Uciążliwe wgłębienia na powierzchni materiału.

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

andrejch2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 494
Rejestracja: 15 wrz 2019, 07:56

Re: Uciążliwe wgłębienia na powierzchni materiału.

#21

Post napisał: andrejch2 » 13 gru 2022, 08:15

dokrec wrzeciono do loza



Tagi:

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2269
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

Re: Uciążliwe wgłębienia na powierzchni materiału.

#22

Post napisał: rc36 » 13 gru 2022, 13:09

Steryd pisze:
12 gru 2022, 21:46
Może też po prostu za mocno skazowany luz na płaskiej prowadnicy. Mogli skręcić suport do transportu, a teraz trzeba poluzować.
Do tej tokarki powinien podejść ktoś znający się na rzeczy z breszką i czujnikiem zegarowym.
Kilkunastominutowe badanie i wszystko było by jasne.

Co do tych prążków to mógł się dostać wiór na koło zębate współpracujące z listwą zębatą i już będzie na materiale cykliczny ślad.


Autor tematu
MN13
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 03 gru 2022, 23:36

Re: Uciążliwe wgłębienia na powierzchni materiału.

#23

Post napisał: MN13 » 13 gru 2022, 19:56

rc36 pisze:
13 gru 2022, 13:09
Steryd pisze:
12 gru 2022, 21:46
Może też po prostu za mocno skazowany luz na płaskiej prowadnicy. Mogli skręcić suport do transportu, a teraz trzeba poluzować.
Do tej tokarki powinien podejść ktoś znający się na rzeczy z breszką i czujnikiem zegarowym.
Kilkunastominutowe badanie i wszystko było by jasne.

Co do tych prążków to mógł się dostać wiór na koło zębate współpracujące z listwą zębatą i już będzie na materiale cykliczny ślad.
Wówczas w trakcie toczenia wzdłużnego, powstawałoby nacięcie co każde 20 milimetrów przebyte przez suport, którego nie doświadczam. Cząstkowo zreperowałem luzy sań poprzecznych wskutet dokręcenia trzech śrub wywierających nacisk na półnakrętce, w rezultacie przy wałku o 20 milimetrowej średnicy, przy długości ~400 milimetrów(posłużyłem się konikiem) uzyskałem jednolitą chropowatość, dotąd niespotykaną. Aczkolwiek gdy wywarłem nacisk na sanie poprzeczne, nastało ponownie(odkąd docisnąłem sanie poprzeczne w kierunku osi) wcięcie w materiale. Mimo zniwelowania wspomnianego luzu sań poprzecznych za pośrednictwem śrub, w trakcie kolejnego przejazdu, nie wywołując naporu na jakikolwiek element maszyny,
uzyskałem identyczne wcięcie u schyłku przejazdu, tuż przy szczękach(chropowatość powierzchni poprzedzająca felerny odcinek pozostała równie gładka). Czujnik zegarowy wskazuje luz imaka narzędziowego zbliżony do 0,01 milimetra w toku wstrząsania imaka dłońmi. Czy wskazana niejednorodność mogałby wpływać na końcową średnicę wałka opodal szczęk istotnie?


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4173
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Uciążliwe wgłębienia na powierzchni materiału.

#24

Post napisał: Steryd » 13 gru 2022, 20:13

Zamiast się silić na poetycki język, postaraj się pisać konkretniej.
Czy suport wzdłużny powusza się (recznie) rownomiernie na całej długości łoża? Być może (a nawet z dość dużym prawdopodobieństwem) na odcinku blisko wrzeciennika występują zmienne opory w przesuwie suportu.

Apoza tym, czy uwzgledniasz przeszlifowanie łoża w wysokości ustawiania narzędzi? Czy ustawiasz na taką wysokość jak wcześniej?
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
MN13
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 03 gru 2022, 23:36

Re: Uciążliwe wgłębienia na powierzchni materiału.

#25

Post napisał: MN13 » 13 gru 2022, 21:49

Steryd pisze:
13 gru 2022, 20:13
Zamiast się silić na poetycki język, postaraj się pisać konkretniej.
Czy suport wzdłużny powusza się (recznie) rownomiernie na całej długości łoża? Być może (a nawet z dość dużym prawdopodobieństwem) na odcinku blisko wrzeciennika występują zmienne opory w przesuwie suportu.

Apoza tym, czy uwzgledniasz przeszlifowanie łoża w wysokości ustawiania narzędzi? Czy ustawiasz na taką wysokość jak wcześniej?
Tak, łoże zostało dotarte(dokładnie szklifowane), krawędzie tnące(wierzchołki płytek skrawających) sięgają wierzchołka kła. Gdy wykonuję posuw manualny powierzchnia wałka w pobliżu szczęk nie zostaje nacięta(stożkowo) w ~85% przypadków. Spostrzegłem nadto wyraźną zależność powstałego nacięcia od dobranych parametrów. Wysoce prawdopobnym jest oddziaływanie oporów łoża w proces skrawania.


amator7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 919
Rejestracja: 16 wrz 2016, 17:37
Lokalizacja: centrum obróbcze

Re: Uciążliwe wgłębienia na powierzchni materiału.

#26

Post napisał: amator7 » 18 gru 2022, 10:57

MN13 pisze:Wysoce prawdopobnym jest oddziaływanie oporów łoża w proces skrawania.

czyli podejrzewasz łoże o sabotaż ?
można i tak.
Nie negocjuje na rozsądnych warunkach z ludźmi, którzy zamierzają mnie pozbawić prawa do rozsądku.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”