Uciążliwe wgłębienia na powierzchni materiału.

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
MN13
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 03 gru 2022, 23:36

Uciążliwe wgłębienia na powierzchni materiału.

#1

Post napisał: MN13 » 04 gru 2022, 00:25

Dzień dobry, ostatnimi czasy borykam się z kłopotem niejednorodnej, nieforemnej powierzchni wzdłużnej która niewątpliwie wskazuje na powstałe uskoki skierowane ku osi obrabianego detalu przy odległości równej 2-8 milimetrów względem czoła szczęk uchwytu. Moje domysły wskazują, iż wpływ na ów stan rzeczy, wywiera niedokręcona kluczem hakowym, zaś wybijakiem, nakrętka sprzężająca wałek pociągowy tuż przy kadłubie. Albowiem maszyna została w minionym roku remontowana, toteż łoże dotarto w Tarnowskiej fabryce, więc jestem przekonany o jego stosownym stanie techniczym. Aby zilustrować omawianą komplikację, ukażę kilka fotografii obejmujących przykładową powierzchnię niewielkiego wałeczka, wraz z rysunkiem porównawczym.

Obrazek[/img][/img]
Załączniki
IMG_20221203_232534.jpg
IMG_20221203_232422.jpg
IMG_20221203_233254.jpg



Tagi:


Johnyy
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 18
Rejestracja: 02 gru 2022, 21:24

Re: Uciążliwe wgłębienia na powierzchni materiału.

#2

Post napisał: Johnyy » 05 gru 2022, 17:32

Być może masz coś z wałkiem pociągowym bo powstaje sinusoida na powierzchni.
Albo jest za mocno dokręcone przejście z wałka na suport i naprężenia przepychają suport w poprzek raz bliżej raz dalej od wałka.
Sprawdź czujnikiem zegarowym przyłożonym do suportu od boku czy nie odchyla się do środka i od środka detalu.
Albo luz jest gdzieś wyżej na saniach poprzecznych.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Uciążliwe wgłębienia na powierzchni materiału.

#3

Post napisał: jasiu... » 06 gru 2022, 16:45

Stawiam na dużo za małą prędkość skrawania, przez co tworzy się narost w ten sposób objawiający się na powierzchni. Ty nie toczysz, ty zdzierasz materiał.


Autor tematu
MN13
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 03 gru 2022, 23:36

Re: Uciążliwe wgłębienia na powierzchni materiału.

#4

Post napisał: MN13 » 06 gru 2022, 23:41

Johnyy pisze:
05 gru 2022, 17:32
Być może masz coś z wałkiem pociągowym bo powstaje sinusoida na powierzchni.
Albo jest za mocno dokręcone przejście z wałka na suport i naprężenia przepychają suport w poprzek raz bliżej raz dalej od wałka.
Sprawdź czujnikiem zegarowym przyłożonym do suportu od boku czy nie odchyla się do środka i od środka detalu.
Albo luz jest gdzieś wyżej na saniach poprzecznych.
Zauważyłem pewne zakłócenie w przenoszonych obrotach na wał, tuż przed defektywnym odcinkiem, wałek pociągowy przystaje(szacunkowo na równowartość 0,5 sekudny), by podczas wznowienia obrotów, rozpocząć nieużyteczny ruch sinusoidalny. Toteż stwierdziłem, jakoby wałek pociągowy nie został stosownie dokręcony, przeto za pośrednictwem klucza hakowego dokręciłem dziś tamtejszą tuleję wraz z nakrętką, czynność nie zaowocowała. Nazajturz przystąpię zgodnie z Pańską radą do poluzowania nakrętki oraz tulei, oczywiście jeśli wskazana jest ingerencja w obydywa komponenty.

Dodane 11 minuty 41 sekundy:
jasiu... pisze:
06 gru 2022, 16:45
Stawiam na dużo za małą prędkość skrawania, przez co tworzy się narost w ten sposób objawiający się na powierzchni. Ty nie toczysz, ty zdzierasz materiał.
Niebawem dobiorę wskazane parametry, zgodnie z zaleceniami producenta płytki(promień naroża płytki wynosi 0.4 milimetra), krawędź tnąca usytuowana jest na wysokości osi, zatem dostrzegam obecnie dwa podłożna niedoskonałości; niewłaściwe parametry, bądź(oraz) stopień dokręcenia wałka pociągowego.


Autor tematu
MN13
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 03 gru 2022, 23:36

Re: Uciążliwe wgłębienia na powierzchni materiału.

#5

Post napisał: MN13 » 07 gru 2022, 23:23

Dodane 2 minuty 11 sekundy:
MN13 pisze:
07 gru 2022, 23:21
Uwiadamiam o częściowo pomyślnej korekcji ruchu suportu podczas posuwu. Otóż przystąpiłem do zluzowania nakrętki, kolejno tulei. Przebyły dystans 4-6 milimetrów, zauważalny jest istotny postęp, powierzchnia uzyskuje równoległość względem osi detalu, odnosząc się do parametrów, niestety aby uzyskać zadowalającą powierzchnię wałka o średnicy 10 milimetrów niezbędną wartością stałyby się wysokie obroty. Przekształcony wzór Vc=π*d*n/1000 jawi się następująco; n=Vc*1000/π * d, zatem 200(średnia arytmetyczna prędkość skrawania rekomendowana przez producenta)* 1000/10*3,14=200 000/31,4=~6369 obr/min. Niewiele konstrukcji konwencjonalnych dysponuje powyższym zakresem prędkości obrotów, wobec czego, pomimo głębokości skrawania przewyższającej wartość promienia płytki, oraz różnorodnych prędkości posuwów nieustannie uzyskuję chropowatość zbieżną do ukazanej w ujęciu. Stan krawędzi tnącej nie wykazuje wyraźnego wyeksploatowania.
Załączniki
IMG_20221207_213440.jpg


Johnyy
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 18
Rejestracja: 02 gru 2022, 21:24

Re: Uciążliwe wgłębienia na powierzchni materiału.

#6

Post napisał: Johnyy » 08 gru 2022, 17:48

I tak i nie tokarka konwencjonalna rządzi się swoimi prawami i nie dobierasz aż takich prędkości skrawania jak na CNC
Vc 200 to można dawać na CNC i to niektóre Chińczyki mają z tym problem a ty chcesz takie prędkości dać na konwencjonalnej maszynie.
Daj na początek do tego wałka z 500-600 obrotów albo więcej zależnie od wielkości uchwytu i jakieś 0.4mm na obrót i jak będzie dobrze szło to powoli zwiększaj obie wartości.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Uciążliwe wgłębienia na powierzchni materiału.

#7

Post napisał: jasiu... » 08 gru 2022, 17:57

Johnyy pisze:
08 gru 2022, 17:48
tokarka konwencjonalna rządzi się swoimi prawami i nie dobierasz aż takich prędkości skrawania jak na CNC
Dlaczego? Ja całe swoje życie myślałem, że nie ma żadnej różnicy i starałem się zawsze prędkość skrawania dobierać do narzędzia, a nie do maszyny.
Johnyy pisze:
08 gru 2022, 17:48
Daj na początek do tego wałka z 500-600 obrotów
A jaką średnicę ma ten wałek, że tak się spytam, bo chciałbym obliczyć, jaką prędkość skrawania proponujesz.

Przepraszam, że napiszę wprost ale mam jakieś 40 lat praktyki w skrawaniu i moje doświadczenie podpowiada mi, że z ciebie taki tokarz...


Johnyy
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 18
Rejestracja: 02 gru 2022, 21:24

Re: Uciążliwe wgłębienia na powierzchni materiału.

#8

Post napisał: Johnyy » 08 gru 2022, 18:05

jasiu... pisze:Dlaczego? Ja całe swoje życie myślałem, że nie ma żadnej różnicy i starałem się zawsze prędkość skrawania dobierać do narzędzia, a nie do maszyny.

Wyszło mu z obliczeń na tokarkę konwencjonalną 6400 obrotów. Dlatego mówię że mniejsze Vc.
MN13 pisze:zatem 200(średnia arytmetyczna prędkość skrawania rekomendowana przez producenta)* 1000/10*3,14=200 000/31,4=~6369 obr/min.

jasiu... pisze:Przepraszam, że napiszę wprost ale mam jakieś 40 lat praktyki w skrawaniu i moje doświadczenie podpowiada mi, że z ciebie taki tokarz...

No i masz rację nie jestem jakimś super tokarzem, pracuje 6 lat na cnc z czego dwa miesiące na konwencjonalnych maszynach.
Ale nawet dla mnie 6 tyś obrotów przy pręcie fi 10 na tokarce konwencjonalnej to coś jest nie tak.
A zaproponowałem mniejsze parametry i niech podnosi powoli i patrzy jak zachowuje się maszyna, nie podał jakie ma narzędzie itp więc celuje w najniższe aby chłopa nie zabiło :D

Tak więc więcej luzu i bez spiny chyba nie gonią go terminy.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Uciążliwe wgłębienia na powierzchni materiału.

#9

Post napisał: jasiu... » 08 gru 2022, 20:22

Po pierwsze, narost powstaje w zakresie od około 10-12 m/s do ok. 80 m/s, z tym, że powyżej 60 m/s raczej go nie ma. Podobnie kąt skrawania, jeśli jest mniejszy od 45% powoduje zanik narostu. Dla wałka 10 mm obroty nie powinny być większe niż 382 (szybkość skrawania 12 m/min) albo mniejsze niż 1911, przy tej prędkości masz 60 m/min.

2 tysiące obrotów, dla małej tokarki, na której takie elementy się obrabia, to nie jest nic nadzwyczajnego.

Pewnie, że jeszcze ważny jest posuw. Bo jeśli ktoś posuw ustawia w setkach, to też nie ma skrawania, tylko jest ścieranie.

Natomiast przy twoich 500-600 obrotów masz prędkość skrawania 16-19 m/min, co może przy niektórych stalach skutkować narostem.

Rada - a może da się wymienić materiał na stal automatową? Ona ma troszkę ołowiu, który z jednej strony daje łamanie wióra, a z drugiej smaruje powierzchnię noża i skrawanie jest łatwiejsze.

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Uciążliwe wgłębienia na powierzchni materiału.

#10

Post napisał: grg12 » 08 gru 2022, 20:39

Dołączam do wątku bo - niestety - przy obróbce stali C45 na minilathe też zwykle uzyskuję podobną powierzchnie :(
Przypuszczam że duża część problemu - przynajmniej w moim przypadku - to niepoprawna geometria noża (używam stałejk hss). Moje noże przyzwoicie obrabiają aluminium, mosiądz, stal automatową i żeliwo. Bez problemu uzyskuję też ładną powierzchnię na materiale z którego robione są nierdzewne śruby - ale C45 czy 42CrMo4 niemal zawsze wychodzą nierówne...
Wiec pytanie do OP - jakiego noża używasz?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”