Tokarka OUS-1 bicie luzy i jakość toczenia, jak to z tym jest

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
MrKsawery
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 18
Rejestracja: 07 cze 2019, 22:48

Re: Tokarka OUS-1 bicie luzy i jakość toczenia, jak to z tym jest

#11

Post napisał: MrKsawery » 16 lis 2022, 07:11

A jakie noże polecasz do wzdłużnego i poprzecznego?
Mam sporo płytek do składaków
IMG_20221109_161536.jpg
A co do osiowości i toczenia z konikiem, jak najlepiej sprawdzić czy jest problem, mogę założyć dwa stałe kły i zbliżyć do siebie, jakoś czujnikiem zegarowym sprawdzić?

Problem mam z detalem długim żeby zacząć pracować, podpieram konikiem to raz że mogę zrobić nieidealne nakiełek jeśli będzie trochę bić a dwa trudno splanowac powierzchnię gdy dociska kieł




andrejch2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 494
Rejestracja: 15 wrz 2019, 07:56

Re: Tokarka OUS-1 bicie luzy i jakość toczenia, jak to z tym jest

#12

Post napisał: andrejch2 » 16 lis 2022, 07:37

dlatego są kły z podcięciem, ewentualnie podtrzymki stałe. na początek do zabawy kup sobie taki zestaw i będzię dla ciebie az za duzo :)
allegro. pl/oferta/21szt-zestaw-narzedzi-tokarskich-12830952418?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_mtrzcj_narzedzia_pla_pmax&ev_campaign_id=17996380314&gclid=EAIaIQobChMI84DNiouy-wIVOQWiAx2FCQ9jEAQYBiABEgIP5fD_BwE


kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 979
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Tokarka OUS-1 bicie luzy i jakość toczenia, jak to z tym jest

#13

Post napisał: kolec7 » 16 lis 2022, 08:41

Z podciętym kłem, to i tak nie da się splanować czoła do samej krawędzi nakiełka.
Natomiast nawet ze zwykłym kłem, ale mając wykonany nakiełek typu "B",
czyli chroniony, już da się nożem podjechać do samej krawędzi nakiełka.
No i kieł stały, z podcięciem, czy tez i bez niego, raczej jest mniej praktyczny w pracach tokarskich.
Generalnie obecnie używa się prawie wyłącznie kłów obrotowych.
Kły stałe raczej preferowane są w szlifierstwie.
"W życiu piękne są tylko chwile...."

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Tokarka OUS-1 bicie luzy i jakość toczenia, jak to z tym jest

#14

Post napisał: RomanJ4 » 16 lis 2022, 09:34

MrKsawery pisze:Problem mam z detalem długim żeby zacząć pracować, podpieram konikiem to raz że mogę zrobić nieidealne nakiełek jeśli będzie trochę bić a dwa trudno splanowac powierzchnię gdy dociska kieł

Tak jak radzi Kolega andrejch2, możesz do splanowania czoła długiego wałka którego nie można wsunąć we wrzeciono (i ew. nakiełkować po ustawieniu bicia na zegar) za pomocą podtrzymki stałej - jeden koniec mocujesz w szczękach uchwytu, a drugi w podtrzymce (jak ten wałek na zdjęciu) i masz swobodny dostęp do końca wałka
Obrazek
Ale uwaga! W podtrzymce można mocować przedmioty okrągłe lub prawie okrągłe(bicie kilku setek jest dopuszczalne), inaczej trzeba by na przekrój (np kwadratowy, trójkątny, nieforemny) który chcemy podeprzeć założyć(wcisnąć) okrągły pierścień by ślizgacze podtrzymki ślizgały się po okrągłej powierzchni.

W ten sposób można mocować nawet bardzo długie wałki(rury),
Obrazek
których długość może być prawie równa długości łoża,
Obrazek
a nawet przekroczyć długość łoza, choć wtedy dostęp do końca detalu będzie ograniczony lub niemożliwy, ale czasem trzeba przetoczyć coś w środku takiego długiego detalu.

Drugim sposobem, wobec niemożności (np z tytułu nieposiadania podtrzymki) nakiełkowania w tokarce, jest natrasowanie i nawiercenie nakiełka ręcznie, a następnie podparcie kłem stałym ściętym,
Obrazek Obrazek
by mieć dostęp do czoła wałka. Takie kły stosuje się też do szlifowania cienkich wałków.
Obrazek Obrazek
kolec7 pisze:Natomiast nawet ze zwykłym kłem, ale mając wykonany nakiełek typu "B",
czyli chroniony, już da się nożem podjechać do samej krawędzi nakiełka.

Obrazek
https://pkm.edu.pl/index.php/waly/309-06000228
To prawda, ale jedynie wtedy gdy nakiełkujemy w tokarce, lub (nawiertakiem) nakielkiem chronionym albo łukowym ręcznie(wiertarką)
Obrazek

Dla kolegi do poczytania...
https://cech-krotoszyn.pl/wp-content/up ... enie-1.pdf
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
MrKsawery
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 18
Rejestracja: 07 cze 2019, 22:48

Re: Tokarka OUS-1 bicie luzy i jakość toczenia, jak to z tym jest

#15

Post napisał: MrKsawery » 16 lis 2022, 11:39

Super! Tyle cennych podpowiedzi, dziękuję!

Z podtrzymką jest ten problem że obecnie mam OUS i do niego jest taka
9c5b0bf743c1a1edf90fa3aaf11f.jpeg
No i ona nie jest pewnie zbyt precyzyjna i ustawia się ją tylko góra dół. Pozostaje kupić mi taką lepsza chińska np
images.jpeg
I przerobić pod łoże OUS, na pewno przyjdzie frezowanie rowka a pewnie też wysokość się nie zgodzi

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Tokarka OUS-1 bicie luzy i jakość toczenia, jak to z tym jest

#16

Post napisał: RomanJ4 » 16 lis 2022, 13:46

MrKsawery pisze:Z podtrzymką jest ten problem że obecnie mam OUS i do niego jest taka:

Obrazek
Jest Ok.
Jeśli widełki po zamocowaniu podtrzymki na łożu są w osi toczenia(wrzeciona), co łatwo sprawdzić podsuwając widełki do zamocowanego w uchwycie i podpartego kłem konika jakiegoś gotowego równego wałka lub rury, to znaczy, że w płaszczyźnie poziomej jest wycentrowany do osi toczenia (oczywiście zakładam, że oś kła konika jest wycentrowany do osi wrzeciona. Jeśli nie, to trzeba to zrobić najpierw)
Tylko w osi pionowej centruje się w zależności od średnicy podtrzymywanego detalu. I dociska z góry trzpieniem (oczywiście tak by detal mógł się obracać).
Ustawić go jeszcze prościej niż 3-ślizgowy który trzeba ustawiać/centrować w obu osiach na raz zegarem przynajmniej dwoma dolnymi ślizgami.
Tyle, że Twoja jest jest bez możliwości korygowania osi na boki (chyba, że prowadzenie widełek na drobną korektę pozwala).
Obrazek
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”