Ja nie proponuję niszczenia poziomicy maszynowej za 1000zł celem wydłubania z niej oczka, tylko pokazuję właśnie bezsens takiego zabiegu.
Poza tym nóż nie zawsze powinien być w osi toczenia i dobrze byłoby móc kontrolować ten uchyb, znać jego konkretną wartość.
Czy poziomica maszynowa to Twoja bajka czy nie Twoja, to już zupełnie nie dotycząca tematu sprawa.
pioterek pisze:Wielki problem polega na tym, że nóż jest dociskany z góry śrubkami do dołu wnęki w imaku, a powinien być dociskany od dołu do górnej powierzchni wnęki w imaku. Oczywiście tylko wtedy (niezależnie jakiego noża się użyje ) czubek jego ostrza będzie w osi wrzeciona, o ile ten czubek będzie na wysokości jego krawędzi, a o to trzeba się zatroszczyć przy ostrzeniu nie zbierając materiału od góry. Jak docisnąć nóż od dołu? Myślę, że dokręcanie śrubek od dołu jest mało realne, ale dociskanie noża czymś podobnym i działającym jak szczęka ruchoma imadła zdało by egzamin. Co Panowie o tym myślą?lepsze od multifixa?
A w ogóle są takie systemy mocowania, żeby nóż był dociskany od dołu? I w ogóle jakieś noże są wymiarowane do górnej powierzchni?
Wszystko można "sobie zrobić", tylko po co? Trzonki są znormalizowane i krawędź tnąca jest wymiarowana do dolnej powierzchni trzonka. U każdego producenta, zarówno przy nożach stałych jak i składanych. Siła podczas skrawania również działa "w dół" trzonka. Nie może tam być śrub, musi być twarda, stabilna i płaska powierzchnia.
Przy dobrze wykonanej tokarce i dobrze wykonanym nożu, ostrze powinno trafić w oś toczenia bez pudła.