Mechanika i budowa maszyn vs automatyka i robotyka

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

Autor tematu
csdv
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 17 lip 2020, 11:23

Mechanika i budowa maszyn vs automatyka i robotyka

#1

Post napisał: csdv » 17 lip 2020, 11:47

Hej.

Stoje przed wyborem studiow. Mam troche metlik w glowie, nie wiem za bardzo ktory z dwoch kierunkow wybrac. Pracuje od kilku lat w fabryce, dokladniej jako operator CNC. Produkt jest dosyc prosty, produkcja raczej masowa i wiem, ze zblizam sie do tego czasu, gdzie bede chcial poszukac zmiany i nowych wyzwan. Z pewnoscia kryje sie za tym chec lepszego zarabiania, ale tez poszukiwanie wiekszej satysfakcji. Fajnie byloby w przyszlosci zajmowac sie czyms mocno zaawansowanym. Studia chce podjac zaoczne - tylko takie, bo chce rownoczesnie pracowac. Mysle, ze do zrobienia inzyniera w tym samym zakladzie - znam juz proces i chce raczej po prostu zarabiac, czasem moze uda sie przeskoczyc na jakas inna maszyne dla praktyki, po prostu chce miec mniej stresu zwiazanego z praca i wiecej spokoju, czasu na nauke. W aktualnej chwili jestem w stanie wziac nauke do pracy, bo wiem co i jak - chociaz nie umiem programowac i tak na prawde, nie znam doglebnie anatomii maszyny. Jestem guzikowcem, niestety, ciezko mi dojrzec mozliwosci rozwoju.

Mam do wyboru dwa kierunki, pozwole sobie uscislic - dwie drogi, tak to widze:
1. Ide na mechanike i budowe maszyn, wybieram specjalnosc "Obrabiarki sterowane numerycznie" i samodzielnie w miare mozliwosci ucze sie elektroniki, programowania, po nabyciu podstaw jakies drobne projekty na Arduino, Raspberry Pi, w przyszlosci STMy, tak dla ogolnego pojecia, byc moze nawet w kierunku branzy Embedded Systems, bo uwazam, ze to ciekawe i chce umiec automatyzowac rozne rzeczy, moze nawet po prostu w ramach hobby, zeby sobie zrobic w domu rozsuwana rolete, ktora dziala w zaleznosci od pobranych informacji dot.pogody z neta :D
2. Automatyka i robotyka, no i tutaj nie wiem w sumie, po prostu skupienie na tych studiach, rozwijanie tego co na uczelni do granic mozliwosci oraz projekty prywatnie.

W trakcie studiow fajnie byloby zbudowac CNC, najlepiej frezarke, bo pracuje tylko z tokarkami. Pierwsza alternatywa rowniez podoba mi sie bardziej ze wzgledu na to, ze w razie czego moge po prostu pojechac do innego kraju i dobrze zarabiac jako operator CNC.. Z drugiej strony wszystko powoli jest automatyzowane i zastanawiam sie czy ja jestem w stanie nauczyc sie tego sam rownolegle ze studiami mechanicznymi - obawiam sie, ze na studiach moge miec dosyc przestarzale technologie.

Prawde mowiac nie mialem w zyciu za duzo stycznosci z mechanika, np.pojazdowa, cos sie zepsuje, to szukam pomocy po znajomych, ale chetnie ucze sie nowych rzeczy. Uwielbiam rozwiazywac problemy obliczeniowe, im bardziej skomplikowane, tym lepiej.

Chce rowniez zapytac, jakie jezyki obce sa z perspektywy osoby pracujacej jako inzynier w przemysle, w Polsce - najbardziej atrakcyjne? I tutaj zdaje sobie sprawe, ze to kwestia tego gdzie chce pracowac, z jakim klientem, ale chodzi mi raczej o statystyke, tak ogolnie, z czym spotkaliscie sie u siebie w pracy? Wychodze z zalozenia, ze jesli w Polsce widze mase ofert pracy dla siebie, to nawet uczac sie Wegierskiego bede mial o x% wieksze mozliwosci. Po prostu zastanawiam sie nad statystyka, bo chce dorzucic do j.angielskiego jeszcze jakis dodatkowy. Aktualnie rozwazam j.niemiecki.

Jesli cos opisalem niejasno, to bardzo prosze o jakis sygnal, rozwine mysl. Przepraszam za brak PL znakow. Bede bardzo wdzieczny za wszelkie opinie osob bardziej doswiadczonych, bo jak inaczej mozna nauczyc sie czegos wartosciowego jak nie od Was? :)

Pozdrawiam i zycze milego dnia!




Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

Re: Mechanika i budowa maszyn vs automatyka i robotyka

#2

Post napisał: Majster70 » 22 lip 2020, 10:30

csdv pisze: jakie jezyki obce sa z perspektywy osoby pracujacej jako inzynier w przemysle, w Polsce

W PL angielski. Jak chcesz jechać do np Niemiec to niemiecki itd.
Co do kierunku studiów to musisz odpowiedzieć sobie sam co będziesz chciał robić.


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mechanika i budowa maszyn vs automatyka i robotyka

#3

Post napisał: CFA » 22 lip 2020, 12:07

Majster70 pisze:
22 lip 2020, 10:30
csdv pisze: jakie jezyki obce sa z perspektywy osoby pracujacej jako inzynier w przemysle, w Polsce

W PL angielski.
To też mocno na wyrost. Dużo się o tym mówi, ale w praktyce niewielki procent inżynierów mówi po angielsku cokolwiek a jeszcze mniejszy się dogaduje w temacie. Może więcej mógłbyś zyskać jakimś bardziej egzotycznym językiem, o ile go opanujesz w stopniu umożliwiającym wymianę myśli.


Autor tematu
csdv
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 17 lip 2020, 11:23

Re: Mechanika i budowa maszyn vs automatyka i robotyka

#4

Post napisał: csdv » 01 sie 2020, 13:05

Chyba jednak wybiore MiBM oraz na wlasna reke, w wolnym czasie pobawie sie w jakies drobne projekty z automatyki, latwiej znalezc w sieci materialy do nauki elektroniki, programowania, robotyki niz do CNC.

Chcialbym zapytac, czy ktos moglby mi polecic jakas dobra, wartosciowa ksiazke do poczytania o obrabiarkach? O anatomii, zasadach dzialania, moze o programowaniu? Moze jakies strony w sieci, symulatory? W pracy nie mam mozliwosci poprogramowac, chetnie bym sie czegos nauczyl. Jesli jest to istotne, pracuje na tokarce Fanuc i super byloby nauczyc sie pisac pod to na poczatku.


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

Re: Mechanika i budowa maszyn vs automatyka i robotyka

#5

Post napisał: Majster70 » 03 sie 2020, 10:10

Jeżeli chodzi o symulatory, to na ogół są dostępne lekko ograniczone wersje do pobrania na stronach producenta, np HH (heidenhain) itp.
Ale z mojego doświadczenia to trochę bez sensu uczyć się czegoś tylko teoretycznie, na "sucho". Bardzo szybko się zapomina, po kilu miesiącach, góra po roku nic w głowie nie zostaje. Lepiej programuj sobie na Fanucu jak masz dostęp, najlepiej jeszcze jak byś mógł to wykonać w realu, to daje konkretne doświadczenie. Książek o obrabiarkach jest sporo, ale ja na początek poleciłbym ci jeśli możesz mieć dostęp do instrukcji obsługi do twojej tokarki. Nie wiem jak to jest konkretnie w twoim przypadku, ale znajdź opisy mechaniki, hydrauliki itd. No niestety im nowsze obrabiarki tym DTR-ki skromniejsze, wręcz szczątkowe...


Autor tematu
csdv
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 17 lip 2020, 11:23

Re: Mechanika i budowa maszyn vs automatyka i robotyka

#6

Post napisał: csdv » 08 sie 2020, 18:45

Okej, mam dostep do instrukcji, przerobie ja, ale moze lepiej wczesniej byloby przeczytac i przemyslec jakas ksiazke ogolnie o CNC, programach, obrobce skrawaniem? Moze np. W.Habrat - Obsluga i programowanie CNC ?

Co do programowania w pracy - raczej nie mam mozliwosci na te chwile, mysle, ze jak zaczne studia, tak po 1.czy 2.semestrze pojde do dyrekcji, jesli nie pozwola mi uczestniczyc w nowych uruchomieniach i tworzeniu oprogramowania, to podziekuje za wspolprace. Chcialbym wczesniej jeszcze troche rozwinac swoje kompetencje.

I pytanie jeszcze dot.jezykow - jest sens pod CNC uczyc sie az jezyka chinskiego? Czy to zbyt egzotycznie w tej branzy? Angielski znam raczej niezle, B2 spokojnie, przede mna jeszcze 4 semestry nauki JA.. chce dorzucic jeszcze 1-2, bo mysle, ze zostanie mi czasu.
# Chinski daje mozliwosc np.taniego zakupu czesci, narzedzi, materialow, komunikacje z chinskim klientem, prace wgl poza CNC, bo to raczej jezyk dajacy szerokie perspektywy
# lub np.niemiecki + rosyjski? tania sila robocza na wschodzie, czesto przydatny w fabrykach, mimo wszystko np.u mnie sa i klienci z Rosji i dostawcy materialow..

Tak w rzeczywistosci kazdy jezyk bedzie na plus, ale co zrobi wieksze wrazenie w CV?


allegro8228
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 93
Rejestracja: 01 wrz 2007, 08:47
Lokalizacja: Białystok

Re: Mechanika i budowa maszyn vs automatyka i robotyka

#7

Post napisał: allegro8228 » 08 sie 2020, 19:04

Nie nauczysz się chińskiego nie będąc w Chinach. Znam przypadek prymusa sinologii po najlepszym Uniwersytecie którego nikt nie rozumiała miejscu i uczył się na nowo, to nie angielski, tu trzeba mieć wymowę. W najlepszym wypadku niech uczy cię Chińczyk, jednak z doświadczenia to wszystko wchodzi na miejscu podczas pracy z tymi którzy mówią tym językiem. Jeszcze jedno to że będziesz rozmawiać w Pekinie nie oznacz że zrozumieją cię w Chengdu.


Autor tematu
csdv
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 17 lip 2020, 11:23

Re: Mechanika i budowa maszyn vs automatyka i robotyka

#8

Post napisał: csdv » 08 sie 2020, 19:28

Jest w tym sporo racji, myslalem o lekcjach z native lub jakis insytut konfucjusza, taka nauka na dluzej.. W sumie moze jednak wezme sie za DE + RU na poczatek, to chyba spoko polaczenie w naszych rejonach.


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mechanika i budowa maszyn vs automatyka i robotyka

#9

Post napisał: CFA » 08 sie 2020, 20:05

csdv pisze:
08 sie 2020, 18:45
Angielski znam raczej niezle, B2 spokojnie...
Tak w rzeczywistosci kazdy jezyk bedzie na plus, ale co zrobi wieksze wrazenie w CV?
Naucz się porządnie jednego i to wystarczy. Angielski B2 nieźle, ale pewnie raczej zapytasz o drogę czy
kupisz właściwy bilet na stacji a nie pogadasz z inżynierem/konstruktorem o szczegółach obróbki czy doboru narzędzi. W praktyce wszystkim się wydaje, że znają nieźle, ale z rozmowy nawet w temacie ściśle zawodowym nic nie wychodzi - sprawdzone wielokrotnie w wielu firmach :-).


Autor tematu
csdv
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 17 lip 2020, 11:23

Re: Mechanika i budowa maszyn vs automatyka i robotyka

#10

Post napisał: csdv » 08 sie 2020, 20:50

Popelnilem zalozenie, iz na studiach poprawie JA jeszcze troszke, do C1/C2 + techniczny, ale chyba masz racje, zbyt wiele srok za ogon chce zlapac.

Dodatkowego jezyka zawsze mozna nauczyc sie na miejscu czy po prostu na kursie, np.po studiach, jesli jest potrzeba i mozliwosc.

A co z tym CNC? Przerobic ksiazke + nastepnie instrukcje i probowac jakos dolaczyc do technologa przy uruchomieniach / programach? Pewnie fajnie byloby poprobowac na tej tokarce ze sterowaniem Fanuc i jak cos tam zalapie, to zmienic sprzet, firme, nie?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”