Sterowanie wysuwem siłownika prasy

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
gepe
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 04 maja 2020, 11:53

Re: Sterowanie wysuwem siłownika prasy

#11

Post napisał: gepe » 05 maja 2020, 11:31

@TOP67

Dokładnie, W trybie automatycznym tłok porusza się cyklicznie tył/przód pomiędzy krańcówkami.

Krańcówka nr 1 służyła by tylko jako max. pozycja w tył. (max pozycja w przód nie jest potrzebna ze względu na solidną konstrukcję urządzenia i to ogarnia zawór przelewowy na rozdzielaczu)

Urządzenie miało by pracować tak że
1 W trybie ręcznym za pomocą łącznika piórkowego ustawiamy pozycję tłoczyska
2 Zerujemy urządzenie przyciskiem
3 Ustawiamy żądaną odległość wysuwu
4 Naciskamy start i tłok porusza się od punktu 0 do zadanej odległości do momentu puszczenia nogi z pedału


Enkoder już zamówiłem 360imp/obr. Resztę gratów mam (poza doświadczeniem z takimi platformami jak arduino).

@Robert_K

Już teraz zderzaki od krańcówek są na śrubach 1.25mm/obrót + wytoczone pokrętła. W założeniu jednak sterowanie miało być cyfrowe.



Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Sterowanie wysuwem siłownika prasy

#12

Post napisał: TOP67 » 05 maja 2020, 12:03

gepe pisze:
05 maja 2020, 11:31
Urządzenie miało by pracować tak że
1 W trybie ręcznym za pomocą łącznika piórkowego ustawiamy pozycję tłoczyska
2 Zerujemy urządzenie przyciskiem
3 Ustawiamy żądaną odległość wysuwu
4 Naciskamy start i tłok porusza się od punktu 0 do zadanej odległości do momentu puszczenia nogi z pedału
To już tylko kwestia programu.
Ale w takiej sytuacji potrzebne by było ciągłe monitorowanie pozycji absolutnej. Jak ktoś ustawi zero w połowie zakresu, żeby nie wyjechał poza.

Dodane 9 minuty 47 sekundy:
Ustawianie pozycji zerowej też można zrobić programowo. Czy to w postaci dwóch przycisków góra/dół, czy zaprogramowania pozycji, albo nawet śledzenia ruchów impulsatora wejściowego.


majewa
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 10
Rejestracja: 12 kwie 2022, 20:44

Re: Sterowanie wysuwem siłownika prasy

#13

Post napisał: majewa » 13 maja 2024, 18:05

Hej. Przepraszam że się tu wcinam do dyskusji kolegów. Kompletnie jestem zielony , ale czy nie ma po prostu jakiegoś czujnika laserowego który by zczytywał aktualną odległość do punktu końcowego ? Na tej podstawie nie dało by się zadać konkretnej odległości o jaką się tłok ma wysunąć ? tak aby arduino przetworzyło tą informację i po otrzymaniu informacji o osiągnięciu zadanego dystansu wyłączyło pompę ? Wydawało by się to prostszym rozwiązaniem niż przesuwanie krańcówek ?
Też myślę o zbudowaniu takiej prasy krawędziowej , stąd prośba do autora postu , czy mógłbyś podzielić się informacją jakiego konkretnie elektrozaworu użyłeś ?


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2971
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Sterowanie wysuwem siłownika prasy

#14

Post napisał: tristar0 » 13 maja 2024, 19:11

gepe pisze: W założeniu jednak sterowanie miało być cyfrowe.
dla tego do takich dokładnych pomiarów będzie ci potrzebny zawór proporcjonalny sterujący przepływem ( wysunięciem tłoka ), żeby nie było szarpania .
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki


klid16
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 37
Rejestracja: 17 sie 2023, 12:10
Lokalizacja: Żary, Lubuskie

Re: Sterowanie wysuwem siłownika prasy

#15

Post napisał: klid16 » 14 maja 2024, 08:01

tristar0 pisze:
13 maja 2024, 19:11
gepe pisze: W założeniu jednak sterowanie miało być cyfrowe.
dla tego do takich dokładnych pomiarów będzie ci potrzebny zawór proporcjonalny sterujący przepływem ( wysunięciem tłoka ), żeby nie było szarpania .
Nie no, bez przesady. To nie będzie na PIDzie jeździć, a skoro teraz na skrajnych pozycjach zmienia zwrot bez zwalniania a użytkownikowi nie przeszkadza to gorzej nie będzie.
majewa pisze:
13 maja 2024, 18:05
Hej. Przepraszam że się tu wcinam do dyskusji kolegów. Kompletnie jestem zielony , ale czy nie ma po prostu jakiegoś czujnika laserowego który by zczytywał aktualną odległość do punktu końcowego ? Na tej podstawie nie dało by się zadać konkretnej odległości o jaką się tłok ma wysunąć ? tak aby arduino przetworzyło tą informację i po otrzymaniu informacji o osiągnięciu zadanego dystansu wyłączyło pompę ? Wydawało by się to prostszym rozwiązaniem niż przesuwanie krańcówek ?
Też myślę o zbudowaniu takiej prasy krawędziowej , stąd prośba do autora postu , czy mógłbyś podzielić się informacją jakiego konkretnie elektrozaworu użyłeś ?
Czujniki są, ale nie dla rozwiązania budżetowego.
A elektrozawór to nie bardzo rozumiem, rozdzielacz na odpowiednie ciśnienie z cewką na napięcie jakie tobie odpowiada i tyle.

Osobiście, nawet jeżeli rozwiązanie ma być po kosztach, nie szedłbym w Arduino ani inne tego typu płytki. Najtańszy przekaźnik programowalny. Tak jak kolega mówi, enkoder, który już podobno idzie. Poskładać do kupy i będzie Pan zadowolony.


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2971
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Sterowanie wysuwem siłownika prasy

#16

Post napisał: tristar0 » 14 maja 2024, 08:16

klid16 pisze: bez przesady. To nie będzie na PIDzie jeździć
po pierwsze zawór proporcjonalny służy do płynego sterowania przepływem a nie pid.
klid16 pisze:rozdzielacz na odpowiednie ciśnienie
rozdzielacz nie określa ciśnienia robi to zawór przelewowy w rozdzielaczu
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki


klid16
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 37
Rejestracja: 17 sie 2023, 12:10
Lokalizacja: Żary, Lubuskie

Re: Sterowanie wysuwem siłownika prasy

#17

Post napisał: klid16 » 14 maja 2024, 08:50

tristar0 pisze:
klid16 pisze: bez przesady. To nie będzie na PIDzie jeździć

po pierwsze zawór proporcjonalny służy do płynego sterowania przepływem a nie pid.


A zawór skąd bierze informację o zadanym poziomie przepływu? PID to trochę skrót myślowy wybacz, mam na myśli ogólnie algorytm regulacji jaki zostanie napisany, a zaprzęgać do takiej pracy sygnał analogowy albo PWM, z mojego poziomu widzenia jest niepotrzebną komplikacją, nie mówiąc o kosztach. Ale naturalnie możesz opisać dokładniej dlaczego miałby zostać zastosowany, może zauważę coś czego teraz nie widzę.
tristar0 pisze:
klid16 pisze: rozdzielacz na odpowiednie ciśnienie
rozdzielacz nie określa ciśnienia robi to zawór przelewowy w rozdzielaczu


Kurde, ja o jednym ty o czym innym. Chodzi o ciśnienie maksymalne.


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2971
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Sterowanie wysuwem siłownika prasy

#18

Post napisał: tristar0 » 14 maja 2024, 09:06

klid16 pisze:Chodzi o ciśnienie maksymalne
ciśnienie pracy max określa zawór na rozdzielaczu a nie rozdzielacz , co tu nie zrozumiałe ? rozdzielacz typowy hydrauliczny obsługuje do 315 -320 MPa a zaworem regulujesz czy ma być 100 MPa czy te 300 o ile pompa wydoła

Dodane 3 minuty 7 sekundy:
klid16 pisze:PID to trochę skrót myślowy wybacz
próbuje nadążyć nad tym skrótem myślowym i nie " nadążam ".
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki


klid16
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 37
Rejestracja: 17 sie 2023, 12:10
Lokalizacja: Żary, Lubuskie

Re: Sterowanie wysuwem siłownika prasy

#19

Post napisał: klid16 » 14 maja 2024, 09:27

tristar0 pisze:ciśnienie pracy max określa zawór na rozdzielaczu a nie rozdzielacz , co tu nie zrozumiałe ? rozdzielacz typowy hydrauliczny obsługuje do 315 -320 MPa a zaworem regulujesz czy ma być 100 MPa czy te 300 o ile pompa wydoła


Chodzi o dopasowanie rozdzielacza do parametrów pracy. Więc nie mówię o regulacji ciśnienia przez rozdzielacz tylko aby ciśnienie maksymalne rozdzielacza nie było niższe niż ciśnienie pracy. Jeżeli wszystkie rozdzielacze mają ciśnienie maksymalne wyższe niż możliwe pompy hydrauliczne do kupienia na rynku, to rzeczywiście nie ma co patrzeć na ten parametr. MPa czy bar?
tristar0 pisze: PID to trochę skrót myślowy wybacz

próbuje nadążyć nad tym skrótem myślowym i nie " nadążam ".


Nie ma problemu, zawór proporcjonalny do regulacji potrzebuje sygnału, sygnał jest generowany w sterowniku, jeżeli dobrze pójdzie w sposób jaki zażyczył sobie twórca. To w jaki sposób powstaje sygnał sterujący będzie algorytmem sterowania, gdzie jako przykładu użyłem PID, ale oczywiście może być dowolny inny, stąd właśnie wziął się PID w moim pierwszym poście, a te wyjaśnienia kompletnie nie mają związku z powodem zastosowania zaworu proporcjonalnego.


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2971
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Sterowanie wysuwem siłownika prasy

#20

Post napisał: tristar0 » 14 maja 2024, 18:56

klid16 pisze:Jeżeli wszystkie rozdzielacze mają ciśnienie maksymalne wyższe niż możliwe pompy hydrauliczne do kupienia na rynku, to rzeczywiście nie ma co patrzeć na ten parametr. MPa czy bar?
ciśnienie nie jest wyznacznikiem bo zawsze możesz sobie je regulować ,ważny jest przepływ , każda pompa ma ten parametr określony ( inaczej nazywając to jest wydajność pompy ) i wg tego parametru się dobiera rozdzielacz bo co z tego że założysz pompę o wydajnośco np 100 l/min jak założysz rozdzielacz o przepływie 20L/min
klid16 pisze:do regulacji potrzebuje sygnału, sygnał jest generowany w sterowniku
do tego wystarczy prosty generator na NE555 z kluczem tranzystorowym ,nawet taki jak się spotykało w sterownikach silnika w migomatach jedynie trzeba zmienić zakres częstotliwości
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”