Tokarka CNC Lux-Turn zmiana sterowania

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
Darki
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 33
Posty: 72
Rejestracja: 11 cze 2015, 12:15
Lokalizacja: Radom / Warszawa

#21

Post napisał: Darki » 04 gru 2015, 22:52

Niedawno wskoczyłem na nowy etap mianowicie podłączenie sterowania do maszyny. Pojawiły się pierwsze problemy, te mniejsze udało się pokonać samodzielnie, w większych licze na pomoc starych wyjadaczy :smile:

Zainstalowany mam linuxcnc 2.5.0 na buntu 10.04. Podłaczyłem sterowanie wpisałem jakies parametry w konfiguracji silników i da się jezdzić osiami - parametry jeszcze do dopracowania bo oszukuje mnie na wymiarach ale to pozniej.
Chciałbym się zajać najpierw bazowaniem. Podłączyłem dwie krańcówki mechaniczne omrona i jednego grzyba jako wyłącznik awaryjny. Wpięte to jest szeregowo do pinu 15 i masy (płyta opto bob).
Po ustawieniu w konfiguracji na pinie 15 "obydwa limity + bazowanie Z" ładnie bazuje tzn. podjezdza na krancówkę -zjezdza z niej - wjezdza wolniej i odjezdza na zadan odlegosc. Mogę się pochwalić że bazuje mi w jeden secie :mrgreen: Jeżeli w konfiguracji przestawie na pinie 15 "obydwa limity + bazowanie X" jest też wszystko ok. Ale gdy już ustawie " wszystkie limity i wszystkie bazy" wjezdza mi najpierw na krańcówkę i staje na niej, poczym wyświetla się błąd że maszyna wjechała na krańcówke. Zdziwiło mnie to bardzo byłem przekonany że zadziała bez problemu bazowanie osi Z i X a tu taki zonk :sad:



Tagi:

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#22

Post napisał: syntetyczny » 16 sty 2016, 21:25

I jak tam modernizacja przebiega?
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


Autor tematu
Darki
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 33
Posty: 72
Rejestracja: 11 cze 2015, 12:15
Lokalizacja: Radom / Warszawa

#23

Post napisał: Darki » 19 sty 2016, 07:35

Ogólnie to wolno mi to szło zwłaszcza że miałem czas tylko w weekendy grzebać przy niej. Długo mi zeszło z konfiguracją wrzeciona/falownika...
Ale w sobotę udało się wytoczyć pierwsze elementy :mrgreen:
I tu oczywiście pojawiły się nowe problemy :smile:

Najwiekszym jest to że oszukuje mnie na srednicach, przykładowo tocze wałek z dwoma średnicami pierwsza średnica 5mm druga 6mm. Po korekcji noża średnica 6mm wychodzi w zerze a średnica 5mm 0.08 w plusie (5.08).
Przy wałku z trzema średnicami to samo jedna średnica zgadza sie z tą co jest zadana w programie a pozostałe dwie mają odchyłki.
Pocieszające jest to że jest powtarzalność wymiarów a długościowe wymiary w miarę dobrze wychodzą.
Materiał nie wystaje za bardzo z uchwytu, dałem mały posuw nie powinno nic odpychać. Fakt że uchwyt trójszczękowy kiepski, ma trochę bicie.

Mam nadzieję że w konfiguracji osi X coś skopałem. Ale podczas konfiguracji mierzyłem czy suport przejeżdza o zadaną wartość i było ok, musze to dokładniej sprawdzić.

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#24

Post napisał: syntetyczny » 19 sty 2016, 09:34

a toczy kolega z toczeniem wykańczającym?W sensie, wpierw zgrubny, a później np. 0.1 wykańczający? Jakieś fotki może ? :wink:
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


Autor tematu
Darki
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 33
Posty: 72
Rejestracja: 11 cze 2015, 12:15
Lokalizacja: Radom / Warszawa

#25

Post napisał: Darki » 19 sty 2016, 18:22

Wykańczającym też probowałem. Zdążyłem wytoczyć zaledwie kilka elementów, w weekend spróbuje wytoczyc coś z kwasówki żeby mieć rozeznanie jak jest ze sztywnością maszyny...wtedy będę mógł powiedzieć coś więcej.
Ale najpierw muszę coś z tym uchwytem zrobić, jak przeczyszczenie nic nie da to nowy kupić.
Będą i fotki/filmik wszystko w swoim czasie :wink:

P.S jak wyłączyć ręczną zmiane narzedzia? Coś kiedyś czytałem że w pliku .ini się zmienia wiersz manualtoolchange czy coś takiego, ale jak to dokładnie zrobić?

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#26

Post napisał: syntetyczny » 19 sty 2016, 19:08

Faktyczna zmiana narzędzia jest wywoływana za pomocą G43 Hxx, resztę można pominąć ;)
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


Autor tematu
Darki
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 33
Posty: 72
Rejestracja: 11 cze 2015, 12:15
Lokalizacja: Radom / Warszawa

#27

Post napisał: Darki » 19 sty 2016, 19:39

Dziwne.
Czyli żeby nie wyskakiwał mi komunikat "zmień narzedzie i kaciśnij kontynuj" po prostu nie wpisuje w programie gdy chce wywołać następne narzędzie "M6 Txx G43" tylko "g43 Hxx"?

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#28

Post napisał: syntetyczny » 19 sty 2016, 19:55

G43 Hxx to jest offset narzędzia, już samo to zmienia offset na offset narzędzia o wartości xx.
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


Autor tematu
Darki
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 33
Posty: 72
Rejestracja: 11 cze 2015, 12:15
Lokalizacja: Radom / Warszawa

#29

Post napisał: Darki » 23 sty 2016, 10:08

syntetyczny pisze:G43 Hxx to jest offset narzędzia, już samo to zmienia offset na offset narzędzia o wartości xx
dzieki o to mi chodziło.

Mam kolejny problem mianowicie nie chce mi toczyć na lewych obrotach.
Dojeżdzam do materiału po G0 i zatrzymuje się przed G1. Obroty normalnie chodza w lewo, posuw sie zatrzymuje i nie da się nic zrobić.
Gdy zmienie obroty na prawe to normalnie zaczyna mi toczyć po G1.
To samo z gwintowaniem, nie mogę wykonać lewego gwintu bo zatrzymuje się przed wykonaniem cyklu.
Co może być tego przyczyną?

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#30

Post napisał: syntetyczny » 23 sty 2016, 21:41

to AdamFx coś powinien na ten temat powiedzieć, bo ja osobiście tego nie używam.
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”