Prośba o poradę w doborze frezarki

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
piotr.antkowiak
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 22 lis 2019, 11:02

Prośba o poradę w doborze frezarki

#1

Post napisał: piotr.antkowiak » 22 lis 2019, 11:46

Dzień dobry,
Chyba ten dział jest najodpowiedniejszy dla tego zapytania.

Potrzebna frezarka CNC z oprogramowaniem do Aluminium, a konkretnie:
Czasem wykonuje prototypy bądź małe serie urządzeń, co wiąże się z koniecznością wykonania otworów dla gniazd w obudowach. Obudowy zazwyczaj są z ABS bądź aluminium. Gabarytowo nie jest potrzebna duża powierzchnia XY (max 30x30cm), jednak czasem ze względu na typ obudowy nie ma możliwości zdjęcia panelu celem jego obróbki i konieczne jest ustawienie obudowy panelem do góry co generuje iż powierzchnia obrabiana znajduje się nawet na wysokości 30cm. Wtedy potrzebna by była możliwość zamontowania elementu w sposób taki aby był on "wpuszczony w stół" celem zachowania powierzchni obrabianej w zakresie osi Z. Czy to w ogóle możliwe?
Dlaczego opisałem "z oprogramowaniem" - otóż fajnie aby była to maszyna prosta w obsłudze, tak abym nie spędził nad przygotowywaniem nie wiadomo ile czasu - być może ze względu na mój stan wiedzy sformułowanie "z oprogramowaniem" jest błędne - jeżeli tak jest popraw mnie proszę i wytłumacz dlaczego jak masz chwilę wolną :)
Pracy frezarka dużo nie będzie miała, nie jest to typowo seryjna praca, jednak ze względu na wzrost jakości oferowanej oraz swoją wygodę rozważam taką inwestycje.

Pytania brzmią:
Czy są maszyny które spełnią moje oczekiwania i kwalifikują się pod względem cenowym do uznania ich za sprzęt pół profesjonalny/ amatorski?
Czy coś możecie polecić, zaproponować, podać orientacyjny budżet. Podpowiedzieć co omijać - każda wskazówka będzie dla mnie cenna gdyż czegoś się dowiem o dziale dla mnie obcym.

Proszę wybaczyć amatorski język - jest to dla mnie temat obcy, a jedyna wiedza którą posiadam pochodzi z przeglądania tego forum.

Serdecznie dziękuję za podpowiedzi.



Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Prośba o poradę w doborze frezarki

#2

Post napisał: TOP67 » 22 lis 2019, 12:28

Frezarki mają programy, które wykonują G-kody (i inne pomocnicze). Do przygotowania G-kodu służą programy CAM. W tym przypadku potrzebujesz 2,5D. Czyli program, który do płaskiego rysunku doda głębokość obrabiania. Polecam ESTLCAM. Możesz już teraz popróbować i obejrzeć jak to wygląda na symulacji.

Co do frezarki, to problemem będzie zakres w osi Z. Nawet ze względu na długość dostępnych frezów, nie jest on zwykle zbyt duży. A im wyżej, tym mniejsza sztywność, zwłaszcza przy jeżdżącej bramie.
Pomyślał bym nad jakąś modernizacją frezarki ze stałą bramą poprzez dodanie ręcznej zmiany wysokości.

Tu akurat z jeżdżącą bramą, ale bardzo łatwa do modyfikacji. Jeśli takie akcje by były sporadyczne, to w zasadzie wystarczy dokręcić płyty na wysokość.

Obrazek

https://pl.aliexpress.com/item/32715736659.html


Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1088
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Prośba o poradę w doborze frezarki

#3

Post napisał: Robert_K » 22 lis 2019, 13:21

Na początek dobrze byłoby chociaż orientacyjnie podać jaki budżet masz przygotowany na tą inwestycję. Czy jest to 1000, 10000 czy 50000 zł. Łatwiej będzie coś podpowiedzieć znając górną granicę kosztu inwestycji.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Prośba o poradę w doborze frezarki

#4

Post napisał: TOP67 » 22 lis 2019, 13:41

Przykład powyżej to malowane drewno, więc aluminium nie obrobi. Ale przy aluminium 2-3 mm grubości, robiąc powoli i z przebiegiem wykończającym da się popracować na podobnych konstrukcjach metalowych.

Awatar użytkownika

Autor tematu
piotr.antkowiak
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 22 lis 2019, 11:02

Re: Prośba o poradę w doborze frezarki

#5

Post napisał: piotr.antkowiak » 22 lis 2019, 13:49

@TOP67 tak, to raczej sporadyczne akcje jeżeli chodzi o wysokość, opcja z podniesieniem czasowym podoba mi się - nie pomyślałem o niej - dziękuje. Oczywiście modyfikacje trzeba dokonać mając na uwadze sztywność ale jest to do rozwiązania odpowiednio majsterkując i myśląc.

Ważnym dla mnie jest aby nie było problemu z obróbką aluminium, co rusz przeglądając natrafiam na informacje że drewno tak, aluminium tylko grawerowanie itp. Trochę mam niejasność w tym temacie - czy mógłbyś podpowiedzieć co jest tak naprawdę decydującym czynnikiem w tej kwestii i na co zwracać uwagę aby można było bez jakiś specjalnych kombinacji poradzić sobie z tym materiałem?

@Robert_K No właśnie tu jest temat trudny. To znaczy wiem że 1000 to nie ten budże, z drugiej strony 50000 to znów nie ten budżet gdyż maszyna nie ma zarabiać komercyjnie 24h, a tylko ułatwiać pracę i zapewniać większą estetykę. Właściwie to staram się od drugiej strony - chciałbym dowiedzieć się ile trzeba przeznaczyć na taką maszynę która spełni oczekiwania zamiast "mam tyle $ i chce to a to". Może okazać się po prostu że aby spełnić założenia potrzebna kwota jest dla mnie nie adekwatna do inwestycji. Myślę że zdecydowanie przyjmijmy iż chodzi tutaj bardziej o rozwiązania tzw. budżetowe, tylko co jest rozwiązaniem budżetowym dla takich wymagań i bez awaryjnej, wygodnej pracy - oto jest pytanie.... Czy okolice 5000 są realne? Czy to marzenie ściętej głowy? Absolutnie nie mam pojęcia więc pytam :)

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Prośba o poradę w doborze frezarki

#6

Post napisał: TOP67 » 22 lis 2019, 13:56

Do obróbki aluminium istotna jest sztywność. Brak sztywności, to pękające frezy. Dokładność, to już zależy od tego co potrzebujesz, ale to też pochodna sztywności.

Można się ratować zmniejszeniem głębokości frezowania i częściowo szybkości. Dobre efekty daje też frezowanie trochoidalne.

Tak naprawdę, to najlepsza była by frezarka na zamówienie.

Bardzo istotny jest też rodzaj aluminium. Obudowy pewnie są z PA38, które się lubi kleić.

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Prośba o poradę w doborze frezarki

#7

Post napisał: Petroholic » 22 lis 2019, 16:03

Jesli ma obudowy (odlewy) z PA38 to te chinskie wynalazki odpadaja :) W PA38 zeby nie zakleic freza musi byc mocne chlodzenie zalewowe plus duzy Fz. Na chinczyku albo bedzie lamal frezy albo zlamie konstrukcje maszyny :)

Jesli chcesz znac moje zdanie to do pracy w aluminium, ktora ma wygladac i nie trwac wieki bez 25k nie podchodz... Za tyle kupisz juz uzywana maszyne przemyslowa, badz zlozysz nowa amatorska stalowa... Plotery ze wzgledu na wysokosc Z odpadaja...

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Prośba o poradę w doborze frezarki

#8

Post napisał: TOP67 » 22 lis 2019, 17:17

Ponieważ to początek drogi, to bym proponował kupienie jednak chińczyka do metalu i obróbkę na razie niskich detali. I to nawet nie o polu 30x40, tylko 20x30. Można wtedy frezować otwory na 2 mocowania.
Jak się nauczy, to będzie wiedział w co inwestować.

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Prośba o poradę w doborze frezarki

#9

Post napisał: Petroholic » 22 lis 2019, 17:54

TOP67 pisze:kupienie jednak chińczyka do metalu
a to istnieje taki? :D


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 16187
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Prośba o poradę w doborze frezarki

#10

Post napisał: kamar » 22 lis 2019, 18:30

piotr.antkowiak pisze:
22 lis 2019, 13:49
. Czy okolice 5000 są realne? Czy to marzenie ściętej głowy? Absolutnie nie mam pojęcia więc pytam :)
Jest realne ale wymaga przede wszystkim wiedzy i umiejętności. Kupić małą pionową frezareczkę w opłakanym stanie za cenę złomu, dołożyć trzy krokowce , elektrowrzecionko i możesz wycinać nawet w stali.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”