Samochód elektryczny

Ogólne dyskusje o naszym hobby.

jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 112
Posty: 5346
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Samochód elektryczny

#771

Post napisał: jasiu... » 25 cze 2023, 13:58

CFA pisze:
25 cze 2023, 09:37
Reasumując: nie umiemy.
A ja nie umiem jasno wytłumaczyć, że może i umiemy, ale nie możemy. W wielu dziedzinach rozwiązania są zastrzeżone patentami. I tego patentu nie da się obejść. Cóż z tego, że znajdziesz zespół inżynierów, który opracuje ci produkt, jeśli się okaże, że twój produkt narusza prawa patentowe.

Tak jak było kiedyś z układem ABS. W FSO opracowano kiedyś polską wersję. I cóż z tego, jak tego układu nie można było produkować, skoro naruszał jakieś tam niuanse patentu, jaki w tamtym czasie na ABS miał Bosch.
drzasiek90 pisze:
25 cze 2023, 10:30
W polskiej zbrojeniówce potencjał jest ogromny ale jest odgórnie tłumiony
No właśnie, dlaczego porzucono projekt PT-91? A może ty po prostu nie rozumiesz, czym jest NATO i kto tam rządzi. Myślisz, że K2, czy K9 to Morawiecki zaakceptował w Polskiej Armii? I kto tu niczego nie rozumie?

No tak, ty byś się z NATO i Unii chciał pewnie wypisać, żeby nie było "odgórnego tłumienia". :mrgreen:
tristar0 pisze:
25 cze 2023, 11:09
ale sobie to tłumaczy na niemiecki
Albo bez tłumaczenia czyta w oryginale. Dobrze, że nie musi z rosyjskiego tłumaczyć, jak co niektórzy, co to im w wojsku nie wyszło.




CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Samochód elektryczny

#772

Post napisał: CFA » 25 cze 2023, 14:34

jasiu... pisze:
25 cze 2023, 13:58
CFA pisze:
25 cze 2023, 09:37
Reasumując: nie umiemy.
A ja nie umiem jasno wytłumaczyć, że może i umiemy, ale nie możemy. W wielu dziedzinach rozwiązania są zastrzeżone patentami. I tego patentu nie da się obejść. Cóż z tego, że znajdziesz zespół inżynierów, który opracuje ci produkt, jeśli się okaże, że twój produkt narusza prawa patentowe.
Tak jak było kiedyś z układem ABS. W FSO opracowano kiedyś polską wersję. I cóż z tego, jak tego układu nie można było produkować, skoro naruszał jakieś tam niuanse patentu, jaki w tamtym czasie na ABS miał Bosch.
Nie ma co tłumaczyć. Nie chodzi o obchodzenie patentów, tylko generowanie takich rozwiązań, żeby te patenty tworzyć. Nie mamy takiego potencjału - gospodarka oparta na innowacyjności a nie klasycznej wymienności dopiero u nas raczkuje - to raptem 15-20 lat w porównaniu z cywilizowanym technicznie światem, który działa tak od stuleci.


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 49
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Samochód elektryczny

#773

Post napisał: tristar0 » 25 cze 2023, 17:14

jasiu... pisze:Albo bez tłumaczenia czyta w oryginale. Dobrze, że nie musi z rosyjskiego tłumaczyć
Ja nie znam i uczyć się nie mam zamiaru ale ty pewnie "szwargoszesz" równie dobrze i po rusku jak i po niemiecku skoro tak propagujesz i wychwalasz obie nacje .
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 112
Posty: 5346
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Samochód elektryczny

#774

Post napisał: jasiu... » 25 cze 2023, 19:42

CFA pisze:
25 cze 2023, 14:34
gospodarka oparta na innowacyjności a nie klasycznej wymienności dopiero u nas raczkuje
Powiem ci szczerze, w wielu miejscach o Polakach mają doskonałe zdanie, bo Polak uczy się szybko. Znam kilku pracujących w naprawdę znanych firmach i są tam cenieni bardzo. Przede wszystkim za otwarty umysł.

Ja myślę, że i w Polsce zaczyna się myśleć, czy lepiej opłaci się odkrywać Amerykę, czy kupić coś, co można kupić, a zarabiać na czymś innym, niż sprzedaż myśli technicznej, chociaż...

Czasem potrafią co niektórzy przespać sprawę, jak choćby z grafenem.
tristar0 pisze:
25 cze 2023, 17:14
ty pewnie "szwargoszesz" równie dobrze i po rusku jak i po niemiecku
Bo się uczyłem języków w czasie, kiedy ty uczyłeś się krzyczeć "Baczność", "w prawo zwrot" "ta jes telu jorze". :mrgreen: :mrgreen:


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 97
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Samochód elektryczny

#775

Post napisał: IMPULS3 » 25 cze 2023, 20:25

CFA pisze:Co to za demagogia? Podaj jakiś przykład w branży technicznej, bo wyjątków trochę jest.
Coś jak takie Fakro - jak się wie jak i umie, to można.

Bo okna to produkt prosty i nie mający znaczenia gospodarczego.
Jak się przyjrzysz to każdy kraj który jest mocny gospodarczo ma przede wszystkim mocny przemysł ciężki bo ten przemysł ciągnie kolejne branze i to on pokazuje zapotrzebowania na kolejne techniczne i technologiczne potrzeby.
Włącz sobie w 3.20 min ten filmik i posłuchasz jak legalnie się ustawia przetargi. Tym samym niszczy produkt własny. A pokaż mi który kraj ma obce pojazdy w swojej armii?



Jako kraj nie mamy własnego samochodu ani osobowego, ani dostawczego ani ciężarowego ani nawewt ciągnika rolniczego. Czyli wydajemy wszystkie zarobione pieniądze na duperelach aby kupić produkty na kilka lat i je zełomować. Pozostaje pogratulować takiego "cudu gospodarczego" . O innych rzeczach nawet szkoda wspominac. Moze ktoś policzy jakie kwoty wypływają z tego kraju na te wszystkie zakupy?
Tam ktos wspomniał o "polskich Krabach". Szkoda ze nie wszystko moge powiedzieć tu ale tyle w nich polski co we mnie kosmonauty.
A co do innowacyjności i rozwiania technologii i wdrazania pomysłów to:
Jako przykład podam tu budowaną przez siebie tę mała tokareczkę. Pomimo ze tokarki fabryczne nie były dla mnie nowością to na tej budowanej nie ustrzegłem się błędów i sporo mnie nauczyła pokazując gdzie te błędy popełnilem. Kolejną zrobiłbym lepiej i zapewne kolejną jeszcze lepiej itd... Ale włąśnie do tego potrzebna jest ciągła produkcja i ciągłe przyglądanie się swojemu produktowi i na tym polega rozwój. Nie wystarczy powiedzieć ze ja wiem jak cos zrobić i nagle ktoś przyjdzie i zaplaci za to że zrobię tylko to jest droga. A taka "droga" jest w wielu branżach zniszczona na zawsze w tym kraju. I nikt z prywatnych pieniędzy nie uruchomi fabryki na dużą skalę bo to niewyobrażalny koszt i szereg problemow jeśli nie będzie miał poparcia państwa. A to państwo jest tylko dobre w karaniu i tworzeniu biurokracji z idiotycznymi przepisami nikomu do niczego nie potrzebnymi.


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1450
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Samochód elektryczny

#776

Post napisał: lepi » 25 cze 2023, 21:04

jasiu... pisze:
25 cze 2023, 19:42

Powiem ci szczerze, w wielu miejscach o Polakach mają doskonałe zdanie, bo Polak uczy się szybko. Znam kilku pracujących w naprawdę znanych firmach i są tam cenieni bardzo. Przede wszystkim za otwarty umysł.
Ale to niczego nie mówi o Polakach. Nie są ani lepsi ani gorsi. Zwykle wyjeżdżają bystrzejsi i stąd te opinie 🙂

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 34
Posty: 11576
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Samochód elektryczny

#777

Post napisał: RomanJ4 » 27 cze 2023, 23:26

Hmm, ciekawy temat... :wink:
Wraz z upowszechnianiem się większych elektryków będzie narastał problem dziur w brytyjskich drogach, gdyż samochody elektryczne niszczą nawierzchnię dróg dwukrotnie bardziej niż te z silnikami spalinowymi — pisze we wtorek "Daily Telegraph", przywołując badania naukowców. Negatywnie wpłynie to na drogi osiedlowe i wiejskie..
https://businessinsider.com.pl/technolo ... li/xfzt6lt
pozdrawiam,
Roman


amator7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 41
Posty: 915
Rejestracja: 16 wrz 2016, 17:37
Lokalizacja: centrum obróbcze

Re: Samochód elektryczny

#778

Post napisał: amator7 » 29 cze 2023, 10:02

IMPULS3 pisze:który kraj ma obce pojazdy w swojej armii?

zdominowany przez obce wpływy
IMPULS3 pisze:wydajemy wszystkie zarobione pieniądze na duperelach aby kupić produkty na kilka lat i je zezłomować.

tak zawsze traktowano kraje kolonialne.
może zacznijmy wyplatać koszyki i wypalać węgiel drzewny, bo tyle to chyba nam jeszcze wolno.
Nie negocjuje na rozsądnych warunkach z ludźmi, którzy zamierzają mnie pozbawić prawa do rozsądku.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 112
Posty: 5346
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Samochód elektryczny

#779

Post napisał: jasiu... » 01 lip 2023, 16:03

IMPULS3 pisze:
25 cze 2023, 20:25
A pokaż mi który kraj ma obce pojazdy w swojej armii?
Problem w tym, jakie są to pojazdy. Ot choćby przykład niemieckiej Pumy pokazuje, że czasem warto, zamiast kombinować, kupić sprawdzone. I wiele krajów, choćby Hiszpania, tak robi. Nie wspomnę o tym, że np. Czechy kupują transportery opancerzone w Austrii, a nie kombinują z opancerzoną wersją Superba. :mrgreen:
amator7 pisze:
29 cze 2023, 10:02
może zacznijmy wyplatać koszyki i wypalać węgiel drzewny, bo tyle to chyba nam jeszcze wolno.
O wiele więcej rzeczy wolno i to się realizuje. Jeśli się rozejrzysz, to zauważysz, że Polska staje się potentatem w produkcji baterii do samochodów elektrycznych. Może zamiast produkować wszystko, trzeba się rozglądać za chętnymi, którzy cokolwiek produkowaliby w Polsce, żeby z tego była później kasa, choćby na zakup uzbrojenia.

Bo pamiętaj, że odkąd upadł socjalizm, państwo przestało być właścicielem tzw. środków produkcji. Niby taki Orlen jest państwowy, ale jak się przyjrzysz, to zauważysz, że skarb państwa ma tam niecałe 50% akcji. Reszta należy do wszelakich OFE, czy TFI. No i np. taki Norges Bank, który też ma tam coś niecoś.

I tu dochodzimy do sedna, kto miałby wyciągnąć pieniądze na akcje, za które odbudowano by polski przemysł obronny. Państwo, które zamiast dawać 800+ powinno dać na akcje Polskiej Grupy Zbrojeniowej? A może powinny te akcje znaleźć się w publicznej ofercie, tak żeby akcje PGZ przejął np. jakiś szejk i odsprzedał później np. Gazpromowi?

Widzisz, to nie jest do końca wszystko takie oczywiste.


cawboy
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 36
Posty: 427
Rejestracja: 13 mar 2021, 18:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Samochód elektryczny

#780

Post napisał: cawboy » 01 lip 2023, 17:15

jasiu... pisze:Polska staje się potentatem w produkcji baterii do samochodów elektrycznych

że w Polsce się produkuje nie znaczy że to Polskie...nie rozśmieszaj.
Krak.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje o Hobby”