy i fałdy na obrabianym materiale

#10

Post napisał: RomanJ4 » 27 wrz 2018, 14:06

Kolego pokaż te noże, domyślam się chyba przyczyny ale chciałbym się upewnić, będzie można na podstawie zdjęć wskazać konkretne błędy w tym przypadku

A wracając do kwestii to przyczyny mogą być jak poniżej:
• ze względu na narzędzie skrawające:
- źle dobrany rodzaj noża, (do kolorowych b. dobre są odpowiednio zaszlifowane stalki HSS)
- niewłaściwa wysokość krawędzi skrawającej do osi toczenia, daleko wystawiony z imaka nóż,
- niewłaściwa geometria części skrawającej noża (niewłaściwy kąt natarcia/brak rowka wiórowego, kąt przyłożenia, czy kąt przystawienia)
- powstające na ostrzu narosty psujące powierzchnię, potęgowane złą geometrią ostrza i brakiem smarowania,
- brak smarowania (ułatwia spływanie wióra z pow. natarcia i ogranicza powstawanie narostów),
• ze względu na mocowanie w uchwycie:
- daleko wysunięty ze szczęk, cienki(wiotki) materiał, toczony bez podparcia kłem konika,
• ze względu na obrabiarkę: (stwierdzenie "tokarka jest raczej stabilna.." nic nam nie mówi)
- luzy śrub sań poprzecznych/narzędziowych
- luzy na jaskółkach szufladek sań poprzecznych/narzędziowych,
• niewłaściwe parametry skrawania (tu jednak większość ustawień nie powinna mieć aż takiego wpływu na jakość powierzchni po obróbce, musiały by być baaardzo ekstremalne)

Jeśli nie masz doświadczenia w skrawaniu i użytkowaniu tokarki (jak my wszyscy na początku) to polecam Ci zapoznać się z tym materiałem https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... Pf9uh6j_bK
napisanym przeze mnie właśnie dla adeptów 'wiórotwórstwa", znajdziesz tam m/innymi wiele odpowiedzi w tej kwestii.

http://pfmrc.eu/index.php/topic/58564-j ... alu/page-9 (tu m/in o wpływie geometrii części skrawającej i ustawieniu noża na jakość powierzchni)
drgania-halas-luz-na-wrzecionie-t67671.html
slaba-jakosc-toczenia-t57322.html
jak-powstaje-powierzchnia-typu-rybia-luska-t85408.html)

W razie wątpliwości - pytaj...

A i jeszcze jedno - jeśli chcesz bardziej poważnie podziałać na tokarce to koniecznie postaraj się o czujnik zegarowy(lub diatest) z podstawą, najlepiej magnetyczną np. na ALL
/kategoria/przyrzady-pomiarowe-czujniki-zegarowe-i-uchylne-121500?order=p

bo bez niego ani rusz, nie ustawisz(sprawdzisz) bicia detalu czy wrzeciona, nie sprawdzisz także wielkości luzów liniowych w tokarce przed i po regulacjach, i wielu innych. Choćby najprostszy jest po prostu tokarzowi niezbędny...
Ostatnio zmieniony 27 wrz 2018, 14:26 przez RomanJ4, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”