Szlifierka taśmowa

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
expart
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 65
Rejestracja: 31 mar 2010, 11:35
Lokalizacja: Warszawa

Szlifierka taśmowa

#1

Post napisał: expart » 30 sty 2011, 15:07

Koledzy, koleżanki (towarzysze! ),

Na forum jestem zarejestrowany od niedawna (lecz pragnę zapewnić, że czytam je już parę lat), śledzę rozwój paru projektów i podziwiam niektóre realizacje.

To czego mi brakuje w porównaniu to innych społeczności zajmujących się amatorskimi rozwiązaniami (np DIY Audio) to tworzenia wspólnego projektów, coś jak opensource. Wielu będzie czytało, mniej pisało, mało uczestniczyło realnie a już na prawdę nieliczni faktycznie zrealizują takie rozwiązanie. Ale może warto spróbować?

Z podziwem przyglądam się szlifierce stworzonej przez piotrjub https://www.cnc.info.pl/topics85/szlifi ... +ta%B6mowa (wzorowanej na KMG ) i pomyślałem, że takie urządzenie chyba byłoby przydatne w każdym warsztacie (tym amatorskim też).

Może byśmy wspólnie spróbowali stworzyć projekt a kto sobie już taka zbuduje to jego sprawa?

Na początek przydałoby się określić założenia wstępne - wpisze je poniżej a jak ktoś się zdecyduje uczestniczyć w projekcie i założenia zostaną zmienione to będę je edytował wpisując datę zmian:

1. szlifierka taśmowa na taśmy o szerokości 50mm i długości od 1350mm do 1650mm (to chyba jest standard przemysłowy)
2. zmienne końcówki, szybka zmiana taśm
3. prędkość taśmy 6-7m/s
4. napędzanie silnikiem o mocy 2.2KW (wersja z regulacja prędkości paskami jak i falownikiem) o prędkości 2800 obr./min
5. plany stworzone tak aby możliwe było wycięcie wszystkiego w miarę tanio (woda?) a elementy kupowane były szeroko dostępne i stosunkowo niedrogie

Pozdrawiam,
expart.



Tagi:

Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#2

Post napisał: Piotrjub » 30 sty 2011, 15:58

można w sieci zobaczyć taki projekt .

UMOWA UDOSTĘPNIANIA I UŻYTKOWANIA DOKUMENTACJI SZLIFIERKI TAŚMOWEJ

AUTOR I WŁAŚCICIEL UDZIELA ZGODY NA UŻYTKOWANIE DOKUMENTACJI JEDYNIE POD WARUNKIEM, ŻE UŻYTKUJĄCY DOKUMENTACJĘ AKCEPTUJE WSZYSTKIE WARUNKI ZAWARTE W UMOWIE. UŻYWAJĄC DOKUMENTACJI UŻYTKOWNIK WSKAZUJE SWOJĄ AKCEPTACJĘ UMOWY

1. Autorem i Właścicielem NINIEJSZEJ dokumentacji jest Paweł Chrzęstek.
2. Dokumentacja jest udostepniania w takiej formie jakiej jest, bez żadnych gwarancji, wyrażonych ani domniemnych.
3. Autor i Właściciel nie odpowiada za żadne szkody jakie mogą wyniknąć z jej użytkowania, nawet w przypadku jeśli Autor i Właściciel zostanie o tym poinformowany.
4. Autor i Właściciel nie bierze żadnej odpowiedzialnośći za dokumentację modyfikowaną przez osoby trzecie.
5. Autor i Włąściciel nie gwarantuje że dokumentacja jest wolna od błędów projektowych.
6. Autor i Właściciel pozwala na kopiowanie i modyfikowanie tej dokumentacji na poniższych warunkach:
a) na kazdym produkcie wyprodukowanym z pomocą niniejszej dokumentacji lub jej części ma znaleść się, umieszczony w sposób trwały i widoczny z prawej strony produktu napis: "MELONMELON" lub "MELONSTEEL",
b) urządzenie wyprodukowane z pomocą niniejszej dokumentacji lub jej części dla potrzeb własnych nie jest obciążone innymi warunkami,
c) urządzenie wyprodukowane z pomocą niniejszej dokumentacji lub jej części dla potrzeb zarobkowych musi spełniać punkt 6.a) niniejszej umowy, ponadto należy umieścić zdjęcie gotowej szlifierki w serwisie www.knives.pl,
d) w przypadku modyfikacji dokumentacji objętej niniejszą umową, osoba modyfikująca jest zobowiązana umieścić informacje, kto jest jej Autorem i Właścicielem, oraz zawrzeć w niej napis "MELONMELON" lub "MELONSTEEL"
7. Autor i właściciel niniejszej dokumentacji prosi o wspomożenie serwisu knives.pl wszystkie osoby, które korzystają z niniejszej dokumentacji w formie uzgodnionej z administracją tego serwisu.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Załączniki
Projekt_melonmelon.rar
(2.06 MiB) Pobrany 2887 razy

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#3

Post napisał: BYDGOST » 30 sty 2011, 21:03

Piotrjub pisze: AUTOR I WŁAŚCICIEL UDZIELA ZGODY NA UŻYTKOWANIE DOKUMENTACJI JEDYNIE POD WARUNKIEM, ŻE UŻYTKUJĄCY DOKUMENTACJĘ AKCEPTUJE WSZYSTKIE WARUNKI ZAWARTE W UMOWIE
To bardzo ciekawa i pożyteczna inicjatywa. Mam nadzieję, że ktoś kto skorzysta dokumentacji będzie pamiętał o co tu chodzi. W Naszym Kraju jakoś rzadko pamięta się o tych, którzy tworzą myśl techniczną
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


HUD
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 463
Rejestracja: 22 kwie 2007, 21:27
Lokalizacja: Lublin

#4

Post napisał: HUD » 31 sty 2011, 20:17

Ja zabieram się do roboty.
Jak porobię rysunki w DXF to wstawię.
Pozdrawiam Krzysztof G.


Autor tematu
expart
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 65
Rejestracja: 31 mar 2010, 11:35
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: expart » 31 sty 2011, 21:11

Ale rysujesz od nowa czy przerysowujesz obrazki od piotrajub?


HUD
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 463
Rejestracja: 22 kwie 2007, 21:27
Lokalizacja: Lublin

#6

Post napisał: HUD » 31 sty 2011, 21:50

właśnie siedzę i analizuje, ale pewnie trochę nowych detali będzie
Pozdrawiam Krzysztof G.


sizar666
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 27 kwie 2013, 16:42
Lokalizacja: Biłgoraj

#7

Post napisał: sizar666 » 14 cze 2013, 20:09

Ma ktoś te rysunki w DXF?

Awatar użytkownika

tomek_skocz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 198
Rejestracja: 07 lut 2012, 08:51
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

#8

Post napisał: tomek_skocz » 18 maja 2017, 08:23

Zbudowałem jakiś czas temu szlifierkę taśmową
Silnik: 1,5kW - 2880obr/min
Prędkość pasa - ok 30m/s
Możliwość pracy zarówno z pionowym ułożeniem taśmy jak i pionowym

Obrazek

Obrazek

Zapraszam na stronkę fejsbukową
https://www.facebook.com/TS-Project-588978071307931

Awatar użytkownika

MrWaski
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 16
Posty: 427
Rejestracja: 26 sty 2020, 10:16
Lokalizacja: Słocina

Re: Szlifierka taśmowa

#9

Post napisał: MrWaski » 28 mar 2021, 12:34

Sorry za wykopalisko, ale nie chcę zakładać nowego tematu.
Jestem w trakcie budowy szlifierki taśmowej na pas 75x2000. Wzoruję się na szlifierkach DIY z YT. Najciekawsze IMO rozwiązanie ma Jeremy Schmidt. Jestem już w połowie budowy identycznej, z drobnymi zmianami własnego pomysłu.
Zastanawiam się, z jaką siłą ma być napinany ten pas. Większość konstrukcji DIY dostępnych w necie używa sprężyn. Od tej siły będzie zależała konstrukcja ramienia napinającego, z możliwością regulacji w jakimś zakresie. Zamierzam zamiast sprężyny założyć podnośnik gazowy, a może lepsza będzie zwykła sprężyna o odpowiedniej sile? Ha, tylko jakiej?! Na nosa mam to robić? Od tego zależy zużycie pasa i łożysk. Silnik da radę bo daję trójfazowego mocarza 1,75 kW + falownik.
Na oko, wydaje się, że należałoby napiąć tylko tyle, żeby się nie ślizgał + malutki zapas. Jeszcze jakaś regulacja i może styknie.
Ma ktoś jakieś wiarygodne dane w tym temacie?

PS
Jak skończę, na pewno się pochwalę i powiem jakie błędy popełniłem. Temat rozgryzam od dłuższego czasu i sporo niuansów rozgryzłem. Jeśli ktoś ma pytania, chętnie podejmę polemikę.


logopeda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 453
Rejestracja: 04 gru 2013, 08:31
Lokalizacja: Ostrzeszów

Re: Szlifierka taśmowa

#10

Post napisał: logopeda » 28 mar 2021, 18:52

Mam podnośnik gazowy z tylnej klapy osobówki i zachowuje się należycie. Siłę dobrałem zmieniając po prostu doświadczalnie miejsce mocowania (a co za tym idzie dźwignię). Mój jest napięty mocno - nie wiem jak to inaczej określić bo nie mam porównania do innych ale przy lżejszym napięciu podczas pracy czasami ślizgało się koło napędowe ( a mam duże coś około fi250) - tylko to było przy ostrym oraniu taśmą P40. No i u mnie koło napinające jest cofnięte mocno do tyłu nad rolkę silnika (wydawało mi się że większe opasanie na tym kole poprawi stabilność). W przykładzie jaki dałeś (Jeremy Schmidt) napinacz musi być słabszy i gazówka z samochodu może być za silna - ale są też meblowe słabsze.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”