Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC
Awatar użytkownika

StanisławKozdurkiewicz
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 41
Posty: 42
Rejestracja: 15 sie 2020, 23:55

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1721

Post napisał: StanisławKozdurkiewicz » 15 lis 2022, 21:52

W sprawie rury.
W poście nr 1299 nasz guru „adamFx” zamieścił odnośnik do przesłanych przeze mnie informacji jak sobie radziłem z doprowadzeniem tej maszyny do stanu pozwalającego na jej używanie. Piszę tam również o problemach związanych z kolumną ( może zainteresuje to nowych kolegów). Między innymi na stronie 20 zamieściłem tam informację, że odpowiednią rurę na lepszą kolumnę zakupiłem w firmie „ŻEL-WOD Tomasz Sadowski”. Firma ta działa nadal (istnieje jej strona internetowa) i można w niej kupić niemal dowolną rurę. Opierając się na własnym doświadczeniu mogę z czystym sumieniem ją polecić.



Tagi:


Firr0
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 01 cze 2022, 22:49

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1722

Post napisał: Firr0 » 25 lut 2023, 14:29

Witam, jestem na etapie poszukiwania wiertarki odpowiedniej dla swoich potrzeb. Pierwszą robotę jaką miałbym do wykonania to wiercenie otworów 16mm w arkuszu blachy stalowej 12mm. Czy zx7016 po obróceniu kolumny i opuszczeniu na sam dół w drugą stronę dałbym radę wywiercić takie otwory bez dorabiania innej podstawy?

W przyszłości chciałbym trochę frezować jakieś drobne rzeczy dlatego też zainteresowałem się tą wiertarko-frezarką. Może obecnie ma ktoś coś innego do polecenia?

Awatar użytkownika

StanisławKozdurkiewicz
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 41
Posty: 42
Rejestracja: 15 sie 2020, 23:55

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1723

Post napisał: StanisławKozdurkiewicz » 26 lut 2023, 15:17

Jeżeli dobrze rozumiem problem, to chodzi o wykonywanie otworów w różnych miejscach arkusza blachy o stosunkowo dużej grubości. Nie radziłbym brania pod uwagę ZX7016 z wielu powodów. Przede wszystkim ZX7016 jest bardzo ciężka, co utrudnia przemieszczanie jej po blasze. Poza tym jej budowa jest przystosowana do pracy z dedykowanym stołem. Można wprawdzie obrócić wrzeciennik na kolumnie, ale należałoby skrócić kolumnę, gdyż w najniższym położeniu wychodzi poniżej podstawy a i tak trzeba by wtedy wiercić długim wiertłem, co nie zapewnia należytej precyzji. Co więcej można by stosować jedynie bardzo mały nacisk na wiertło, gdyż wiertarka miałaby tendencję do przesuwania i wywracania się, przy zwiększaniu nacisku. Do takich celów służą wiertarki z podstawą elektromagnetyczną. Są one drogie, ale tanią można już kupić za mniej niż 3 tysiące złotych a praca taką wiertarką jest pewna, dokładniejsza i mniej męcząca. Frezowanie to już zupełnie inna sprawa. Nie da się wykonywać wszystkiego jedna maszyną.


faber33
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 60
Rejestracja: 19 sie 2013, 18:40
Lokalizacja: Żywiec

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1724

Post napisał: faber33 » 14 kwie 2023, 19:20

Mam taką zagwozdke, potrzebuje frezować w płycie stalowej 25mm dwa otwory fi 30mm, puki co wyfrezowałem je sobie frezem 20mm i to zaczyna się problem co dalej, a w zasadzie czym dalej, myślałem nad wiertłem trepanacyjnym, a one są mocowane na weldon i pytanie łapać go w uchwyt er20 (mam koszyczek oversize 19mm) czy kupić dedykowanych uchwyt do weldon na stożek MK2, i tu kolejna zagwozka bo nie widzem takich uchwytów z gniazdem, wszystkie mają płetwę 😒. Co radzicie zrobić?


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 59
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1725

Post napisał: tristar0 » 14 kwie 2023, 19:27

faber33 pisze:Co radzicie zrobić
wytaczadło ze stożkiem mk2 ,rozwiąże wszystkie obecne i przyszłe problemy z otworami .
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki

Awatar użytkownika

StanisławKozdurkiewicz
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 41
Posty: 42
Rejestracja: 15 sie 2020, 23:55

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1726

Post napisał: StanisławKozdurkiewicz » 13 sie 2023, 22:29

Szanowni Koledzy,
wprawdzie wydaje się, że już nikt nie zagląda na to forum, ale jednak mam nadzieję, że nie jest ono zupełnie martwe. Mam gorącą prośbę o podzielenie się własnymi doświadczeniami. W swoim czasie, w dosyć obszernym materiale wyraziłem, miedzy innymi, opinię odnośnie niecelowości zastąpienia przekładni pasowej falownikiem, ze względu na niekorzystny moment przy niskich obrotach. W Internecie można spotkać takie rozwiązania, jednak zwykle prezentowana jest możliwość zmiany prędkości obrotowej, natomiast nie pokazuje się frezowania w przypadku konieczności zastosowania niskich obrotów, co zwykle łączy się również z koniecznością wywołania dużego momentu obrotowego. Gdyby któryś z Kolegów zastosował takie rozwiązanie i zechciał podzielić się obserwacjami byłoby to bardzo interesujące. Moja opinia była bowiem oparta jedynie na obliczeniach, na podstawie których zrezygnowałem z zastosowania falownika. Ale czy miałem rację?

Awatar użytkownika

MrWaski
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 83
Posty: 427
Rejestracja: 26 sty 2020, 10:16
Lokalizacja: Słocina

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1727

Post napisał: MrWaski » 05 wrz 2023, 08:25

Nie wyobrażam sobie pracy bez falownika. Zmiany obrotów pasami to koszmar.
Najniższe obroty jakie uzyskuję w mojej Zosi na falowniku bez utraty mocy to ok 140 obr/min.

Awatar użytkownika

StanisławKozdurkiewicz
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 41
Posty: 42
Rejestracja: 15 sie 2020, 23:55

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1728

Post napisał: StanisławKozdurkiewicz » 19 wrz 2023, 16:10

Bardzo dziękuję koledze Wąskiemu za odpowiedź. Oczywiście sterowanie obrotami przy pomocy pokrętła jest znacznie wygodniejsze niż zmian pasów. To, czy zmiana pasów może być uznana za koszmar zależy zapewne od organizacji i częstotliwości tej czynności. Zadając pytanie chciałem dowiedzieć się jak sprawuje się Zosia po zaopatrzeniu jej w falownik. Oczywiście dobry falownik jest w stanie utrzymać niemal stały moment siły na osi silnika przy obniżaniu obrotów. Nie jest jednak w stanie zwiększać moment, co zapewnia przekładnia. Jeżeli zainstalował Kolega w swojej maszynie falownik, to zapewne, choćby ze zwykłej ciekawości, dokonał porównania parametrów przed i po przeróbce. Chodzi o to jak wygląda teraz frezowanie w przypadku konieczności stosowania frezów, lub choćby wierteł, o dużych średnicach. Jak wpływa ta zmiana na grubość skrawanej warstwy Oczywiście zdaję sobie sprawę, że w przypadku, gdy używamy maszynę w zakresie, w którym nie ma konieczności zwiększania momentu a musimy często zmieniać obroty, to zastosowanie falownika jest bardzo wygodne. Muszę się jednak przyznać, że nie przejmuję się zanadto prędkościami rekomendowanymi dla celów produkcyjnych i nie zmieniam obrotów zbyt często, za to cenię sobie możliwość wpływania na moment w przypadku, gdy jest to konieczne. Jest to sprawa wyboru. Bardzo liczę na podzielenie się obserwacjami.

Awatar użytkownika

MrWaski
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 83
Posty: 427
Rejestracja: 26 sty 2020, 10:16
Lokalizacja: Słocina

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1729

Post napisał: MrWaski » 04 paź 2023, 02:29

Z racji że miałem falownik wektorowy 2,2 kW zasilany z jednej fazy, musiałem zakupić nowy silnik - oryginalny w Zosi nie dało się przełączyć w gwiazdę. Zakupiłem więc nowy silnik i przy okazji mocniejszy 0,75 kW i z momentem nie mam problemów w całym zakresie obrotów (falownik wektorowy). Paski w przekładni ustawiłem oczywiście na większy moment. Przy takim ustawieniu mam duży moment w całym zakresie obrotów od 140 do ok. 3000. Można by jeszcze podbić obroty w ustawieniach, ale nie chcę zakatować falownika. Obroty mierzę chińskim obrotomierzem i na tej podstawie skaluję wyświetlacz w falowniku.
Aha, środkowe koło pasowe wywaliłem i dałem jeden dłuższy pasek.
W falownikach należy stosować kable ekranowane i dobrze wszystko uziemić, bo inaczej prąd będzie kopać!


Johnyy
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 18
Rejestracja: 02 gru 2022, 21:24

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1730

Post napisał: Johnyy » 01 lis 2023, 20:54

Tak więc i moja ,,Skośnooka Zosia" dostała parę modyfikacji, pierwsze próby jakiegoś frezowania były bardzo słabe nie dało się nic nią zrobić bo wpadała w drgania i latała na wszystkie strony.
Wymieniłem w niej dwa łożyska na skośne z dorobioną nakrętką M20x1 ale wymiar wewnątrz 19.3 bo wieloklin nie pozwalał na inny,
doszedł wałek ciągniony Fi-70mm przez co nie musiałem go toczyć bo miał wymiar lekko w minusie,
dodatkowo zalałem podstawę żywicą wymieszaną ze śrutem staliwnym drobnoziarnistym przez co wyszła konsystencja stali, wzmocniłem jeszcze kolumnę łącząc dorobionym wieńcem z dodatkową płytą na dole 15mm.
Jestem naprawdę zdziwiony efektem gdyż teraz frez Fi20mm gryzie stal na głębokości 3-5mm bez problemu na pełnej szerokości.
Na zdjęciach jakieś szybkie frezowanie aby pokazać jak idzie ale powierzchnia słaba bo na szybko ręką przeleciałem z za dużym posuwem do obrotów.
W planie mam jeszcze wzmocnienie góry frezarki przez dodanie płyt na boki kolumny i zalanie pomiędzy żywicą ze śrutem,

Ostatecznie na oko frezarka na samej podstawie zyskała z 40kg więcej jak nie lepiej a na sztywności nie mam jak określić ale teraz kolumna na oko nie ugina się jak wcześniej po 3mm w każdą stronę.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”