Schemat podłączenia ELTE 9/2 400hz + falownik iC5-1

Dyskusje na temat elektrowrzecion do napędu narzędzi skrawających
Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#21

Post napisał: gmaro » 03 lis 2006, 07:51

i jak ruszyło?


Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]

Tagi:

Awatar użytkownika

Autor tematu
gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#22

Post napisał: gaspar » 03 lis 2006, 08:56

gmaro pisze:i jak ruszyło?
Jeszcze nie odpaliłem, szukam osoby, która podejmie się sprawdzenia czy wszystko jest OK :(
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#23

Post napisał: ALZ » 03 lis 2006, 10:29

Jeśli ustawisz w falowniku wartość maksymalnego prądu i napięcia dla danego wrzeciona to takie uruchamianie jest w miarę bezpieczne bo każda próba złego podłączenia wiąże się ze wzrostem prądu w uzwojeniu i natychmiastowe wyłączenie lub wręcz falownik zgłosi błąd.


Mocherek
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 46
Rejestracja: 20 lut 2006, 02:14
Lokalizacja: Polska

#24

Post napisał: Mocherek » 05 lis 2006, 11:15

Próby zaczęte czy jeszcze okres oczekiwania.

Awatar użytkownika

Autor tematu
gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#25

Post napisał: gaspar » 05 lis 2006, 12:48

Zaraz jade do Szczecina po osobę, która podejmie się podłączenia i sprawdzenia wrzeciona. Dzisiaj powinno ruszyć.

[ Dodano: 2006-11-06, 07:59 ]
Wrzeciono hula jak mażenie. Praktycznie wszystkie parametry były dobrze ustawione, nie zgadzało się natomiast połączenie silnika. Taki silnik przy zastosowaniu tego falownika łączymy w gwiazdę, a prąd ustawiamy na falowniku na 2,4A. Przy sterowaniu wektorowym wykorzystamy tylko zakres od 0 do 300hz, co dla mnie jest wystarczające. Prędkość początkową ustawiamy na 20hz. Przy pierwszym uruchomieniu zaleca się zwiększanie częstotliwości co 5hz aż do nominalnej. Wrzeciono nie ma prawa być nawet ciepłe.
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie

Awatar użytkownika

sq9gin
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 52
Rejestracja: 16 lut 2005, 19:01
Lokalizacja: Śląsk

#26

Post napisał: sq9gin » 06 lis 2006, 14:35

Witam,

Sposobem na zmniejszenie prądu rozruchowego, jest zastosowanie w celach rozruchowych przełącznika gwiazda - trójkąt.

Rozruch ten jest jednak możliwy tylko dla silników 3-fazowych, które mają wyprowadzone 6 zacisków na tabliczce zaciskowej, umożliwiajace odpowiednie podłaczenie uzwojeń stojana w gwiazdę lub w trójkąt

Połączenie w gwiazdę polega na połaczeniu końców wszystkich trzech uzwojeń do jednego wspólnego punktu, a pozostałych trzech końców do kolejnych faz sieci zasilającej. W ten sposób każde z uzwojeń stojana podłączone jest jednym końcem do przewodu neutralnego N, a drugim do przewodu fazowego (L1, L2 lub L3). Na każdym z tych uzwojeń występuje zatem napięcie fazowe (czyli w naszych warunkach wynosi ono 230V). Zwykle nie stosuje się połączenie punktu wspólnego wszystkich uzwojeń z punktem neutralnym N ponieważ nie jest ono konieczne.

Połączenie w trójkąt polega na połączeniu końca uzwojenia danej fazy z początkami uzwojenia fazy następnej (punkt U2 łączony z V1, V2 z W1 a W2 z U1). Połączone w ten sposób uzwojenia tworzą zamknięty obwód, a jego wygląd przypomina trójkąt. Punkty wspólne uzwojeń łączone są następnie do kolejnych faz sieci zasilającej. W tym połączeniu wcale nie wykorzystuje się punktu neutralnego. Przy połączeniu w trójkąt na każdym z uzwojeń panuje napięcie międzyfazowe (które w naszych warunkach wynosi 400V).


Przy połączeniu uzwojeń silnika w trójkąt, prąd pobierany przez silnik z sieci jest 3-krotnie większy niż prąd pobierany przy połączeniu w gwiazdę. Także moment elektromagnetyczny a więc i moc silnika w tym przypadku są 3-krotnie większe.

Krzysztof
Załączniki
aaa.gif
uzwojenia połaczone w gwiazdę,
uzwojenia połaczone w trójkąt
aaa.gif (4.49 KiB) Przejrzano 4973 razy
gwiazda.gif
uzwojenia stojana połączone w gwiazdę
gwiazda.gif (2.39 KiB) Przejrzano 4973 razy
Bez tytułu.gif
uzwojenia stojana połączone w trójkąt
Bez tytułu.gif (2.54 KiB) Przejrzano 4973 razy
Ostatnio zmieniony 17 lis 2006, 13:04 przez sq9gin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#27

Post napisał: Piotrjub » 06 lis 2006, 23:01

gaspar pisze:Praktycznie wszystkie parametry były dobrze ustawione, nie zgadzało się natomiast połączenie silnika. Taki silnik przy zastosowaniu tego falownika łączymy w gwiazdę
kolego przecież jak nie napisze komu pokazywałem jak należy podłączać zamieściłem ci zdjęcie tylko.................................... kolega wiedział lepiej
to i dalszej dyskusji nie było.

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#28

Post napisał: gmaro » 07 lis 2006, 07:44

grunt, że cała operacja powiodła się .. i wszystko jest OK , teraz czas na testy , testy ...
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]

Awatar użytkownika

Autor tematu
gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#29

Post napisał: gaspar » 07 lis 2006, 10:37

Piotrjub pisze:kolego przecież jak nie napisze komu pokazywałem jak należy podłączać zamieściłem ci zdjęcie tylko.................................... kolega wiedział lepiej
to i dalszej dyskusji nie było.
Schemat tego podłączenia znałem zanim zobaczyłem zdjęcie, wcześniej z kolegami na forum w moim wątku poruszyliśmy temat łączenia tego wrzeciona w trójkąt i wszyscy byli za. Szkoda, że nie poparł Pan tego zdjęcia jakąś argumentacją, mogło by nam to wiele wyjaśnić. Nie napisał Pan jaki falownik zastosował i czy był to falownik 1 lub 3 fazowy. Pozatym nie napisałem, że wiem lepiej, tylko że wiem iż mój falownik miał ponoć obsługiwać silniki połączone w trójkąt (co wynika z dokumentacji od sprzedawcy którą dostałem wraz z falownikiem - nie mylić z dokumentacją do samego falownika). Było wiele sprzecznych informacji na temat łączenia samego wrzeciona z falownikiem... Dalej nie rozumiem czy 2,4A jest dla gwiazdy a 4,1A dla trójkąta czy poprostu 2,4A to dla 380V a 4,1A dla 220V.

[ Dodano: 2006-11-07, 10:40 ]
Co do testów to już się odbyły - grawerowanie plexi frezem TOYA do drewna ;) Wszystko ok ale się wióry do freza kleją więc czekam na zamówienie frezów od pana Piotra.
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie


Dobromir
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 30
Rejestracja: 27 cze 2006, 23:05
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

#30

Post napisał: Dobromir » 30 mar 2007, 11:46

Witam
Moja mszyna w testach sprawiła się doskonale, ale oczywiście nie ma tak dobrze.
Jak już zainwestowałem parę groszy w falownik ic5 LG 0,75W to teraz mam za swoje.
Nowe wieczory do główkowania. Flownik ruszył, mój silniczek ma 3f i 90W , zapierdziela do 150Hz bez problemu .
Ale oto okazuje się , że gdy włączony jest zespół napędowy to zakłóca pracę softu
i pojawia się komenda MOTOR EMERGENCY , choć przecież nie jest to podłączone razem.
Potrzebowałbym wskazówki jak to usunąć , bo raczej jest to oczywiste, że zakłóca to falownik.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektrowrzeciono”